گوشی‌های آیفون سری 12 در 13 نوامبر و 23 اکتبر سال 2020 به بازار معرفی و عرضه شدند که همراه خود حاشیه کم نداشتند. از شباهت با نسل قبل گرفته تا اطلاعات و آمار خود آیفون‌های سری 12، همه و همه مورد اعتراض واقع شدند. اما در این بین، شرکت اپل دست به تولید سری جدیدی از گوشی اپل زد و حاصل این نوآوری نیز تولید آیفون 12مینی شد. البته این کار اپل منتقدان و طرفداران زیادی داشت و دلیل اصلی این حواشی تفاوت سلیقه بود. در حقیقت هواداران اپل بعد از رونمایی و استفاده از آیفون 12 مینی و دیدن مشخصات آیفون 12 مینی نظرشان به کلی راجع به این تلفن همراه عوض شد. همانطور که از نام آیفون 12 مینی مشخص است، عمده تفاوت در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 در ابعاد آنهاست و از لحاظ آماری تفاوت چندان زیادی با هم ندارند. دوربین آیفون 12 نیز با 12 مینی برابر است و تفاوتی ندارد. 

در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 می‌توان گفت این دو گوشی به نوعی برادر یکدیگر محسوب می‌شوند و ما در این مقاله می‌خواهیم با هم به مقایسه آیفون‌ 12 مینی با آیفون 12 بپردازیم. با ما همراه باشید تا مشخصات آیفون 12مینی و آیفون 12 را بررسی کنیم.

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر طراحی

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر طراحی

ظاهر آیفون‌های سری 12، با آیفون‌های نسل قبل خود تفاوت خاصی دارد. علاوه بر طراحی جالب دوربین‌ها در قسمت پشتی، طراحی کناری بدنه گوشی با نسل قبلی تفاوت بسیاری دارد. اپل در طراحی آیفون‌های سری 12 گریزی به سال 2013 زده و قسمت‌های کناری گوشی را همانند آیفون 5 اس به صورت مستطیلی شکل و تخت طراحی کرده است. در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 می‌توان گفت هر دو مدل از این طراحی بهره برده‌اند و به همین صورت وارد بازارهای جهانی شدند. البته این طراحی منتقدان و طرفداران خاص خودش را دارد و بسته به سلیقه می‌توان از این طراحی حمایت یا انتقاد کرد. جنس فریم و سطوح کناری هر دو گوشی‌ها از آلومینیوم مورد استفاده در صنعت هوا فضا بوده که در مقابل خط و خش مقاومت قابل توجهی دارد.

در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12، حتی جنس و متریال استفاده شده نیز یکی هستند و تفاوتی ندارند. هر دوی آنها از سرامیک شیلد مقاوم تولید شده‌اند که طبق گفته اپل، 4 برابر بیشتر از آیفون 11 در مقابل ضربه مقاومت می‌کند. سرامیک شیلد نیز به نوعی ترکیبی از شیشه و سرامیک است که مقاومت زیادی در برابر ضربه یا خط و خش دارد. البته جنس پشتی گوشی‌ها از گوریلا گلس است. به طور کلی، مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از لحاظ ظاهری کار چندان دشواری نیست و  بسته به سلیقه خود می‌توانید گوشی مورد نظر را برتر بدانید. البته مشخصات آیفون 12 مینی و آیفون 12 همه و همه نشان از برابری این دو گوشی دارند اما این شباهت بیشتر در مشخصات ظاهری بیداد می‌کند.

نمایشگر

نمایشگر

شرکت اپل که همیشه از لحاظ نمایشگر در بازار بی‌همتاست، در تولید آیفون 12 نیز هنر خود را به رخ همگان کشید. هر دو آیفون 12 و 12 مینی از نمایشگر Super Retina XDR OLED بهره می‌برند که کیفیتی بی نظیر به مالک گوشی القا می‌کند. البته آیفون 12 مینی به سبب ابعاد کوچتری که نسبت به آیفون12 دارد، تراکم پیکسلی به مراتب بالاتری دارد. به طوری که رکورد بیشترین تراکم پیکسلی در تمامی گوشی‌های بازار فعلا دست آیفون 12 مینی است. مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از لحاظ تراکم پیکسلی، 476 پیکسل در اینچ در مقابل 460 پیکسل در هر اینچ به نفع آیفون 12 مینی است.

