پاک کردم حافظه کش تلگرام یکی از پرکاربردترین ترفندهای تلگرام است. اگر زیاد از تلگرام استفاده می‌کنید، فضای ذخیره‌سازی گوشیتان پر شده و فضای کمتری برای فایل‌هایتان باقی می‌ماند، پاک کردن حافظه کش تلگرام ممکن است به شما کمک کند. پیام‌رسان تلگرام تمام فایل‌های رسانه‌ای را که در چت‌ها دریافت می‌کنید، ذخیره می‌کند. بعد از مدتی به خودتان می‌آیید و می‌بینید که فضای ذخیره‌سازی که برای چیز دیگری نیاز دارید، توسط اپلیکیشن تلگرام اشغال شده است. فرقی ندارد که از چه دیوایسی استفاده می‌کنید. پاك كردن كش تلگرام اندرويد، آیفون و حتی کامپیوتر شخصی کار ساده‌ای است.

پاک کردن حافظه کش تلگرام را می‌توان بدون حذف‌کردن چت از اپلیکیشن، انجام داد. نگران نباشید، اگر بخواهید فایل‌هایتان را برگردانید، می‌توانید فقط به چت موردنظر بروید و دوباره آن فایل را دانلود کنید. اپلیکیشن تلگرام تمامی این فایل‌های رسانه‌ای را در پارتیشن کش ذخیره می‌کند تا بتوانید به‌راحتی و بدون هیچ مشکلی این کش را پاک کنید. در این مقاله از همه‌چی آنلاین می‌خواهیم نحوه پاك كردن كش تلگرام در آيفون و اندروید را به شما آموزش دهیم، اما تا همین‌جای کار هم خیلی از «کش تلگرام» حرف زدیم، بدون آن‌که آن را به شما معرفی کنیم. پاک کردن حافظه کش تلگرام با دیلیت اکانت تلگرام فرق زیادی دارد. بیایید اول با کش تلگرام آشنا شویم و بعد سراغ پاك كردن كش تلگرام در آيفون و پاك كردن كش تلگرام اندرويد برویم.

کش تلگرام چیست؟

کش چیزی نیست جز فایل‌های موقتی که در دستگاه شما ذخیره می‌شوند. این کش می‌تواند از برنامه‌ای که دانلود کرده‌اید یا از وب‌سایتی که بازدید کرده‌اید، باشد. هدف از کش افزایش تجربه مرور شما با بارگیری سریع‌تر صفحه زمانی که اتصال شبکه کند است. اما به‌غیر از مزیت سرعت، کش معایبی هم دارد، چون این فایل‌ها در حافظه داخلی گوشی شما ذخیره می‌شوند و فضای ارزشمندی را اشغال می‌کنند. از این رو، باید کش ذخیره شده در گوشیتان را پاک کنید تا سرعت دستگاه افزایش پیدا کند و دستگاهتان به‌درستی کار کند.

کش تلگرام چیست؟

مثل خیلی از برنامه‌های کاربردی، تلگرام هم داده‌ها را روی دیوایس شما ذخیره می‌کند تا راحت‌تر کار کند و سریع‌تر راه‌اندازی شود. این داده‌ها شامل جزئیات حساب و تنظیمات شما تا فایل‌های بسیار بزرگ‌تر است، مثل عکس‌ها و ویدیوهایی که دیگران برای شما ارسال می‌کنند. بسته به میزان و نوع استفاده شما از اپلیکیشن تلگرام، این داده‌ها در طول زمان به چندین گیگابایت می‌رسد. این داده‌ها همان کش تلگرام هستند که ما می‌خواهیم از شرش خلاص شویم تا کمی جایمان باز شود! 

کش فایل‌های موقت تکراری داده‌ها، ویدیوها، تصاویر و موارد دیگر تلگرام شما را ذخیره می‌کند که بعداً برای بارگذاری سریع‌تر استفاده می‌شوند، اما حافظه دستگاه شما را هم مصرف می‌کند. به همین دلیل است که امروز پاک کردن حافظه کش تلگرام را یاد می‌گیریم.

