می‌توان گفت بدون شک شما هم‌اکنون متصل به جریان اینترنت هستید که می‌توانید این متن را درباره تست سرعت اینترنت گوشی بخوانید. اصلاً تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چه میزانی از روز را بدون اتصال به جریان اینترنت سپری می‌کنید؟ واقعیت این‌ ست که امروزه کمتر کاری در زندگی روزمره ما بدون اینترنت ممکن است. برای ارسال و دریافت انواع پیام، خواندن یک دستورالعمل آشپزی، خرید محصولات و خیلی چیزهای دیگر، به اینترنت نیاز داریم. اینترنت یک کالای همیشه حاضر است و به این ترتیب، مسئله افت سرعت اینترنت به یک نگرانی همیشگی تبدیل می‌شود. بنابراین، مهم است که بدانید سرعت اینترنت شما واقعا چقدر است. خوشبختانه، تعداد زیادی وب سایت و انواع خدمات آنلاین وجود دارد که اتصال و سرعت اینترنت شما را به آزمایش می‌گذارد. شناخت این ابزارها و استفاده از آن‌ها به آسانی استفاده از اینترنت است و مطمئن باشید کار شما را بسیار آسان می‌کند. در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا با دانلود برنامه تست سرعت اینترنت و آشنایی با سایت‌هایی بدین منظور، سرعت اینترنت گوشی خود را بالا ببرید. 

تست سرعت اینترنت چیست؟

تست سرعت اینترنت سرعت اتصال و کیفیت کانکشن دستگاه متصل به اینترنت را اندازه‌گیری می‌کند. این کار با اجرای چندین آزمایش متوالی انجام می‌شود که جنبه‌های مختلف اتصال اینترنت شما را تجزیه و تحلیل می‌کند. این جنبه‌ها عبارتند از پینگ (تاخیر)، سرعت دانلود و سرعت آپلود. 

این شاخصه‌ها به شما سرنخی در مورد چگونگی درک نتایج نهایی تست سرعت می‌دهد. سرعت دانلود شامل بیشتر فعالیت شما در فضای اینترنت می‌شود.

توضیح کوتاه این شاخصه‌ها شاید مفید واقع شود. فرقی نمی‌کند در حال دیدن ویدیویی آنلاین باشید و یا تماسی صوتی دریافت کنید، همه در حیطه سرعت دانلود قرار می‌گیرند. همچنین وقتی فیلمی برای کسی ارسال می‌کنید و یا پیامی صوتی ارسال می‌کنید، سرعت آپلود شما موضوع مهمی می‌شود. نکته مهم در این بین، پینگ است که دغدغه خیلی از گیمرها به حساب می‌آید. پینگ به مسیر رفت و برگشتی پکیج اطلاعاتی از سمت دستگاه کاربر (گوشی یا رایانه و...) به سمت سرور برود و بازگردد. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما در حال انجام کاری به‌صورت آنلاین باشید. برای مثال گذاشتن یک لایو اینستاگرام پینگ پایینی می‌طلبد، چرا که کمترین میزان تاخیر موجب می‌شود اختلاف زمانی کمی در پاسخگویی به مخاطبین خود پیدا کنید.

همچنین در این میان باید بدانید که چه فاکتورهایی بیشترین اثر را بر سرعت اینترنت شما می‌گذارد. به گفته سایت speedtest چندین عامل می‌توانند بر سرعت ثبت شده توسط یک تست تأثیر بگذارند:

  • دستگاه‌ها (تلفن‌ها، تبلت‌ها، رایانه‌های شخصی و...) می‌توانند در حیطه وای‌فای بسیار متفاوت عمل کنند. این بدان معناست که شما ممکن است نتیجه تست سرعت اینترنت گوشی موبایل خود را متفاوت از رایانه دریافت کنید و این در حالی است که هر دو دستگاه به یک مودم متصل هستند.
  • برخی از دستگاه‌ها ممکن است نتوانند سرعت کامل سرویس اینترنت شما را اندازه‌گیری کنند.
  • ممکن است روتر Wi-Fi شما (مودم) از حداکثر سرعت سرویسی که خریداری کرده‌اید پشتیبانی نکند.
  • سرورهای برنامه‌های تست سرعت اینترنت ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشند. به طور معمول از سرورهای نزدیک به خودتان از لحاظ جغرافیایی، سرعت بیشتری دریافت می‌کنید.
  • مرورگرها (Chrome، Firefox، Edge، Safari و غیره...) قابلیت‌های متفاوتی دارند و ممکن است نتایج متفاوتی را به خصوص در اتصالات پرسرعت ارائه دهند.

