در بین حدود یک میلیارد کاربر اینستاگرام حدود ۱۰۰ میلیون ربات و اکانت اسپم وجود دارد و در صورتی که مراقب نباشید می‌توانند با ارسال کامنت‌های ناخواسته اعتبار و شهرت شما را زیر سوال ببرند. در صورتی که شما نتوانید این کامنت‌ها را کنترل کنید و آن‌ها را مسدود سازید ممکن است مشتری‌های احتمالی پس از خواندن آن‌ها بلافاصله از خرید پشیمان شوند. هرچقدر که تعداد فالوورهای اینستاگرام شما نیز بیشتر شود، این نوع کامنت‌ها نیز بیشتر می‌شود و چک کردن همه آن‌ها خیلی سخت خواهد بود. در صورتی که نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد، بهترین روش بستن کامنت در پست اینستاگرام است. از این مقاله از سری مقالات ترفندهای اینستاگرام ما قصد داریم به این موضوع بپردازیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید. 

نحوه بستن کامنت در پست و استوری اینستاگرام

کامنت‌ها یکی از بهترین ویژگی‌های اینستاگرام هستند، زیرا از طریق آن‌ها می‌توانید با مخاطبین خودتان تعامل داشته باشید اما برخی اوقات ممکن است کامنت‌ها تبلیغاتی و اسپم زیادی دریافت کنید. این کامنت‌ها پس از مدتی خیلی آزاردهنده خواهند شد اما خوشبختانه اینستاگرام قابلیت‌های متعددی امکان بستن کامنت در پست اینستاگرام دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید این نوع کامنت‌ها را مدیریت کنید. 

نحوه بستن کامنت در پست اینستاگرام

نحوه بستن کامنت در پست اینستاگرام

بستن کامنت در پست اینستاگرام، بعد از ارسال کردن پست فقط به صورت دستی و تک به تک ممکن است. نحوه انجام این کار نیز به شرح زیر است: پس از باز کردن اینستاگرام بر روی عکس پروفایل خودتان کلیک کنید تا به صفحه پروفایل منتقل شوید. پستی که می‌خواهید کامنت‌های آن را ببندید انتخاب کنید و منوی سه نقطه در بالا سمت راست صفحه را انتخاب کنید. در منوی باز شده، گزینه Turn Off Commenting را انتخاب کنید.

پس از طی کردن این مراحل و بستن کامنت در پست اینستاگرام، متوجه خواهید شد که آیکون مربوط به کامنت از پست مورد نظر حذف شده و تمامی کامنت‌های قبلی نیز ناپدید می‌شوند. از این به بعد نه شما و نه مخاطبین صفحه نمی‌توانند کامنت‌های آن پست را ببینند و امکان ارسال کامنت جدید نیز از بین می‌رود. متاسفانه امکان بستن کامنت در پست اینستاگرام فقط به صورت تک به تک وجود دارد و نمی‌توانید تمامی کامنت‌ها را به صورت یک جا غیرفعال کنید. در صورتی که با حملات اسپم مواجه شده‌اید می‌توانید صفحه خودتان را موقتا پرایوت کنید. با این کار به جز فالوورهای فعلی، هیچ فرد دیگری نمی‌تواند زیر پست‌های شما کامنت بگذارد.

نحوه بازگردانی تنظیمات پس از بستن کامنت در پست و استوری اینستاگرام

نحوه بازگردانی تنظیمات پس از بستن کامنت در پست و استوری اینستاگرام

برای باز کردن دوباره کامنت‌ها در پست اینستاگرام، فقط کافیست مراحلی که برای بستن کامنت در پست اینستاگرام را دنبال کردید دوباره دنبال نمایید اما این بار در مرحله آخر گزینه Turn On Commenting را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه امکان کامنت گذاشتن برای مخاطبین فعال خواهد شد. در صورتی که کامنت‌ها را باز کنید، کامنت‌هایی که قبلا برای پست مورد نظر ارسال شده‌اند دوباره قابل مشاهده خواهند بود و فالوورها نیز دوباره می‌توانند با لمس آیکون کامنت، برای پست‌های شما نظر بفرستند.