باوجود این‌که کش تلگرام می‌تواند فضای زیادی را اشغال کند، اما برخلاف اکثر پیام‌رسان‌ها، خود اپلیکیشن تلگرام فضای زیادی را اشغال نمی‌کند. حتی اگر زیاد از آن استفاده کنید. وقتی پاک کردن حافظه کش تلگرام را انجام می‌دهید تا فضا آزاد شود، تلگرام آن داده‌ها را تا زمانی که نیاز دارید در فضای ابری برایتان نگه می‌دارد.

با استفاده از تنظیم Keep Media، می‌توانید مدت زمان ماندن رسانه بلااستفاده در دستگاه خود را کنترل کنید. اگر برای مدت زمان مشخص‌شده به فایلی دسترسی نداشته باشید، به‌طور خودکار از کش شما حذف می‌شود. طبیعتاً، در لحظه‌ای که دوباره به آن دسترسی پیدا کنید، داده‌های شما فوراً از ابر بارگیری می‌شود.

روش پاك كردن كش تلگرام در آيفون

روش پاك كردن كش تلگرام در آيفون

اگر از کاربران گوشی اپل هستید، برای پاك كردن كش تلگرام در آيفون مراحل زیر را انجام دهید:

 • برنامه تلگرام را باز کنید.

· به تنظیمات و سپس به Data and Storage بروید.

 • سپس روی Storage Usage ضربه بزنید.
 • روی پاک کردن حافظه کش تلگرام (Clear Telegram Cache) ضربه بزنید.
 • همچنین می‌توانید پاک کردن حافظه کش تلگرام به‌صورت خودکار را انتخاب کنید.

برای پاك كردن كش تلگرام در آيفون می‌توانید فایل‌های کش را از بخش چت فردی پاک کنید. به‌عنوان مثال، اگر تعداد زیادی فایل رسانه‌ای را فقط برای یک نفر در تلگرام به اشتراک می‌گذارید، می‌توانید فقط کش همان چت را حذف کنید. به این ترتیب، لازم نیست کل کش تلگرامتان را پاک کنید. چتی را که دلیل اصلی ذخیره کش‌های زیاد است، انتخاب کنید و آن را حذف کنید. برای انجام این کار، لیست چت را انتخاب کنید و روی Delete from cache ضربه بزنید.

چگونه به‌صورت خودکار فایل‌های کش تلگرام را حذف کنیم؟ 

چگونه به‌صورت خودکار فایل‌های کش تلگرام را حذف کنیم؟

اگر نمی‌خواهید هر چند وقت یک بار خودتان کش تلگرامتان را پاک کنید، می‌توانید یک محدوده زمانی در اپلیکیشن تلگرام تعیین کنید و پس از اتمام آن محدودیت زمانی، تلگرام به‌صورت خودکار کش شما را پاک می‌کند.

 • برنامه تلگرام را باز کنید.
 • به تنظیمات بروید.
 • روی Data and Storage ضربه بزنید.
 • مجدداً روی میزان استفاده از فضای ذخیره‌سازی ضربه بزنید.
 • در آنجا، می‌توانید یک بخش Keep Media را ببینید.
 • از آنجا، زمان را انتخاب کنید (3 روز، 1 هفته، 1 ماه، برای همیشه). 

لازم نیست گزینه forever را انتخاب کنید. اگر این کار را انجام دهید،  تلگرام کش شما را به‌طور خودکار حذف نمی‌کند و آن را تا زمانی که خودتان پاکش کنید، نگه می‌دارد. 

روش پاك كردن كش تلگرام اندرويد

روش پاك كردن كش تلگرام اندرويد

اگر از گوشی سامسونگ یا هر دستگاه اندرویدی دیگری استفاده می‌کنید و به دنبال نحوه پاك كردن كش تلگرام اندرويد می‌گردید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برنامه تلگرام را باز کنید.

· به تنظیمات و سپس به Data and Storage بروید.

 • پس از آن، روی Storage Usage ضربه بزنید.
 • روی پاک کردن حافظه کش تلگرام (Clear Telegram Cache) ضربه بزنید.
 • پاک‌کردن کش (Clear Cache) را انتخاب کنید.

به همین سادگی پاك كردن كش تلگرام اندرويد در عرض دو دقیقه به پایان رسید. حالا، حافظه دستگاه شما خالی می‌شود و می‌توانید مثل قبل بدون نگرانی، از تلگرام استفاده کنید. لازم نیست چت‌ها یا فایل‌های رسانه‌ای خود را حذف کنید. فقط کش را پاک کنید.

