سامسونگ و کوالکام هر دو در سال ۲۰۱۹ چیپست‌های قدرتمندی را برای استفاده در پرچمداران سال ۲۰۲۰ معرفی کردند. بررسی مشخصات این دو چیپست به خصوص برای طرفداران سامسونگ اهمیت خاصی دارد. اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ در واقع سوالی است که طرفداران سامسونگ با آن سر و کار دارند، چون شرکت دیگری پرچمدار خودش را با دو نوع چیپست متفاوت در بازار عرضه نمی‌کند. در این مطلب از همه‌چی آنلاین قصد داریم به مقایسه اگزینوس ۹۹۰ با اسنپدراگون ۸۶۵ بپردازیم. ابتدا به بررسی مشخصات کلی دو چیپست می‌پردازیم و در ادامه نگاهی به بنچمارک‌ها و مصرف انرژی اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ می‌اندازیم. به نظر می‌رسد بهترین گزینه برای بررسی دقیق‌تر اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ و مقایسه عملی عملکردشان گوشی سامسونگ Galaxy S20 باشد که با هر دو چیپست عرضه شده است. برای آشنایی بیشتر با این دو چیپست رقیب و نقاط قوت و ضعفشان با این مطلب همراه باشید.

مقایسه اگزینوس ۹۹۰ با اسنپدراگون ۸۶۵ از نظر مشخصات

در حالی که سامسونگ دلیل استفاده از دو چیپست اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ در پرچمداران سال ۲۰۲۰ خودش را توضیح نداده است، می‌توانیم چند حدس بزنیم. کوالکام انحصار موثر یا بهتر است بگوییم نوعی تک قطبی در استاندارد CDMA دارد و برای این‌که سامسونگ گوشی‌های خود را در شبکه اوپراتور Verizon عرضه کند، اجباراً باید از چیپست اسنپدراگون استفاده کند. پس چرا سامسونگ فقط از اسنپدراگون ۸۶۵ در همه جا استفاده نمی‌کند؟ سازنده می‌خواهد با استفاده از اگزینوس ۹۹۰ به عنوان راه حل داخلی خود به جای پرداخت پول به کوالکام، درآمد بیشتری در بازارهای جهانی به دست آورد. بنابراین سامسونگ ترجیح می‌دهد از چیپست‌های اگزینوس در بازارهای GSM استفاده کند که البته در سال ۲۰۲۰ برای سامسونگ تصمیم خوبی نبود.

چندین تفاوت بین اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ وجود دارد، اما اجازه دهید به اشتراکات توجه کنیم. هر دو چیپست بر اساس فناوری ۷ نانومتری ساخته شده‌اند. اگزینوس ۹۹۰ در کارخانه گوشی سامسونگ با فرآیند ۷ نانومتری LPP تولید می‌شود و اسنپدراگون ۸۶۵ کوالکام در کارخانه TSMC با فرآیند N7P ساخته شده است.

لیتوگرافی فوق فرابنفش سامسونگ که با علامت اختصاری EUV نشان داده می‌شود، راه رو به جلو برای چیپست‌های موبایل است زیرا منجر به طراحی‌های کوچک‌تر، سریع‌تر و کم مصرف‌تر می‌شود. برخلاف روش سامسونگ که پیشرو و جدید است، لیتوگرافی فرابنفش عمیق TSMC که با علامت اختصاری DUV نشان داده می‌شود، در واقع اصلاحیه‌ای بر یک روش اثبات شده است.

اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ هیچکدام مودم یکپارچه ندارند. سامسونگ چیپست خود را با Exynos 5G Modem 5123 و کوالکام اسنپدراگون ۸۶۵ را با مودم Snapdragon X55 5G خود همراه کرده است. از آنجایی که سامسونگ کنترل بیشتری بر طراحی داخلی خود دارد، می‌تواند اگزینوس ۹۹۰ را با مودمی غیر از نسل پنجم همراه کند و برای بازارهایی که تا سال‌ها خبری از 5G در آن‌ها نخواهد بود، به فروش برساند.

