امروزه با توجه به پیشرفت چشمگیر تکنولوژی شاهد افزایش مصرف اینترنت هستیم. چرا که رفته رفته تمامی نیازها به صورت مجازی و از طریق اپلیکیشن‌ها یا سایت‌ها رفع می‌شود که این خود منجر به مصرف اینترنت می‌شود. شاید به ندرت بتوان کاری را مثال زد که برای انجام آن، افراد به صورت سنتی و بدون مصرف اینترنت اقدام کنند. در حال حاضر در عصری زندگی می‌کنیم که کوچکترین و پیش پا افتاده ترین کارها شاید با استفاده از چند دکمه از راه دور صورت می‌گیرد. در این مقاله به بررسی میزان مصرف اینترنت و چگونگی کنترل و مدیریت آن پرداخته شده است. 

شاید برای عده‌ای این سوال پیش آمده باشد که چگونه مصرف اینترنت را کم کنیم یا کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام به چه شکل صورت می‌گیرد. در این مقاله به این پرسش‌ها پاسخ داده شده است و کاربران پس از مطالعه‌ی این مطلب می‌توانند مصرف اینترنت خود را بهینه کنند.

چگونه مصرف اینترنت را کم کنیم

در این بخش از مقاله به راهکارهایی اشاره شده است که توسط آن‌ها می‌توان مصرف اینترنت را کم کرد. مواردی از قبیل بروزرسانی برنامه‌ها از طریق وای فای، غیرفعال کردن کمک وای فای، لغو کردن برنامه‌ها پس از هر بار اجرای آن‌ها و موارد مهم دیگر. اگر همیشه برای کاهش مصرف اینتنرت خود دچار چالش هستید توصیه می‌شود این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

هر زمان که می توانید به Wi-Fi بچسبید

اگر از Wi-Fi استفاده می کنید، به این معنی است که از داده های بی سیم برای دسترسی به اینترنت خود استفاده نمی کنید. مثل این است که با سکه شخص دیگری برای ناهار بیرون آورده شوید. شما می توانید از یک وعده غذایی خوشمزه لذت ببرید، اما پرداخت از کیف پول خود شما صورت نمی‌گیرد. به هر کجا که بروید، به دنبال سیگنال Wi-Fi رایگان باشید و به آن متصل شوید. بسیاری از مکان های عمومی مانند کافی شاپ ها، کتابخانه ها، فروشگاه ها و رستوران ها دارای وای فای رایگان هستند. 15 ثانیه اضافی برای اتصال به Wi-Fi صرف کنید و می توانید بدون استرس در مورد استفاده از مصرف اینترنت خود، اینستاگرام را بررسی کنید یا توییتر را به روز کنید.

دانلودها را برای زمانی که به Wi-Fi متصل هستید ذخیره کنید

به عنوان یک قاعده کلی، وقتی گوشی موبایل شما از شما می خواهد چیزی را با داده های بی سیم خود به روز کنید یا دانلود کنید، همیشه باید بگویید نه. به گوشی موبایل خود بگویید صبر کند تا به سیگنال Wi-Fi وصل شوید و از درخواست های مربوط به به روز رسانی به iOS جدید یا نسخه جدید برنامه مورد علاقه خود چشم پوشی کنید. سعی کنید streaming، بازی آنلاین و پیمایش TikTok را برای زمانی که به Wi-Fi متصل هستید ذخیره کنید.

کمک Wi-Fi یا سوئیچ شبکه هوشمند را غیرفعال کنید

آیفون‌های اپل و دستگاه‌های اندرویدی دارای ویژگی‌های داخلی هستند که از داده‌های بی‌سیم شما برای تقویت سیگنال Wi-Fi شما استفاده می‌کنند. برای آیفون‌ها، Wi-Fi Assist و برای دستگاه‌های اندرویدی، Smart Network Switch نامیده می‌شود. اساساً، اگر مصرف اینترنت شما با سرعت حلزون حرکت می کند، این توابع از داده های بی سیم شما برای بهبود عملکرد استفاده می کنند. مانند زمانی است که روی آن فلش های کوچک در Mario Kart رانندگی می کنید و خیلی سریع تر می روید. اما در این مورد، ما می خواهیم از فلش های کوچک دوری کنیم.

