این روزها موسیقی تبدیل به یکی از سرگرمی‌های غیرقابل انکار همه انسان‌ها شده‌است. اگر عصبانی، خوشحال، بی‌خواب، ناراحت یا در هر حالتی که باشید حتماً دوست دارید تا با کمی موزیک زمان را سپری کنید. حتماً اسم برنامه یوتیوب را شنیده‌اید، اپلیکیشنی که قصد معرفی آن را داریم از خانواده این برنامه است. طرفداران پروپاقرص موسیقی قطعاً با برنامه‌هایی مانند Spotify یا Soundcloud آشنا هستند. اما امروز قصد معرفی رقیب این دسته از برنامه‌‌ها را داریم. یوتیوب موزیک که در سال 2018 معرفی و عرضه شد، یک سرویس پخش موسیقی جدید در زمان خود بود. اگر قصد دارید تا بیشتر با این برنامه، امکانات و نحوه کار آن آشنا شوید در ادامه همراه ما باشید.

یوتیوب موزیک چیست؟

در این بخش پاسخ جامع‌تری به سوال "یوتیوب موزیک چیست؟" خواهیم داد. این اپ ابتدا در سال 2015 ارائه شد اما با شکست مواجه شد و دوباره در سال 2018 با بهبود و پیشرفت چشمگیری برای دانلود کاربران در دسترس قرار گرفت و این بار توانست طرفداران زیادی را به خود جذب کرده و به عنوان رقیب اپلیکیشن‌های معروف در زمینه موسیقی کار خود را شروع کند. در حقیقت این برنامه جایگزین Google Play Music یعنی سرویس پخش موسیقی قبلی گوگل شد.

با یوتیوب موزیک می‌توانید به آهنگ‌های رسمی، آلبوم‌ها، فهرست‌های پخش، رادیوهای هنرمندان، ریمیکس‌ها و نسخه‌های زنده آهنگ‌ها گوش داده و دسترسی داشته باشید. همچنین قابلیت تماشا نماهنگ یا همان موزیک ویدیو را نیز در گوشی موبایل یا کامپیوترتان خواهید داشت.

یوتیوب موزیک امکانات زیادی در دسترس کاربران خود قرار داده که یک نمونه آن انتخاب نوع حساب است. یعنی می‌توان به صورت رایگان از آن استفاده کرد که در این صورت تبلیغات زیادی در برنامه مشاهده خواهید کرد یا می‌توان با خرید اشتراک به دلار به عنوان کاربر پریمیوم از آن لذت برد و آپشن‌های بیشتری را بدون هیچ گونه تبلیغات در اختیار خواهید داشت. حتی می‌توانید به صورت چند نفره از اشتراک گرفته شده، استفاده کنید. به عنوان کاربر پریمیوم قادر به گوش دادن آهنگ در پس زمینه گوشی موبایل خواهید بود؛ یعنی از برنامه خارج شوید اما همچنان به گوش دادن آهنگ ادامه دهید. همچنین امکان پخش آفلاین موزیک را نیز دارید. در نهایت قابلیت دانلود آهنگ از یوتیوب موزیک را در اختیار خواهید داشت.

چگونه یوتیوب موزیک را فعالسازی کنیم؟

با یوتیوب موزیک می‌توانید به جدیدترین آهنگ‌ها گوش دهید، با هنرمندانی که دوست‌شان دارید، در ارتباط بمانید و موسیقی‌های جدیدی را برای لذت بردن کشف کنید. این برنامه شگفت‌انگیز، از زمان راه‌اندازی تا به الان، در بیشتر کشورها در دسترس عموم قرار گرفته‌است. حال اگر قصد استفاده از این برنامه را دارید اما هنوز برایتان سوال است که "چگونه یوتیوب موزیک را فعالسازی کنیم؟" لازم نیست نگران باشید، زیرا در ادامه شما را با تمامی بخش‌های آن آشنا کرده و درباره استفاده از این برنامه و نحوه ثبت نام در Youtube Music Premium  اطلاعات تکمیلی در اختیار‌تان قرار خواهیم داد. برای تجربه‌ای به یاد ماندنی مطالب زیر را دنبال کنید. 

دو نسخه از یوتیوب موزیک وجود دارد:

 • یوتیوب موزیک رایگان همراه با تبلیغات
 • سرویس موسیقی ممتاز یا پریمیوم که شامل مزایایی مانند: پخش موسیقی در پس زمینه، بدون تبلیغات و حالت فقط صوتی می‌باشد. 

