گوشی‌های آیفون سری 12 در13 نوامبر و 23 اکتبر سال 2020 به بازار معرفی و عرضه شدند که همراه خود حاشیه کم نداشتند. از شباهت با نسل قبل گرفته تا اطلاعات و آمار خود آیفون‌های سری 12، همه و همه مورد اعتراض واقع شدند.اما در این بین، شرکت اپل دست به تولید سری جدیدی ازگوشی اپل زد و حاصل این نوآوری نیز تولیدآیفون 12مینی شد. البته این کار اپل منتقدان و طرفداران زیادی داشت و دلیل اصلی این حواشی تفاوت سلیقه بود. در حقیقت هواداران اپل بعد از رونمایی و استفاده از آیفون 12 مینی و دیدن مشخصات آیفون 12 مینی نظرشان به کلی راجع به این تلفن همراه عوض شد. همانطور که از نام آیفون 12 مینی مشخص است، عمده تفاوت در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 در ابعاد آنهاست و از لحاظ آماری تفاوت چندان زیادی با هم ندارند. دوربین آیفون 12 نیز با 12 مینی برابر است و تفاوتی ندارد. 

در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 می‌توان گفت این دو گوشی به نوعی برادر یکدیگر محسوب می‌شوند و ما در این مقاله می‌خواهیم با هم به مقایسه آیفون‌12 مینی با آیفون 12 بپردازیم. با ما همراه باشید تا مشخصات آیفون 12مینی و آیفون 12 را بررسی کنیم.

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر طراحی

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر طراحی

ظاهر آیفون‌های سری 12، با آیفون‌های نسل قبل خود تفاوت خاصی دارد. علاوه بر طراحی جالب دوربین‌ها در قسمت پشتی، طراحی کناری بدنه گوشی با نسل قبلی تفاوت بسیاری دارد. اپل در طراحی آیفون‌های سری 12گریزی به سال 2013 زده و قسمت‌های کناری گوشی را همانند آیفون5 اس به صورت مستطیلی شکل و تخت طراحی کرده است. در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 می‌توان گفت هر دو مدل از این طراحی بهره برده‌اند و به همین صورت وارد بازارهای جهانی شدند.البته این طراحی منتقدان و طرفداران خاص خودش را دارد و بسته به سلیقه می‌توان از این طراحی حمایت یا انتقاد کرد.جنس فریم و سطوح کناری هر دو گوشی‌ها از آلومینیوم مورد استفاده در صنعت هوا فضا بوده که در مقابل خط و خش مقاومت قابل توجهی دارد.

در مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12، حتی جنس و متریال استفاده شده نیز یکی هستند و تفاوتی ندارند. هر دوی آنها از سرامیک شیلدمقاوم تولید شده‌اند که طبق گفته اپل، 4برابر بیشتر از آیفون 11 در مقابل ضربه مقاومت می‌کند.سرامیک شیلد نیز به نوعی ترکیبی از شیشه و سرامیک است که مقاومت زیادی در برابر ضربه یا خط و خش دارد. البته جنس پشتی گوشی‌ها از گوریلا گلس است.به طور کلی، مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از لحاظ ظاهری کار چندان دشواری نیست و  بسته به سلیقه خود می‌توانید گوشی مورد نظر را برتر بدانید. البته مشخصات آیفون 12 مینی و آیفون 12 همه و همه نشان از برابری این دو گوشی دارند اما این شباهت بیشتر در مشخصات ظاهری بیداد می‌کند.

نمایشگر

نمایشگر

شرکت اپل که همیشه از لحاظ نمایشگر در بازار بی‌همتاست، در تولید آیفون 12نیز هنر خود را به رخ همگان کشید.هر دو آیفون 12 و12 مینی از نمایشگر  Super Retina XDR OLEDبهره می‌برند که کیفیتی بی نظیر به مالک گوشی القا می‌کند. البته آیفون 12 مینی به سبب ابعاد کوچتری که نسبت به آیفون12دارد، تراکم پیکسلی به مراتب بالاتری دارد.به طوری که رکورد بیشترین تراکم پیکسلی در تمامی گوشی‌های بازار فعلا دست آیفون 12مینی است. مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از لحاظ تراکم پیکسلی، 476پیکسل در اینچ در مقابل 460پیکسل در هر اینچ به نفع آیفون 12مینی است.

