شیائومی یکی از بهترین تولیدکننده‌های گوشی در سراسر دنیا است و این موضوع بیشتر به لطف استفاده از رابط کاربری MIUI است. در واقع رابط کاربری MIUI 12.5 رابطی است که طراحی آن از سیستم عامل iOS الهام گرفته است اما چند قابلیت منحصر به فرد دارد که این دو سیستم عامل را از هم متمایز کرده است. برای مثال می‌توان به موتور تم اختصاصی و برنامه‌های کاربردی نصب شده روی این رابط کاربری شیائومی اشاره کرد. اولین باری که خود من از رابط کاربری MIUI استفاده کردم، بر روی گوشی Nexus 4 بود. این نسخه از MIUI تفاوت‌های زیادی با رابط کاربری اختصاصی اندروید داشت و امکانات شخصی‌سازی فوق‌العاده‌ای را برای آن زمان در اختیار کاربر قرار می‌داد. همچنین می‌توانستید به قابلیت‌هایی نظیر مدیریت دسترسی، آیکونهای زنده و موزیک پلیر اختصاصی هم دسترسی داشته باشید. 

در همان سال‌ها هم شیائومی در زمینه تولید گوشی فعال بود اما محصولات آن فقط به بازار چین محدود بودند و هنوز این شانس را نداشتند که در بازارهای جهانی با نسخه های اندروید راه پیدا کنند. MIUI به شیائومی این امکان را داد که کاربران زیادی را در خارج از چین جذب کند و این برند در مدت زمان کوتاهی، کاربران زیادی را جذب کرد. مدتی بعد این شرکت اولین گوشی خودش را با نام Mi 3 در بازار چین عرضه نمود. در طول این سال‌ها رابط کاربری MIUI دستخوش تغییرات زیادی بوده است. برای مثال MIUI 6 از یک رابط کاربری جدید با رنگ‌های روشن رونمایی کرد و مدیریت نوتیفیکیشن‌های آن هم بهبود یافته بود. MIUI 7 امکانات شخصی‌سازی بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌داد و رابط کاربری آن هم بهبود یافته‌تر شده بود. برنامه‌های دوگانه و ویدیو ادیتور اختصاصی هم اولین بار در MIUI 8 رونمایی شدند. 

در MIUI 9 پنل نوتیفیکیشن‌ها بهبود بیشتری یافت و قابلیت‌های ادیت بیشتری هم در گالری اضافه شد. برای مثال در گالری می‌توانستید به راحتی عناصر پس زمینه را حذف کنید. در MIUI 10 هم شاهد قابلیت‌هایی بودیم که هنوز هم وجود دارند. برای مثال در پنل تنظیمات سریع از آیکون‌های دایره‌ای استفاده شده است و شاهد یک اسلایدر برای تنظیم روشنایی بودیم. منوی برنامه‌های اخیر هم جای خود را به یک منوی عمودی داد و برای اولین بار شاهد حالت تصویر در تصویر بودیم. در MIUI 11 نیز از حالت Dark سیستمی، صفحه نمایش همیشه روشن، طراحی روشن‌تر با آیکون‌های مدرن و حالت ذخیره باتری رونمایی شد.

شیائومی تصمیم گرفت در MIUI 12 تغییرات بیشتری اعمال کند و به همین خاطر یکی از بزرگترین آپدیت‌های رابط کاربری شیائومی در این نسخه اتفاق افتاد. در این نسخه شاهد یک طراحی شفاف‌تر با تمرکز روی حریم خصوصی و امنیت بودیم و برای اولین بار در گوشی شیائومی از App Drawer استفاده شد. پنجره‌های شناور، حرکات لمسی، انیمیشن‌های جدید و... فقط برخی از قابلیت‌هایی بودند که در رابط کاربری MIUI 12 شاهد آن بودیم. رابط کاربری MIUI 12.5 هم نسخه ارتقاء یافته MIUI 12 است. این نسخه از رابط کاربری شیائومی هیچ تغییری که برای کاربر قابل دیدن باشد را نداشته، بلکه شیائومی بیشتر تلاش کرده رابط کاربری را بهینه سازی کند و سرعت آن را افزایش دهد. 

