اگر شما هم جزء آن دسته از کاربران هستید که مشتاقانه منتظر آپدیت نرم ‌افزاری گوشی سامسونگ می باشید، باید بدانید ک اندروید ۱۳ برای سامسونگ به تازگی معرفی شده و برخی از پیشرفت های آن نسبت به نسل قبل آن مشخص شده است. همچنین نسبت به گذشته و هم نسل های قدیمی خود، پیشرفت چشمگیری داشته است. امکانات اندروید ۱۳ برای سامسونگ فراوان است و دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد و فوق العاده ای است.

اندروید 12 اکنون برای بیش از 100 میلیون مشتری سامسونگ در دسترس است. در حالی که دستگاه ‌های بیشتری همچنان به دریافت آخرین نسخه‌ های سیستم‌ عامل اندروید و One UI نزدیک ‌تر می‌شوند، Google در خصوص پس ‌زمینه روی Android 13 کار می‌ کند. اولین نسخه پیش نمایش توسعه دهندگان اندروید 13 در ماه فوریه منتشر شد، اگر چه برای هیچ گوشی یا تبلت سامسونگی در دسترس نبود. با این وجود، می‌توان فرض کرد که نسخه‌ های عمومی آینده اندروید 13 با نسخه جدیدی از One UI احتمالاً با One UI 5.0 همراه خواهد بود. همچنین می شنویم که غول فناوری کره ای در حال آماده شدن برای شروع آزمایش بتای باز اندروید 13 و One UI 5.0 طی سه تا چهار ماه آینده است به طوری که باید برای نصب اندروید ۱۳ در سامسونگ آماده شوید.

منابع به ما می گویند که گوشی سامسونگ می تواند مرحله آزمایش بتای باز را برای اندروید 13 و به روز رسانی One UI 5.0 همراه با آن تا ماه جولای آغاز کند. پس باید به آزمایش‌ کنندگان بتا و شرکت زمان زیادی داده شود تا سیستم عامل جدید را برای انتشار عمومی در پایان سال 2022 یا اوایل سال 2023 بررسی کند.

بدیهی است که برنامه ‌ها می‌توانند با تغییراتی همراه باشند، و بازه زمانی آزمایشی ماه جولای برای نسخه بتا نیز می‌تواند برای بهتر یا بدتر شدن و یا پیشرفت امکانات و ویژگی های اندروید ۱۳ برای سامسونگ تغییر کند. اما در حال حاضر، می شنویم که سامسونگ قصد دارد در اواسط تابستان وارد مراحل تست اندروید 13 و One UI 5.0 شود. به لطف سیاست‌ های به ‌روز رسانی میان ‌افزار سامسونگ، ما در حال حاضر درک بسیار خوبی از اینکه کدام گوشی ‌های هوشمند و تبلت ‌های گلکسی واجد شرایط به ‌روز رسانی اندروید One UI 5 هستند، داریم به طوری که در آینده در خصوص نصب اندروید ۱۳ در سامسونگ مشکلی خلق نشود.

اندروید 13 فصل بعدی هیجان انگیز سیستم عامل محبوب گوگل

بعد از اندروید 12، اینک تغییری طوفانی با اندروید 13

اندروید 13 فصل بعدی هیجان انگیز سیستم عامل محبوب گوگل است. پس از نسخه اندروید 12 در سال گذشته، که با معرفی طرح جسورانه جدید Material You همه چیز را تکان داد، همه ما انتظار داریم که گوگل به توسعه این سبک بصری جدید ادامه دهد و آن را برجسته تر در سراسر سیستم عامل اندروید قرار دهد و همچنین از تولید کنندگان شخص ثالث بخواهد که آن را اتخاذ کنند. در طول تاریخ همواره شاهد این بوده ایم که معمولا به ‌روز رسانی‌ های اصلی نرم‌ افزار های مختلف مطابق با سلیقه کاربران و هدف آنها به دنبال تکمیل فرمول اولیه و بهبود امکانات جدید بوده است. خب، اندروید 12 نیز از این قائده مستثنی نیست و یک به ‌روز رسانی نرم‌ افزاری بزرگ را خلق کرد و چیز های زیادی را تغییر داد. 

