رابط کاربری MIUI 12 جدیدترین نسخه از رابط کاربری شیائومی است که پس از MIUI 11 عرضه شده است و شامل قابلیت‌ها و ویژگی‌های کاملا جدیدی برای کاربران گوشی‌های شیائومی است. این نسخه از رابط کاربری شیائومی دارای قابلیت‌هایی مثل حالت Dark بهبود یافته، تنظیماتی امنیتی و حریم خصوصی جدیدتر، انیمیشن، والپیپر و... می‌باشد. همچنین این رابط کاربری دارای یک نسخه جداگانه تحت عنوان MIUI 12.5 است. این آپدیت در دسامبر ۲۰۲۰ عرضه شد و در حال عرضه برای مدل‌های مختلف گوشی‌های شیائومی است. این رابط کاربری دارای تغییرات کاربردی مختلفی است و به گفته شیائومی نسبت به نسخه های قبلی سبک‌تر است و فضای کمتری هم اشغال می‌کند.

قابلیت های رابط کاربری MIUI 12 از لحاظ بصری

بررسی رابط کاربری MIUI 12: Dark Mode 2.0

بررسی رابط کاربری MIUI 12: Dark Mode 2.0

حالت Dark Mode 2.0 یکی از قابلیت های متنوع رابط کاربری می یو ای 12 شیائومی در بین نسخه های اندروید است. این قابلیت امکان کاهش نور تصویر زمینه را به گوشی‌های شیائومی اضافه می‌کند. این قابلیت به توجه به ساعت روز کار می‌کند و هرچقدر که ساعت به شب نزدیک‌تر شود نور تصویر زمینه بیشتر کاهش می‌یابد. همچنین شیائومی نحوه نمایش متن را هم در حالت Dark و Light تغییر می‌دهد. در رابط کاربری MIUI 12 گوشی به صورت خودکار وزن و Bold بودن متن را تغییر می‌دهد تا میزان درخشش متن‌ها در حالت Dark را کاهش دهد. همچنین کنتراست متن هم بسته به محیطی که در آن قرار دارید تغییر خواهد کرد. این موضوع باعث می‌شود خوانایی متن در شرایط کم نور بهبود بیابد.

طراحی بصری بهتر در رابط کاربری می یو ای 12 شیائومی

طراحی بصری بهتر در رابط کاربری می یو ای 12 شیائومی

در رابط کاربری می یو ای 12 شیائومی شما می‌توانید وضعیت سیستم را در یک نگاه مشاهده کنید. شیائومی اسم این قابلیت را Sensory Visual Design گذاشته است. در این طراحی بصری زمانی که شما به صفحه تنظیمات گوشی خودتان مراجعه می‌کنید و یا مواردی مثل میزان حافظه را چک می‌کنید، اطلاعات به صورت گراف و نمودار به شما نمایش داده می‌شود و به همین خاطر خیلی راحت‌تر می‌توانید از گوشی خودتان استفاده کنید. 

بررسی رابط کاربری MIUI 12: سوپر والپیپرها

بررسی رابط کاربری MIUI 12: سوپر والپیپرها

شیائومی در رابط کاربری می یو ای 12 شیائومی از یک قابلیت جدید تحت عنوان سوپر والپیپر نیز رونمایی کرده است. این شرکت براساس داده‌های موجود انیمیشن های سه بعدی کاملا دقیقی از مریخ و زمین ایجاد کرده است که می‌توانید از آن‌ها به عنوان تصویر زمینه در حالت باز بودن یا قفل بودن گوشی خودتان استفاده کنید. در صورتی که حالت Dark را انتخاب کنید، سیاره انتخابی شما هم وارد حالت شب خواهد شد و تجربه لذت بخشی از کار با گوشی شیائومی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

بررسی رابط کاربری MIUI 12: انیمیشن‌های جدید

بررسی رابط کاربری MIUI 12: انیمیشن‌های جدید

یکی از قابلیت های رابط کاربری MIUI 12 گوشی شیائومی این است که شیائومی تمرکز زیادی روی طراحی بصری آن داشته است. برای مثال در بررسی رابط کاربری MIUI 12 متوجه شدیم که این رابط کاربری برای نمایش اطلاعات آب و هوا از انیمیشن‌های واقع گرایانه استفاده می‌کند و تغییرات آب و هوایی را به صورت یک تایم لپس بر روی صفحه نمایش گوشی شما نشان می‌دهد. همچنین انیمیشن‌های مربوط به ایکون‌ها نیز کاملا تغییر کرده است. آیکون‌های موجود روی صفحه بسته به حرکات دست شما روی صفحه تغییر می‌کنند. به گفته شیائومی تغییر جهت و سرعت حرکت باعث می‌شود که آیکون‌ها عملکرد متفاوت‌تری داشته باشند. برای مثال زمانی که یک اپلیکیشن را حذف می‌کنید، انیمیشن مربوط به آن روی آیکون‌های کناری هم تاثیر خواهد گذاشت. همچنین انیمیشن‌های مربوط به چرخش صفحه، کلیدها، شارژ گوشی، باز و بسته کردن نرم افزارها و... نیز به صورت کامل تغییر کرده است. 

