همه از رقابت تنگاتنگ شرکت شیائومی و شرکت سامسونگ در فروش گوشی‌های هوشمند خبر دارند. شرکت چینی شیائومی که به‌ تازگی از شرکت اپل پیشی گرفته و دومین شرکت پرفروش گوشی‌های هوشمند نام گرفته است، حالا به رقیبی جدی برای سامسونگ تبدیل شده است!

شرکت شیائومی با عرضه گوشی‌های مقرون به صرفه پایین‌رده، میان‌رده و بالارده نشان داده که حرفی برای گفتن دارد. اما سامسونگ و شیائومی، سری گوشی‌هایی با اسم نوت تولید و عرضه می‌کنند که هر دو از سری گوشی‌های پرچمدار به حساب می‌آیند. در این مطلب قصد داریم به مقایسه سری نوت سامسونگ با سری نوت شیائومی بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی نکات کلی در مقایسه سری نوت سامسونگ با سری نوت شیائومی

قبل از مقایسه دقیق و مو به‌ موی گوشی‌های سری نوت سامسونگو سری نوت شیائومی، بد نیست به مقایسه کلی این دو سری بپردازیم. کیفیت بسیار بالای محصولات شرکت سامسونگ همیشه زبانزد خاص‌ و عام بوده است و از طرفی قیمت بالای این محصولات از معایب اصلی آن به شمار می‌آید.

در آن‌ طرف ماجرا، شرکت شیائومی استراتژی خود را بر اساس کیفیت نسبتاً مناسب و قیمت مناسب‌تر بنا کرده است. باید اضافه کرد که گوشی‌های سری نوت سامسونگ برخلاف گوشی‌های سری نوت شیائومی دارای قلم هوشند (S pen) هستند که به‌ تازگی ویژگی‌های زیادی به آن اضافه شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به برخورداری از بلوتوث کم‌ مصرف‌ اشاره کرد.

بررسی دوربین سری نوت سامسونگ و سری نوت شیائومی

بعد از بررسی کلی و مقایسه سری نوت سامسونگ با سری نوت شیائومی، نوبت به بررسی جزئی‌تر و نگاهی دقیق به باتری و دوربین این دو سری رسیده است. گوشی‌های سری نوت سامسونگ همیشه بهترین دوربین‌های عکاسی را داشتند، به‌ طوریکه آخرین گوشی عرضه‌ شده از سری نوت سامسونگ، یعنی گلکسی نوت 20 اولترا (Galaxy Note 20 Ultra) لقب بهترین دوربین اندرویدی را در بین کاربران دریافت کرده است. این گوشی هوشمند 4 دوربین دارد که دوربین اصلی آن 108 مگاپیکسل است.

همچنین آخرین گوشی عرضه‌ شده از سری نوت شیائومی یعنی شیائومی می نوت 10 (Xiaomi Me Note 10 Pro) دارای دوربین 108 مگاپیکسلی است.

بررسی باتری سری نوت سامسونگ و سری نوت شیائومی

امروزه باتری‌های لیتیوم یونی جای خود را به باتری‌های لیتیوم پلیمری داده‌اند. باتری‌های لیتیم پلیمری سرعت شارژ چند برابری نسبت به باتری‌های لیتیوم یونی دارند و هر دو شرکت شیائومی و سامسونگ از این نوع باتری استفاده می‌کنند. نکته بسیار مهم این است که شرکت شیائومی معمولاً در گوشی‌های سری نوت از باتری‌هایی با میلی‌ آمپر بالاتر نسبت به باتری‌های سری نوت سامسونگ بهره می‌گیرد که نشان‌‌دهنده برتری سری نوت شیائومی در مقایسه سری نوت سامسونگ با سری نوت شیائومی است.

گفتنی است که آخرین گوشی‌های سری نوت سامسونگ و سری نوت شیائومی به‌ ترتیب از سرعت شارژ 25 وات و 30 وات برخوردار هستند که اگر بخواهیم به‌ طور ساده‌تر بیان کنیم، یعنی در 30 دقیقه بیش از 55 درصد شارژ این گوشی‌ها پر می‌شود.

بررسی پردازشگر‌های سری نوت سامسونگ و سری نوت شیائومی

در زمینه پردازشگر این شرکت سامسونگ است که حرف اول را می‌زند. سال‌ها است که شرکت سامسونگ به خاطر پردازشگر‌های بسیار قدرتمند خود مورد تحسین قرار می‌گیرد. به‌ طوریکه در آخرین مدل‌های سری نوت سامسونگ از پردازشگرهای (Dynamic AMOLED 2X) 16 میلیون رنگ و (Super AMOLED) استفاده شده است. استفاده از این پردازشگر باعث می‌شود این گوشی‌ها از رزولوشن بالاتری برخوردار باشند. در آخرین گوشی‌های سری نوت شیائومی نیز از (AMOLED) 16 میلیون رنگ استفاده شده است که نشان‌دهنده برتری سری نوت سامسونگ در زمینه پردازشگر است.

بررسی صفحه نمایش سری نوت سامسونگ و سری نوت شیائومی

و اما می‌رسیم به بحث جذاب نمایشگر که معیار مهمی برای انتخاب است. گوشی‌های سری نوت سامسونگ معمولاً از صفحه نمایشی 5.3 تا 6.9 اینچی برخوردار هستند و همچنین گوشی‌های سری نوت شیائومی دارای صفحه نمایشی 5.5 تا 6.6 اینچی هستند.

بررسی بدنه سری نوت سامسونگ و سری نوت شیائومی

بررسی بدنه سری نوت سامسونگ و سری نوت شیائومی

جنس بدنه گوشی‌های سری نوت سامسونگ و سری نوت شیائومی معمولاً از (Gorilla Glass) است که دارای معایب و مزایایی است. از مزایای (Gorilla glass) می‌توان به زیباتر کردن گوشی‌های هوشمند اشاره کرد و بزرگ‌ترین عیب (Gorilla glass) چیزی نیست جز آسیب‌پذیر بودن آن.

از آن‌ طرف، شرکت شیائومی سعی می‌کند در گوشی‌های سری نوت خود در کنار (Gorilla Glass) از پلاستیک و فلزات استفاده کند که باعث افزایش استحکام گوشی می‌شود، همچنین قیمت نسبتاً مناسب لوازم جانبی گوشی‌های شیائومی را نباید فراموش کرد. قیمت مناسب‌تر لوازم جانبی گوشی‌های شیائومی نیز از مزایای بزرگ این گوشی‌ها به حساب می‌آید.   

در پایان؛ کیفیت یا قیمت؟

در پایان؛ کیفیت یا قیمت؟

در مقایسه سری نوت سامسونگ با سری نوت شیائومی دیدیم که در هر بخش از گوشی‌های هوشمند، یک شرکت بهتر عمل می‌کند. در پایان از شما می‌پرسیم که آیا کیفیت بالای گوشی‌های سری نوت سامسونگ را ترجیح می‌دهید یا قیمت مناسب گوشی‌های سری نوت شیائومی را؟ نظر شما چیست؟ با ما در میان بگذارید.