سامسونگ با انجام این کار، می‌تواند در هزینه‌ها صرفه جویی کند و گوشی را با قیمت کمتری در بازار‌های فاقد فناوری 5G عرضه کند. در نتیجه، سری گلکسی S20 در هند ارزان‌تر از همتای آمریکایی خود است و مدل پایه آن با قیمتی معادل ۹۰۵ دلار به فروش می‌رسد. بد نیست بدانید تفاوت بین مدل‌های 4G و 5G گلکسی اس۲۰ در بریتانیا در حدود ۱۰۰ پوند است. با نگاه به این اختلاف چشمگیر می‌توان به ارزش یک مودم 5G در سال ۲۰۲۰ پی برد!

اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ در بنچمارک

اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ در بنچمارک

اگرچه سامسونگ با چیپست‌های اگزینوس خود در بخش SoC موبایل دستاوردهای قابل توجهی کسب کرد، اما طراحی‌ها و عملکرد آن با بهترین چیزی که کوالکام ارائه می‌دهد مطابقت ندارد. این به وضوح در سال‌های گذشته صادق بود و در سال ۲۰۲۰ با سری گلکسی اس۲۰ این اختلاف بین اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ بیشتر به چشم آمد. قبل از شروع، بیایید نگاهی بیاندازیم به چیزهایی که در هر چیپست ارائه می‌شود. اگزینوس ۹۹۰ ترکیبی از سه هسته دارد: دو هسته Mongoose M5 با کارایی بالا با فرکانس ۲.۷۳ گیگاهرتز، به همراه دو هسته Cortex A76 با فرکانس ۲.۵ گیگاهرتز و چهار هسته کم مصرف A55 با فرکانس ۲ گیگاهرتز. در همین حال، اسنپدراگون ۸۶۵ هسته‌های جدیدتری دارد: یک هسته اختصاصی Kryo 585 Prime اختصاصی بر اساس Cortex A77 با فرکانس ۲.۸۴ گیگاهرتز، سه هسته Kryo 585 Gold بر اساس Cortex A77 با فرکانس ۲.۵ گیگاهرتز و چهار هسته Cortex A55 با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز وجود دارد.

در بخش واحد پردازش گرافیک اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵، اگزینوس ۹۹۰ دارای Mali-G77 MP11 و اسنپدراگون ۸۶۵ دارای Adreno 650 است. از آنجایی که کوالکام در سه سال گذشته در زمینه قدرت GPU پیشتاز بوده است، جالب است که ببینیم Mali-G77 با معماری جدید Valhall خود قادر است در مقابل Adreno 650 مقاومت کند یا خیر.

برای بررسی بهتر اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ در شرایط واقعی، از ۴ گوشی استفاده شده است. یک اس ۲۰ با چیپست اگزینوس ۹۹۰ در دو حالت نرخ تازه سازی ۶۰ و ۱۲۰ هرتز. یک اس ۲۰ با چیپست اسنپدراگون ۸۶۵ با همان نرخ تازه سازی. یک اس ۲۰ اولترا با چیپست اسنپدراگون ۸۶۵ و دو نرخ تازه سازی ۶۰ و ۱۲۰ هرتز. در نهایت به عنوان یک گوشی پایه برای اسنپدراگون ۸۶۵ از یک ریلمی X50Pro با نرخ تازه سازی تصویر ۹۰ هرتزی.

تست‌ها در فرکانس ۱۲۰ هرتز و ۶۰ هرتز انجام شده تا ببینیم آیا تفاوت قابل توجهی بین این دو حالت وجود دارد یا خیر. از آنجایی که حالت ۱۲۰ هرتز به رزولوشن FHD محدود شده است، از همین مقدار رزولوشن برای ۶۰ هرتز نیز استفاده شده است. جالب اینجاست که معلوم شد S20 در حالت ۶۰ هرتز عملکرد بدتری دارد، که نشان می‌دهد سامسونگ برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، چیپست را تضعیف می‌کند.