حال این سوال مطرح می‌شود که چگونه متوجه سرعت اینترنت دستگاه خود شویم؟ اجرای تست سرعت اینترنت سریع و آسان است و تعداد زیادی گزینه رایگان برای انتخاب وجود دارد. البته باید بدانید که حتی بهترین سایت های تست سرعت اینترنت گوشی هم نمی‌توانند به شکل جادویی سرعت اینترنت شما را افزایش دهد. شما صرفاً با فهمیدن سرعت اینترنت دستگاهتان باید به حل مشکلات احتمالی بپردازید.

بهترین سایت های تست سرعت اینترنت گوشی

طبق چیزی که بالاتر گفته شد، اگر اغلب با گوشی کار می‌کنید بهتر است در تست سرعت اینترنت گوشی عملکرد اینترنت خود را ببینید، چراکه در دستگاه‌های دیگر ممکن است سرعت به شکل دیگری نمایش داده شود. سایت‌های زیادی در جهت انجام این تست وجود دارند. از جایی که گفتیم موقعیت جغرافیایی در تست سرعت اینترنت گوشی موثر است، باید سراغ وب‌سایت‌هایی برویم که بیشترین تعداد سرور در جهان را دارند و اطراف ما را نیز پوشش می‌دهند.

Ookla نامی مشهور در زمینه تست سرعت اینترنت

Ookla نامی مشهور در زمینه تست سرعت اینترنت

وب‌سایت Ookla نامی فوق‌العاده آشنا در مقوله تست سرعت اینترنت گوشی و تستی همه جانبه و عالی است. این سایت که در صدر لیست بهترین سایت های تست سرعت اینترنت گوشی قرار دارد را می‌توان یکی از اولین وب‌سایت‌های تست سرعت دانست که نظر برنامه‌نویسان و مهندسان شبکه را به سرعت به خود جلب کرد. Ookla را به دلیل داشتن همه چیزهای اساسی که یک کاربر از تست سرعت نیاز دارد، پیشنهاد می‌کنیم: دقت، توانایی مشاهده تاریخچه تست سرعت شما (هنگامی که یک حساب کاربری ایجاد می‌کنید)، مجموعه گسترده‌ای از سرورها برای اتصال به آن. بسیاری از شرکت‌های فروش مودم از قابلیت‌های این وب‌سایت برای تست سلامت و کیفیت مودم‌ها استفاده می‌کنند.

Ookla با افزودن ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید در طی سال‌های فعالیتش از 2006 تا حالا، قدم‌های مناسبی برای همگام شدن با زمان انجام داده است. اخیراً، این سرویس یک تست سرعت ویدئویی بسیار خاص منتشر کرده است که توانایی شبکه شما را برای مدیریت جریان‌های ویدیویی 4K اندازه‌گیری می‌کند.

این همه از خوبی‌های این وب‌سایت تست سرعت اینترنت گوشی گفته شد، اما به ویژگی نامطلوب آن نیز بپردازیم. از جایی که Ookla وب‌سایتی رایگان است، در حالی که شما تست‌های اولیه سرعت را انجام می‌دهید، این وب‌سایت تبلیغات بنری نمایش می‌دهد. این موضوع تعجب‌آور نیست و در هر صورت باید منبع درآمدی نیز برای این وب‌سایت‌ها نیز متصور باشیم اما ممکن است بسته به قدرت اتصال شما در زمان آزمایش، اندکی تاثیر بر نتیجه تست سرعت اینترنت گوشی شما داشته باشد.