نحوه بستن کامنت در پست و استوری اینستاگرام قبل از ارسال پست

نحوه بستن کامنت در پست و استوری اینستاگرام قبل از ارسال پست

در صورتی که مطمئنید که یک پست خاص ممکن است باعث جذب کامنت‌های ناخواسته شود، می‌توانید قبل از ارسال آن امکان ارسال کامنت برای آن را به صورت کامل غیرفعال کنید. بستن کامنت در پست و استوری اینستاگرام قبل از ارسال پست به صورت زیر انجام می‌شود:

نرم‌ افزار اینستاگرام را باز کنید و پستی که می‌خواهید منتشر کنید را انتخاب کنید. پس از اینکه اضافه کردن فیلتر و کپشن و... تمام شد، روی گزینه Advanced Settings در پایین صفحه کلیک کنید. در بخش Comments، گزینه turn off commenting را فعال کنید تا به رنگ آبی درآید. با این کار امکان کامنت گذاشتن در پستی که منتشر می‌کنید غیرفعال خواهد شد. سپس کلید برگشت را در سمت چپ بالای صفحه لمس کنید تا به قسمت ارسال پست برگردید و بتوانید پست مورد نظر را با فالوورهای خودتان به اشتراک بگذارید.

نحوه بستن کامنت در لایو اینستاگرام

نحوه بستن کامنت در لایو اینستاگرام

علاوه بر بستن کامنت در پست اینستاگرام، زمانی که در حال پخش ویدیوی زنده در اینستاگرام هستید کنترل کاملی روی کامنت‌ها و افرادی که می‌توانند در لایو شما حضور داشته باشند خواهید داشت. برای مثال می‌توانید به صورت کامل امکان دسترسی برخی افراد را به لایو اینستاگرام خودتان محدود کنید. با استفاده از پروسه زیر می‌توانید هرچند بار که دوست داشتید کامنت‌های لایو اینستاگرام خودتان را ببندید یا باز کنید. مراحل کار نیز به شرح زیر است:

پس از باز کردن اینستاگرام، به قسمت استوری مراجعه کنید و با انتخاب گزینه Live، شروع به پخش ویدیوی زنده کنید. بعد از شروع ویدیو لایو، علامت سه نقطه افقی که در باکس کامنت در بخش پایین صفحه وجود دارد را انتخاب کنید و در منوی باز شده گزینه Turn Off Commenting را انتخاب کنید. در این مرحله مشاهده خواهید کرد که عبارت Comments Off در باکس کامنت نمایان خواهد شد. اگر می‌خواهید کامنت‌ها را فعال کنید، دوباره روی همان علامت سه نقطه افقی کلیک کنید و گزینه Turn on Commenting را انتخاب کنید. این بار باکس کامنت فعال خواهد شد و هرکسی می‌تواند برای شما کامنت بگذارد. 

آیا امکان غیرفعال کردن کامنت برای بیننده لایو وجود دارد؟

متاسفانه اینستاگرام چنین قابلیتی را برای بیننده‌های لایو فراهم نکرده است و نمی‌توانید کامنت‌ها را در ویدیوهای لایو خودتان غیرفعال کنید. قبلا افزونه‌هایی برای کروم وجود داشت که با استفاده از آن‌ها می‌توانستید بخش کامنت‌های لایو را کنترل کنید اما در حال حاضر اکثر آن‌ها غیرفعال شده است. 