روش پاک کردن حافظه کش تلگرام از ویندوز 10

برای پاک کردن حافظه کش تلگرام از روی کامپیوتر شخصی با ویندوز 10، اول باید به اپلیکیشن دسکتاپ تلگرام یا وب تلگرام دسترسی داشته باشید. اگر می‌خواهید از نسخه وب تلگرام استفاده کنید، به سایت تلگرام مراجعه کنید. اما، اگر نمی‌خواهید از نسخه وب استفاده کنید، برنامه دسکتاپ تلگرام را روی رایانه خود دانلود کنید.

حتماً می‌دانید که نیازی به پاک کردن حافظه کش تلگرام از روی کامپیوتر نیست. چون شما حافظه داخلی زیادی روی رایانه شخصی خود دارید. پاک کردن حافظه کش تلگرام از روی لپ‌تاپ یا PC مثل برداشتن یک لیوان آب از دریاچه است. پس می‌توانید همینطوری رهایش کنید و از چت‌کردنتان در تلگرام لذت ببرید. با این حال، اگر از سایر نرم‌افزارها یا برنامه‌های سنگین اضافی مثل Photoshop، illustrator و برنامه‌های ویرایش ویدیو حرفه‌ای برتر استفاده می‌کنید، پاک کردن حافظه کش تلگرام هم فکر بدی نیست.

شما نمی‌توانید کش تلگرام رایانه شخصیتان را مستقیماً از خود برنامه یا نسخه وب تلگرام پاک کنید، اما روش‌های مختلفی برای حذف فایل‌های کش در تلگرام دسکتاپ و نسخه وب تلگرام در ویندوز 10 وجود دارد. 

با استفاده از RUN

یکی از روش‌های ساده برای پاک کردن حافظه کش تلگرام رایانه شخصی استفاده از دستور "%temp%" است. با استفاده از این دستور، مقداری فضا در رایانه شما آزاد می شود و همچنین به افزایش عملکرد کمک می‌کند.

برای استفاده از این دستور کافی است از گوشه پایین سمت چپ به نوار جستجوی ویندوز خود بروید. سپس RUN را تایپ کرده و اینتر را بزنید. بعد %temp% را تایپ کرده و روی دکمه OK کلیک کنید. در نهایت تمامی فایل‌ها را از آن پوشه انتخاب و پاک کنید.

از فایل اکسپلورر

روش بعدی برای پاک کردن حافظه کش تلگرام از طریق فایل اکسپلورر کامپیوتر است. کافیست فایل اکسپلورر خود را باز کنید و پوشه تلگرام را پیدا کنید. حالا از آنجا فایل‌ها را حذف کنید. اما حواستان باشد که این روش می‌تواند اطلاعات ورود شما را هم حذف کند.

از مرورگر

اگر از نسخه وب تلگرام استفاده می‌کنید، باید کش مرورگر خود را پاک کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

توجه: با دنبال کردن این فرآیند، تمام کش مرورگر شما هم حذف می‌شود. بنابراین، قبل از اقدام خوب فکرهایتان را بکنید.

 • مرورگر را باز کنید. احتمالاً شما هم مثل اکثر کاربران از chrome استفاده می‌کنید.
 • روی سه نقطه عمودی از گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.
 • تنظیمات را انتخاب کنید.
 • در بخش Privacy and Security، روی گزینه Clear browsing data کلیک کنید.
 • در مرحله بعد فقط گزینه cached images and files را انتخاب کنید.
 • در نهایت روی پاک‌کردن داده‌ها (Clear Data) کلیک کنید.

در آخر

تلگرام به لطف پیام‌رسانی رمزگذاری شده و ویژگی‌های امنیتی آن به یک برنامه پیام‌رسان بسیار محبوب، هم بین کاربران اندروید و هم iOS تبدیل شده است. با این حال، اگر به‌طور منظم از آن استفاده کنید، ممکن است متوجه شوید که فضای بیشتری را در دستگاه شما اشغال می‌کند. به این دلیل که تلگرام تمام فایل‌های رسانه‌ای را که در پیام‌ها برای شما ارسال می‌شود، ذخیره می‌کند یا در حافظه کش نگه می‌دارد، مگر اینکه به او بگویید این کار را نکند. برای پاک کردن حافظه کش تلگرام مراحل بالا را دنبال کنید.