گوگل در حال کار بر روی یک سیستم عامل گوشی کاملا جدید است که در آينده نزدیک ممکن است به صورت کامل جایگزین اندروید و کروم او اس شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که هنوز مشخص نیست سیستم عامل فیوشا قرار است برای چه دستگاه‌هایی عرضه شود و هدف از ارائه آن چیست. گوگل قصد دارد در نهایت آن را جایگزین یکی از سیستم‌ عامل‌های فعلی خودش نماید اما اینکه کدام سیستم عامل و در چه زمانی این اتفاق روی می دهد، در حال حاضر مشخص نشده است. ویژگی مثبت سیستم عامل موبایل فیوشا این است که بر روی یک کرنل نرم افزاری کاملا جدید توسعه یافته است و به همین دلیل با سیستم عامل‌های قبلی کاملا متفاوت است. 

سیستم عامل موبایل فیوشا چیست؟

سیستم عامل موبایل فیوشا چیست؟

سیستم عامل فیوشا یک نرم افزار در حال توسعه است که اولین بار در سال ۲۰۱۶ بر روی مخزن کدهای گوگل و گیت هاب قرار گرفت. این کد، آغازی تازه برای یک سیستم عامل کاملا جدید به شمار می‌رفت و مهم‌ترین ویژگی آن هم این است که برخلاف سیستم عامل‌های کروم او اس و اندروید بر پایه کرنل لینوکس نیست بلکه یک سیستم عامل کاملا جدید به شمار می‌رود. دیو بورک، جانشین مدیر عامل گوگل در زمینه مهندسی اندروید، در سال ۲۰۱۷ در مورد Fuchsia OS اینگونه توضیح داده است: «سیستم عامل فیوشا یک پروژه آزمایشی است که هنوز در مراحل اولیه خودش قرار دارد. این پروژه کاملا متن باز است و مردم می‌توانند آن را ببینند و در مورد آن نظر دهند. البته مثل خیلی از پروژه‌های دیگر که در مراحل اولیه هستند احتمالا این پروژه نیز با تغییراتی روبرو خواهد بود.»

مدتی به نظر می‌رسید که توسعه سیستم عامل فیوشا سامسونگ توسط گوگل به صورت کامل متوقف شده است اما در سال ۲۰۲۰ مشخص شد که این شرکت هنوز هم به توسعه این سیستم عامل علاقه دارد. در این زمان امکان توسعه نرم افزار برای دیگر افراد هم میسر شد و مشخص شد که این سیستم عامل توانسته است برخی از پیش‌نیازهای کلیدی برای توسعه را برآورد کند. این سیستم عامل در کنار کروم او اس و اندروید یکی دیگر از سیستم عامل هایی است که قرار است توسط گوگل به بازار عرضه شد. این سیستم عامل بر پایه لینوکس نخواهد بود و به جای آن از میکرو کرنل Zircon استفاده می‌شود. این بدین معنی است که باید منتظر باشیم تا یک محصول کاملا جدید و اختصاصی توسط گوگل عرضه شود و خبری از نسخه‌های بهبود یافته کروم او اس و اندروید نیست. Fuchsia OS تفاوت بسیار زیادی با کروم او اس و اندروید دارد زیرا برای پلتفرم‌های کاملا متفاوتی طراحی شده است. این پروژه نیز مثل پروژه اندروید کاملا متن باز است اما هدف آن پلتفرم‌های کاملا گسترده‌ای از جمله دستگاه‌های موبایل، دستگاه‌های IoT و سیستم‌های صنعتی است.

سیستم عامل موبایل فیوشا بر پایه میکرو کرنل Zircon تولید می‌شود که به نظر متخصصین برای گوشی‌ها و کامپیوترهای شخصی آینده طراحی شده است و به همین خاطر باید منتظر باشیم که سیستم عامل فیوشا را بر روی دستگاه‌های مختلفی مشاهده کنیم. نکته جالب اینکه گوگل از زبان برنامه‌نویسی اختصاصی اپل، یعنی سوییفت نیز در این سیستم عامل پشتیبانی می‌کند. این یعنی اینکه احتمالا اجرای نرم افزارهای اپل روی گوشی سامسونگ و دیگر گوشی‌های موجود در بازار نیز میسر خواهد بود و همین موضوع باعث می‌شود فیوشا به یکی از سیستم عامل‌های پیشرو بازار تبدیل شود. 

