مدتی است کمپانی شیائومی به بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی هوشمند تبدیل شده است. این امر با حضور قدرتمند این شرکت در بازار میان‌رده‌ها ممکن شد. میان‌رده‌هایی با قیمت مناسب مانند انواع مختلف گوشی‌ شیائومی در سری Redmi و Poco. مقایسه بین دو گوشی شیائومی Poco X3 و گوشی Note 9 pro، به نوعی مقایسه دو برادر است. به این‌ ترتیب مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro تشابهات بسیاری را بین این دو گوشی نشان می‌دهد. با‌ این‌ وجود، تفاوت در جزئیات این دو دوربین کم نیست. به‌ عنوان مثال، هر دو گوشی شیائومی دوربین اصلی ۶۴ مگاپیکسلی دارند، ولی به دلیل متفاوت بودن سنسورها عملکرد متفاوتی دارند. از نظر ظاهری نیز چینش X-گونه دوربین‌ها در Poco X3، ظاهری مدرن‌تر از ماژول ساده دوربین ردمی note 9 pro دارد.

مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro، دوربین اصلی

مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro، دوربین اصلی

در یک نگاه کلی به مشخصات دو دوربین اصلی گوشی، به نظر می‌آید که شاید دو گوشی دوربین اصلی یکسانی دارند. ولی تفاوت در جزئیات تصویر واضح است. سنسور اصلی ۶۴ مگاپیکسلی از نوع تتراسل با پیکسل‌های ۰.۸ میکرومتری که پشت لنز واید f/1.9 قرار گرفته و از سیستم اتوفوکوس PDAF بهره می‌برد، از ویژگی‌های مشترک دو دوربین است. اما در مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro باید در نظر گرفت سنسور اصلی دوربین Poco X3 ساخت سونی است، در حالی‌ که سنسور note 9 pro ساخت سامسونگ است.

در نور روز و نور مناسب تصاویر ثبت شده با هر دو گوشی جزئیات مناسب و گستره دینامیکی خوبی دارند. البته تصاویر ثبت‌شده با دوربین Poco X3، گستره دینامیکی بیشتر و نورپردازی بهتری دارند. میزان نویز در تصویر نهایی هر دو گوشی کم بوده، ولی در مناطق با رنگ یکنواخت دوربین Poco X3 با ثبت نویز کمتر برنده است. در حالت پیش‌فرض تصاویر هر دو گوشی، با رزولوشن ۱۶ مگاپیکسل ثبت می‌شوند. این به دلیل استفاده سنسور هر دو گوشی از تکنولوژی تتراسل است. در این تکنولوژی با ترکیب هر چهار پیکسل مجاور، یک پیکسل با سایز مؤثر بزرگ‌تر می‌سازد. این کار در عمل موجب بالا رفتن کیفیت تصویر هر پیکسل می‌شود. البته باید توجه کرد که امکان عکاسی با رزولوشن ۶۴ مگاپیکسل برای هر دو گوشی وجود دارد. ولی به دلیل بالاتر بودن کیفیت عکس‌های ۱۶ مگاپیکسلی، منبع ما در مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro عکس‌های ۱۶ مگاپیکسلی است. هر دو گوشی برای زوم از کراپ روی تصاویر دوربین اصلی استفاده می‌کنند، با این وجود تصاویر ثبت‌شده در زوم 2x توسط هر دو گوشی Poco X3 و note 9 pro، کیفیت مناسبی دارند و عملکرد آن‌ها برای یک گوشی میان‎رده بسیار خوب ارزیابی می‌شود.

در محیط‌های کم‌نور با هر دو گوشی استفاده از حالت شب یا Night Mode به‌شدت توصیه می‌شود. تصاویری که در نور کم و البته استفاده از حالت شب با استفاده از Poco X3 و note 9 pro ثبت می‌شوند، جزئیات مطلوب و اشباع رنگ مناسبی دارند. البته در حالت شب رنگ‌ها کمی غیرطبیعی می‌شوند اما این تصاویر ویژگی‌های مثبتی نیز دارند که می‌توان به نورسنجی دقیق، گستره دینامیکی وسیع و نمایش جزئيات در نقاط تاریک تصویر اشاره کرد. مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro در حالت شب، کیفیت مشابهی از دو دوربین نشان می‌دهد. هر چند جزئیات در تصاویر ثبت‌شده با دوربین Poco X3، کمی بیشتر از تصاویر note 9 pro است.

