یکی از اتفاقات ناخوشایندی که ممکن است کاربران گوشی‌های همراه با آن مواجه شوند، هک شدن است. مسئله‌ای که باعث دسترسی غیرمجاز هکرها به اطلاعات شخصی و حساس شما می‌شود. با اینکه کد فهمیدن هک شدن گوشی باتوجه به سیستم عامل شما ممکن است کمی متفاوت باشد، اما عواملی مثل نصب برنامه‌های ناشناخته، دریافت پیام‌های عجیب یا حتی خالی شدن سریع باتری زنگ هشداری است از نا امن بودن گوشی شما خبر می‌دهند.. اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید گوشی شما هک شده است، نگران نباشید ما در ادامه روش‌های رفع هک گوشی در سه برند شیائومی، سامسونگ و آیفون را بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

رفع هک گوشی سامسونگ

رفع هک گوشی سامسونگ

برای رفع هک گوشی سامسونگ خود می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

1. رفع هک گوشی سامسونگ و حذف برنامه‌های ناشناخته با Safe mode:

یکی از علائم هک گوشی، وجود برنامه‌های جدید و ناشناخته‌ای است که شما آن‌ها را نصب نکرده‌اید. برای رفع مشکلاتی که این برنامه‌ها ایجاد کرده‌اند، می‌توانید از حالت امن (Safe mode) گوشی ساسمونگ استفاده کنید. با فعال کردن این گزینه می‌توانید به راحتی برنامه‌هایی که باید حذف شوند را تشخیص دهید. برای رفع هک گوشی در این مورد، مراحل زیر را دنبال کنید:

  •  گوشی خود را به حالت امن برسانید.
  • حالا به تنظیمات (Settings) و بروید بخش برنامه‌ها (Apps) را باز کنید.
  • در صفحه باز شده لیست اپ‌های خود را بررسی کنید، آن‌هایی که جدید هستند و شما آن‌ها را نصب نکرده‌اید پیدا کرده و حذف کنید.

با حذف برنامه‌های مشکل آفرین، اولین قدم برای رفع هک گوشی سامسونگ خود را برداشته اید.

2. استفاده از ابزار بررسی ویروس سامسونگ:

اگر با استفاده از حالت امن نتوانستید مشکل خود را رفع کنید، می‌توانید از نرم‌افزار آنتی‌ویروس موجود در گوشی سامسونگ استفاده کنید. این ابزار گوشی شما را اسکن کرده و برای رفع هک آن، نرم‌افزارهای مخرب را شناسایی می‌کند. برای رفع هک گوشی با این روش مراحل زیر را دنبال کنید.

  • ابتدا وارد تنظیمات شوید.
  • سپس روی بخش باتری و مراقبت از دستگاه (Battery and Device Care) کلیک کنید.
  • در بخش محافظت دستگاه (Device Protection)، روی گزینه «Scan Phone» کلیک کنید.
  • در نهایت دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید و فرایند را به پایان برسانید.

ابزار اسکن ویروس، یکی از روش‌های کاربردی رفع هک گوشی یا شنود تلفن همراه است.

3. بازنشانی داده های کارخانه  (Factory data reset): 

اگر با انجام مراحل قبلی نتوانستید مشکل خود را حل کنید، می‌توانید با ریست فکتوری، تمام برنامه‌ها و داده‌های نصب شده در گوشی خود را حذف کنید. این روش، می‌تواند به رفع هک گوشی سامسونگ شما کمک کند. برای رفع هک گوشی با این روش، مراحل زیر را دنبال کنید.

  •  ابتدا با رفتن به تنظیمات، یک نسخه پشتیبان از داده‌های خود بگیرید.
  •  پس از پشتیبان‌گیری، از تنظیمات گوشی خود، به بخش «Factory data reset» رفته و گزینه «reset» را پیدا کنید.
  •  در ادامه، دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کرده و ردر آخر وی گزینه ریست کلیک کنید.

با اینکه با ریست فکتوری، تمام داده‌های و برنامه‌های شما حذف می‌شوند اما شما مهمترین قدم را برای رفع هک گوشی خود برداشته‌اید.

رفع هک گوشی شیائومی  

رفع هک گوشی شیائومی

برای رفع هک گوشی شیائومی خود می‌توانید از  راه‌حل‌های زیر استفاده کنید.

