امروزه به لطف تلفن‌های همراه برقراری ارتباط با خانواده، دوستان و سایر افراد بسیار آسان و سریع امکان‌پذیر است. با این حال از همه‌ی تماس‌هایی که در طول روز از سوی افراد مختلف با ما برقرار می‌شود، استقبال نمی‌کنیم. تماس از سوی افراد غریبه، بازاریاب‌های تلفی و سایر تماس‌های ناخواسته می‌توانند ما را آزرده کرده و برای ما ایجاد مزاحمت کنند. یکی از راه‌های ساده برای متوقف کردن تماس‌هایی که برای ما ناخوشایند هستند، مسدود کردن شماره تلفن این افراد است.

 بیشتر افراد، به جز عده‌ای از نزدیکان تمایلی به پاسخ دادن تماس‌های سایر افراد را ندارند و برای آن‌ها حریم شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است. مزاحمت‌های تلفنی بسیار آزاردهنده هستند و همه ما به‌دنبال رهایی از آن‌ها هستیم. روش‌های بسیاری برای مسدود کردن تماس‌های دریافتی و شماره تلفن برای گوشی‌های مختلف وجود دارد. در این مطلب ما به بررسی روش‌های مسدود کردن تماس‌های دریافتی افراد ناشناس یا مزاحم از طریق بستن شماره تلفن آن‌ها می‌پردازیم.

کد مسدود کردن شماره تلفن

کد مسدود کردن شماره تلفن

بلاک کردن یک شماره در گوشی برای جلوگیری از تماس‌های آن کار ساده‌ای است. برای بلاک کردن تماس‌های ناشناس باید انجام دهیم که به جز مخاطبین ما، شماره‌های ناشناس مسدود شوند. با استفاده از کد مسدود کردن شماره تلفن می‌توان شماره‌های مزاحم را در تلفن‌های ثابت و همراه مسدود نمود. این کدهای دستوری و خدماتی مخابران برای مشغول کردن تلفن و جلوگیری از تماس‌های مزاحم تلفنی و دیگر تماس‌هایی که به آن‌ها تمایلی ندارم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در تلفن‌های ثابت می‌توانید شماره مزاحم مورد نظر خود را با کد دستوری *60 مسدود کنید. در تلفن همراه برای مسدود کردن یک شماره با استفاده از کد دستوری باید از کدهای مخابراتی مربوط به اپراتور خود استفاده نمایید. 

مسدود کردن شماره مزاحم در گوشی ساده

مسدود کردن شماره مزاحم در گوشی ساده

نحوه مسدود کردن شماره مزاحم در گوش ساده به مدل تلفن همراه شما بستگی دارد. برای این کار در گوشی ساده خود به بخش مخاطبین بروید و شماره‌ ناشناسی که می‌خواهید مسدود کنید را به عنوان یک مخاطب ذخیره کنید. سپس آن شماره را انتخاب کرده و در قسمت Options گزینه Add to blocklist یا گزینه‌ای مشابه آن را در صورت مشاهده انتخاب کنید. در گوشی ساده می‌توانید از کد دستوری نیز برای مسدود کردن شماره‌های مزاحم استفاده کنید. می‌توانید با استفاده از کد دستوری *21*شماره مورد نظر# ، شماره ناشناس مورد نظر خود را مسدود کنید. 

بلاک کردن تماس‌های ناشناس در گوشی هوشمند

روش‌ها و برنامه‌هایی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها تماس‌های ناخواسته را در گوشی‌های هوشمند مسدود کرد. بسیاری از تلفن‌های همراه دارای تنظیماتی هستند که به این امکان را می‌دهند تا تماس‌های دریافتی از شماره‌های خاصی را مسدود کنید. البته ممکن است برای تعداد شماره‌هایی که می‌توانید مسدود کنید، محدودیت‌هایی وجود داشته باشد. اغلب گوشی‌های موبایل هوشمند دارای ویژگی‌هایی مانند «مزاحم نشوید» هستند که با استفاده از آن می‌توانید ساعاتی را تنظیم کنید که در طی آن‌ها تماس‌ها مستقیما به صندوق صوتی بروند. وقتی شخصی را مسدود می‌کنید، او پیغامی از طرف شما در این باره دریافت نمی‌کند و نمی‌تواند مطمئن شود که او را مسدود کرده‌اید.

بلاک کردن شماره در گوشی اندروید

اگر می‌خواهید در گوشی اندروید خود یک شماره را مسدود کنید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. در گوشی خود بر روی نماد تلفن که اغلب در نوار ناوبری پایین صفحه گوشی قرار دارد ضربه بزنید.
  2. سپس در برنامه تلفن بر روی آیکون سه نقطه در بالای صفحه ضربه بزنید و Settings را انتخاب کنید.
  3. حال بر روی Block numbers ضربه بزنید و گزینه Add a number را انتخاب کرده و شماره مورد نظر را وارد کنید.