تغییری طوفانی با اندروید 13

حال آنچه که بدیهی است این است که اندروید 13 نیز مطمئناً با حجم عظیمی از تغییر و شگفتی همراه خواهد بود. پس از Google I/O 2022، اندروید 13 در حال حاضر به عنوان دومین نسخه بتای عمومی منتشر شده است که هرکسی که دستگاه واجد شرایطی دارد می تواند در آن شرکت کند. همانطور که گفته شد، نسخه بعدی سیستم عامل  اندروید ۱۳ برای سامسونگ به طور رسمی در نشست توسعه مجازی Google I/O 2022 به نمایش گذاشته خواهد شد. 

اندروید 13 برای سامسونگ، نامی آشنا یا خوشمزه

در واقع، اندروید 13 بیست و دومین نسخه اصلی اندروید خواهد بود که از زمان آغاز به کار آن در اواخر سال 2008 منتشر شده است. برخلاف اکثر نسخه های اندروید که به ترتیب حروف الفبا از دسر های شیرین نامگذاری شده بودند، نسخه های اخیر اندروید یک طرح نامگذاری عددی خالص را انتخاب کرده اند. اندروید 10 بود که قرار بود از حرف Q برای نام دسر استفاده کند، اما به دلیل عدم وجود دسرهای شناخته شده که با حرف مذکور شروع می شد، گوگل تصمیم گرفت نام دسر سفارشی را به طور کلی حذف کند.

اندروید 13 برای سامسونگ، نامی آشنا یا خوشمزه

بنا بر این تغییر، طرفداران اندروید احتمالاًکاهش پیدا کنند. زیرا از یک طرف، بسیار ساده و مناسب نقش آفرینی می کند، اما از طرف دیگر، منحصر به فرد بودن اندروید را در انتخاب اسم، از بین می برد. یا نسخه های مختلف را بسیار فراموش شدنی تر می کند. حال نام دسر شیرین اندروید 13 چه می تواند باشد؟ ظاهراً عنوان "تیرامیسو" نامی است که قرار است به اندروید 13 تعلق گیرد. اما ما شک داریم که گوگل نام واقعی دسر محبوب ایتالیایی را انتخاب کند، البته، این مورد تایید نشده باقی خواهد ماند. تا چه زمانی؟ احتمالا تا زمانی که اندروید 13 رسمی شود.

تاریخ عرضه اندروید 13 برای گوشی های سامسونگ

اندروید ۱۳ برای سامسونگ تا آگوست ۲۰۲۲ برای دستگاه‌های پیکسل واجد شرایط عرضه می‌شود.  پیش ‌نمایش عمومی قبلاً منتشر شده است، و جدای از آن، گوگل همچنین جدول زمانی تقریبی از چگونگی اتفاقات برای به ‌روز رسانی بعدی اندروید را به اشتراک گذاشته است. با قضاوت از این اطلاعات، می‌توان نتیجه گرفت که اندروید 13 به طور رسمی در آگوست یا اوایل سپتامبر 2022 عرضه می‌شود. انتظار می ‌رود این نرم‌ افزار با به ‌روز رسانی بتای مورد انتظار ژوئن به ثبات پلتفرم برسد، به این معنی که به توسعه ‌دهندگان چراغ سبز داده می ‌شود تا برنامه‌ های خود را به ‌روز رسانی کنند. 

لیست گوشی های سامسونگ که اندروید ۱۳ دریافت می‌کنند

لیست گوشی های سامسونگ که اندروید ۱۳ دریافت می‌کنند در ادامه برای شما آورده شده است. بهتر است بدانید، اندروید 13 در نهایت بر روی اکثر گوشی های فعلی و آینده در دسترس خواهد بود. نسخه بتای عمومی فعلی برای تلفن ‌های پیکسل Pixel 4 و جدید تر و همچنین چند گوشی غیر Google مانند OnePlus 10 Pro، Oppo Find X5 Pro  و Realme GT 2 Pro در دسترس است.