با تست سرعت اینترنت گوشی خود از طریق وب‌سایت Ookla تنها یک کلیک فاصله دارید. کافیست روی GO ضربه بزنید و بقیه مراحل خودش انجام می‌شود!

تست سرعت اینترنت M-Lab

تست سرعت اینترنت M-Lab

وب‌سایت‌های تست سرعت اینترنت گوشی و کامپیوتر به قدر کافی دسترسی آسانی دارند، اما به پای M-Lab نمی‌رسند. حتما پس از استفاده از لینک بالاتر متوجه شدید که استفاده از هیچ یک از این تست‌های سرعت دشوار نیست، اما تست سرعت اینترنت M-Lab احتمالاً ساده‌ترین مورد برای کسانی است که رابطه دورادوری با تکنولوژی دارند و می‌خواهند این موضوع را به راحتی درک کنند. نام این وب‌سایت مخفف Measurement Lab یا آزمایشگاه اندازه‌گیری است. این وب‌سایت اوپن سورس توسط مجموعه‌ای از دانشمندان کامپیوتر و محققان دانشگاهی با حمایت گوگل توسعه داده شده است و خب این می‌تواند مهر تایید محکمی بر این وب‌سایت باشد.

با توجه به اینکه این وب‌سایت توسط گوگل حمایت شده است، هر زمان که «internet speed test» را در نوار جستجوی Google تایپ می‌کنید، ظاهر می‌شود. فقط روی دکمه آبی "RUN SPEED TEST" کلیک کنید تا سرعت دانلود، سرعت آپلود و تاخیر (پینگ) خود را در عرض چند ثانیه ببینید.

به همین سادگی، تست سرعت اینترنت گوشی و هر دستگاه دیگری در دسترس شما است! لازم نیست آن را بوکمارک کنید و آدرس آن را جایی بنویسید. همچنین در حین اجرای آزمایش هیچ تبلیغی نمایش داده نمی‌شود و تنها داده‌ای که با M-Lab به اشتراک گذاشته می‌شود، آدرس IP شما است. فقط بدانید که تست M-Lab به شما اجازه نمی‌دهد انتخاب کنید که در طول آزمایش از کدام سرور استفاده کنید و فقط برای سرعت اینترنت تا 700 مگابیت بر ثانیه طراحی شده است. اگر می‌خواهید سرعت اتصال گیگابیتی را تست کنید، بهتر است از وب‌سایت دیگری استفاده کنید. پس برای تست سرعت اینترنت گوشی خود از طریق وب‌سایت M-Lab اینجا کلیک کنید.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

برنامه تست سرعت اینترنت

پس از وب‌سایت‌های خارجی برای تست سرعت اینترنت گوشی، بهتر است نمونه داخلی و ایرانی آن را نیز بررسی کنیم. بسیار مهم است که ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی شما، به مفاد گفته‌شده در قرارداد خود پایبند باشد و سرعتی مطابق آنچه در قرارداد شما متعهد شده است به شما ارائه دهد. در وب‌سایت رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نوشته شده است:

«با توجه به اهمیت موضوع سنجش سرعت و کیفیت اینترنت پرسرعت، سامانه‌های ایجاد شده توسط اپراتورها متمرکز و ساماندهی شده است که به منظور سنجش سرعت و کیفیت، مشترکین می‌توانند اپراتور سرویس‌دهنده خود را در این بخش انتخاب و نسبت به سنجش پارامترهای سرویس خود اقدام نمایند.»

و در ادامه لیستی کامل از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی قرار گرفته است که می‌توانید با کلیک بر روی ارائه‌دهنده خدمات خود، وضعیت سرعت اینترنت خود را مشاهده کنید. همچنین این وب‌سایت گفته‌ است:

