شبکه‌های اجتماعی بستر مناسبی را برای کاربران فراهم می‌کنند تا آن‌ها بتوانند با دوستان، آشنایان و افراد جدید ارتباط برقرار کنند. اما در بعضی مواقع تماس‌های ناخواسته از طریق پلتفرم‌ها موجب نقض حریم خصوصی کاربران می‌شود. خوشبختانه با استفاده از قابلیت بلاک کردن در شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های اجتماعی می‌توان مخاطبانی که ایجاد مزاحمت می‌کنند را مسدود کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ارتباطات، بیشتر افراد از شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و واتساپ استفاده می‌کنند. با استفاده از این پلتفرم‌ها کاربران می‌توانند علاوه‌بر آشنایان و دوستان، با افراد ناشناس نیز ارتباط برقرار کنند و به تعامل با آن‌ها بپردازند. 

اما در این بین بعضی از کاربران به ایجاد مزاحمت برای سایر کاربران می‌پردازند. از این‌رو بسیاری از افراد برای محافظت از خود از قابلیت بلاک کردن استفاده می‌کنند. بیشتر افراد از این ویژگی برای اجتناب از یک مجادله آنلاین چالش برانگیز استفاده می‌کنند. افرادی که عزت نفس پایینی دارند، از بیان احساسات و ترجیحات خود اجتناب می‌کنند و در مقابل افرادی که دارای عزت نفس معقولی هستند، اغلب نظرات خود را بدون مسدود کردن دیگر کاربران بیان می‌کنند.

بلاک کردن از نظر روانشناسی

بلاک کردن از نظر روانشناسی

بیشتر افراد می‌دانند که همه ما به پذیرش اجتماعی نیاز داریم. هنگامی که شخصی یک کاربر را بلاک می‌کند، درگیر عمل طرد اجتماعی می‌شود و احتمالا می‌داند که ممکن است بر سلامت روان فرد مسدود شده تاثیر ‌بگذارد. درواقع در اکثر مواقع ، افراد می‌خواهند از نظر روانی به فرد مسدود شده آسیب برسانند و یا او را مجازات کنند. بیشتر افراد طرد اجتماعی را تجربه می‌کنند و می‌دانند که این امر حتی برای مدت کوتاه موجب تجربه درد عاطفی می‌شود. می‌توان گفت که تقریبا همه انسان‌ها میل به کنترل زندگی خود دارند و عمل بلاک کردن این توانایی را به آن‌ها می‌دهد تا بتوانند کنترل افرادی را که در معرض آن‌ها قرار دارند، به‌دست آورند. 

این امر به نوبه خود ما را قادر می‌سازد تا از جهان‌بینی خود محافظت کنیم. شاید بهتر باشد قبل از مسدود کردن یک فرد از خود بپرسیم که « انگیزه من از انجام این کار چیست؟ آیا واقعا در معرض خطر هستم؟».

بلاک کردن در اینستاگرام

بلاک کردن در اینستاگرام

با این‌که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بسیار پرطرفدار و محبوب است، اما برخی افراد اینستاگرام را به فضایی ناامن و استرس‌زا تبدیل می‌کنند. با استفاده از ترفندهای اینستاگرام مانند تنظیمات بی‌صدا و مسدود کردن، می‌توانید دسترسی افراد را محدود کنید. استفاده از قابلیت بلاک آخرین مرز تعامل شما با یک کاربر در اینستاگرام است. این قابلیت از دسترسی آن‌ها به صفحه اینستاگرام شما بدون این‌که اعلانی دریافت کنند، جلوگیری می‌کند. هنگامی که کاربری را در اینستاگرام بلاک کنید، هیچ یک از پست‌ها یا دنبال کننده‌های او برای شما قابل نمایش نخواهد بود و اگر جایی تگ شود شما قادر به دیدن او نخواهید بود. 