1. حذف برنامه‌های مشکوک: برای حذف برنامه‌های مشکوک و رفع هک گوشی شیائومی خود، از بخش تنظیمات، به قسمت apps بروید و برنامه‌هایی که به نظرتان مشکوک هستند را پیدا کرده و آن‌ها را حذف کنید.

۲. حذف فایل‌های مشکوک: برای این کار، از یک فایل منیجر مثل ES File Explorer یا Solid Explorer کمک بگیرید تا بتوانید فایل‌های مشکوک را پیدا کرده و حذف کنید.

3. حذف administrator access: برای این کار، از بخش تنظیمات گوشی، به قسمت « Lock screen and security» بروید، در صفحه جدید گزینه «Other security settings» را انتخاب کنید، حالا برای رفع هک گوشی، روی « Device administrators» بزنید. در نهایت هر برنامه‌ای که به نظر مشکوک است را پیدا کنید و اجازه دسترسی آن را لغو کنید.

۴. پاک کردن حافظه کش: برای پاک کردن حافظه کش و رفع هک گوشی، از بخش تنظیمات به قسمت «About Phone» بروید، گزینه «Storage» را انتخاب و سپس بر روی «Cached Data» کلیک کنید.

5. انجام ریست فکتوری: اگر هنوز موفق به رفع هک گوشی شیائومی خود نشده‌اید، می‌توانید سراغ  گزینه ریست فکتوری بروید. با انجام این کار، تمام برنامه‌ها و داده‌های نصب شده در گوشی موبایل خود را حذف می‌کنید و گوشی به حالت اولیه خود برمی‌گردد. اگر می‌خواهید برای رفع هک گوشی شیائومی از این روش استفاده کنید، بهتر است قبل از هرکاری، یک نسخه پشتیبان از داده‌های خود بگیرید.

رفع هک گوشی آیفون: راهنمایی مرحله به مرحله

رفع هک گوشی آیفون: راهنمایی مرحله به مرحله

اگر فکر می‌کنید که ایفون شما هک شده است، برای رفع هک گوشی، راهنمایی مرحله به مرحله زیر را دنبال کنید:

1. دانلود و نصب یک آنتی ویروس:

اولین مرحله در رفع هک گوشی آیفون، دانلود و نصب یک آنتی ویروس معتبر مثل Norton است. با نصب Norton، گوشی شما به قابلیت‌های حفاظت از وب و امکانات مفیدی مثل تقویم امن و حفاظت از WiFi مجهز می‌شود.

2. بررسی تقویم iOS برای رویدادهای مشکوک:

برای رفع هگ گوشی آیفون، تقویم iOS خود را برای هر نشانه‌ای از رویدادهای غیرمجاز و مشکوک بررسی کنید. هکرها ممکن است با اضافه کردن ورودی‌های تقویم بدون اطلاع شما، از دستگاه شما بهره ببرند.

به دنبال هر گونه تعیین وقت، جلسه یا رویداد ناآشنایی باشید که خودتان ایجاد نکرده‌اید. اگر یک ورودی مشکوک دیدید، آن را از تقویم حذف کنید. برای این کار، «event» را باز کنید، در پایین صفحه روی «Unsubscribe from this Calendar» کلیک کنید و درنهایت گزینه «Unsubscribe» را انتخاب کنید.

3. تغییر رمز عبور Apple ID و فعال کردن تأیید دو مرحله‌ای:

Apple ID شما کلید دسترسی به خدمات مختلفی مثل Apple Pay و iCloud است. اگر ایفون شما هک شده است، برای رفع هک گوشی، خیلی سریع رمز عبور Apple IDخود را تغییر دهید.

برای تغییر رمز عبور Apple ID، تنظیمات را باز کرده و بر روی نام خود در بالای صفحه کلیک کنید. سپس به «Password & Security» بروید و گزینه «Change Password» را انتخاب کنید. حالا ابتدا رمز عبور فعلی خود و سپس رمز عبور جدید انتخابی خود را وارد کنید. یادتان باشد که حتماً یک رمز عبور قوی با ترکیبی از حروف، اعداد و نمادها انتخاب کنید تا امنیت گوشی خود را ارتقا دهید.

همچنین، توصیه می‌کنیم گزینه تأیید دو مرحله‌ای (Two-Factor Authentication) را فعال کنید. برای فعال کردن آن در گوشی ایفون، تنظیمات را باز کرده و بر روی نام خود در بالای صفحه کلیک کنید. حالا «Password & Security» را انتخاب کرده و «Two-Factor Authentication» را فعال کنید و دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

منبع ۱/ منبع ۲