«در زمان تست سرعت به منظور محاسبه دقیق‌تر سرعت ارسال و دریافت سرویس خود، نسبت به قطع اتصال VPN و کلیه دانلودهای در حال اجرا و یا مرورگرهای در حال استفاده از اینترنت اقدام نموده و ارتباط کلیه وسایل استفاده کننده از سرویس از قبیل موبایل، تبلت و سایر تجهیزات مشابه قطع گردد. با توجه به اینکه سامانه تست سرعت هر اپراتور متفاوت می‌باشد پیشنهاد می‌گردد تنها از طریق سامانه سنجش سرعت شرکت ارائه دهنده سرویس دریافتی خود جهت سنجش سرعت اقدام نمایید تا سرعت اتصال در شبکه اپراتور و نیز سرعت اتصال به شبکه اینترنت به درستی اندازه‌گیری شود. مشترکین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات انتقال داده می‌توانند از طریق لینک‌های معرفی‌شده نسبت به سنجش شاخص‌های کیفیت سرویس دریافتی خود از قبیل  latencyو packet loss، سرعت دانلود و آپلود اقدام نمایند و در صورت عدم تطبیق موارد فوق‌الذکر با مقادیر مندرج در قرارداد سرویس نسبت به درج شکایت براساس کد رهگیری تخصیص‌یافته توسط سامانه اپراتور اقدام نمایند».

برای مشاهده تمام وب‌سایت‌های تست سرعت اینترنت گوشی و لپتاپ، روی این لینک کلیک کنید تا براساس اپراتور خود، نتیجه را مشاهده کنید.

برنامه تست سرعت اینترنت

برنامه تست سرعت اینترنت

خیلی از کاربران علاقه دارند که به وسیله برنامه‌ای که همیشه در دسترس‌شان است، سرعت اینترنت خود را بدانند. برنامه‌نویسان نیز از این موضوع آگاهند و علاوه‌بر نسخه وب، همیشه برای طرفداران اپلیکیشن‌های گوشی نیز راه حلی در آستین دارند. شما می‌توانید به وسیله چندین برنامه تست سرعت اینترنت که برای اندروید و ایفون موجود است، سرعت اینترنت خود را محک بزنید. کافی‌ست دانلود برنامه تست سرعت اینترنت را امتحان کنید که در ادامه لیستی از آن را برای شما آورده‌ایم. البته برای تست سرعت اینترنت گوشی، بعضی از گوشی‌ها در بخش تنظیمات خود، گزینه‌هایی برای نمایش سرعت دانلود و آپلود قرار داده‌اند که با فعالسازی آن‌ها می‌توانید همیشه سرعت اینترنت گوشی خود را ببینید. حال به بررسی بهترین برنامه‌ های گوگل و ios در خصوص تست سرعت اینترنت گوشی می‌پردازیم.

SpeedSmart تست سرعت اینترنت هوشمند

وقتی هنگام مرور صفحات وب و یا تماشای فیلم‌ها سرعت اینترنت وعده داده شده از سوی اپراتور خود را دریافت نمی‌کنید، SpeedSmart Speed Test برای آزمایش سرعت اینترنت گوشی شما مفید است. اسپیداسمارت به دلیل قابلیت‌های فراوان و پایگاه کاربری خود دیگر نیازی به معرفی ندارد. این ابزار به شما کمک می‌کند تا بر اساس عوامل مختلف به نتیجه مطلوب برسید. اسپیدسمارت ساده و صریح سرعت دانلود، سرعت آپلود و زمان پینگ شبکه را به شما نشان می‌دهد. همچنین به وسیله پایگاه داده آن می‌توانید کل تاریخچه تست را بررسی کنید تا سرعت فعلی و قبلی را مقایسه کنید. این مقایسه تنها به یک سرویس‌دهنده محدود نمی‌شود. شما می‌توانید سرعت تمام اینترنت‌هایی که پس از نصب این برنامه به آن متصل شده‌اید، اعم از دیتا و وای‌فای را مقایسه کنید و به این ترتیب، متوجه شوید که آیا زمان آن رسیده است که ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی خود را تغییر دهید یا خیر. 

این برنامه در هر دو پلتفرم اندروید و iOS موجود است. همچنین امتیاز 4.3 از 5 در گوگل پلی نشان می‌دهد که این برنامه تست سرعت اینترنت گوشی، رضایت کاربران را به قدر کافی جلب کرده است. در ادامه لینک دانلود برنامه تست سرعت اینترنت SpeedSmart  برای اندروید و ایفون آمده است.