طبق مشخصات آیفون 12 مینی و آیفون 12، هر دو گوشی از Dolby vision, HDR10+ و True Tone پشتیبانی می‌کنند و از این لحاظ تفاوتی با یکدیگر ندارند. لازم به ذکر است که برای محافظت بیشتر از بدنه و زیبایی، یک لایه پوشش اولفوبیک برای کمتر شدن اثر انگشت در صفحه گوشی استفاده شده است که دقت طراحی و حساسیت اپل نسبت به محصولاتش را نشان می‌دهد. در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12، هر دو گوشی از لحاظ نمایشگر در بالاترین رده قرار دارند و در بحث روشنایی نیز با قدرت 1200 نیت، جای صحبتی برای منتقدان باقی نگذاشته‌اند. با مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از لحاظ نمایشگر، اگر پرچمدارهای اندرویدی را نیز وارد این بحث کنیم متوجه خواهیم شد که آیفون گرچه از لحاظ آمار و روی کاغذ عقب‌تر از آن‌هاست اما در عملکرد پا به‌ پای همتا‌های خود مجادله می‌کند.

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر ابعاد

همانطور که گفته شد، در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12، ابعاد گوشی، بزرگترین تفاوت آنهاست. اپل که این اواخر در کنار مدل معمولی گوشی‌های خود، یک مدل بزرگ‌تر با امکانات بیشتر در اختیار کاربران خود قرار می‌داد این دفعه همراه با آیفون 12 یک ورژن کوچک‌تر از آن نیز به فروش گذاشت که آیفون 12 مینی نام گرفت. طبق مشخصات آیفون 12 مینی، این گوشی با ابعاد 5.4 اینچ به نوعی سبک‌ترین و کوچک‌ترین گوشی جهان نامبرده می‌شود که مجهز به تکنولوژی 5G است. در طرف مقابل، آیفون 12 معمولی با ابعاد 6.1 اینچی دست بالا را نسبت به آیفون 12 مینی دارد. البته نسبت نمایشگر به بدنه در آیفون 12 از آیفون 12 مینی بیشتر است و اگر بخواهیم با اعداد و ارقام هر دو را مقایسه کنیم، آیفون 12 با 86 درصد و آیفون 12 مینی با 85.1 درصد نسبت تراکم نمایشگر به بدنه آیفون 12 را باید برنده دانست. البته در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از لحاظ ابعاد، برنده‌ای وجود ندارد و سلیقه نقش اصلی را ایفا می‌کند. طبق آمار خریداران آیفون 12 مینی از لحاظ سنی افراد کوچک‌تری هستند و با مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از لحاظ ابعاد می‌توان به ارتباط اندازه گوشی و مارکتینگ پی برد.

پردازنده

پردازنده

به طور کلی، آیفون‌های سری 12 پردازنده‌های یکسان اما نسبتا قوی دارند. طبق معمول هر سال آیفون با استفاده از یک تراشه جدید تلاش در بستن دست رقبای خود داشته است. این سری، تراشه A14 Bionic که نسخه کاملتر A13 Bionic بود در آیفون‌های جدید سری 12 استفاده شد که با توجه به کمتر بودن ظرفیت باطری، مورد حمله تمام منتقدان قرار گرفت. البته همین پردازنده مرکزی 6 هسته‌ای به شما کمک می‌کند تا به مدت زمان بیشتر و با کیفیت بالاتر از استفاده سنگین از تلفن همراه خود لذت ببرید. در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 از لحاظ پردازنده گرافیکی نیز جایی برای مقایسه وجود ندارد زیرا هر دو از پردازنده 4 هسته‌ای تولید اپل با عملکردهای یکسان استفاده می‌کنند. بعد از معرفی مشخصات آیفون 12 مینی و آیفون 12 طرفداران انتظار بیشتری از اپل داشتند اما طبق معمول همیشه، کم و کاستی‌هایی نیز در تولیدات جدید اپل دیده می‌شود.