طبق مشخصات آیفون 12مینی و آیفون 12، هر دو گوشی از Dolby vision, HDR10+ وTrue Tone پشتیبانی می‌کنند و از این لحاظ تفاوتی با یکدیگر ندارند. لازم به ذکر است که برای محافظت بیشتر از بدنه و زیبایی، یک لایه پوشش اولفوبیک برای کمتر شدن اثر انگشت در صفحه گوشی استفاده شده است که دقت طراحی و حساسیت اپل نسبت به محصولاتش را نشان می‌دهد.در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12، هر دو گوشی از لحاظ نمایشگر در بالاترین رده قرار دارند و در بحث روشنایی نیز با قدرت 1200 نیت، جای صحبتی برای منتقدان باقی نگذاشته‌اند.با مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 از لحاظ نمایشگر، اگر پرچمدارهای اندرویدی را نیز وارد این بحث کنیم متوجه خواهیم شد که آیفون گرچه از لحاظ آمار و روی کاغذ عقب‌تر از آن‌هاست اما در عملکرد پابه‌پای همتا‌های خود مجادله می‌کند.

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر ابعاد

همانطور که گفته شد، در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12، ابعاد گوشی، بزرگترین تفاوت آنهاست.اپل که این اواخر در کنار مدل معمولی گوشی‌های خود، یک مدل بزرگ‌تر با امکانات بیشتر در اختیار کاربران خود قرار می‌داد این دفعه همراه با آیفون 12 یک ورژن کوچک‌تر از آن نیز به فروش گذاشت که آیفون 12 مینی نام گرفت. طبق مشخصات آیفون 12 مینی، این گوشی با ابعاد 5.4 اینچ به نوعی سبک‌ترین و کوچک‌ترین گوشی جهان نامبرده می‌شود که مجهز به تکنولوژی  5Gاست.در طرف مقابل، آیفون 12معمولی با ابعاد 6.1 اینچی دست بالا را نسبت به آیفون 12مینی دارد. البته نسبت نمایشگر به بدنه در آیفون 12از آیفون 12 مینی بیشتر است و اگر بخواهیم با اعداد و ارقام هر دو را مقایسه کنیم، آیفون 12با86 درصد و آیفون 12 مینی با 85.1 درصد نسبت تراکم نمایشگر به بدنه آیفون 12را باید برنده دانست.البته در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 از لحاظ ابعاد، برنده‌ای وجود ندارد و سلیقه نقش اصلی را ایفا می‌کند.طبق آمارخریداران آیفون 12مینی از لحاظ سنی افراد کوچک‌تری هستند و  با مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 از لحاظ ابعاد می‌توان به ارتباطاندازه گوشی و مارکتینگ پی برد.

پردازنده

پردازنده

به طور کلی، آیفون‌های سری 12پردازنده‌های یکسان اما نسبتا قوی دارند.طبق معمول هر سال آیفون با استفاده از یک تراشه جدید تلاش در بستن دست رقبای خود داشته است. این سری، تراشه A14 Bionic که نسخه کاملتر A13 Bionic بود در آیفون‌های جدید سری 12استفاده شد که با توجه به کم‌تر بودن ظرفیت باطری، مورد حمله تمام منتقدان قرار گرفت.البته همین پردازنده مرکزی 6هسته‌ای به شما کمک می‌کند تا به مدت زمان بیشتر و با کیفیت بالاتر از استفاده سنگین از تلفن همراه خود لذت ببرید.درمقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 از لحاظ پردازنده گرافیکی نیز جایی برای مقایسه وجود ندارد زیرا هر دو از پردازنده4 هسته‌ای تولید اپل با عملکردهای یکسان استفاده می‌کنند. بعد از معرفی مشخصات آیفون 12مینی و آیفون 12 طرفداران انتظار بیشتری از اپل داشتند اما طبق معمول همیشه، کم و کاستی‌هایی نیز در تولیدات جدید اپل دیده می‌شود.

دوربین‌های اصلی

دوربین‌های اصلی

دوربین آیفون 12 به عنوان پرچم‌دار کمپانی اپل، عملا شما را از خرید یک دوربین عکاسی حرفه‌ای بی‌نیاز می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از دوربین آیفون12 عکس‌های بی‌نظیری ثبت کنید.همچنین قابلیت فیلم‌برداری دوربین آیفون 12در مقایسه با رقبای اندرویدی تقریبا قابل قبول بوده و شما می‌توانید به صورت روزمره همانند یک یوتیوبر فیلم‌برداری کنید.اگر بخواهیم درباره مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12صحبت کنیم، دوربین آیفون 12با آیفون 12 مینی از لحاظ ظاهری و سخت‌افزاری نیز یکسان هستند و هیچ‌گونه تفاوتی بین این دو برادر دیده نمی‌شود.