مطمئنا این نسخه از رابط کاربری MIUI بزرگترین آپدیت موجود برای این سیستم عامل نیست اما یکی از قابلیت‌هایی که خیلی از کاربران منتظر آن بودند، در این نسخه وجود دارد: امکان حذف برنامه‌های از پیش نصب شده. به جز ۷ نرم افزار اصلی که به گفته شیائومی برای عملکرد صحیح گوشی ضروری هستند، شما می‌توانید تمامی برنامه‌های نصب شده روی رابط کاربری MIUI 12.5 را حذف کنید. تا قبل از این آپدیت، شیائومی از خدمات نرم‌افزاری به عنوان یک منبع درآمد استفاده می‌کرد و اجازه حذف هیچکدام از برنامه‌هایی که به صورت پیشفرض نصب شده بودند را به کاربر نمی‌داد اما در رابط کاربری MIUI 12.5شما می‌توانید تمامی برنامه‌های از پیش نصب شده مثل Mi Music و Mi Video را حذف کنید و امکان حذف تمامی سرویس‌های شیائومی را خواهید داشت. 

مهم‌ترین قابلیت‌های رابط کاربری MIUI 12.5

مهم‌ترین قابلیت‌های رابط کاربری MIUI 12.5

با وجود اینکه بیشتر تمرکز شیائومی در این نسخه، بر روی ارتقاء سیستم و بهبود کارایی رابط کاربری اختصاصی خودش بوده است اما برخی قابلیت‌ها هم وجود دارند که از دید کاربر پنهان نمانده‌اند. این قابلیت‌ها به شرح زیر هستند:

قابلیت های رابط کاربری می یو ای 12.5: Super Wallpapers

قابلیت های رابط کاربری می یو ای 12.5: Super Wallpapers

مهم‌ترین قابلیت ظاهری در رابط کاربری MIUI 12.5 ابر والپیپرها یا Super Wallpaperهای این رابط کاربری است. این ویژگی یکی از بهترین قابلیت های رابط کاربری می یو ای 12.5 به شمار می‌رود و می‌توانید از طریق آن به تصاویر زمینه پویایی دسترسی داشته باشید که در عین حال رزولوشن خیلی بالایی هم دارند. در رابط کاربری MIUI 12.5 شیائومی از چندین تصویر زمینه جدید مثل کوه‌های برفی رونمایی کرده است. این تصویر زمینه، سایه، نور و ابرها را به شکل کاملا واقعی و در لحظه نمایش می‌دهد. برخی دیگر از این تصویر زمینه ها شامل تصویری از یک بندر در یونان و یک کوه در ایتالیا می‌باشد. 

قابلیت های رابط کاربری می یو ای 12.5: امنیت و حریم خصوصی

قابلیت های رابط کاربری می یو ای 12.5: امنیت و حریم خصوصی

امنیت و حریم خصوصی یکی دیگر از قابلیت‌های رابط کاربری MIUI 12.5 است. با استفاده از این قابلیت‌ها که اولین بار در رابط کاربری MIUI 12 رونمایی شدند، زمانی که یک برنامه به دوربین، میکروفون، حافظه، گالری یا لوکیشن گوشی دسترسی داشته باشد، شما مطلع خواهید شد. در رابط کاربری MIUI 12.5 این قابلیت‌ها افزایش یافته‌اند. برای مثال می‌توان به قابلیت محافظت از کلیپ‌برد اشاره کرد. با استفاده از این قابلیت شما متوجه خواهید شد که چه برنامه‌هایی از کلیپ‌برد گوشی استفاده می‌کنند. همچنین در رابط کاربری MIUI 12.5 از مکانیسم Sandbox و قابلیت حفاظت در وب نیز رونمایی شده است. همچنین برنامه‌ها نمی‌توانند به تاریخچه لوکیشن و اطلاعات خصوصی شما هم دسترسی داشته باشند. 

