دستیار صوتی Cortana مایکروسافت یک دستیار شخصی مبتنی بر فضای ابری است که خارج از حوزه استاندارد هوش مصنوعی با قابلیت صوتی فعال عمل می‌کند. دستیار صوتی Cortana محدود به دستورات صوتی و انجام وظایف محدود نیست، بلکه برای استفاده در مجموعه محصولات ۳۶۵ مایکروسافت و تمامی سیستم‌عامل‌های ویندوز ۱۰، نسخه ۲۰۰۴ و جدیدتر، یکپارچه شده است.  این دستیار صوتی به شما کمک می‌کند با تلاش کمتر نتایج بهتری بگیرید. اگر شما یا تیمتان به مایکروسافت ۳۶۵ متکی هستید، در این مطلب از همه‌چی آنلاین همه چیزهایی که باید در مورد نحوه استفاده از دستیار صوتی کورتانا برای بهبود بهره‌وری خود بدانید، آورده شده است. 

دستیار صوتی Cortana چیست؟

دستیار صوتی Cortana چیست؟

نام و مفهوم این دستیار صوتی مجازی برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد و از یک شخصیت هوش مصنوعی قرن بیست و ششمی به همین نام از سری بازی‌های ویدیویی محبوب Halo الهام گرفته شده است. دستیار صوتی Cortana طراحی شده برای ادغام و هماهنگی با سیستم عامل موبایلی مایکروسافت یعنی Windows Phone و رایانه‌های شخصی ویندوز ۱۰. قابلیت‌های دستیار صوتی Cortana شامل سازماندهی و مدیریت جلسات روزانه، یادآوری‌ها و موارد دیگر در کنار جستجوهای وب همه از طریق متن تایپ شده یا پیام‌های صوتی است.

براساس گزارش Verge در سال ۲۰۱۴، هر چیزی که برای آن به دستیار صوتی Cortana مراجعه می‌کردید، در یک دفترچه یادداشت مجازی ذخیره می‌شد، رویکردی برای دستیار مجازی که براساس کار دستیاران انسانی واقعی بود که در طول فرآیند توسعه کورتانا به مایکروسافت مشاوره می‌دادند. حضور دستیار صوتی Cortana زمانی بیشتر شد که مایکروسافت آن را در همه‌جا به کار گرفت، از Xbox و بلندگوهای هوشمند گرفته تا برنامه‌های Apple و Android و به صورت افزونه برای Fitbit ،Spotify و موارد دیگر. اما طی سال‌هایی که از راه‌اندازی آن می‌گذرد، نیازهای کاربران مایکروسافت تغییر کرده است و چشم‌ انداز این شرکت برای دستیار دیجیتالی خود نیز همراه با آن تکامل یافته است.

کورتانا چه کارهایی می‌تواند بکند؟

کورتانا چه کارهایی می‌تواند بکند؟

امروزه تمرکز دستیار صوتی Cortana آن را در فضای متفاوتی نسبت به سایر دستیارهای هوش مصنوعی با قابلیت صوتی مثل سیری یا الکسا قرار داده است. کورتانا به عنوان دستیار صوتی مایکروسافت، در درجه اول کاربران مایکروسافت ۳۶۵ را به تمام عناصر مجموعه محصولات متصل می‌کند و به شما کمک می‌کند کارهای روزانه خود را ردیابی، سازماندهی و مدیریت کنید.

دستیار صوتی Cortana به صورت ادغام شده در محیط ویندوز حضور دارد. این دستیار صوتی در برنامه‌هایی مانند Outlook برای iOS و Android نیز در دسترس است. کاربران می‌توانند بدون نگرانی در مورد مدیریت کار شخصی و حرفه ای خود با آن کار کنند. با هر کدام از طرح‌های قیمتی مایکروسافت ۳۶۵، می‌توانید از کورتانا با رایانه‌های ویندوز ۱۰ و ۱۱، مرورگر Edge و موتور جستجوی Bing استفاده کنید. برنامه‌هایی مانند Word ،PowerPoint و OneNote، خدمات ایمیل و تقویم Outlook and Exchange و همچنین خدمات مربوط به مدیریت فایل مانند OneDrive و Forms و در نهایت، محصولات اجتماعی و جلسات مانند Teams و Yammer.

با فعال بودن دستیار صوتی Cortana، استفاده از عبارت بیداری دستیار و به دنبال آن خط فرمان، کاربر می‌تواند برنامه‌ها را باز کند، اخبار و آب و هوا را دریافت کند، به لیست‌های خود در Microsoft To-Do موردی اضافه کند، یادآور رویدادهای تقویم را برنامه‌ریزی کند، فایلی را در OneDrive بیابد، به جلسات بپیوندد یا در ارائه‌های Teams پیمایش کند.

امکانات جدید دستیار صوتی Cortana

دستیار صوتی Cortana می‌تواند با ابزارهای شخصی و تعاملی مانند Briefings ،Play My Emails و Scheduler یک قدم جلوتر برود، این ابزار‌ها همگی با هدف افزایش بهره‌وری کاربر این دستیار صوتی با هماهنگی کامل با دیگر سرویس‌های مایکروسافت مثل Outlook طراحی شده‌اند. 

ایمیل‌های توجیهی: این قابلیت دستیار صوتی Cortana را می‌توانید از طریق Outlook راه‌اندازی کنید. این خلاصه‌ها دو ساعت مانده به ساعت کاری شما برایتان ارسال خواهند شد تا به شما کمک کنند تا از رویداد‌ها و برنامه‌های روز پیش‌رو مطلع باشید. منتظر یادداشت‌هایی در مورد تعهدات، درخواست‌ها و پیگیری‌هایی باشید که ممکن است فراموش کرده باشید، اسناد مرتبط با جلسات روز را بررسی کنید تا بتوانید قبل از حضور در جلسات اسناد را بررسی کنید و پیشنهادی برای زمان‌های تمرکز را برای کمک به استفاده حداکثری از ساعات برنامه‌ریزی نشده خود داشته باشید.