  هردوی این گوشی‌ها از دو دوربین واید و اولتراواید در قسمت عقب تشکیل شده‌اند.این دوربین‌ها دارای لنز واید 12مگاپیکسلی26 میلیمتری با قابلیت تشخیص فاز و لرزشگیر اپتیکال تصویر، همراه با قابلیت فوکوس خودکار دوال پیکسل به همراه دیافراگم F/1.6هستند.همچنین لنز اولتراواید 12مگاپیکسلی13 میلیمتری با قابلیت پوشش 120درجه‌ای با اندازه سنسور 1/3.6میلیمتری با دیافراگم f/2.4همه دست به دست هم دادند تا خریدار بتواند نهایت استفاده را از دوربین آیفون 12و آیفون 12 مینی ببرد.

در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 از نظر ضبط ویدیو، هر دوی این پرچم‌داران قابلیت فیلم‌برداری 4Kدر24،30و60 فریم بر ثانیه و 1080 در30،60،120و240 فریم بر ثانیه همراه با ضبط صدای استریو را دارا هستند. مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از جانب دوربین مسئله سختی نیست چون عملا فرقی با یکدیگر ندارند.

دوربین سلفی در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12

با استناد برآمار و مشاهدات، دوربین سلفی آیفون 12 مینی و آیفون 12 از لحاظ سخت‌افزاری و ظاهری یکی هستند و هیچ وجه تشابهی در عملکرد ندارند.دوربین سلفی این‌دو گوشی 12مگاپیکسلی بوده که از یک لنز 23میلیمتری واید با دیافراگم f/2.2تشکیل شده و از حسگر سه بعدی تشخیص چهره و عمق تصویر بهره می‌برد.همچنین قابلیت فیلم برداری 4Kدر24،30،60فریم بر ثانیه و1080 در30،60،120فریم بر ثانیه را دارد.مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 را به صورت دقیق‌تر می‌توانید در جدول انتهای مقاله مشاهده کنید.

باطری و شارژ

باطری و شارژ

طبق معمول همیشه، یک باطری کوچک برای گوشی پرچمدار اپل در نظر گرفته شد که دوباره صدای همه منتقدان را درآورد. همانطور که از مشخصات آیفون 12مینی عیان است، طبق مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12، آیفون مینی از باطری کوچک‌تری استفاده می‌کند. دلیل این کار نیز فقط و فقط کاهش ابعاد گوشی آیفون 12 مینی است. باطری آیفون 12 مینی ظرفیت 2227 میلی‌آمپر ساعتی است که عمر باطری نا‌امیدکننده 7ساعت و 28 دقیقه را ارائه داد که برای یک گوشی هوشمند بسیار عدد پایینی است.در مقابل آیفون 12 با استفاده از یک باطری 2815میلی‌آمپر ساعتی عمر باطری 8ساعت و 25 دقیقه ای را ثبت کرده است.

اپل همزمان یک راه جدید برای شارژ بی‌سیم به نام مگ سیف (Mag Safe)نیز معرفی کرد که هردوی این گوشی‌ها می‌توانند از طریق مگ سیف به صورت بی‌سیم شارژ شوند.با این تفاوت که آیفون 12مینی با حداکثر 12 وات قدرت از مگ سیف شارژ میگیرد اما این رقم برای آیفون 12،15 وات است. اگر با شارژر 20 واتی گوشی بخواهید آیفون 12خود را شارژ کنید، به یک ساعت و 58دقیقه زمان احتیاج دارید که به خودی خود زمان بدی نیست. این رقم در مشخصات آیفون 12مینی1 ساعت و 29 دقیقه است که نسبت به آیفون 12بهتر است.

تکنولوژی5G

  بعد از معرفی و بهره‌برداری از تکنولوژی 5Gدر دنیا، شرکت اپل مجبور شد برای معرفی پرچمدار جدید خود قابلیت استفاده از اینترنت نسل پنجم را هم قرار بدهد و در نهایت تمامی سری‌های آیفون 12قابلیت استفاده از 5G را دارا هستند. البته در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 این نکته به نوعی نقطه ضعفی برای آیفون 12و12 مینی محسوب می‌شود زیرا که 5Gبه طرز وحشتناکی باطری مصرف می‌کند.شما می‌توانید در صورت خرید آیفون 12مینی و یا آیفون 12 از قابلیت 5G آن استفاده نکنید اما این راه حل اصلا منطقی نیست.

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر قیمت و رنگ

مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 از نظر قیمت و رنگ

بعد از خواندن مقاله مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12 انتخاب دست شماست. آیفون12 مینی و آیفون 12 از بیشتر جنبه‌ها شبیه هم هستند و تفاوتی ندارند. اما از لحاظ قیمتی چند صد دلاری تفاوت دارند.طبق مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 ، برای خرید آیفون 12معمولی شما باید حدود 100دلار اضافی بپردازید.هر دو مدل گوشی در 6رنگ جذاب برای خرید موجود هستند، رنگ‌ها عبارتند از: سبز، آبی، قرمز، سیاه، سفید و در نهایت رنگ جدید بنفش. در مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 از لحاظ رنگ نیز تفاوت عمده‌ای برای گفتگو ندارد.

