اگر شما یکی از کاربران گوشی‌های همراه هوشمند باشید، حتماً با مشکل داغ شدن گوشی همراه خود روبه‌رو شده‌اید. در این موقعیت شما سعی کرده‌اید علت داغ شدن گوشی را پیدا کنید. احتمالاً اگر این مشکل بارها تکرار شده شما به مشکلات سخت افزاری گوشی شک کرده‌اید. شاید هم به وقوع این مشکل عادت کرده‌اید و خونسردانه از روی آن گذشته‌اید. به‌ هر حال دلیل داغ شدن گوشی می‌تواند مسائل بسیاری باشد که باید به‌ عنوان یک کاربر تلفن همراه از آن آگاهی داشته باشید. زیرا تکرار برخی از علت‌ها می‌تواند در آینده به گوشی شما و باتری آن آسیب جدی برساند. بنابراین اگر کاربر یکی از گوشی‌های اندرویدی یا آیفون هستید، حتماً مطلب ما را درباره علت داغ شدن گوشی مطالعه کنید. امیدواریم در حفظ سلامت گوشی همراهتان، کمک شایانی کرده باشیم. با ما همراه باشید. 

علت داغ شدن گوشی همراه چیست؟

علت داغ شدن گوشی همراه چیست؟

در ابتدای مطلب باید به شما بگوییم که در پاسخ به سوال دلیل داغ شدن گوشی چیست، هیچ پاسخ قاطعی وجود ندارد. بلکه مجموعه‌ای از پارامترها و مشکلات است که می‌تواند علت داغ شدن گوشی همراه شما باشد. اما به‌ طور کلی میتوان گفت علت داغ شدن گوشی معمولاً دلایلی معمولی و کم خطر است. این دلایل معمولاً در تابستان یا وقتی گوشی شما برای مدتی در میان دستتان بوده، اتفاق می‌افتد. داغ شدن گوشی وقتی بلافاصله چند لحظه بعد خنک شود معمولاً امری عادی و اجتناب‌ناپذیر است. اما داغ شدن بیش از حد در گوشی سامسونگ و گوشی اپل دلایل مختلفی دارد که بهتر است از آن آگاهی داشته باشیم. دانستن دلیل داغ شدن گوشی معمولاً می‌تواند پیشگیرانه باشد و جلوی برخی تخریب‌ها را بگیرد. در زیر علت داغ شدن گوشی در دو برند معتبر سامسونگ و اپل را از نظر می‌گذرانید.

علت داغ شدن گوشی سامسونگ

علت داغ شدن گوشی سامسونگ

در گوشی‌های اندرویدی مثل سامسونگ، شیائومی یا هواوی علت داغ شدن گوشی معمولاً مشکلات مرتبط با باتری است. اما دلایل دیگری نیز هستند که می‌توانند مشکل‌زا باشند. 

علت داغ شدن گوشی هنگام شارژ

علت داغ شدن گوشی هنگام شارژ

برخی اوقات مخصوصاً در گوشی‌های سامسونگ علت داغ شدن گوشی هنگام شارژ است. وقتی گوشی را برای مدت طولانی، مثلاً یک شبانه‌روز، داخل شارژ می‌گذارید، باید انتظار داشته باشید گوشی شما داغ شود. رساندن شارژ گوشی به 100 درصد در بیشتر مواقع باعث داغ شدن گوشی می‌شود. بهتر است قبل از اینکه شارژ گوشی به عدد صد برسد آن را از شارژ بیرون بکشید. همچنین نگذارید شارژ باتری به کمتر از 15درصد برسد. بهترین بازه مصرفی شارژ باتری چیزی بین 15 درصد تا 90 درصد شارژ است. در این‌ حالت به عمر باتری نیز لطمه‌ای وارد نمی‌شود و باتری سال‌های سال برای شما کار خواهد کرد. 

شارژر های تقلبی قاتل

این روزها در تمام بازارهای سطح کشور انبوهی از محصولات تقلبی بسیار مشابه با ورژن اورجینال دیده می‌شود. تشخیص برخی از این محصولات تقلبی یا به‌ اصطلاح فیک از نمونه‌های اصلی بسیار سخت و دشوار است. به‌ صورتی که حتی فروشنده‌ها نیز درست متوجه این تفاوت نمی‌شوند. استفاده از شارژرها و آداپتورهای تقلبی و فیک باعث داغ شدن گوشی و آسیب جدی به باتری گوشی هوشمند شما می‌شود. بنابراین سعی کنید از مدل‌های اورجینال استفاده کنید و اگر قصد خرید آن‌ها را دارید، حتماً به فروشگاه‌های آنلاین یا غیر آنلاین معتبر سر بزنید. 

