اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان است که کاربران از آن برای اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدیوهای خود با دیگران استفاده می‌کنند. ماهانه 1 میلیارد کاربر در اینستاگرام فعالیت می‌کنند که 60 درصد از این کاربران در اینستاگرام فعالیت روزانه دارند. از این رو، دانستن نحوه کارکرد اکسپلور اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب با ما همراه باشید تا با ویژگی‌های جذاب صفحه اکسپلور اینستاگرام آشنا شویم.

اکسپلور اینستاگرام چیست؟

برای افرادی که با اینستاگرام آشنایی ندارند ممکن است این سوال پیش آید که اکسپلور اینستاگرام چیست و چه کاربردی دارد؟. اگر در گوشی موبایل خود برنامه اینستاگرام را باز کنید خواهید دید که به غیر از صفحه HOME، صفحه‌های دیگری نیز وجود دارند. در نوارناوبری پایین صفحه با ضربه زدن بر روی آیکون ذره‌بین وارد صفحه اکسپلور در اینستاگرام می‌شوید. در این صفحه طیف وسیعی از عکس‌ها، ویدیوها و کلیپ‌های مختلف قابل مشاهده هستند و شما می‌توانید براساس علاقه خود آن‌ها را مشاهده کنید. مواردی که در این صفحه دیده می‌شود براساس الگوریتم یادگیری ماشینی به کاربران نمایش داده می‌شوند. به‌طور کلی کلمه اکسپلور به معنای اکتشاف کردن است و کاربران می‌توانند محتواهایی که دنبال نمی‌کنند را ببینند و درصورت تمایل آن‌ها را دنبال کنند. درواقع محتواهایی که به سلیقه کاربر نزدیک است برای او قابل مشاهده است.

اکسپلور اینستاگرام چیست؟

همان‌طور که در بالا گفته شد محتوای مشابه با علایق کاربران برای آن‌ها نمایش داده می‌شود. البته ممکن است با مطالب نامرتبط با سلیقه خود نیز مواجه شوید. برنامه اینستاگرام قابلیتی را برای کاربران درنظر گرفته که درصورت عدم علاقه به محتوای خاصی بتوانید اعلام کنید که دیگر نمی‌خواهید محتواهای مرتبط با آن موضوع را در اکسپلور اینستاگرام خود مشاهده کنید. قابلیت Not Interested این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا محتواهایی را که دوست ندارید، نبینید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. بر روی پست مورد نظر در اکسپلور ضربه بزنید تا باز شود.
  2. سپس بر روی آیکون سه نقطه در بالا سمت راست پست ضربه بزنید.
  3. حال در بین گزینه‌ها Not Interested را انتخاب کنید.

با انجام این فرآیند شما به اینستاگرام اعلام می‌کنید که این محتوا را دوست ندارید. پس از انجام این کار در روزهای مختلف دیگر محتواهای مشابه آن پست به شما نشان داده نخواهند شد.

چگونه اکسپلور اینستاگرام را فعال کنیم؟

چگونه اکسپلور اینستاگرام را فعال کنیم؟

همان‌طور که در بالا گفتیم در برنامه اینستاگرام در پایین صفحه آیکون ذره‌ همان اکسپلور است. پست‌هایی که در این قسمت برای شما نمایش داده می‌شود مرتبط با پست‌هایی است که قبلا آن‌ها را لایک و سیو کرده‌اید. در صفحه HOME اینستاگرام شما فقط محتواهایی را یبینید که قبلا آن‌ها را فالو کرده‌اید. اما در اکسپلور محتواهایی را مشاهده خواهید کرد که مشابه علاقه‌مندی شما هستند ولی آن‌ها را فالو ندارید.

چگونه اکسپلور اینستاگرام را ریست کنیم؟

چگونه اکسپلور اینستاگرام را ریست کنیم؟

با کمک تنظیمات اکسپلور اینستاگرام می‌توانید محتواهایی که دوست ندارید را مشاهده نکنید و محتواهایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید را بیشتر مشاهده کنید. اگر به محتواهایی که در اکسپلور اینستاگرام شما نمایش داده می‌شود، علاقه‌ای ندارید می‌توانید آن را ریست کنید. برای انجام این کار روش‌هایی وجود دارد که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم.