قابلیت‌های کاربردی در رابط کاربری می یو ای 12 شیائومی

قابلیت های رابط کاربری MIUI 12: حرکات لمسی جدید

یکی از قابلیت های رابط کاربری MIUI 12 حرکات لمسی جدیدی است که در این گوشی وجود دارد. برای مثال می‌توانید با پایین کشیدن پنل نوتیفیکیشن‌ها بدون نیاز به ترک برنامه فعلی، با نوتیفیکیشن موردنظر تعامل داشته باشید. همچنین می‌توانید با کشیدن پنل نوتیفیکیشن‌ها، آن را به یک پنجره کوچک تبدیل کنید و با کشیدن آن به یک سمت صفحه، آن را به دو صفحه مجزا تبدیل نمایید. برای باز کردن Control Center و پنل نوتیفیکیشن‌ها نیز قادر خواهید بود از انیمیشن‌های مختلفی استفاده کنید. برای مثال در صورتی که صفحه نمایش را از سمت راست به پایین بکشید، Control Center گوشی باز می‌شود و می‌توانید به سرعت برخی از تنظیمات را تغییر دهید. اما اگر گوشه سمت چپ صفحه را به سمت پایین بکشید، پنل نوتیفیکیشن‌ها باز خواهد شد و می‌توانید تمامی نوتیفیکیشن‌های خودتان را در این پنل مشاهده کنید.

قابلیت های رابط کاربری MIUI 12: ردیاب سلامتی

قابلیت های رابط کاربری MIUI 12: ردیاب سلامتی

در بررسی رابط کاربری MIUI 12 متوجه می‌شوید که می‌توانید فعالیت‌هایی مثل پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه سواری و پله نوردی را ردیابی کنید. برای این منظور هم نیازی به هیچ کار اضافه‌ای نیست و فقط کافیست که گوشی را در جیب خودتان بگذارید. به گفته شیائومی این قابلیت از یک الگوریتم کاملا جدید برای ثبت اطلاعات مربوط به سلامتی و در عین حال کاهش مصرف انرژی استفاده می‌کند. همچنین اگر گوشی خودتان را روی بالشی که می‌خوابید قرار دهید، این قابلیت رابط کاربری MIUI 12 می‌تواند خواب شما را هم ردیابی کند. در این بخش زمانی که به رختخواب رفته‌اید، مدت زمان خوابیدن، عمق خواب، خر و پف کردن و حتی خواب دیدن شما را ثبت می‌کند.

تماس از طریق هوش مصنوعی

در سال‌های گذشته شیائومی تلاش زیادی برای تربیت دستیار هوشمند خود کرده است. این دستیار که با نام Xiao AI شناخته می‌شود اکنون می‌تواند تماس‌ها را برای شما پاسخ دهد. عملکرد این دستیار هوشمند تقریبا شبیه به عملکرد Call Screening گوگل است که اولین بار در گوگل پیکسل ۳ از آن رونمایی شد. شیائومی ادعا کرده است که پس از یک سال آزمایش، این دستیار توانسته است به ۴ میلیون تماس کاربران بتا پاسخ دهد و اخیرا هم از قابلیتی تحت عنوان AI Calling رونمایی کرده است. با استفاده از این قابلیت کاربران می‌توانند زبان دستیار هوشمند خودشان را تغییر دهند و یا پاسخگویی را روی حالت خودکار یا اتوماتیک تنظیم کنند. البته این قابلیت هنوز برای کاربران خارج از چین در دسترس نیست. 

تنظیمات حریم خصوصی بهبود یافته

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که توسط رابط کاربری MIUI 12 به گوشی‌های شیائومی اضافه شده است، بهبود تنظیمات مربوط به حریم خصوصی است. در این نسخه از رابط کاربری شیائومی می‌توانید تعیین کنید که برنامه‌ها فقط یکبار یا فقط زمانی که در حال استفاده از آن‌ها هستند برخی دسترسی‌های خاص را داشته باشند. پس از اینکه برنامه را ببندید، دسترسی‌های آن نیز از بین خواهد رفت. همچنین امکان Always Allow یا دسترسی همیشگی هم برای برنامه‌های مشکوک نمایش داده نخواهد شد.

یکی دیگر از قابلیت های رابط کاربری MIUI 12 امکان رهگیری رفتار نرم‌افزارهای خاص است. شما می‌توانید رفتار نرم‌افزارهای مختلف را بر روی گوشی خودتان تحت نظر بگیرید و به صورت دقیق متوجه شوید که از چه اطلاعاتی استفاده می‌کند و با چه برنامه‌های دیگری ارتباط برقرار می‌کند. علاوه بر این زمانی که یک برنامه از دسترسی‌های مهمی مثل لوکیشن استفاده کند هم یک نوتیفیکیشن در بالای صفحه نمایش داده خواهد شد و می‌توانید از این موضوع باخبر شوید. 

سخن نهایی

علاوه بر قابلیت‌های ذکر شده، شیائومی از قابلیت‌های دیگری هم مثل امکان به اشتراک گذاری امن صفحه نمایش و حالت Ultra Power Saving هم در رابط کاربری MIUI 12 رونمایی کرده است که ممکن است برای خیلی از کاربران جذاب باشد. برای مثال حالت Ultra Power Saving تمامی قابلیت‌های گوشی به جز تماس، اس ام اس و اینترنت را غیرفعال می‌کند و به گفته شیائومی می‌توانید در این حالت فقط با ۵ درصد شارژ تا ۵ ساعت از گوشی موبایل خودتان استفاده کنید. در صورتی که با این رابط کاربری کار کرده‌اید، تجربه خودتان را از طریق بخش نظرات همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.


منبع: Nextpit