برای مسدود کردن یک کاربر در اینستاگرام کافی است تا در صفحه پروفایل شخص بر روی آیکون سه نقطه کنار عکس ضربه بزنید و گزینه Block User را انتخاب کنید. اگر نمی‌خواهید شخصی را در اینستاگرام بلاک کنید، می‌توانید تعامل خود را با او با استفاده از گزینه Restrict محدود کنید. زمانی که با استفاده از این ویژگی شخصی را محدود کنید، او می‌تواند پروفایل و استوری‌های شما را ببیند، اما دایرکت‌های او به پوشه درخواست‌های پیام منتقل می‌شود و دیگر کاربران نیز نمی‌توانند نظرات او را بر روی پست‌های شما ببینند. هیچ راهی برای این شخص وجود ندارد که بداند شما او را محدود کرده‌اید.

مسدود کردن دیگران در واتساپ

مسدود کردن دیگران در واتساپ

پیام‌رسان واتساپ یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان رایگان است که افراد بسیاری در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. یکی از ترفندهای واتساپ این است که شما می‌توانید شماره‌های ناشناس را با افزودن به لیست بلاک خود در تنظیمات حساب، مسدود کنید. زمانی که شماره‌ای را مسدود می‌کنید، واتساپ به آن‌‌ها اطلاع نمی‌دهد که بلاک شده‌اند. مخاطبانی که توسط شما بلاک شوند، نمی‌توانند با شما تماس بگیرند و یا پیام ارسال کنند و به‌روزرسانی وضعیت شما برای آن‌ها قابل مشاهده نخواهد بود. شما می‌توانید در گوشی موبایل آیفون و اندروید خود شخصی را در واتساپ بلاک کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

در اندروید

 • در گوشی اندروید خود برنامه واتساپ را باز کنید.
 • بر روی آیکون سه نقطه برای دسترسی به منوی گزینه‌های بیشتر، ضربه بزنید. سپس گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • در منوی تنظیمات بر روی Account و سپس Privacy ضربه بزنید 
 • سپس به Blocked contacts بروید و بر روی آیکون اضافه کردن در بالای سمت راست صفحه ضربه بزنید.
 • حال کانتکت یا شماره مورد نظر را جهت مسدود کردن سرچ و انتخاب کنید.

اگر قبلا با مخاطب یا شماره ناشناس گفت‌وگو داشتید، می‌توانید مستقیما او را در صفحه چت بلاک کنید. برای این کار در صفحه چت خود با مخاطب مورد نظر برروی آیکون سه نقطه در بالای صفحه ضربه بزنید. سپس بر روی More ضربه زده و Block را انتخاب کنید.

در آیفون

 1. در صفحه اصلی برنامه واتساپ در پایین سمت راست بر روی Settings ضربه بزنید.
 2. سپس به Account بروید و بر روی Privacy و سپس Blocked  ضربه بزنید.
 3. حال آیکون Add را بزنید و شماره یا کانتکنت مورد نظر را جهت مسدود کردن انتخاب کنید.

اگر قبلا با مخاطب مورد نظر گفت‌وگو داشتید، به‌راحتی می‌توانید او را از صفحه چت بلاک کنید. برای انجام این کار در صفحه چت خود با فرد مورد نظر، بر روی نام او ضربه بزنید و به سمت پایین اسکرول کنید. سپس بر روی Block ضربه بزنید.

مسدود کردن افراد در تلگرام

مسدود کردن افراد در تلگرام

یکی از ترفندهای تلگرام برای حفظ امنیت و حریم شخصی کاربران، ویژگی بلاک کردن است. فرقی نمی‌کند گوشی موبایل شما اندروید باشد یا آیفون، برای مسدود کردن یک مخاطب در گوشی خود مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا برنامه تلگرام را در گوشی خود باز کنید.
 2. بر روی آیکون سه خط در بالای صفحه کلیک کنید و سپس بر روی Contacts ضربه بزنید.
 3. مخاطب مورد نظر را انتخاب کنید و بر روی نام یا تصویر پروفایل او ضربه بزنید. سپس بر روی سه نقطه در بالای صفحه کلیک کنید.
 4. برای مسدود گزینه Block User را انتخاب کنید و در پایان برای تایید دوباره بر روی Block User کلیک کنید.

کلام آخر

با اینکه پیام‌‌رسان‌های اجتماعی بستری مناسب برای تعامل با سایر افراد هستند، اما مضرات خاص خود را نیز می‌توانند داشته باشند که به نحوه استفاده افراد مختلف از این پلتفرم‌ها بستگی دارد.

منبع: businessinsider