باتری خراب و فرسوده

باتری تلفن‌های همراه بعد از مدتی نسبتاً طولانی که از عمرشان بگذرد، دچار مشکل می‌شوند. این مشکلات خود را در شارژ تمام کردنِ ناگهانی و داغ کردن گوشی نشان می‌دهند. علت داغ شدن گوشی در بسیاری موارد همین مورد است. برای تعویض باتری گوشی همراه خود، حتماً به فروشگاهی معتبر بروید زیرا باتری‌های تقلبی با اینکه قیمتی مناسب‌تر دارند، اما به گوشی صدمه می‌زنند و به‌ شدت داغ می‌شوند.

نمایشگر با حداکثر روشنایی 

وقتی روشنایی نمایشگر گوشی هوشمندتان را روی حداکثر توان قرار می‌دهید، به‌ جز فشار روی باتری و انرژی، فشار زیادی نیز به سخت‌افزار گوشی تحمیل می‌کنید. بنابراین در این‌ حالت می‌توان گفت دلیل داغ شدن گوشی شما روشنایی زیاد صفحه نمایش است. کمی روشنایی صفحه را کاهش دهید و سپس به کار با آن بپردازید. 

بازی ها و برنامه های سنگین

بازی ها و برنامه های سنگین

بازی‌ها با حجم و گرافیک بالا می‌تواند قسمت زیادی از منبع سخت‌افزاری گوشی را به خود اختصاص دهد. غالباً نصب و اجرای این‌ گونه بازی‌ها و برنامه‌ها علت اصلی داغ شدن گوشی سامسونگ هستند. گوشی‌های پرچمدار و جدید سامسونگ معمولاً از طریق فن‌های خنک‌کننده تا حد زیادی بر این مشکل چیره شده‌اند اما همچنان نقطه ضعف بسیاری از گوشی‌های سامسونگ با سیستم عامل اندروید این موضوع است. حرارت زیادی که غالباً از پشت گوشی و سخت‌افزار ناشی می‌شود، درون قاب و گارد گوشی چند برابر شده و باعث آزار دست‌ها و نگرانی کاربر شده است. در این مواقع توقف یک ربع ساعتی هر نیم ساعت و در آوردن گارد و قاب گوشی معمولاً کارساز است. 

استفاده بدون توقف از دیتا کانکشن

این موضوع را می‌دانستید که حتی اگر با گوشیتان کار نکنید اما اینترنت گوشی مخصوصاً از نوع دیتا کانکشن روشن باشد، بسیاری از اپلیکیشن‌ها در پس‌زمینه هنوز در حال کار هستند؟ به پیام‌هایی که گاهی در غالب نوتیفیکیشن روی صفحه به‌ ظاهر خاموش گوشیتان پدیدار می‌شوند، توجه کنید. کار کردن این تعداد زیاد پیام‌ رسان و اپلیکیشن‌هایی که با اینترنت کار می‌کنند، همیشه می‌توانند دلیل داغ شدن گوشی باشند. بنابراین در مواقع غیرضروری اینترنت گوشی خود را مخصوصاً اگر دیتا کانکشن است، خاموش کنید.

قاب های جانبی ضخیم و غیراستاندارد

عدم گردش هوا یکی از مهمترین علت داغ شدن گوشی سامسونگ است. قاب‌های ضخیم و این‌ روزها قاب‌هایی که روی آن با نوعی پشم مصنوعی یا پارچه پوشیده شده، یکی از معمول‌ترین علت‌های داغ شدن گوشی همراه است. بنابراین اگر گوشی شما داغ کرد، در اولین اقدام قاب ضخیم، با پوششی که هوا از آن درز نمی‌کند، را از گوشی جدا کنید. مدتی که بگذرد و گوشی در معرض هوای خنک قرار بگیرد، خواهید دید که کم‌کم دمای دستگاه پایین خواهد آمد. 