در ابتدا پس از دانلود (لینک دانلود از پلی استور در بخش‌های بعدی آورده شده) و باز کردن برنامه دو گزینه پیش روی خود دارید؛ یا فقط از موزیک‌های گوشی خود استفاده کنید یا با Sign In دسترسی‌های بیشتری داشته‌باشید. پس از ثبت نام با ایمیل در برنامه برای این که بازدهی بهتری برای کاربر داشته‌باشد، از شما می‌خواهد که آرتیست مورد علاقه خود را از میان لیست موجود انتخاب کنید و گزینه "انجام شد" را لمس کنید. حال وارد محیط برنامه می‌شوید که شبیه به دنیایی پر از شگفتی بوده که بهشت طرفداران موسیقی است. حال بخش‌های مختلف آن را با هم بررسی می‌کنیم.

پیمایش در برنامه

وقتی وارد یوتیوب موزیک می‌شود هم می‌توانید از برگه‌های موجود انتخاب کنید یا از جستجو برای یافتن آهنگ‌ها، هنرمندان و آلبوم‌های مورد علاقه‌تان استفاده نمایید. بخش‌های دیگر برنامه شامل موارد زیر است:

پیمایش در برنامه

 • صفحه اصلی یا Home: توصیه‌های سفارشی شده را بر اساس حال و هوای فعلی، فعالیت پیشین یا سابقه گوش دادن به شما نمایش می‌دهد. اگر برای اولین بار است که وارد برنامه می‌شوید، این سفارشی سازی را طبق انتخاب هنرمندان موردعلاقه‌تان که در ابتدا انتخاب کردید، انجام می‌دهد. نکته جالب این است که اگر با حساب گوگل خود وارد یوتیوب موزیک شوید، توصیه‌هایی را نیز بر اساس موسیقی‌هایی که در یویتوب گوش داده‌اید، خواهید دید.

پیمایش در برنامه

 • کاوش یا Explore: از برگه کاوش برای مرور جدیدترین نسخه‌های منتشر شده در این اپ یا انتخاب یک فهرست پخش بر اساس روحیه خود استفاده کنید. در این بخش با حجم زیادی از تنوع در آهنگ‌ها مواجه خواهید شد به قدری که شاید تصمیم گیری برایتان سخت شود.

پیمایش در برنامه

 • کتابخانه یا Library: آهنگ‌ها، لیست‌های پخش و آلبوم‌هایی را که به کتابخانه خود اضافه کرده‌اید، در این بخش قابل مشاهده هستند. همچنین به عنوان عضو پرمیوم یوتیوب موزیک، می‌توانید آهنگ‌ها و فهرست‌های پخش اخیراً پخش شده را نیز اسکن کرده و آهنگی که دانلود کرده‌اید را ببینید.

تجربه موسیقی عالی

شما می‌توانید فهرست پخش خود را سفارشی سازی کنید یا با افزودن آهنگ‌ها و فهرست‌های پخش به کتابخانه خود تجربه‌ای به یاد ماندنی داشته باشید. برای انجام این کار ابتدا با حساب گوگل خود وارد یوتیوب موزیک شوید. توصیه‌هایی بر اساس موسیقی‌هایی که در یوتیوب گوش داده‌اید را دریافت خواهید کرد. اما اگر قصد دارید سابقه تماشا خود را متوقف، حذف یا مشاهده کنید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

 • توقف سابقه تماشا: وقتی سابقه تماشا خود را موقتاً متوقف می‌کنید، ویدیوهایی که تماشا کرده‌اید در سابقه تماشای شما نشان داده نمی‌شوند یا برای بهبود توصیه‌هایتان استفاده نمی‌شوند. حتی برخی از آلبوم‌های شخصی سازی شده نیز ممکن است در برگه صفحه اصلی نشان داده نشوند. حال برای توقف یا لغو مکث سابقه تماشا گام‌های زیر را انجام دهید.
 1. روی عکس نمایه‌تان ضربه بزنید.
 2. تنظیمات را انتخاب نمایید.
 3. مکان و حریم خصوصی را لمس کنید.
 4. مکث سابقه تماشا را روشن یا خاموش کنید.

توجه داشته‌باشید که تنظیمات سابقه تماشا میان یوتیوب و یوتیوب موزیک به اشتراک گذاشته شده پس روش دیگر برای توقف این است که هنگام ورود به یوتیوب سابقه تماشای خود را موقتاً متوقف کنید سپس هنگامی که با همان حساب وارد این برنامه شوید خواهید دید که این توقف در این برنامه نیز اعمال شده‌است.

 • مشاهده یا حذف سابقه تماشا: می‌توانید سابقه تماشای خود را در تنظیمات از برنامه یوتیوب موزیک مشاهده یا حذف نمایید. برای انجام این کار موارد زیر را دنبال کنید.
 1. روی عکس نمایه خود ضربه بزنید.
 2. تنظیمات را لمس کنید.
 3. مکان و حریم خصوصی را انتخاب نمایید.
 4. مدیریت سابقه تماشا را باز کرده و سپس روی محتوایی که می‌خواهید حذف کنید ضربه بزنید. اگر قصد مشاهده دارید کافیست لیست باز شده را بررسی نمایید.