مزایا و قابلیت‌های اصلی Fuchsia OS

مزایا و قابلیت‌های اصلی فیوشا

یکی از بزرگترین مزایای سیستم عامل فیوشا استقلال کامل آن از زبان برنامه نویسی جاوا است. مزیت بعدی سیستم عامل موبایل فیوشا نیز مقیاس پذیری بالای آن است که باعث می‌شود از یک سیستم عامل و رابط کاربری یکسان بر روی تمامی دستگاه‌های خودتان استفاده کنید. این کار باعث می‌شود کارهای معمول و روزمره و هم کارهای تخصصی تان با سرعت خیلی بیشتری انجام شوند. این واقعیت که فیوشا بر پایه یک کرنل اختصاصی نوشته شده است و تمامی باگ‌های لینوکس نیز در آن رفع شده، یکی دیگر از نکات مثبت به شمار می‌رود. با این وجود مهم‌ترین قابلیت این سیستم عامل، امکان مولتی تسک و انجام همزمان کارهای مختلف در آن است. کاربران می‌تواند چندین نرم افزار مختلف را بر روی صفحه باز نمایند و به صورت همزمان از آن‌ها استفاده کنند.

طراحی و ظاهر سیستم عامل فیوشا

سیستم عامل فیوشا همین الان هم دارای یک رابط کاربری ابتدایی است که از طراحی کارت‌محور پشتیبانی می‌کند. این رابط کاربری آرمادیلو نام دارد و برخلاف سیستم عامل‌های اندروید و کروم او اس که بر پایه لینوکس ساخته شده بودند، بر پایه زیرکان (Zircon) تولید شده است. زیرکان یک کرنل جدید است که توسط گوگل خلق شده است. رابط کاربری آرمادیلو هم با استفاده از زبان برنامه نویسی فلاتر خلق شده است. فلاتر یک زبان برنامه نویسی چند پلتفرمی است که برنامه‌های ایجاد شده توسط آن می‌توانند روی دستگاه‌ها و سیستم عامل‌های مختلفی اجرا شوند. با استفاده از رابط کاربری آرمادیلو شما می‌توانید کارت‌های مختلفی را روی صفحه بکشید و از آن‌ها برای اجرای همزمان چند برنامه روی صفحه استفاده کنید.

مهم‌ترین ویژگی ظاهری سیستم عامل فیوشا سامسونگ نحوه نمایش برنامه‌های مختلف بر روی صفحه نمایش است. در این سیستم عامل جدید دیگر خبری از آیکون‌های نرم افزاری که در گوشی‌های قبلی مشاهده می‌کردیم نیست و به جای آن یک لیست از کارت‌های مختلف را مشاهده می‌کنید که هر کدام از آن‌ها نشان دهنده یک نرم افزار هستند. دیگر عناصری هم که بر روی صفحه مشاهده می‌کنید عبارتند از یک تصویر پروفایل، تاریخ و زمان، لوکیشن، نوار گوگل به همراه پیشنهادات اختصاصی برای شما و البته آیکون باتری که میزان شارژ گوشی را نمایش می‌دهد.

حالت Split Screen یا تقسیم صفحه نیز یکی دیگر از ویژگی‌های اختصاصی سیستم عامل فیوشا سامسونگ است. در صورتی که آیکون نرم افزاری را بر روی آیکون نرم افزار دیگری بکشید، صفحه نمایش به دو قسمت تقسیم خواهد شد و می‌توانید از هر دو نرم افزار به صورت همزمان استفاده کنید. در صورتی که در لپ تاپ و کامپیوتر از این نرم افزار استفاده کنید، می‌توانید صفحه نمایش را به صورت عمودی یا افقی به دو قسمت تقسیم کنید. همچنین می‌توانید تا سه نرم افزار مختلف را نیز به صورت همزمان اجرا کنید.

به گفته مقامات گوگل هدف سیستم عامل فیوشا سامسونگ این است که امنیت، عملکرد و آپدیت‌پذیری سیستم عامل‌های فعلی را افزایش دهد. تمامی برنامه‌نویس‌های معتبر و مورد اعتماد در سراسر دنیا می‌توانند در این پروژه مشارکت داشته باشند و از طریق پروسه‌های ایجاد شده می‌توانند تغییرات مورد نظر خودشان را بر روی کد سیستم عامل موبایل فیوشا اعمال کنند و یا با دریافت دسترسی کامل، تغییرات مورد نظر دیگر برنامه نویس‌ها را تایید کنند. برنامه نویس‌ها در حال حاضر می‌توانند سیستم عامل موبایل فیوشا را روی برخی از دستگاه‌هایی که معماری ۶۴ بیتی دارند نیز نصب کنند یا از شبیه‌ساز آن برای تست استفاده نمایند.