قابلیت های رابط کاربری می یو ای 12.5: صدای بهبود یافته

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که در رابط کاربری می یو ای 12.5 شیائومی شاهد آن هستیم صداهای بهبود یافته در این نسخه از رابط کاربری است. در این نسخه از صداهای طبیعی‌ برای نوتیفیکیشن‌ها استفاده می‌شود که برای تولید آن‌ها از هنرمندانی از سراسر جهان کمک گرفته شده است. این صداها از جنگل‌های بارانی آمریکا و استرالیا، چمنزارهای آفریقا و اقیانوس آرام الهام گرفته‌اند. همچنین صداهای مربوط به افکت‌های سیستمی هم از عناصر طبیعی الهام گرفته‌اند. در کنار این ویژگی‌ها برای اولین بار شاهد پشتیبانی رابط کاربری MIUI 12.5 از صداهای محیطی استریو هستیم. این موضوع باعث شده که استفاده از اسپیکرهای دوتایی از همیشه راحت‌تر باشد و شیائومی بتواند گوشی‌هایی با دو اسپیکر جداگانه به بازار عرضه کند. 

قابلیت های رابط کاربری می یو ای 12.5: مدیریت حافظه بهتر

مدیریت حافظه بهتر

در رابط کاربری می یو ای 12.5 شیائومی، شاهد امکانات بهتری برای مدیریت حافظه هستیم. به گفته شیائومی کدهای مربوط به رابط کاربری به صورت کامل از اول بازنویسی شده‌اند و به همین خاطر مصرف حافظه حدودا ۲۰ درصد کاهش یافته است. همچنین برنامه‌های سیستمی رابط کاربری MIUI 12.5 هم به صورت کامل بهینه‌سازی شده‌اند. به همین خاطر این برنامه‌ها با سرعت بیشتری اجرا می‌شوند. به صورت کلی رابط کاربری می یو ای 12.5 شیائومی توانسته است تا ۳۵ درصد از مصرف حافظه در پس زمینه را کاهش دهد. همچنین مصرف انرژی نرم‌افزارها نیز تا ۲۵ درصد کاهش یافته است.

قابلیت های رابط کاربری می یو ای 12.5: MIUI+

این قابلیت جدید رابط کاربری می یو ای 12.5 شیائومی امکان ارتباط راحت بین دستگاه‌های دارای رابط کاربری MIUI 12.5 و کامپیوترهای دارای ویندوز ۱۰ را فراهم خواهد کرد. شما می‌توانید با استفاده از این ویژگی در کامپیوتر خودتان به نوتیفیکیشن‌ها دسترسی داشته باشید و یا یک متن را داخل گوشی کپی کنید و در کامپیوتر Paste نمایید. همچنین از طریق کامپیوتر هم می‌توانید صفحات وب را روی گوشی خودتان اجرا کنید. 

بررسی رابط کاربری MIUI 12.5: دیگر قابلیت های رابط کاربری می یو ای 12.5

الگوریتم AI motion در رابط کاربری MIUI 12.5 نیز تغییرات زیادی داشته است و به همین خاطر قدرت رندر رابط کاربری می یو ای 12.5 شیائومی نسبت به رابط کاربری MIUI 12 حدودا ۲۰ برابر افزایش یافته است. برنامه ها به صورت کاملا بهینه‌سازی شده و با سرعت بسیار بالایی اجرا خواهند شد و تجربه دلپذیر‌تری از کار با گوشی در اختیار شما قرار می‌دهند. در کنار این موارد، MIUI 12.5 بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری و سیستمی متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

بررسی رابط کاربری MIUI 12.5: چه دستگاه‌هایی از رابط کاربری MIUI 12.5 پشتیبانی می‌کنند؟

چه دستگاه‌هایی از رابط کاربری MIUI 12.5 پشتیبانی می‌کنند؟

رابط کاربری MIUI 12.5 در حال حاضر برای دستگاه‌های زیر عرضه شده است:

  • سری گوشی‌های Mi 10
  • سری گوشی‌های Redmi K30
  • سری گوشی‌های Redmi K20
  • ردمی نوت ۹
  • می ۱۰ لایت
  • سری ردمی 10x
  • شیائومی CC 9e و CC9
  • سری ردمی نوت ۷

اولین نسخه بتا رابط کاربری MIUI 12.5 در ژانویه ۲۰۲۱ برای این گوشی‌ها عرضه شد. همچنین گوشی‌های Mi 11، Mi 10، Mi 10 ultra و Pro هم در آپریل ۲۰۲۱ توانستند به این نسخه از رابط کاربری شیائومی دسترسی داشته باشند.