ویروسی شدن رایج‌ ترین علت داغ شدن گوشی

توصیه همیشگی ما به شما داشتن یک ویروس‌ یاب معتبر و بروز رسانی شده تحت هر شرایطی روی گوشی همراه‌تان است. ویروس‌ها و بدافزارهای مجازی انواع مختلفی دارند. گاهی یک بدافزار پلتفرم سخت‌افزاری گوشی همراه را هدف قرار می‌دهد و به قلب سخت‌افزار حمله می‌کند. گاهی نیز برخی ویروس‌ها از گوشی شما به‌ عنوان منبعی برای ماین و استخراج رمز ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. بنابراین بی‌ آنکه شما بدانید چرا، دمای گوشی شما بالا رفته و حتی اینترنت شما نیز بیش از پیش استفاده می‌شود. 

هوای گرم تابستانی

هوای گرم تابستانی

نور مستقیم خورشید و حرارت دما در تابستان، می‌تواند علت داغ شدن گوشی باشد. داغ شدن گوشی هوشمند به این دلیل در بیشتر اوقات خطرناک است و می‎تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دستگاه دیجیتال شما بزند. در تابستان باید خیلی حواستان را جمع کنید که گوشی همراه خود را پشت شیشه پنجره یا اتومبیل نگذارید. حتی اگر در حین کار در دمای بالا متوجه بالا رفتن دمای گوشی شدید بلافاصله کار را با آن را متوقف کنید و گوشی را در جای خنکی بگذارید. 

باز بودن چند اپلیکیشن

باز بودن چند برنامه در پس‌زمینه گوشی همراه باعث می‌شود CPU بیشتر کار کند و در نتیجه گوشی شما داغ کند. بنابراین اگر علت داغ شدن گوشی شما این گزینه است، همیشه سعی کنید برنامه‌های فعال بی‌ استفاده را ببندید. استفاده از برنامه‌هایی مانند Clean master نیز می‌تواند راهگشا باشد. همچنین برنامه Greenify (وبسایت گوگل پلی) که برنامه‌ای قوی و کاربردی برای برنامه‌های بدون مصرف است، می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند. 

علت داغ شدن گوشی آیفون

علت داغ شدن گوشی آیفون

علت داغ شدن گوشی آیفون تا حد زیادی مشابه علت داغ شدن گوشی سامسونگ است. اما نکاتی در این‌ باره است که کمی علت‌ها را از هم متفاوت کرده است. زمانیکه گوشی‌های آیفون به‌ شدت داغ شوند، برخلاف گوشی‌های سامسونگ خاموش می‌شوند. وقتی گوشی آیفون خاموش‌شده را روشن می‌کنید بر روی صفحه نمایش آن در صفحه‌ای مشکی رنگ، پیغامی نشان داده می‌شود حاوی این جمله است که: the iPhone needs to cool down before you can use it. بدین معنا که قبل استفاده کردن، آیفون نیاز به خنک شدن دارد. در این موقعیت باید گوشی آیفونتان را سریعاً در جایی قرار دهید که خنک شود. در این شرایط چند اتفاق برای گوشی آیفون شما می‌افتد:

 • توقف شارژ دستگاه اگر در حال شارژ شدن است. 
 • آنتن‌دهی دستگاه به‌ شدت پایین می‌آید.  
 • سیاه شدن صفحه نمایش یا کاهش نور صفحه نمایش تا حد زیاد.   
 • عدم‌ امکان استفاده از فلاش گوشی همراه

اما نگران نباشید! اگر گوشی همراه خود را در جای خنکی کمی به‌ حال‌ خود بگذارید، مشکل رفع می‌شود. می‎توانید محافظ و قاب گوشی خود را نیز در بیاورید تا به خنک شدن آن کمک بیشتری کنید. همچنین قبل از اینکه حس کنید گوشی قرار است خاموش شود، می‌توانید از حالت هواپیما استفاده کنید. جز علت‌هایی که برای گوشی‌های سامسونگ برشمردیم، موارد دیگری نیز ممکن است علت داغ شدن گوشی آیفون باشد:

 • فعال بودن طولانی بلوتوث در گوشی آیفون. 
 • فعال بودن طولانی مکان‌ یاب آیفون. 
 • استفاده بیش‌از‌حد از مکان‌ یاب نقشه. 
 • شارژ کردن گوشی در محیط گرم و زیر نور خورشید 
 • آپدیت سیستم عامل قدیمی و اپلیکیشن‌های گوشی   
 • تعمیر مشکلات مرتبط با IOS با برنامه کاربردی Dr Fone Repair. 
 • زیاد بودن برنامه‌ها روی کَشِ گوشی