دانلود SpeedSmart از گوگل پلی

دانلود SpeedSmart از اپ استور

V-SPEED Speed Test

V-SPEED Speed Test

V-SPEED Speed Test به عنوان یکی از بهترین برنامه‌های تست سرعت اینترنت گوشی برای اندروید و آیفون است و نیازی به معرفی ندارد. این برنامه قدرتمند به شما کمک می‌کند سرعت اتصال به اینترنت را با رابط کاربری مدرن و بصری آن اندازه‌گیری کنید. V-SPEED با یک ابزار جستجوی امواج وای‌فای و دیتای تلفن همراه ارائه می‌شود که قابلیت انتخاب سرور پیش‌فرض برای تست سرعت اینترنت گوشی را دارد. با V-SPEED، همیشه می‌توانید سرعت دانلود و آپلود را تست کنید و از تاخیر و پینگ مطلع شوید. همچنین، این برنامه اطلاعات اساسی در مورد اتصال شما مانند آدرس IP، شرکت سرویس‌دهنده و غیره را در اختیار شما قرار می‌دهد. یعنی شما با این ابزار می‌توانید بفهمید از چه شرکتی خدمات اینترنت گرفته‌اید و در صورت بروز مشکل باید به کجا مراجعه کنید. لینک دانلود برنامه تست سرعت اینترنت گوشی V-SPEED برای اندروید و ایفون در اینجا قرار گرفته است.

FAST متعلق به شرکت نتفلیکس

FAST متعلق به شرکت نتفلیکس

FAST Speed Test از Netflix است. نتفلیکس با ساخت این برنامه تست سرعت اینترنت گوشی قصد داشت که کاربران قبل از تماشای فیلم‌هایش مطمئن شوند که از سرعت مناسبی برخوردارند و با خیال راحت می‌توانند به دیدن برنامه‌های نتفلیکس بپردازند. این برنامه یکی از بهترین و سبک‌ترین برنامه‌های تست سرعت اینترنت گوشی است که می‌توان بر روی گوشی نصب کرد و همین ویژگی بسیار برای کسانی که با کمبود فضای ذخیره مواجهند، مفید است. خوبی دیگر آن، استفاده راحت از این برنامه تست سرعت اینترنت گوشی است. فقط کافیست برنامه را باز کرده و اسکن را اجرا کنید. تست سرعت اینترنت گوشی انجام می‌شود.

در عرض چند ثانیه پس از اجرای اسکن، FAST Speed Test سرعت کانکشن شما را تخمین زده و به شما نشان می‌دهد که سرعت اتصال اینترنت شما چقدر است. نکته خوب دیگر این برنامه تست سرعت اینترنت گوشی این است که FAST Speed Test می‌تواند سرعت اینترنت موبایل، پهنای باند، وای‌فای یا سایر اشکال اتصال را به شما بگوید. همچنین در کنار برنامه تست سرعت اینترنت گوشی فوق می‌توانید برای بررسی سرعت اینترنت رایانه خود به وب‌سایت FAST.com مراجعه کنید. این برنامه رایگان است بدون هیچ تبلیغی اجرا می‌شود. تست سرعت اینترنت گوشی FAST با بیش از ده میلیون دانلود در گوگل پلی برای دانلود برنامه تست سرعت اینترنت اندروید و ایفون در دسترس است.

دانلود FAST از گوگل پلی

دانلود FAST از اپ استور

 سخن نهایی

همان‌طور که پس از خرید محصولی فیزیکی به کیفیت آن توجه ویژه داریم و در صورت افت کیفیت به دنبال راهی برای ترمیم آن هستیم، باید روی اینترنت خریداری شده نیز حساسیت‌هایی داشته باشیم و همواره کیفیت آن را تحت نظر داشته باشیم. ابزارهای رایگان بسیار زیادی برای انجام این کار وجود دارند که این کار را برای ما انجام می‌دهند و تست سرعت اینترنت گوشی و رایانه را آسان می‌کنند.

منبع: speedtest