ایمیل‌های من را پخش کنید: اگر می‌خواهید دست‌هایتان آزاد باشند، این ویژگی Outlook Cortana ایمیل‌های شما را می‌خواند، بنابراین برای در جریان قرار گرفتن نیازی به کاهش سرعت ندارید. بهترین راه استفاده از این قابلیت دستیار صوتی Cortana دستگاه‌های صوتی بی‌سیم بلوتوثی یا سیمی مانند هدفون یا سیستم پخش خودرو است. می‌توانید از فرمان‌های صوتی ساده برای جستجو و پاسخ به ایمیل‌ها، بدون لمس، استفاده کنید.

برنامه‌ریز: یک سرویس جدید از دستیار صوتی Cortana است که به شما کمک می‌کند تا با واگذاری زمان‌بندی به کورتانا، در زمان و دردسر هماهنگ کردن جلسات صرفه‌جویی کنید. برای استفاده از Scheduler، کورتانا را در ایمیلی با افراد دیگر کپی می‌کنید و از آنها می‌خواهید که یک جلسه را برنامه‌ریزی کنند. کورتانا تمام ایمیل‌های پشت سر هم را مدیریت می‌کند تا زمانی را پیدا کند که همه بتوانند ملاقات کنند و سپس از طرف شما دعوت نامه ارسال می‌کند.

دستیار صوتی Cortana چگونه کار می‌کند؟

دستیار صوتی Cortana چگونه کار می‌کند؟

صرف نظر از دستگاه، سرویس یا برنامه‌ای که در آن از دستیار صوتی Cortana استفاده می‌کنید، دستیار صوتی مایکروسافت به کاربران کمک می‌کند با استفاده از عبارت‌های جستجوی تایپ شده یا گفتاری که شما را با افراد دیگر، کار و برنامه‌هایتان مرتبط می‌کند، به سرعت اطلاعات دریافت کنند و با تمرکز دقیق‌تر بر کمک به شما در محصولات مایکروسافت، کورتانا می‌تواند بیش از هر زمان دیگری شبیه یک دستیار واقعی کار کند.

هنگامی که به حساب مایکروسافت خود وارد شده‌اید و برنامه یا سرویسی که از آن استفاده می‌کنید باز است، فقط بگویید Cortana یا Hey Cortana سپس کورتانا به درخواست‌ها و پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد. به‌ طور همزمان، داده‌های خاصی را درباره شما جمع‌آوری می‌کند، مانند جستجوها، تقویم، مخاطبین و موقعیت مکانی شما، تا به شخصی‌سازی تجربیات آینده با دستیار صوتی کورتانا کمک کند.

راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید پس از فعال شدن دستیار صوتی Cortana او را فرا بخوانید. این موارد شامل کلیک کردن یا ضربه زدن روی نماد میکروفون در محصولات و خدمات یکپارچه کورتانا، اجرای دستور صفحه کلید Shift+Windows+C، گفتن Hey Cortana و به دنبال آن یک فرمان صوتی است. اگر کورتانا را روی رایانه شخصی خود فعال نکرده‌اید، باید این کار را انجام دهید. برای فعالسازی دستیار صوتی کورتانا لازم است برنامه دستیار صوتی Cortana را در رایانه باز کنید و وارد حساب کاربری مایکروسافت خود (که به حساب کاری یا مدرسه متصل نباشد) شوید. پس از آن می‌توانید وارد محیط برنامه دستیار صوتی Cortana شده و تنظیماتش را فعال یا غیرفعال کنید. 

دستوراتی که کورتانا می‌تواند انجام دهد

هنگامی که دستیار صوتی Cortana فعال شد، می‌توانید تقریباً برای هر کاری از آن استفاده کنید. فرمان‌ها شامل درخواست‌های اساسی در مورد وضعیت آب و هوا، برقراری تماس و ارسال ایمیل یا پیام، برنامه‌ریزی جلسات، یادآوری‌ها و هشدارها و همچنین ب‎روز‌ رسانی تنظیمات دستگاه شما هستند.

علاوه بر این شما می‌توانید از دستیار صوتی Cortana برای چیزهای پیچیده‌تری مانند ریاضیات، ترجمه‌ها و تعاریف استفاده کنید. توصیه‌های غذایی و راهنمای سفر، کنترل برنامه موسیقی و سرگرمی، دریافت اطلاعات در مورد سلامت شخصی و تناسب اندام، پشتیبانی فنی برای دستگاه‌های متصل و گفتگوی سرگرم‌کننده یا واقعی با دستیار صوتی Cortana از جمله کارهایی هستند که این دستیار شخصی می‌تواند از پسشان بربیاید.

دستیار صوتی Cortana و حریم خصوصی

هنگامی که در ویندوز به بخش دستیار صوتی Cortana وارد می‌شوید، اجازه دسترسی به اطلاعات خود را در آن دستگاه به این دستیار صوتی می‌دهید. این اطلاعات ممکن است برای شخصی‌سازی تجربه کورتانا در هر دستگاه یا سرویسی که کورتانا را در آن فعال کرده‌اید استفاده شود. حتی پس از اینکه به کورتانا اجازه استفاده از داده‌های خاص را دادید، چه در زمان راه‌اندازی اولیه دستگاه یا برنامه، یا بعداً با شروع استفاده از کورتانا، همیشه می‌توانید آن مجوزها را مدیریت کنید تا کورتانا جمع‌آوری داده‌ها را متوقف کند.

منبع