دوربین‌های اصلی

دوربین‌های اصلی

دوربین آیفون 12 به عنوان پرچمدار کمپانی اپل، عملا شما را از خرید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای بی‌نیاز می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از دوربین آیفون 12 عکس‌های بی‌نظیری ثبت کنید. همچنین قابلیت فیلمبرداری دوربین آیفون 12 در مقایسه با رقبای اندرویدی تقریبا قابل قبول بوده و شما می‌توانید به صورت روزمره همانند یک یوتیوبر فیلمبرداری کنید. اگر بخواهیم درباره مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 صحبت کنیم، دوربین آیفون 12 با آیفون 12 مینی از لحاظ ظاهری و سخت‌ افزاری نیز یکسان هستند و هیچ‌گونه تفاوتی بین این دو برادر دیده نمی‌شود.

هردوی این گوشی‌ها از دو دوربین واید و اولترا واید در قسمت عقب تشکیل شده‌اند. این دوربین‌ها دارای لنز واید 12 مگاپیکسلی 26 میلی متری با قابلیت تشخیص فاز و لرزشگیر اپتیکال تصویر، همراه با قابلیت فوکوس خودکار دوال پیکسل به همراه دیافراگم F/1.6 هستند. همچنین لنز اولترا واید 12 مگاپیکسلی 13 میلی متری با قابلیت پوشش 120 درجه‌ای با اندازه سنسور 1/3.6 میلیمتری با دیافراگم f/2.4 همه دست به دست هم دادند تا خریدار بتواند نهایت استفاده را از دوربین آیفون 12 و آیفون 12 مینی ببرد.

در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 از نظر ضبط ویدیو، هر دوی این پرچمداران قابلیت فیلمبرداری 4K در 24، 30 و 60 فریم بر ثانیه و 1080 در 30، 60، 120 و 240 فریم بر ثانیه همراه با ضبط صدای استریو را دارا هستند. مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از جانب دوربین مسئله سختی نیست چون عملا فرقی با یکدیگر ندارند.

دوربین سلفی در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12

با استناد بر آمار و مشاهدات، دوربین سلفی آیفون 12 مینی و آیفون 12 از لحاظ سخت‌افزاری و ظاهری یکی هستند و هیچ وجه تشابهی در عملکرد ندارند. دوربین سلفی این‌ دو گوشی 12 مگاپیکسلی بوده که از یک لنز 23 میلی متری واید با دیافراگم f/2.2 تشکیل شده و از حسگر سه بعدی تشخیص چهره و عمق تصویر بهره می‌برد. همچنین قابلیت فیلمبرداری 4K در 24، 30، 60 فریم بر ثانیه و 1080 در 30، 60، 120 فریم بر ثانیه را دارد. مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 را به صورت دقیق‌تر می‌توانید در انتهای مقاله مشاهده کنید.

باطری و شارژ

باطری و شارژ

طبق معمول همیشه، یک باطری کوچک برای گوشی پرچمدار اپل در نظر گرفته شد که دوباره صدای همه منتقدان را درآورد. همانطور که از مشخصات آیفون 12 مینی عیان است، طبق مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12، آیفون مینی از باطری کوچک‌تری استفاده می‌کند. دلیل این کار نیز فقط و فقط کاهش ابعاد گوشی آیفون 12 مینی است. باطری آیفون 12 مینی ظرفیت 2227 میلی‌ آمپر ساعتی است که عمر باطری نا‌امیدکننده 7 ساعت و 28 دقیقه را ارائه داد که برای یک گوشی هوشمند بسیار عدد پایینی است. در مقابل آیفون 12 با استفاده از یک باطری 2815 میلی‌ آمپر ساعتی عمر باطری 8 ساعت و 25 دقیقه ای را ثبت کرده است.

اپل همزمان یک راه جدید برای شارژ بی‌سیم به نام مگ سیف (Mag Safe) نیز معرفی کرد که هردوی این گوشی‌ها می‌توانند از طریق مگ سیف به صورت بی‌سیم شارژ شوند. با این تفاوت که آیفون 12 مینی با حداکثر 12 وات قدرت از مگ سیف شارژ می گیرد اما این رقم برای آیفون 12، 15 وات است. اگر با شارژر 20 واتی گوشی بخواهید آیفون 12 خود را شارژ کنید، به یک ساعت و 58 دقیقه زمان احتیاج دارید که به خودی خود زمان بدی نیست. این رقم در مشخصات آیفون 12 مینی 1 ساعت و 29 دقیقه است که نسبت به آیفون 12 بهتر است.