گوشی و نرخ تازه سازی
عملکرد
وب‌گردی
نوشتن
ویرایش عکس
ویرایش ویدیو
دستکاری داده
گلکسی اس۲۰، اگزینوس ۹۹۰ (۱۲۰ هرتز)
۱۱۹۸۷
۱۲۰۵۳
۱۱۰۵۶
۲۸۰۱۷
۷۶۷۶
۸۶۳۶
گلکسی اس۲۰، اگزینوس ۹۹۰ (۶۰ هرتز)
۱۱۹۴۵
۱۲۳۰۷
۱۰۷۸۹
۲۸۲۵۵
۷۶۱۴
۸۵۱۵
گلکسی اس۲۰، اسنپدراگون ۸۶۵ (۱۲۰ هرتز)
۱۱۹۳۳
۱۰۶۲۶
۱۱۵۶۶
۲۶۶۷۶
۷۴۳۱
۹۹۳۹
گلکسی اس۲۰، اسنپدراگون ۸۶۵ (۶۰ هرتز)
۱۰۲۶۵
۸۰۲۱
۱۱۴۲۷
۲۹۶۰۹
۵۹۲۱
۷۷۹۰
گلکسی اس۲۰ اولترا، اسنپدراگون ۸۶۵ (۱۲۰ هرتز)
۱۲۵۵۶
۱۲۰۹۰
۱۲۴۴۹
۲۷۴۳۶
۷۶۵۴
۹۸۷۷
گلکسی اس۲۰ اولترا، اسنپدراگون ۸۶۵ (۶۰ هرتز)
۱۰۶۷۷
۸۸۴۶
۱۲۲۰۶
۲۶۴۲۳
۶۱۴۲
۷۹۱۹
ریلمی X50Pro (۹۰ هرتز)
۱۳۳۰۷
۱۳۸۰۳
۱۴۶۴۹
۳۷۲۹۵
۶۲۷۲
۸۸۲۳

توضیحاتی در مورد بنچمارک مقایسه اگزینوس ۹۹۰ با اسنپدراگون ۸۶۵

توضیحاتی در مورد بنچمارک مقایسه اگزینوس ۹۹۰ با اسنپدراگون ۸۶۵

PCMark Work 2.0 با تقلید از شرایط استفاده در دنیای واقعی کار فوق‌ العاده‌ای انجام می‌دهد. برخلاف سایر تست‌های مصنوعی که مبتنی بر الگوریتم هستند، PCMark بر روی سناریوهای دنیای واقعی تمرکز می‌کند. بیایید اعداد را تجزیه کنیم و با تست وبگردی شروع کنیم. این آزمایش خاص، هسته‌های A55 را هدف قرار داده است و می‌بینیم که S20 مبتنی بر اگزینوس ۹۹۰ نسبت به نسخه اسنپدراگون ۸۶۵ برتری جزیی دارد. این واقعیت که فرکانس هسته‌های A55 در اگزینوس تا ۲ گیگاهرتز می‌رود، به مزیت جزئی در اینجا کمک می‌کند.

تست ویرایش ویدیو از Open GL ES 2.0 استفاده می‌کند و بر عواملی مانند پخش ویدیو تأکید می‌کند. امتیازات به طور کلی در هر دو نسخه S20 یکسان است، اما جالب است بدانید که اسنپدراگون در این تست در حالت ۶۰ هرتز عملکرد بدتری دارد. تست نوشتن بر عملکرد سیستم تأکید می‌کند زیرا مدت زمان باز کردن، ویرایش و ذخیره یک سند را اندازه می‌گیرد. این یک شاخص عالی برای عملکرد روزانه است و اینجا اسنپدراگون ۸۶۵ نسبت به اگزینوس ۹۹۰ عملکرد بهتری دارد.

تست ویرایش عکس PCMark به ویژه جالب است زیرا مدت زمان باز کردن، ویرایش و ذخیره تصاویر را اندازه می‌گیرد. این تست برای تقلید عملکرد گوشی شما هنگام افزودن فیلتر و زیباسازی جلوه‌ها به عکس‌های شما طراحی شده است. در مقایسه اگزینوس ۹۹۰ با اسنپدراگون ۸۶۵ هر دو چیپست در یک سطح عمل می‌کنند، اما اگزینوس به خاطر پهنای باند بیشتر حافظه کمی امتیاز بالاتری کسب می‌کند.

