یکی از اتفاقات خوشحال‌کننده در نسخه‌های بتای اندروید ۱۰، امکان ضبط فیلم از روی صفحه نمایش (Screen Recorder) بدون نیاز به برنامه جانبی بود. متاسفانه گوگل هنگام ارائه نهایی نسخه ۱۰، این قابلیت مفید را پنهان کرد. به هر حال به دلایل نامعلوم امکان اسکرین رکوردر در بیشتر نسخه‌ های اندروید، به صورت استاندارد موجود نیست. البته این قابلیت در اندروید ۱۰ وجود دارد، ولی پنهان است. اما با استفاده از راه‌حل‌هایی می‌توان این قابلیت را به اندروید ۱۰ برگرداند. البته در بیشتر گوشی‌های LG و Samsung این قابلیت به صورت استاندارد وجود دارد ولی برای فعال کردن آن در دیگر گوشی‌های مبتنی بر اندروید ۱۰ نیاز به انجام مراحلی است.

چگونه در اندروید ۱۰ از صفحه فیلم بگیریم؟

یکی از راحت‌ترین جوابها برای سوال چگونه در اندروید ۱۰ از صفحه فیلم بگیریم ، استفاده از نرم‌افزار‌های مجانی است که به راحتی می‌توانید از فروشگاه Google-play یا وبسایت‌های دیگر دانلود کنید. یکی از بهترین این نرم‌افزار‌ها، اپلیکیشن AZ Screen Recorder است که ضبط ویدیو را بدون واترمارک انجام می‌دهد. اما راه بهتر در اندروید ۱۰ شاید فعال کردن اسکرین‌ رکوردر داخلی موجود در اندروید ۱۰ است. پس از فعال کردن رکوردر داخلی، شما می‌توانید به طور امن از صفحه نمایش خود فیلم بگیرید یا آن را به اشتراک بگذارید. برای استفاده از اسکرین رکوردر اندروید ۱۰ اول باید قابلیت Developer Options را در گوشی خود فعال کنید.

فعال کردن اسکرین رکوردر اندروید ۱۰، استفاده از امکانات Developer options

فعال کردن اسکرین رکوردر اندروید ۱۰، استفاده از امکانات Developer options

برای فعال کردن منوی Developer Options و استفاده از امکاناتی مثل فعال کردن اسکرین رکورد در اندروید ۱۰، باید ابتدا وارد اپلیکیشن Settings بشوید. در اینجا وارد گزینه About phone شده کمی اسکرول کنید تا Build Number را پیدا کنید. اکنون ۷ بار متوالی روی Build Number تپ کنید تا از گوشی نوتیفیکیشن You are now developer! را دریافت کنید. ممکن است در این مرحله از شما پین‌کد یا رمز موبایل درخواست شود. بعد از دیدن این نوتیفیکیشن و باز شدن تنظیمات Developer، شما می‌توانید با استفاده از امکانات Developer شخصی‌‌سازی‌های مورد نظر خود را انجام دهید.

اکنون وقتی وارد منوی advanced از تنظیمات system بشوید، گزینه جدیدی را به نام Developer options مشاهده خواهید کرد. وارد Developer options شده و در اینجا وارد گزینه Feature flags شوید. در این بخش با لیستی از انتخاب‌ها مواجه می‌شوید. در میان این لیست پرچم یا گزینه settings_screenrecord_long_press را پیدا کنید و تگ مقابل آن را فعال کنید. اکنون گوشی خود را ریستارت کنید تا اسکرین رکوردر اندروید ۱۰ برای شما فعال شود.

روش استفاده از اسکرین رکوردر اندروید ۱۰

پس از فعال کردن قابلیت اسکرین رکوردر اندروید ۱۰ از طریق Developer options، گزینه اسکرین رکوردر از طریق فشار دادن طولانی دکمه پاور قابل دسترسی است. پس از فشردن طولانی دکمه پاور یک منوی پاپ آپ نمودار می‌شود. در این منوی پاپ آپ باید روی گزینه screenshot، فشار طولانی (long press) وارد کرد. این کار باعث به نمایش درآمدن یک آپشن پاپ آپ با عبارت Start Recording می‌شود. پس از انتخاب آن، گزینه Start now نمایش داده می‌شود که هر زمان آن را انتخاب کنید عملیات ضبط صفحه شروع می‌شود. پس از شروع ضبط، یک عبارت Screen Recording روی صفحه نمایش داده می‌شود و سه انتخاب cancel ،stop و pause نیز موجود است. ویدیوهای ضبط شده را در پوشه‌ای با نام Captures در گالری می‌توانید پیدا کنید.

جمع بندی

جمع بندی

در جواب سوال چگونه در اندروید ۱۰ از صفحه فیلم بگیریم، نمی‌توان یک پاسخ مستقیم داد. بسته به نسخه‌های اندروید و همچنین برند مورد بررسی جواب متفاوت است. در بسیاری از گوشی‌های LG و Samsung و بعضی مدل‌ها از برند‌های دیگر این قابلیت به صورت استاندارد موجود است. البته همانطور که در وبسایتmaketecheasier آمده است، در گوشی‌های مبتنی بر اندروید ۱۰ امکان فعال کردن اسکرین رکوردر موجود است که مورد بررسی قرار گرفت. در هر حال بسیاری از مواقع نیاز به استفاده از اپلیکیشن اضافی برای اسکرین رکوردر است. در چنین شرایطی ما اپلیکیشن AZ Screen Recorder را پیشنهاد می‌کنیم.