جمع‌بندی مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12

جمع‌بندی مقایسه آیفون 12 مینی با آیفون 12

با توجه به توضیحاتی که درباره مقایسه آیفون12 مینی با آیفون 12 داشتیم، در نهایت، اگر داشتن یک گوشی بزرگ شما را اذیت می‌کند و نمی‌توانید آن طور که انتظار دارید استفاده کنید و کمبود باطری اذیتتان نمی‌کند، آیفون 12مینی بهترین گزینه برای شماست چون تمامی امکانات آیفون 12 را در خود جای داده است.اما اگر گوشی کوچک شما را اذیت می‌کند و برای کارهای روزمره مشکل ایجاد می‌کند، آیفون12 بی‌شک گوشی مورد نظر شماست.هر دو گوشی سرعت بسیار بالایی دارند و بعد تنظیم شدن تلفن همراه بر روی 60Hzعملکردی چشم‌نواز و روان، کاربر را متحیر خواهد کرد. البته قابلیت فیس آیدی و تشخیص چهره هوشمندتر از آیفون 11 شده و عملکرد بهتری دارد.

طبق آمار مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 (وب سایت Gsmarena)از لحاظ فروش، آیفون 12فروش بیشتر و بهتری را تجربه کرده که نشان می‌دهد آیفون 12مینی فعلا طرفدار زیادی پیدا نکرده است.اگر در آینده قصد خرید گوشی دارید و گزینه‌هایتان این دو پرچمدار آیفون است، حتما با وبسایت همه‌چی آنلاین و مقاله مقایسه آیفون 12مینی با آیفون 12 همراه باشید تا انتخاب خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

جدول مقایسه آیفون 12مینی با آیفون12

                       

 مقایسه
 
 مشخصات آیفون 12
 
 مشخصات آیفون 12 مینی
 
 نمایشگر
 
 6.1 اینچ ابعاد با رزولوشن 1170 در 2532 پیکسل، Super Retina XDR OLED. باپشتیبانی از HDR+10,  true tone و Dolby vision
 
 5.4 اینچ ابعاد با رزولوشن 1080 در 2340 پیکسل، Super Retina XDR OLED. با پشتیبانی ازHDR+10, true tone و Dolby vision
 
 پردازنده
 
 تراشه  A14 Bionic6 هسته ای ( 2x3.1 GHz فایر استورم+4x1.8 آیس استورم) پردازنده گرافیکی 4 هسته ای اپل
 
 تراشه A14 Bionic6 هسته‌ای( 2x3.1 GHzفایراستورم+4x1.8آیساستورم)، پردازنده گرافیکی 4 هسته ای اپل
 
 دوربین عقب
 
 12 مگاپیکسل، f/1.6، لنز واید 26 میلی متر، سایز پیکسل 1.7 میکرومتر، اتو فوکوس دوال پیکسل با قابلیت تشخیص فاز و لرزشگیر اپتیکال تصویر
  12 مگاپیکسل، f/2.4، لنز اولترا واید 13 میلیمتری با پوشش 120 درجه
  فیلمبرداری 4k@24/30/60 فریم بر ثانیه، 1080p@30/60/120/240 فریم بر ثانیه
 
 12 مگاپیکسل، f/1.6، لنز واید 26 میلی متر، سایز پیکسل 1.7 میکرومتر، اتو فوکوس دوال پیکسل با قابلیت تشخیص فاز و لرزشگیر اپتیکال تصویر
  12 مگاپیکسل، f/2.4، لنز اولترا واید 13 میلیمتری با پوشش 120 درجه
  فیلمبرداری 4k@24/30/60 فریم بر ثانیه، 1080p@30/60/120/240 فریم بر ثانیه
 
 دوربین سلفی
 
 12 مگاپیکسل ،F/2.2، حسگر سه بعدی تشخیص چهره و عمق
 
 12 مگاپیکسل ،F/2.2،حسگرسه بعدی تشخیص چهره و عمق
 
 باطری
 
 باطری لیتیوم یونی با ظرفیت 2815 میلی آمپر ساعت
 
 باطری لیتیوم یونی با ظرفیت 2227 میلی آمپر ساعت
 
 حسگر
 
 تشخیص چهره، قطب نما، فشارسنج، مجاورت،شتاب سنج، ژیروسکوپ
 
 تشخیص چهره، قطب‌نما، فشارسنج، مجاورت، شتاب‌سنج، ژیروسکوپ
 
 شبکه
 
 GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE/5G
 
 GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE/5G