برنامه های ویدیویی خود را روی پخش خودکار تنظیم نکنید

از هر برنامه ویدیویی که استفاده می کنید، مطمئن شوید که پخش خودکار را خاموش کرده اید. معمولاً می توانید این ویژگی را در گزینه تنظیمات برای هر برنامه ویدیویی خاموش کنید. چه کسی می‌داند چند بار ویدیوهای یوتیوب را در جیبمان تکرار کرده‌‌ایم زیرا فراموش کرده‌ایم پخش خودکار را خاموش کنیم. اطمینان حاصل کنید که پخش خودکار را خاموش کرده‌اید تا ویدیوهایی که دائماً در حال اجرا هستند و مصرف اینترنت شما را بالا می‌برند، غیرفعال شوند.

پس از استفاده از برنامه های خود، آن‌ها را لغو کنید

آیا عادت دارید برنامه ها را بعد از استفاده باز بگذارید؟ خیلی‌ها این عادت اشتباه را دارند. همانطور که برنامه‌ها در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، می‌توانند به استفاده از اینترنت ما ادامه دهند. عده‌ی زیادی از افراد مخصوصاً به خاطر باز گذاشتن بازی‌های موبایل مورد علاقه‌شان در پس‌زمینه باعث افزایش مصرف اینترنت خود شده و حتی چندین گیگابایت اضافه‌تر از روال سابق از اینترنت مصرف کرده اند.

چگونه می توانم برنامه های خود را در آیفون لغو کنم؟

اگر گوشی قدیمی‌تر از iPhone X دارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه هوم خود را دو بار فشار دهید و فقط روی برنامه‌هایی که می‌خواهید لغو شوند انگشت خود را به سمت بالا بکشید. برای کسانی که دکمه هوم ندارند (iPhone X و بالاتر)، باید فقط انگشت خود را از پایین بکشند تا برنامه‌ها ظاهر شوند و سپس آنها را به سمت چپ بکشند.

چگونه می توانم برنامه های خود را در اندروید لغو کنم؟

در اینجا مراحل بستن برنامه های پس زمینه در Android آمده است:

بستن یک برنامه: انگشت خود را از پایین دستگاه به بالا بکشید، نگه دارید، سپس رها کنید. روی برنامه به سمت بالا بکشید. 

بستن همه برنامه‌ها: انگشت خود را تا وسط صفحه به بالا بکشید، تا آخر به سمت چپ بکشید تا گزینه Clear all را ببینید.

نقشه های GPS خود را آفلاین کنید

برنامه‌های مسیریاب شما می‌توانند داده‌های زیادی را جذب کرده و مصرف اینترنت را افزایش بدهند، به‌ویژه زمانی که در سفر هستید. خوشبختانه، می‌توانید نقشه‌ها را از Wi-Fi دانلود کنید و بدون استفاده از داده‌ها، مسیرها را دریافت کنید. اعتماد به برنامه نقشه های خود بدون دسترسی به اینترنت ترسناک به نظر می رسد، اما در واقع در بسیاری از مواقع به درستی کار کرده و کاربران را به موقع به مقصد مورد نظرشان رسانده است.