نحوه بستن کامنت در استوری اینستاگرام

نحوه بستن کامنت در استوری اینستاگرام

بستن کامنت در پست و استوری اینستاگرام خیلی راحت است. به صورت پیشفرض، تمامی مخاطبین می‌توانند به استوری‌های شما واکنش نشان دهند یا به آن‌ها پاسخ دهند اما در صورتی که تعداد زیادی فالوور دارید، ممکن است بلافاصله بعد از پست گذاشتن، تعداد زیادی ریپلای و ری‌اکشن دریافت کنید که مدیریت آن‌ها و پاسخ دادن به آن‌ها خیلی سخت خواهد بود. در صورتی که نمی‌خواهید هیچگونه ریپلای دریافت کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

برای بستن کامنت در استوری اینستاگرام صفحه پروفایل خودتان را در اینستاگرام باز کنید و از قسمت بالا سمت راست روی آیکون سه خط منو کلیک کنید. در منوی باز شده ابتدا گزینه Settings و سپس Privacy را انتخاب کنید. در قسمت Interactions روی گزینه Story کلیک کنید. متوجه خواهید شد که در قسمت Allow Message Replies یک تیک آبی در کنار گزینه Everyone قرار دارد. این بدین معنی است که همه می‌توانند برای استوری‌های شما ریپلای ارسال کنند. 

برای بستن کامنت در استوری اینستاگرام، دایره خالی کنار گزینه Off را لمس کنید. اکنون تیک آبی در مقابل این گزینه قرار خواهد گرفت که نشانه این است که امکان ارسال کامنت در استوری اینستاگرام برای تمامی کاربران غیرفعال شده است. در صورتی که در همین قسمت گزینه People You Follow را انتخاب کنید، می‌توانید ریپلای‌ها و ری‌اکشن‌ها را فقط به افرادی که فالو می‌کنید محدود کنید تا امکان ارسال ریپلای اسپم را به حداقل برسانید و بستن کامنت در استوری اینستاگرام را فقط برای افرادی فعال کنید که شما را فالو ندارند.

پس از انجام مراحل بستن کامنت در استوری اینستاگرام، فالوورهای شما دیگر باکس ارسال پیام را در قسمت پایین استوری‌های شما مشاهده نخواهند کرد و امکان ری‌اکت دادن به استوری‌های شما را نیز نخواهند داشت. البته به یاد داشته باشید که مخاطبین باز هم می‌توانند برای شما پیام ارسال کنند و فقط امکان ارسال ریپلای برای استوری‌ها از بین خواهد رفت. 

بستن کامنت در IGTV

بستن کامنت در IGTV نسبت به بستن کامنت در پست اینستاگرام کمی پیچیده‌تر است. برای یادگیری نحوه بستن کامنت در IGTV با ما همراه باشید: اپلیکیشن اینستاگرام را باز کنید و به صفحه پروفایل خودتان مراجعه کنید. با لمس گزینه IGTV نیز به پخش IGTV مراجعه کنید. روی IGTV مورد نظر که می‌خواهید بستن کامنت در IGTV را روی آن اعمال کنید کلیک کنید. در پایین صفحه، روی آیکون Comments کلیک کنید تا بخش کامنت‌های IGTV باز شود. 

آیکون سه نقطه عمودی بالا سمت راست صفحه را انتخاب کنید و گزینه Turn Off Commenting را فعال کنید. با این کار بستن کامنت در IGTV انجام خواهد شد. برخلاف بستن کامنت در پست اینستاگرام، اینجا آیکون کامنت نمایش داده خواهد شد اما در صورتی که مخاطب روی آن کلیک کند، یک صفحه سفید به او نمایش داده خواهد شد. اگر می‌خواهید دوباره کامنت‌ها را فعال کنید، دوباره مراحل بالا را دنبال کنید و با لمس گزینه Turn Off Commenting آن را دوباره فعال کنید.