هدف از عرضه سیستم عامل فیوشا سامسونگ چیست؟

هدف از عرضه سیستم عامل فیوشا سامسونگ چیست؟

یکی از نظریه‌های خیلی قوی در مورد سیستم عامل فیوشا سامسونگ این است که این سیستم عامل قرار است قابلیت‌های کروم او اس و اندروید را با هم تلفیق کند و یک سیستم عامل کاملا جدید خلق کند. این موضوع از سال ۲۰۱۵ مورد انتظار بوده است اما اسناد و تصاویر مختلفی که از رابط کاربری و کد سیستم عامل موبایل فیوشا که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد که این سیستم عامل هیچ شباهتی به سیستم عامل‌های فعلی از جمله اندروید و کروم او اس ندارد. متخصصان پیش بینی می‌کنند که سیستم عامل گفته شده بیش از اینکه یک سیستم عامل موبایل باشد، یک کرنل نرم افزاری است که سیستم عامل‌های آینده می‌توانند بر پایه آن ساخته شود. 

اسناد منتشر شده توسط خود گوگل هدف این سیستم عامل را گوشی‌ها و کامپیوترهای شخصی مدرن که پردازنده‌های قدرتمند و مقدار زیادی رم دارند عنوان کرده‌اند. همچنین در این اسناد به صورت واضح اعلام شده است که فیوشا هیچ ارتباطی با لینوکس ندارد و یک سیستم عامل کاملا جدید است. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، Fuchsia OS براساس Zircon ساخته شده است که یک میکرو کرنل سایز متوسط است و برای سیستم‌های Embedded که به سیستم عامل اختصاصی نیازی ندارند، طراحی شده است.

آیا فیوشا جایگزین اندروید می‌شود؟

آیا فیوشا جایگزین اندروید می‌شود؟

از ابتدای توسعه سیستم عامل فیوشا سامسونگ، هدف توسعه دهنده‌‎های سیستم عامل این بود که محدودیت‌های موجود در پلتفرم اندروید به صورت کامل حذف شوند. به همین خاطر به جای اینکه این سیستم عامل بر پایه لینوکس ساخته شود، به صورت کامل از ابتدا خلق شد. اندروید زمانی خلق شد که صفحه نمایش‌های لمسی تازه به بازار عرضه شده بودند و خبری هم از کنترل‌های صوتی نبود. به همین خاطر سیستم عامل موبایل فیوشا با در نظر گرفتن کنترل‌های صوتی توسعه یافته است و می‌تواند با هر سایز صفحه نمایشی تطبیق‌ پذیر باشد.

سیستم عامل فیوشا قرار است یک سیستم عامل کاملا هیبریدی باشد که هم بر روی دستگاه‌های موبایل و هم بر روی کامپیوترهای شخصی قابل نصب است و به همین خاطر فقط برای رفع مشکلات مربوط به اندروید طراحی نشده است. به نظر می‌رسد که هدف اصلی سیستم عامل موبایل فیوشا این است که بر روی تمامی دستگاه‌های الکترونیکی موجود قابل نصب باشد و بتواند اکوسیستم گوگل را تحت یک سیستم عامل متحد کند. به همین دلیل نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که عرضه فیوشا یک تهدید مستقیم برای اندروید به شمار می‌رود اما احتمالا زمانی که این سیستم عامل به صورت کامل عرضه شود، اندروید کاملا بلا استفاده خواهد شد.

سخن نهایی

به گفته خود گوگل، در سال‌های آینده Fuchsia OS برای دستگاه‌های مختلفی مثل Google Home عرضه خواهد شد و ممکن است پس از مدت کوتاهی جایگزین سیستم عامل اندروید شود. اخیرا نیز گزارش شده که فیوشا به صورت کامل از نرم افزارهای اندرویدی پشتیبانی می‌کند و می‌توانید این نرم افزارها را نیز بدون نیاز به هیچ رابطی بر روی دستگاه‌هایی که دارای سیستم عامل فیوشا هستند نصب کنید. البته با وجود اینکه فیوشا در حال حاضر خیلی قدرتمند به نظر نمی‌رسد اما مسیر طولانی‌ای را در پیش دارد و قابلیت‌های آن به توسعه بیشتری نیاز خواهند داشت.


منبع: gbksoft