استریم از طریق وای فای در تلفن همراه

اگر از یوتیوب موزیک در دستگاه همراه خود استفاده می‌کنید، می‌توانید تنظیم "استریم فقط از طریق وای فای" را روشن نمایید. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید.

 1. عکس نمایه خود را انتخاب کنید.
 2. تنظیمات را لمس نمایید.
 3. برای روشن شدن گزینه "استریم فقط از طریق وای فای" روی آن ضربه بزنید.

دانلود آهنگ از یوتیوب موزیک

دانلود آهنگ از یوتیوب موزیک

اگر عضو پرمیوم یوتیوب موزیک هستید، می‌توانید با دانلود آهنگ‌ها و ویدیوهای مورد علاقه‌تان در دستگاه همراه خود از موسیقی آفلاین لذت ببرید. برای حفظ دانلودهای خود باید حداقل هر 30 روز یک بار دوباره به اینترنت متصل شوید. حال برای دانلود آهنگ از یوتیوب موزیک موارد زیر را مطالعه کنید.

دانلود آهنگ با اندروید

دو راه برای دانلود موسیقی و گوش دادن به صورت آفلاین وجود دارد:

 • دانلودهای هوشمند را روشن کنید. برنامه به طور خودکار بر اساس سابقه شنیداری قبلی‌تان برای شما دانلود را انجام می‌دهد و دیگر به هیچ اقدامی نیاز نیست. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.
 1. روی عکس پروفایل خود ضربه بزنید.
 2. گزینه "دانلود" را لمس نمایید.
 3. به تنظیمات بروید.
 4. "دانلودهای هوشمند" را روشن کنید.
 • فهرست‌های پخش آهنگ‌ها یا آلبوم‌های خاصی را برای دانلود انتخاب نمایید. برای این کار کافیست هرجا لیست پخش یا آلبومی در یوتیوب موزیک مشاهده کردید، روی منو ضربه بزنید و گزینه دانلود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید روی علامت دانلود در صفحه جزئیات آلبوم یا لیست پخش نیز کلیک نمایید.

دانلود آهنگ با آیفون و آی پد

در این بخش نیز دو راه برای دانلود موسیقی و گوش دادن آفلاین وجود دارد:

 • میکس آفلاین خود را روشن کنید. این برنامه به طور خودکار محتوا را بر اساس سابقه شنیداری قبلی شما دانلود می‌کند. حتی اگر سابقه گوش دادن خود را خاموش نمایید همچنان می‌توانید از طریق میکس نوار آفلاین عمومی به موسیقی خود به صورت آفلاین گوش دهید. برای انجام این کار گام‌های زیر را دنبال کنید.
 1. روی عکس نمایه خود ضربه بزنید.
 2. گزینه دانلود را لمس کنید.
 3. وارد تنظیمات شوید.
 4. " دانلود میکس نوار آفلاین" را روشن نمایید.
 • فهرست‌های پخش، آهنگ‌ها یا آلبوم‌های خاصی را برای دانلود انتخاب کنید. این بخش را همانند اندروید پیش ببرید.

دانلود یوتیوب موزیک

دانلود یوتیوب موزیک

در نهایت کافیست برای یک تجربه به یاد ماندنی، لذت بخش و انجام تمامی موارد ذکر شده در بالا دانلود یوتیوب موزیک را شروع کنید. برای این کار هم می‌توانید عبارت "Youtube Music" را در پلی استور خود سرچ کنید. اگر قصد دانلود برنامه یوتیوب موزیک برای IOS را دارید، روی لینک زیر کلیک کنید تا به طور مستقیم دانلود را شروع نمایید.

دانلود یوتیوب موزیک از اپ استور

کلام آخر

بازار سرویس‌های پخش آنلاین موسیقی امروزه به یک میدان بزرگ رقابتی تبدیل شده‌اند که درآمد بالایی نیز دارند. در این بازار همه شرکت‌ها در تلاش هستند تا محبوبیت خود را میان عموم افزایش دهند. یوتیوب موزیک یکی از برنامه‌های شرکت گوگل در زمینه آهنگ بوده که توانسته با ارائه امکانات متعددی از جمله دانلود آهنگ و پخش آن به صورت آفلاین، استریم و مواردی از این قبیل که در بالا به همگی آن‌ها اشاره کردیم، به عنوان یک انتخاب کاربردی خود را مطرح کند. حال با توضیحات و اطلاعات کاملی که در اختیار شما مخاطب گرامی قرار دادیم، امیدواریم تا با استفاده از این برنامه اوقاتی لذت بخش را سپری کنید.

منبع: pocket-lint