اگر همه چیز ناموفق بود، فقط می توانید عادات گوشی هوشمند خود را تغییر دهید

گرچه این پیشنهاد به نظر می رسد که از طرف والدین می آید، به همین دلیل عمدا در انتهای لیست قرار گرفته است زیرا باید آخرین راه حل باشد. اگر دائماً متوجه می‌شوید که از داده‌های زیادی استفاده می‌کنید و مصرف اینترنت شما بالا رفته است، می‌توانید تلفن را خاموش کنید و کار دیگری انجام دهید. سعی کنید یک فیلم را روشن کنید، یک بازی ویدیویی انجام دهید، یا یک کتاب بخوانید. مطمئن شوید که گوشی شما سایلنت نیست تا بتوانید تماس ها یا پیامک های دریافتی را بشنوید. همچنین می‌توانید از ویژگی‌های داخلی آیفون یا اندروید خود استفاده کنید. روشن کردن «حالت داده کم» دستگاه‌ها به‌طور فعال کارهای پس‌زمینه و به‌روزرسانی‌های خودکار را متوقف می‌کند، مگر اینکه به Wi-Fi متصل شود.

  • برای کاربران آیفون: با شروع از تنظیمات اینترنت گوشی خود، روی Cellular کلیک کنید. از آنجا، Cellular Data Options و سپس Data Mode را انتخاب کنید و می توانید گزینه Low Data Mode را انتخاب کنید.  
  • برای کاربران اندروید: با شروع در تنظیمات گوشی خود، Cellular را انتخاب کنید. سپس روی Cellular Data Options کلیک کنید و از آنجا می توانید به حالت Low Data Mode بروید.

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

در این قسمت از مقاله به راه‌های کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام پرداخته شده است تا کاربران بتوانند از این راه‌ها برای صرفه جویی در مصرف اینترنت استفاده کنند. همان طور که پیداست، اینستاگرام نیز مانند سایر برنامه‌هایی که در بستر وب کار می‌کنند، از دیتا و داده اینترنت برای فعالیت خود استفاده می‌کند، به همین دلیل ممکن است بسیاری از افراد بدون این که بدانند مقدار قابل توجهی از اینترنت خود را صرف این برنامه کنند. برای آگاهی از این راهکارها تا انتهای این مقاله همراه باشید. در مجموعه ای از برنامه هایی که متهم به هدر دادن داده های تلفن همراه شما هستند، به جرأت می‌توان گفت که احتمالا هرگز به دوست قدیمی خود اینستاگرام فکر نکردید. 

یعنی چگونه ممکن است مقصر باشد؟ این برنامه فقط برای اشتراک گذاری چند عکس است. صدها عکس با چند فیلتر روی آن. عکس و گاهی ویدیو. پخش ویدیویی که بدون اجازه شما پخش می شود و… . برای جلوگیری از دانلود خودکار عکس و فیلم‌ها در اینستاگرام خود کافیست استفاده از داده کمتر را از بخش تنظیمات فعال کنید. فقط کافی است سوئیچ «استفاده از داده کمتر» را بچرخانید و ویدیوها دیگر به طور خودکار روی شبکه تلفن همراه شما از قبل بارگیری نمی‌شوند. دستورالعمل های گام به گام برای انجام این فرایند را در ادامه مطلب دنبال کنید:

  • مرحله 1

ورود به بخش تنظیمات اینستاگرام

از فید اصلی اینستاگرام، روی Profile ضربه بزنید و روی نماد تنظیمات در بالا سمت راست کلیک کنید.

  • مرحله 2

انتخاب گزینه Cellular Data Use

به تنظیمات بروید و روی Cellular Data Use ضربه بزنید.

  • مرحله 3

انتخاب گزینه Use Less Data

روی Use Less Data ضربه بزنید.

حالا با اعمال این تغییرات از داده های اینستاگرام کمتری استفاده می کنید.

کلام پایانی

با توجه به اینکه امروزه تقریبا تمامی اپلیکیشن‌های کاربردی در بستر وب کار می‌کنند، کاربران به ناچار مجبورند از اینترنت برای انجام امور خود استفاده کنند. در این مقاله به راه‌های گوناگون کاهش مصرف اینترنت اشاره شد تا افراد بتوانند بهینه‌تر از اینترنت خود استفاده کنند. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

منبع: reviews