تصاویر پرتره در هر دو گوشی Poco X3 و note 9 pro با استفاده از دوربین اصلی و به کمک سنسور عمق‌سنج ۲ مگاپیکسلی ثبت می‌شود. در جداسازی سوژه از پس‌زمینه هر دو گوشی مشابه عمل کرده و این کار را به خوبی انجام می‌دهند. در شرایطی با نور مناسب تصاویر ثبت شده توسط هر دو گوشی کیفیت مناسبی دارند. اما با کاهش نور کیفیت هم افت می‌کند، که البته افت کیفیت note 9 pro بیشتر است. در عمل مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro، دوربین اصلی گوشی Poco X3 کیفیت بهتری را نشان می‌دهد.

مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro، دوربین اولترا واید

مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro، دوربین اولترا واید

در گوشی‌های میان‌رده اقتصادی معمولاً تفاوت کیفیت زیادی بین دوربین اصلی و دیگر دوربین‌های گوشی وجود دارد. در هر دو گوشی Poco X3 و note 9 pro هم دوربین اولترا واید تفاوت زیادی با دوربین اصلی دارد. گوشی Poco X3 از سنسور ۱۳ مگاپیکسلی و note 9 pro از سنسور ۸ مگاپیکسلی بهره می‌برند. اما کیفیت عکس‌های ثبت شده با دوربین‌های اولترا واید هر دو گوشی مشابه است و عکس‌های Poco X3 چندان جزئیات بیشتری از note 9 pro ندارند. عمل اصلاح اعوجاج در هر دو گوشی رضایت‌بخش است. عکس‌های ثبت شده در نور روز توسط هر دو گوشی کیفیت قابل ‌قبولی دارند، اما با کم شدن نور کیفیت این عکس‌ها هم به‌ شدت کاهش پیدا می‌کند. در عمل مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro، در بخش اولترا واید تفاوت زیادی بین این دو گوشی را نشان نمی‌دهد.

مقایسه دوربین ماکرو Poco X3 و note 9 pro

مقایسه دوربین ماکرو Poco X3 و note 9 pro

تا این‌جا در مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro دوربین‌های اصلی و اولترا واید دو گوشی را مقایسه کردیم و برتری نسبی با دوربین Poco X3 بوده است. اکنون نوبت هنرنمایی note 9 pro با دوربین ماکروی بسیار خوبش است. دوربین ماکروی گوشی ردمی note 9 pro، رزولوشن ۵ مگاپیکسلی دارد و از اتوفوکوس بهره می‌برد. این امکانات خیلی بیشتر از دوربین ماکروی ۲ مگاپیکسلی Poco X3 است که اتوفوکوس هم ندارد.

عکس‌های ماکرو گوشی note 9 pro تصاویری بسیار دقیق و شارپ هستند و نویز ناچیزی دارند. سوژه باید در بازه‌ي ۲ تا ۴ سانتی‌متری قرار داشته باشد تا سیستم اتوفوکوس کار کند. البته بازه‌ی دینامیکی این دوربین زیاد نیست. اما تصاویر ثبت‌شده با آن جذابیت زیادی به‌خصوص برای شبکه‌های اجتماعی دارند. دوربین ماکروی Poco X3 هم در نور مناسب عکس‌های خوبی می‌گیرد. تصاویری که نسبت به رزولوشن ۲ مگاپیکسلی جزئیات خوبی دارد، ولی نسبت به تصاویر ثبت‌شده با دوربین ماکروی note 9 pro جزئیات کمتر است.

نتیجه‌گیری

نتیجه‌گیری

مقایسه دوربین Poco X3 با note 9 pro، از کیفیت نسبتاً بهتر دوربین گوشی Poco X3 پرده بر‌می‌دارد. دوربین گوشی Poco X3 با گرفتن امتیاز بالای ۱۰۳ در وبسایت وبسایت DxOMark، خودش را بسیار بالاتر از بیشتر گوشی‌های این رنج قیمت معرفی می‌کند. البته گوشی note 9 pro هم دوربین بسیار خوبی دارد و در بسیاری موارد فاصله کمی به Poco X3 دارد؛ دوربین ماکروی آن نیز خیلی بهتر از دوربین ماکروی Poco X3 عمل می‌کند. اما در دوربین اصلی و اولترا واید، برنده گوشی Poco X3 است.