لیست گوشی های سامسونگ که اندروید ۱۳ دریافت می‌کنند

آنچه که مسلم است، این است که ساخت اولیه توسعه دهنده فقط در تلفن های پیکسل در دسترس خواهد بود. پس از معرفی رسمی اندروید 13، انتظار داریم که گوگل این پشتیبانی را به سایر برندهای گوشی نیز گسترش دهد. با این حال، نمی توان گفت کدام سازنده شرکت خواهد کرد. در حالی که بسیاری از سازندگان تلفن چند سال پیش در نسخه بتای اندروید ۱۳ برای سامسونگ شرکت کردند، این لیست با اندروید 11 و اندروید 12 به تدریج کاهش یافته است.

در اینجا برخی از گوشی هایی که مطمئناً تا پایان سال 2022 اندروید ۱۳ برای سامسونگ را دریافت خواهند کرد، آورده شده است:

 • سری Google Pixel (Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 5, Pixel 5a, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a 5G)
 • سری گلکسی S22 سامسونگ (S22، S22 Plus، S22 Ultra)
 • سری گلکسی S21 سامسونگ (S21، S21 Plus، S21 Ultra، S21 FE)
 • سری گلکسی زد فولد سامسونگ (Z Fold 4، Z Fold 3)
 • سری گلکسی زد فلیپ سامسونگ (Z Flip 4، Z Flip 3)
 • OnePlus 10 Pro

امکانات اندروید ۱۳ برای سامسونگ

همانطور که در ابتدا گفته شد، اندروید 13 برای سامسونگ، به علت تغییرات فراوان و باور نکردنی قطعا متمایز خواهد بود و امکانات اندروید ۱۳ برای سامسونگ شامل مواردی است که شما را سورپرایز خواهد کرد. حالا به جالب ترین قسمت می رسیم. چه ویژگی های جدیدی با اندروید 13 ارائه خواهد شد؟ علی رغم اینکه هنوز کمی زود است، تعداد زیادی از شایعات در حال حاضر راه خود را باز کرده اند، و این همه چیز هایی است که تا کنون می دانیم.

بهبودهای بصری

اندروید 12 طرح زمینه خودکار را معرفی کرد که رنگ های غالب کاغذ دیواری شما را استخراج می کرد و از آن ها برای رنگ آمیزی رابط کاربری شما استفاده می کرد. اما اندروید ۱۳ برای سامسونگ، در گوگل با ارائه چهار تم رنگی از پیش ساخته، این قابلیت را گسترش می دهد. با تکیه بر اصلاح بصری که با اندروید 12 معرفی شد، اندروید 13 مجموعه ای از بهبودهای کیفیت زندگی را به رابط اضافه می کند. Android Stock اکنون دارای نمادهای مضمونی است که رنگ غالب را از کاغذ دیواری شما می گیرد و آن را به عنوان یک رنگ بر روی نمادهای شما اعمال می کند و ظاهری تک رنگ آرام را ایجاد می کند. ویجت جستجوی Google، که معمولاً در پایین صفحه یافت می‌شود، با رنگ‌های انتخابی شما نیز طرح ‌بندی می ‌شود و ظاهر منسجم‌ تری را ایجاد می ‌کند. این ویژگی فقط در صفحه اصلی کار می کند و تا کنون فقط با برنامه های موجود سازگار بوده است. این همان چیزی است که صفحه اصلی با نمادهای مضمون در آن به نظر می رسد.

بهبودهای بصری

اندروید 13 همچنین با یک انتخابگر کاغذ دیواری باز طراحی شده عرضه می ‌شود که اکنون به شما اجازه می ‌دهد با فشار دادن طولانی یک فضای خالی، پس ‌زمینه ‌های موجود را مستقیماً از صفحه اصلی پیش ‌نمایش کنید. اگر چه به اندازه منوی کاغذ دیواری معمولی راحت نیست، اما به شما امکان می دهد به سرعت پس زمینه خود را تغییر دهید. همچنین کنترل های رسانه ایِ بهبود یافته ای وجود خواهد داشت که آلبوم موسیقی را که در حال گوش دادن به آن هستید بسیار برجسته تر و شفاف تر نشان می دهد. 

کشف تنظیمات سریع

از آنجایی که تنظیمات سریع به همراه میانبر ها چندان مطلوب نبودند، گوگل این تغییرات را بر عهده گرفته است تا کاربران راحت ‌تر دریابند که آیا یک برنامه چنین عملکرد اضافی را ارائه می‌دهد یا خیر. هر زمان که برنامه‌ ای را نصب می ‌کنید که تنظیمات سریع سفارشی ارائه می‌دهد، یک اعلان در سایه اعلان منتظر شما خواهد بود و شما را از تغییر مطلع می‌ کند.