اگر از شماره مزاحم با شما تماس گرفته شود آن شماره در قسمت Recents برنامه تلفن وجود دارد. وارد آن شوید و بر روی آن شماره ضربه بزنید و نگه دارید. سپس گزینه Block/report spam را انتخاب کنید و تماس را به عنوان اسپم گزارش نمایید.

بلاک کردن شماره در گوشی آیفون

بلاک کردن شماره در گوشی آیفون

مسدود کردن شماره در گوشی آیفون بدون برنامه‌های جانبی و از طریق برنامه Phone در گوشی امکان‌پذیر است. با مسدود کردن یک شماره در گوشی آیفون از تماس‌های آن مطلع نمی‌شوید و پیام‌های آن را دریافت نمی‌کنید. در صورت فعال بودن صندوق صوتی، تماس از شماره مسدود شده به صندوق صوتی می‌رود و درصورت غیرفعال بودن، تماس گیرنده با پیغام «مخاطب مورد نظر اشغال است» روبه‌رو خواهد شد. اگر می‌خواهید در گوشی آیفون خود یک شماره را مسدود کنید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. وارد برنامه Phone شوید و در پایین صفحه بر روی Recents ضربه بزنید.
  2. شماره مورد نظر را جهت بلاک کردن انتخاب کنید و بر روی علامت i ضربه بزنید.
  3. سپس به پایین صفحه اسکرول کرده و گزینه Block this caller را انتخاب نمایید.

برنامه مسدود کردن شماره در تلفن همراه

یکی از بهترین راه‌ها برای مسدود کردن تماس‌های ناخواسته در تلفن همراه، دانلود و نصب برنامه مسدود کردن تماس‌های دریافتی است. یک برنامه بلاک کردن تماس‌های ناشناس مانند یک فیلتر عمل می‌کند و شما می‌توانید لیستی از شماره‌های تلفن را از طریق آن‌ مسدود کنید.

برنامه Mr.Number 

برنامه Mr.Number

اپلیکیشن Mr.Number  یک برنامه رایگان برای هر دو سیستم عامل اندروید و آی.او.اس است که به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از آن بتوانید تماس‌ها و پیام‌های یک شماره ناشناس یا مزاحم را در گوشی موبایل خود مسدود نمایید. شما با استفاده از این برنامه همچنین می‌توانید شماره‌های ناشناس از کد منطقه و حتی کد یک کشور مسدود کنید. با مسدود کردن یک شماره از این برنامه می‌توانید به سایر افرادی که از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند هشدار دهید. این اپلیکیشن مانند سایر برنامه‌های مسدود کننده شماره عمل می‌کند و یک لیست سفید برای ذخیره شماره‌هایی که مجاز به تماس هستند در اختیار شما قرار می‌دهد.دانلود برنامه Mr.Number  از گوگل پلی

دانلود برنامه Mr.Number  از اپ استور

برنامه Truecaller  

برنامه Truecaller

برنامه تروکالر یکی از برترین و پرطرفدارترین برنامه‌های شناسایی و مسدودسازی مخاطب‌های ناشناس است که برای هر دو سیستم عامل اندروید و آی.او.اس طراحی شده است. این برنامه این امکان را به کاربران خود می‌دهد که که در صورت تماس از شماره ناشناس بتوانند اطلاعات فرد تماس گیرنده را به مشخصات آن دریافت نمایند. کاربران می‌توانند بنابر اختیار خود، اطلاعات خود را در تروکالر وارد کنند تا در صورت تماس با دیگران هر فرد دیگری بتواند آن‌ها راشناسایی کند. در برنامه تروکالر میلیون‌ها شماره اسپم و تبلیغاتی قرار داده شده است و کاربران می‌توانند با استفاده از سیستم ضد تبلیغاتی این برنامه، تماس‌های اسپم را دریافت نکنند. توجه داشته باشید که برای جست‌وجو در سیستم جهانی تروکالر باید به اینترنت متصل باشید و ثبت نام خود به‌صورت کامل در آن انجام داده باشید.

کلام آخر

در این مطلب ما به روش‌های مسدود کردن شماره ناشناس و مزاحم پرداختیم. همواره توجه داشته باشید که صحیح‌ترین راه برای برخورد با شماره‌های ناشناس و مزاحمت‌های تلفنی، برخورد از طریق مجاری قانونی است. با استفاده از روش‌های گفته شده در بالا شما می‌توانید خودتان از مزاحمت‌های تلفنی رهایی پیدا کنید. اما در صورتی‌که امکان می‌دهید این مزاحمت‌ها برای شما خطرآفرین هستند، حتما از طریق قانون اقدام کنید و پیگیری‌های قضایی لازم را انجام دهید.

منبع: pcmag