در نهایت، تست دستکاری داده‌ها مدت زمان تجزیه و تحلیل داده‌ها از فرمت‌های مختلف فایل و نرخ فریم را در هنگام تعامل با نمودارهای پویا اندازه گیری می‌کند. اسنپدراگون ۸۶۵ در اینجا نسبت به اگزینوس ۹۹۰ برتری واضحی دارد، اما بار دیگر می‌بینیم که امتیازات در حالت ۶۰ هرتز کمتر از ۱۲۰ هرتز است.

به طور کلی، نسخه اگزینوس ۹۹۰ گلکسی اس۲۰ عملکرد خوبی دارد و در اکثر سناریوها با اسنپدراگون ۸۶۵ عملکرد مشابهی دارد. نکته کلیدی در اینجا این است که به نظر می‌رسد سامسونگ عملکرد چیپست را در فرکانس ۶۰ هرتز کاهش می‌دهد تا عمر باتری بهتری را ارائه دهد، زیرا معمولاً چنین تفاوتی را در امتیازات یک دستگاه مشاهده نمی‌کنید.

همچنین، تفاوت قابل توجهی بین گلکسی اس ۲۰ نسخه اسنپدراگون و Realme X50 Pro وجود دارد، با این که هر دو دستگاه از یک سخت افزار استفاده می‌کنند. Realme X50 Pro در طول مدت تست برخلاف گلکسی اس ۲۰ با حداکثر فرکانس کار می‌کند. این همان چیزی است که باعث امتیازات بالاتر از حد معمول برای ریلمی می‌شود. 

اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵، مصرف انرژی

اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵، مصرف انرژی

در جستجوی پاسخی برای سوال اگزینوس ۹۹۰ یا اسنپدراگون ۸۶۵ به موضوع مصرف انرژی می‌رسیم. یکی از بزرگترین مشکلات طراحی‌های Exynos در گذشته عمر باتری بود. تصمیم سامسونگ برای استفاده از فرکانس‌های بالاتر به این معنی بود که نسخه‌های اگزینوس گلکسی اس ۹ و اس ۱۰ در مقایسه با همتایان اسنپدراگون خود، عمر باتری ضعیف‌تری داشتند. گلکسی اس ۹ مجهز به اگزینوس ۹۸۱۰ به قدری بد بود که سامسونگ مجبور شد برای رفع مشکلات عمر باتری، بروز رسانی نرم‌افزاری را ارائه کند که مقداری از عملکرد چیپست بکاهد.

با سری گلکسی اس ۲۰، به نظر می‌رسد سامسونگ تا حدودی اصلاحاتی را انجام داده است. در این تست بیش از دو هفته از گلکسی اس 20 مجهز به اگزینوس ۹۹۰ استفاده شده است و هیچ مشکلی با عمر باتری به وجود نیامد. همانطور که گفته شد، تعداد زیادی از کاربران در Reddit از وضعیت باتری S20 مجهز به اگزینوس ۹۹۰ ناراضی هستند، اما به نظر می‌رسد وضعیت بهتر از نسخه‌های پیشین است. با این حال بد نیست سامسونگ برای این اختلاف هم کاری بکند تا از میزان نارضایتی کاسته شود.

به طور کلی، نسخه اسنپدراگون ۸۶۵ گلکسی اس ۲۰ بار دیگر گزینه بهتری نسبت به نوع اگزینوس ۹۹۰ است، اما نه با اختلاف زیاد. سامسونگ بسیاری از مشکلات اساسی طراحی‌های مبتنی بر اگزینوس را در گذشته برطرف کرده است و نسخه اگزینوس ۹۹۰ اس ۲۰ یک گوشی عالی است. ممکن است از نظر بهره‌وری انرژی با آنچه کوالکام ارائه می‌دهد کاملاً در یک سطح نباشد، اما نسبت به نسل‌های قبلی بهتر عمل می‌کند.