برنامه های چند زبانه

کاربران چند زبانه خوشحال خواهند شد که بدانند Android 13 اکنون دارای API های مرتبطی است که به برنامه های جداگانه اجازه می دهد زبانی متفاوت از تنظیمات زبان اصلی دستگاه های خود داشته باشند. به عنوان مثال، دستگاه Android را می توان در هند تنظیم کرد، اما برنامه های جداگانه را می توان به انگلیسی تنظیم کرد. این ویژگی در منوی Settings > System > Languages & Input > App Languages وجود دارد، اما هنوز در نسخه بتا فعال نشده است.

انتخابگر عکس

اندروید 13 همچنین یک انتخابگر عکس جدید را معرفی می کند که یکی از مهم ترین ویژگی های جدید است. مشابه آنچه در iOS یافت می‌شود و با هدف بهبود حریم خصوصی. انتخابگر عکس جدید به کاربران اجازه می ‌دهد تا عکس‌های خاصی را بدون دسترسی به کل کتابخانه عکس خود با یک برنامه به اشتراک بگذارند، که این یک بهبود عمده در حفظ حریم خصوصی است. این در تضاد عمده با رفتار معمولی انتخابگر عکس اندروید است که به طور پیش فرض برای خواندن کل کتابخانه عکس شما اجازه می خواهد.

فونت های وکتور رنگی

اندروید 13 پشتیبانی کامل از فونت های COLRv1 را معرفی می کند و تمام ایموجی های سیستم را به این فرمت فونت جدید به روز می کند. در واقع نوشتار و شکلک‌ ها اکنون بسیار واضح ‌تر به نظر می ‌رسند، بدون توجه به مقیاسی که در آن ارائه می‌ شوند.

حریم خصوصی و امنیت

به جای پاپ آپ های موجود «دسترسی به حافظه خارجی»، برنامه هایی که اندروید 13 را هدف قرار می دهند، سه مجوز رسانه گرانول اضافی برای درخواست خواهند داشت. "READ MEDIA IMAGES"،"READ MEDIA AUDIO" و "READ MEDIA VIDEO" سه دسته جدید هستند و امکان مدیریت میکرو بهبود یافته مجوزهای برنامه را فراهم می کنند. همچنین یک مجوز جدید وجود دارد که حسگرهای بدن و جمع آوری داده های آنها را در پس زمینه هدف قرار می دهد. تا پایان سال، اندروید 13 یک منوی حریم خصوصی و امنیت جدید به دست خواهد آورد که نه تنها وضعیت حریم خصوصی یا امنیت فعلی شما را رتبه بندی می کند، بلکه توصیه های مرتبط را نیز به موقع به شما ارائه می دهد.

حریم خصوصی و امنیت

چندین پیشرفت برای حریم خصوصی و مجوزها وجود دارد. اندروید 13 در نهایت به سیستم یا کاربر اجازه می دهد تا مجوزها را به طور خودکار لغو کنند. این کار مجوزهایی را که قبلاً به یک برنامه ارائه شده بود، به هر دلیلی از بین می برد اما در حال حاضر به طور بالقوه حریم خصوصی و امنیت را با حاشیه قابل توجهی بهبود می بخشد. همچنین اندروید 13 اکنون دارای صدای بلوتوث LE است که امکان پخش موسیقی با کیفیت بالا را بدون کاهش قابل توجه عمر باتری فراهم می کند.

نحوه به روزرسانی گوشی به اندروید 13

همچنین در خصوص نحوه به روزرسانی گوشی به اندروید 13،  شما می توانید اندروید 13 را به یکی از روش های زیر دریافت کنید:

 • Android 13  را در دستگاه Google Pixel دریافت کنید
 • Android 13 Beta را در دستگاه شریک دریافت کنید
 • شبیه ساز اندروید را راه اندازی کنید
 • دریافت یک تصویر سیستم عمومی  (GSI) 
 • Android 13 Beta را برای Android TV دریافت کنید

منبع: phonearena