پاک کردن تاریخچه سرچ در اینستاگرام

پاک کردن تاریخچه سرچ در اینستاگرام

یکی از اصلی‌ترین راه‌های ریست کردن اکسپلور در اینستاگرام پاک کردن محتواهای جست‌وجو شده در سرچ است. زیرا محتواهایی که برای شما در اکسپلور نمایش داده می‌شوند، از تاریخچه سرچ شما نیز استفاده می‌کند. برای پاک کردن تاریخچه سرچ در اینستاگرام خود مراحل زیر را انجام دهید.

  1. در صفحه پروفایل اینستاگرام خود بر روی آیکون سه خط در بالای صفحه ضربه بزنید و تنظیمات اینستاگرام یا  همان Settings را انتخاب کنید.
  2. سپس بر روی گزینه Security ضربه بزنید و گزینه Search History را انتخاب نمایید تا وارد قسمت تاریخچه سرچ شوید.
  3. حال Clear All را انتخاب کنید تا تاریخچه پاک شود. اکنون پس از رفرش کردن اکسپلور پست‌های جدیدی به شما نمایش داده می‌شود.

حذف لایک از پست‌هایی که قبلا آن‌ها را لایک کردید

حذف لایک از پست‌هایی که قبلا آن‌ها را لایک کردید

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید برای ریست کردن اکسپلور انجام دهید، برداشتن لایک از پست‌هایی است که قبلا آن‌ها را پسندید. اگر محتوای پست‌هایی که قبلا آن‌ها را لایک کردید دوست ندارید، باید آن‌ها را حذف کنید؛ چراکه یکی از معیارهای اینستاگرام برای نمایش محتوا در اکسپلور شما، پست‌هایی است که آن‌ها را لایک کرده‌اید. تنظیمات اینستاگرام به‌گونه‌ای است که می‌توانید پست‌هایی که قبلا آن‌ها را لایک کرده‌اید را ببینید و درصورت تمایل لایک خود را بردارید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. در صفحه پروفایل اینستاگرام خود بر روی آیکون سه خط در بالای صفحه ضربه بزنید و تنظیمات اینستاگرام یا  همان Settings را انتخاب کنید.
  2. سپس در صفحه باز شده بر روی Account ضربه بزنید.
  3. حال گزینه Post You’ve liked را انتخاب کنید. در صفحه باز شده پست‌هایی که در اینستاگرام لایک کردید را مشاهده خواهید کرد. با بررسی آن‌ها می‌توانید محتواهایی که دیگر به آن‌ها علاقه ندارید را پیدا کنید و لایک خود را از روی آن‌ها بردارید.

اعلام عدم تمایل به محتوای موجود در اکسپلور

شما می‌توانید به اینستاگرام اعلام کنید که به محتواهای موجود در اکسپلور اینستاگرام علاقه‌ای ندارید. شما می‌توانید با انتخاب گزینه Not Interested در پست مورد عدم علاقه‌مندی خود را نسبت به آن محتوا اعلام کنید که فرآیند انجام آن را در بالا توضیح داده‌ایم.

دنبال کردن هشتگ‌های مورد علاقه خود

دنبال کردن هشتگ‌های مورد علاقه خوددنبال کردن هشتگ‌هایی که به محتواهای مورد علاقه شما مرتبط است باعث می‌شود تا پست‌هایی را در اکسپلور مشاهده کنید که به سلیقه شما نزدیک هستند. برای این کار در قسمت سرچ، موضوعاتی که به آن علاقه‌مند هستید را سرچ کنید تا هشتگ‌های مرتبط به آن به شما نمایش داده شود. هر کدام را که می‌خواهید باز کنید و درصورت تمایل در بالای صفحه بر روی Follow ضربه بزنید تا آن را دنبال کنید. با دنبال کردن هشتگ‌های مورد علاقه خود محتواهایی را که بیشتر دوست دارید در اکسپلور خواهید دید.

کلام آخر

اینستاگرام با فعالیت شما در این برنامه علایق شما را تشخیص می‌دهد و براساس آن محتواهایی را در اکسپلور به شما نشان می‌دهد که بیشتر به آ‌ن‌ها تمایل دارید. اگر با گذشت زمان دیگر به محتواهای نمایش داده شده در اکسپلور علاقه‌ای نداشتید، می‌توانید با روش‌های گفته شده در این مطلب آن‌ها را نوسازی و ریست کنید.

منبع: searchenginejournal