تکنولوژی5G

بعد از معرفی و بهره‌ برداری از تکنولوژی 5G در دنیا، شرکت اپل مجبور شد برای معرفی پرچمدار جدید خود قابلیت استفاده از اینترنت نسل پنجم را هم قرار بدهد و در نهایت تمامی سری‌های آیفون 12 قابلیت استفاده از 5G را دارا هستند. البته در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 این نکته به نوعی نقطه ضعفی برای آیفون 12 و 12 مینی محسوب می‌شود زیرا که 5G به طرز وحشتناکی باطری مصرف می‌کند. شما می‌توانید در صورت خرید آیفون 12 مینی و یا آیفون 12 از قابلیت 5G آن استفاده نکنید اما این راه حل اصلا منطقی نیست.

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر قیمت و رنگ

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر قیمت و رنگ

بعد از خواندن مقاله مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 انتخاب دست شماست. آیفون 12 مینی و آیفون 12 از بیشتر جنبه‌ها شبیه هم هستند و تفاوتی ندارند. اما از لحاظ قیمتی چند صد دلاری تفاوت دارند. طبق مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12، برای خرید آیفون 12 معمولی شما باید حدود 100 دلار اضافی بپردازید. هر دو مدل گوشی در 6 رنگ جذاب برای خرید موجود هستند، رنگ‌ها عبارتند از: سبز، آبی، قرمز، سیاه، سفید و در نهایت رنگ جدید بنفش. در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از لحاظ رنگ نیز تفاوت عمده‌ای برای گفتگو ندارد.

جمع‌بندی مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12

جمع‌بندی مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12

با توجه به توضیحاتی که درباره مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 داشتیم، در نهایت، اگر داشتن یک گوشی بزرگ شما را اذیت می‌کند و نمی‌توانید آن طور که انتظار دارید استفاده کنید و کمبود باطری اذیتتان نمی‌کند، آیفون 12 مینی بهترین گزینه برای شماست چون تمامی امکانات آیفون 12 را در خود جای داده است. اما اگر گوشی کوچک شما را اذیت می‌کند و برای کارهای روزمره مشکل ایجاد می‌کند، آیفون 12 بی‌شک گوشی مورد نظر شماست. هر دو گوشی سرعت بسیار بالایی دارند و بعد تنظیم شدن تلفن همراه بر روی 60Hz عملکردی چشم نواز و روان، کاربر را متحیر خواهد کرد. البته قابلیت فیس آیدی و تشخیص چهره هوشمندتر از آیفون 11 شده و عملکرد بهتری دارد.

طبق آمار مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 (وب سایت Gsmarena) از لحاظ فروش، آیفون 12 فروش بیشتر و بهتری را تجربه کرده که نشان می‌دهد آیفون 12 مینی فعلا طرفدار زیادی پیدا نکرده است. اگر در آینده قصد خرید گوشی دارید و گزینه‌هایتان این دو پرچمدار آیفون است، حتما با وبسایت همه‌چی آنلاین و مقاله مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 همراه باشید تا انتخاب خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

تفاوت های آیفون 12 مینی با آیفون 12

در رابطه با نمایشگر می توان گفت که آیفون 12 با نمایشگر 6.1 اینچ ابعاد و رزولوشن 1170 در 2532 پیکسل، در مقابل آیفون 12 مینی با 5.4 اینچ ابعاد با رزولوشن 1080 در 2340 پیکسل قرار دارد. همچنین هردوی این نمایشگرها از true tone و Dolby vision پشتیبانی می کنند. در زمینه ی پردازنده نیز هم آیفون 12 و هم آیفون 12 مینی از تراشه A14 Bionic 6 هسته ای بهره می برند. پردازنده ی گرافیکی 4 هسته ای اپل نیز از دیگر موارد مشترک میان این دو گوشی است.

از لحاظ حسگرها، که از دیگر مشخصات مهم گوشی های آیفون به شمار می رود، نیز تجربه های کاربران و آمارها نشان می دهد که هردو گوشی آیفون 12 و آیفون 12 مینی در این زمینه یکسان و هم اندازه هستند. هردوی این گوشی ها از حسگرهای تشخیص چهره، قطب نما، فشار سنج، مجاورت، شتاب سنج و ژیروسکوپ بهره می برند.