بستن کامنت در ریلز اینستاگرام

بستن کامنت در ریلز اینستاگرام

ریلز اینستاگرام یک روش خیلی خوب برای افزایش تعامل ارگانیک پیج شما است. برای جلوگیری از کامنت‌های ناخواسته، شما می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر، کامنت‌ها را در ریلز اینستاگرام نیز ببندید:

اینستاگرام را باز کنید و به صفحه پروفایل خودتان مراجعه کنید. سپس با لمس آیکون ریلز، بخش مربوط به آن را باز کنید. در این بخش می‌توانید تمام ریلزهایی که تا به امروز منتشر کرده‌اید را ببینید. ریلزی که می‌خواهید کامنت‌های آن را ببندید را انتخاب کنید. به محض انتخاب ریلز مورد نظر باز خواهد شد و گزینه‌های مربوط به آن نیز در سمت راست ویدیو نمایش داده خواهد شد. در سمت راست پایین صفحه، روی گزینه سه نقطه عمودی کلیک کنید تا منوی تنظیمات ریلز باز شود. برای غیرفعال کردن کامنت‌ها در ریلز اینستاگرام، باید گزینه Turn off Commenting را انتخاب کنید. با انجام این کار، آیکون کامنت ناپدید خواهد شد و هیچکس نمی‌تواند برای ریلز مورد نظر کامنت بگذارد. در صورتی که می‌خواهید کامنت‌ها را فعال کنید، دوباره روی منوی سه نقطه پایین صفحه کلیک کنید و گزینه Turn on Commenting را انتخاب کنید تا آیکون کامنت دوباره برای شما فعال شود.

نحوه محدود کردن کامنت‌ها در اینستاگرام

علاوه بر امکان بستن کامنت در پست اینستاگرام شما می‌توانید کامنت‌ها را محدود کنید. اینستاگرام اخیرا با معرفی قابلیت Restrict یا محدود کردن کامنت‌ها در اینستاگرام امکان مبارزه با کامنت‌ها اسپم و ناخواسته را افزایش داده است. برای محدود کردن کامنت‌ها بدون بستن کامنت در پست اینستاگرام، طبق راهنمای زیر اقدام کنید:

به پست مورد نظر مراجعه کنید و گزینه View All Comments را انتخاب کنید. کامنت‌های کاربری که می‌خواهید محدود کنید را انتخاب کرده و دست خودتان را چند ثانیه روی آن نگه دارید. در آیفون آیکون موردنظر را به سمت چپ بکشید. با این کار سه آیکون مختلف در قسمت بالای صفحه نمایان خواهد شد که می‌توانید از طریق آن‌ها اعمال مختلفی را انجام دهید. در اینجا باید علامت تعجب را انتخاب کنید. با این کار یک منو شامل سه گزینه مختلف در قسمت پایین صفحه ظاهر خواهد شد:

1) Report This Comment

2) Restrict

3) Block

در صورتی که گزینه Restrict را انتخاب کنید، اینستاگرام محدودیت‌هایی که برای کاربر مورد نظر اعمال می‌شوند را به شما نمایش خواهد داد و با لمس کلید Restrict Account می‌توانید کاربر را محدود کنید. پس از این کار فقط شما و کاربر مورد نظر می‌توانید کامنت‌های او را ببینید. در صورتی هم که بخواهید کامنت او را به صورت کامل پاک کنید می‌توانید گزینه Remove Comment را انتخاب کنید. 

در صورتی که یک کاربر را محدود کنید، کامنت‌های او به صورت تار زیر پست شما نمایش داده خواهند شد و می‌توانید انتخاب کنید کامنت او را ببینید یا آن را حذف کنید. در صورتی که کامنت را مشاهده کنید و محتوای آن را تایید کنید، می‌توانید با انتخاب گزینه Approve آن را به صورت عمومی منتشر کنید تا همه بتوانند آن را ببینند. اما در صورتی که آن را مناسب نبینید می‌توانید به صورت کامل کامنت مورد نظر را غیرفعال کنید. 

سخن نهایی

در این مطلب تلاش کردیم تمامی روش‌های بستن کامنت در پست اینستاگرام را با شما در میان بگذاریم. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید، می‌توانید از طریق قسمت نظرات همین مطلب با ما در ارتباط باشید تا کارشناسان همه چی آنلاین به تمامی سوالات شما پاسخ دهند.

منبع