لایو اینستاگرام یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های اینستاگرام است که به کاربران امکان می‌دهد تا به صورت زنده با دیگران ارتباط برقرار کنند و لحظه‌های خود را به اشتراک بگذارند. افراد بسیاری با استفاده از این ویژگی محتواهای آموزشی خود را ارائه می‌دهند و یا با طرفداران خود به‌طور مستقیم و لایو صحبت می‌کنند. شما می‌توانید از این قابلیت با توجه به نوع فعالیت خود در اینستاگرام استفاده کنید و ویدیوهای جذاب زنده‌ای را با فالوئرهای خود به اشتراک بگذارید.

لایو اینستاگرام کجاست؟

برای برگزاری لایو زنده اینستاگرام در صفحه پروفایل اینستاگرم خود بر روی آیکون + ضربه بزنید و گزینه Live را انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید از صفحه هوم اینستاگرام به قسمت Your story بروید و در پایین صفحه استوری اینستاگرام گزینه Live را انتخاب کنید. در این قسمت امکان استفاده کردن از فیلتر اینستاگرام نیز وجود دارد. روش دیگر برای انجام این کار، سوئیپ به راست از هر نقطه فید اینستاگرام است که شما را به قسمت لایو می‌برد.

لایو اینستاگرام کجاست؟

پس از انتخاب گزینه Live، دکمه‌ای دایره‌ای شکل در انتهای صفحه نمایش داده می‌شود که هر زمان آمادگی شروع لایو را داشتید، بر روی آن ضربه بزنید تا لایو آغاز شود. پس از شروع لایو، اینستاگرام به فالوئرهای شما نوتیفیکیشنی ارسال می‌کند تا آن‌ها را از لایو اینستاگرامی شما مطلع سازد. تعداد افرادی که به لایو شما می‌پیوندند در بالا و نظرات آن‌ها در پایین صفحه نمایش داده می‌شود. اگر تمایل به گذاشتن کامنت یا هشتگ اینستاگرام دارید، بر روی Add a comment ضربه بزنید و متن مورد نظر خود را تایپ کنید. سپس بر روی Post ضربه بزنید.

تنظیمات اینستاگرام در صفحه لایو 

تنظیمات اینستاگرام در صفحه لایو

 • برای انجام تنظیمات اینستاگرام ابتدا در سمت چپ با ضربه بر روی آیکون چهارخط  (Title) می‌توانید عنوانی برای لایو خود انتخاب کنید و بعد برای ثبت آن بر روی Add title ضربه بزنید.
 • برای زمان‌بندی لایو اینستاگرامی خود می‌توانید بر روی آیکون تقویم (Schedule) ضربه بزنید و در قسمت Start time زمانی را برای شروع لایو خود ست کنید.
 • قسمت Audience به‌طور پیش‌فرض بر روی public قرار دارد و با شروع لایو دیگران می‌توانند به‌صورت مستقیم آن را مشاهده کنند. اگر می‌خواهید لایو خود را از دیگران پنهان کرده و به‌صورت تمرینی آن را برگزار کنید، گزینه Practice را انتخاب کنید و برای تایید فرآیند بر روی گزینه Set audience ضربه بزنید.

تنظیمات لایو اینستاگرام

تنظیمات لایو اینستاگرام

 • پین کردن کامنت در لایو: برای این‌که تمام بینندگان لایو شما بتوانند یک کامنت را مشاهده کننده، می‌توانید از قابلیت پین کردن در اینستاگرام استفاده کنید. برای این کار انگشت خود را بر روی کامنت مورد نظر نگه دارید تا گزینه Pin Comment ظاهر شود. سپس بر روی آن ضربه بزنید تا بینندگان به‌راحتی آن را مشاهده کنند. 
 • بستن کامنت در لایو: برای بستن کامنت در اینستاگرام به‌هنگام برگزاری لایو، در کادر حاوی Add a comment انتهای صفحه بر روی سه نقطه ضربه بزنید. سپس در پنجره باز شده گزینه Turn off commenting را انتخاب کنید. 
 • با ضربه بر روی آیکون دوربین در کنار کادر کامنت، می‌توانید افرادی که برای پیوستن به لایو اینستاگرامی شما درخواست داده‌اند را مشاهده کنید. 
 • اگر می‌خواهید شخصی را برای برگزاری لایو مشترک دعوت کنید، بر روی آیکون آدمک ضربه بزنید، نام او در کادر تایپ کنید و سپس بر روی invite ضربه بزنید. در این صورت یک پیغام دعوت برای فرد مورد نظر ارسال می‌شود. این قابلیت یکی از بهترین ترفند‌های اینستاگرام برای انجام مصاحبه و همکاری با شخص دیگر در اینستاگرام است.
 • با ضربه بر روی آیکون ? می‌توانید سوالاتی که در حین برگزاری لایو از شما پرسیده می‌شود را مشاهده کنید. این قابلیت یک راه عالی برای ایجاد روابط قوی با فالوئرهایتان است.

سیو و اشتراک‌گذاری لایو

سیو و اشتراک‌گذاری لایو

برای پایان دادن به لایو اینستاگرام بر روی آیکون ضربدر در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید و سپس بر روی End Video ضربه بزنید. سپس به View In Live Archive بروید تا به لایوهای برگزار شده دسترسی داشته باشید. تمامی لایو‌های برگزار شده به مدت 30 روز در این قسمت نگه‌داری می‌شوند. ویدیو لایو را باز کنید. در انتهای صفحه گزینه‌های Share، View insights، Download و Delete را مشاهده خواهید کرد.

 •  برای اشتراک‌گذاری لایو در انتهای صفحه بر روی Share ضربه بزنید. حال می‌توانید لایو خود را همانند یک پست در صفحه اینستاگرام خود با دیگران به اشتراک بگذارید.
 • در قسمت View insights شما می‌توانید آمار دقیقی از دیده شدن لایو خود به‌دست آورید.
 • اگر می‌خواهید ذخیره لایو اینستاگرام خود را در گوشی موبایل انجام دهید، بر روی گزینه Download ضربه بزنید.
 • برای حذف و پاک کردن لایو از آرشیو می‌توانید گزینه Delete را انتخاب کنید.

کلام آخر

استفاده از لایو اینستاگرام به کاربران این امکان را می‌دهد که با دیگران ارتباط قوی‌تری ایجاد کنند و لحضه‌های واقعی خود را به‌اشتراک بگذارند. اگر از قابلیت‌های دیگری هم در برگزاری لایو استفاده می‌کنید، آن را در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: buffer