اپل برای پاک کردن ردِ مشکلات IOS 15، به‌ سرعت آپدیت ای او اس ۱۵.۰.۲ را در دسترس کاربران قرار داد. نسخه اصلی آی او اس 15 که در ابتدا با رونمایی از آیفون 13 معرفی شد، بعد از چند روز برای اجرا در خیلی از محصولات دیگر اپل هم حضور پیدا کرد. خبر خوش این بود که سیستم عامل جدید تقریباً در تمام آیفون‌هایی که با آی او اس 14 هماهنگ بودند، قابل اجرا است. خبر بد اینکه سیستم عامل جدید اپل در آغاز، کمی ناموفق ظاهر شد و در اجرای بعضی قسمت‌ها با خطا و باگ همراه بود. با این‌ حال طبق انتظار کوپرتینویی‌ها سریعاً برای حل مشکل به صرافت افتادند و حالا ای او اس ۱۵.۰.۲ را به‌ عنوان ورژنی اصلاح شده، معرفی می‌کنند. در ادامه با نگاهی به مشکلات اصلی IOS 15، موارد بهبود یافته در آپدیت ای او اس ۱۵.۰.۲ را بررسی می‌کنیم.

آی او اس 15؛ از معرفی در آیفون 13 تا ناکامی‌های ابتدایی

آی او اس 15؛ از معرفی در آیفون 13 تا ناکامی‌های ابتدایی

 آی او اس 15 همراه با گوشی اپل سری آیفون 13 معرفی شد و در خیلی بخش‌ها درخشش بیشتری نسبت به نسل قبل (IOS 14) داشت. اپل در سیستم عامل جدیدش، امکاناتی برای مدیریت بهتر نوتیفیکیشن‌ها در اختیار کاربران قرار داده و فیس‌تایم محبوب را با صدای Spatial Auodio همراه کرده است. قابلیت‌هایی جدیدی مثل Live Text و Lookup برای کپی کردن متن عکس‌ها و جستجوی اطلاعاتی از سوژه‌ی دوربین، حضور پیدا کرده‌اند. اپل با اضافه کردن SharePlay به بستر IOS، امکانات جدیدی برای به‌ اشتراک‌گذاری فایل‌های مختلف و حتی اسکرین گوشی، فراهم کرده است. البته که پیشرفت‌های آی او اس جدید به این موارد خلاصه نمی‌شود و با بهبودبخشی‌های گسترده‌تری روبه‌رو هستیم. خوشبختانه طیف وسیعی از آیفون 6s تا آخرین گوشی‌های اپل، قابل ارتقا به سیستم عامل جدید هستند. اما IOS 15 در اولین کاربری‌هایش حاشیه‌ساز شد و اپل را ناچار به عرضه سریع آپدیت ای او اس ۱۵.۰.۲ کرد.

اولین و مهم‌ترین باگ IOS 15 این بود که اگر عکسی از iMessage پاک می‌شد، اثری در گالری یا Photo Library هم به جا نمی‌گذاشت. این مشکل اگرچه در تجربه‌ی تمام کاربران نبوده، اما به‌ هر حال آن‌ قدر جدی هست که نیازمند رفع سریع باشد. یکی دیگر از دردسرهای آی او اس جدید، خطاهای مرتبط با Find My بود. MagSafe برای ایجاد ارتباط بین Find My با بعضی از اکسسوری‌های کمپانی، درگیر باگ بود. از طرفی ظاهراً رمزگشایی گوشی از طریق ساعت‌های هوشمند Apple Watch دچار دردسر بوده و پخش برنامه‌های پلیر در Car Play هم گاهی با شکست رو به‌ رو می‌شده است. اپل که مدام در مورد اکوسیستم محصولاتش در حال خودستایی است، قطعاً چنین مشکلاتی را تاب نمی‌آورد. نهایتاً ای او اس ۱۵.۰.۲ با حل تمام این دردسرها می‌تواند خیال طرفداران را برای استفاده از سیستم عامل آیفون محبوب جدیدشان، راحت کند.

بهبودبخشی‌های ای او اس ۱۵.۰.۲

بهبودبخشی‌های ای او اس ۱۵.۰.۲

اپل در ای او اس ۱۵.۰.۲ تمام اختلالاتی که به آن‌ها اشاره شد را از میان برداشته است. باید پذیرفت که اکوسیستم قوی، یکی از عوامل مهم محبوبیت اپل خصوصاً در سال‌های اخیر است. اگرچه سامسونگ هم در این اواخر برای ایجاد ارتباط بین محصولات مختلفش خودی نشان داده؛ اما همچنان تا هم‌سطح شدن با اکوسیستم اپل، راه دارد. با این میزان از اهمیت اکوسیستم در بین آیفون‌بازها، اصلاً عجیب نیست که مشکلات IOS 15 جنجال‌برانگیز بوده باشد. از طرفی بر اساس اطلاعات وب‌سایت Gottabemobile.com ممکن است IOS 15 در زمان استفاده از iTunes و Finder، مشکلاتی در بازیابی اطلاعات یا بروز رسانی‌ها تجربه کند. البته که پاک شدن احتمالی عکس‌ها از Photo Library به دنبال حذف آن‌ها از iMessage، بیش از هر چیز دیگری ناامیدکننده بود. به‌ هر حال ظاهراً نشانی از این باگ‌ها در ای او اس ۱۵.۰.۲ نیست و آپدیت جدید با رفع کامل مشکلات پیشین، همراه شده است.

مشکلات احتمالی آپدیت به IOS 15.0.2

مشکلات احتمالی آپدیت به IOS 15.0.2

توجه داشته باشید که سیستم عامل جدید غیر از رفع این مشکل‌ها، پیشرفت دیگری را به نمایش نگذاشته و در مقایسه با IOS 15.0.1 حرف جدیدی برای گفتن ندارد. پس اگر با نسخه‎‌های پیشین به مشکلی برنخورده‌اید، انتخاب ای او اس ۱۵.۰.۲ با حجم 526.1 مگابایتی، برای شما ضروری نیست. آیفون 12 پرو برای انتفال از IOS 15.0.1 به ورژن 15.0.2، حدود هفت دقیقه زمان نیاز دارد. اما حجم نسبتاً بالای ای او اس ۱۵.۰.۲ ممکن است بروز رسانی را خصوصاً در آیفون‌های قدیمی‌تر با تأخیر زیادی همراه کند. این عملیات وقتی سنگین‌تر می‌شود که سیستم عامل کنونی آیفون شما از نسخه‌های قدیمی‌تر IOS باشد. مثلاً هجرت از IOS 13 به آخرین آپدیت آی او اس، قطعاً زمان‌بر است. توجه کنید که اگر با مشکلی در آپدیت جدید مواجه شوید، راه برگشتی در کار نیست. پس در این مورد با دقت تصمیم‌گیری کنید.