تلفن‌های همراه هوشمند امروزه در دست بیش‌تر افراد جامعه با رنج‌های سنی مختلف دیده می‌شوند. اگر شما هم از کاربران این دستگاه‌های هوشمند هستید، قطعا حداقل اطلاعات لازم را درباره فرآیند ریست فکتوری گوشی موبایل دارید. به کمک فرآیند ریست فکتوری، گوشی موبایل به حالت کارخانه باز می‌گردد. در این حالت، تمامی اطلاعات موجود بر روی گوشی موبایل حذف خواهند شد. البته کاربر می‌تواند با تهیه نسخه پشتیبان و بکاپ گرفتن از گوشی موبایل، اطلاعات لازم و ضروری خود را حفظ نماید. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی چگونگی ریست فکتوری آیفون، یکی از محصولات تولید شده توسط کمپانی آمریکایی اپل بپردازیم. معمولا کاربران این گوشی‌های موبایل، برای حل خطاهای نرم افزاری مانند مشکل در اتصال به شبکه‌ها، خطاهای رایج در نرم افزارهای گوشی، کاهش سرعت پردازش آیفون و دیگر موارد نسبت به ریست فکتوری آیفون خود اقدام می‌کنند.

ریست فکتوری آیفون در کنار مزایای خود، معایبی نیز به همراه خواهد داشت. اگر فکر می‌کنید با بازگشت به تنظیمات کارخانه آیفون، تمامی مشکلات نرم افزاری آن حل می‎گردد کاملا در اشتباه هستید. با Factory Reset، گوشی موبایل به صورت موقت فعالیت خود را ادامه می‌‎دهد. اما این به معنای حل کامل مشکل پیش آمده برای گوشی آیفون نیست. در صورت عدم بررسی دقیق و تخصصی توسط افراد کارشناس، در طول دراز مدت آسیب‌های جدی‌تری برای گوشی آیفون پیش خواهد آمد. همچنین تکرار فرآیند گفته شده می‌تواند سبب آسیب رساندن به قطعات سخت افزاری گوشی موبایل شود. اگر این فرآیند به هر علتی به صورت ناقص انجام شود، مشکلات دیگری را به تلفن‌ همراه هوشمند وارد می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود ریست فکتوری آیفون و تلفن‌های همراه هوشمند تنها در شرایط ضروری انجام شود.

ریست فکتوری آیفون در حالت خاموش

همانطور که در ابتدا مقاله گفتیم، ریست فکتوری آیفون دارای معایب و مزایای مختلفی است. در هر صورت شما در برخی از مواقع نیاز به انجام این فرآیند دارید. اما تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات ضروری و بکاپ گرفتن از گوشی موبایل پیش از بازگشت به تنظیمات کارخانه آیفون ضروری است. زیرا پس از انجام این فرآیند تمامی اطلاعات شما از جمله تصاویر، مخاطبان و دیگر موارد از روی گوشی موبایلتان حذف خواهند شد.

کاربران می‌توانند به روش‌های مختلفی نسبت به Factory reset اقدام نمایند. اما در این مقاله ما به بررسی سه روش زیر در آیفون می‌پردازیم.

 • ریست فکتوری آیفون در حالت خاموش
 • ریست فکتوری آیفون با دکمه
 • ریست فکتوری آیفون قفل شده

اگر گوشی آیفون شما شارژ نداشته و یا در حالت خاموش باشد، شاید فکر کنید امکان ریست فکتوری از آن سلب شده‌ است. اما کاربران می‌توانند فرآیند ریست فکتوری آیفون در حالت خاموش را به کمک نرم افزار آیتونز به آسانی انجام دهند. توجه کنید برای استفاده از این برنامه باید یک حساب کاربری اپل آیدی داشته‌ باشید. حساب کاربری اپل آیدی را می‌توان با استفاده از همین نرم افزار آیتونز افتتاح کرد. جهت ریست فکتوری آیفون در حالت خاموش به کمک نرم افزار آیتونز، می‌بایست مراحل زیر را طی کنید.

ریست فکتوری آیفون در حالت خاموش

 1. گوشی موبایل آیفون خود را برای بازیابی آماده نمایید. پیش از آن، در محیط برنامه آیتونز بر روی منوی iTunes کلیک کنید. در این منو گزینه Check for Updates را انتخاب نمایید. 
 2. در قدم بعدی، گوشی آیفون خود را با کابل usb به دستگاه کامپیوتر خود متصل نمایید. پیش از انجام اقدامات بعدی، می‌توانید با مشاهده تب Summary، گزینه Back Up Now را برای تهیه نسخه پشتیبان از گوشی آیفون انتخاب کنید.
 3. پس از اتمام پروسه پشتیبان گیری، گزینه Restore iPhone را انتخاب نمایید. با انتخاب این گزینه و تایید آن با انتخاب گزینه Agree، روند ریست فکتوری آیفون آغاز می‌شود.

ریست فکتوری آیفون با دکمه

یکی دیگر از روش‌های ریست فکتوری آیفون، استفاده از دکمه‌‌های سخت افزاری و فیزیکی آن می‌باشد. در این روش کاربران می‌توانند به آسانی تلفن همراه هوشمند خود را به حالت کارخانه بازگردانند. گوشی‌های آیفون بر اساس دکمه‌های فیزیکی به دو دسته اصلی آیفون‌‎های دارای دکمه هوم و آیفون‌های فاقد دکمه هوم تقسیم بندی می‌شوند. هر یک از این مدل‌ها مکانیزم خاص خود را برای ریست فکتوری و بازگشت به تنظیمات کارخانه ایفون دارند. در ادامه روش‌های ریست فکتوری آیفون با دکمه را برای هر یک از آن‌ها آموزش می‌دهیم.

جهت ریست فکتوری آیفون با دکمه در مدل‌هایی که مجهز به دکمه هوم هستند، لازم است مراحل زیر را جهت انجام این فرآیند طی کنید.

 1. در قدم نخست، دکمه‌های Sleep/Wake و Home را به مدت ۱۰ ثانیه به صورت همزمان نگه دارید.
 2. پس از ظاهر شدن لوگو شرکت اپل، این دو دکمه را رها نمائید.
 3. فرآیند ریست فکتوری آیفون به صورت استاندارد انجام خواهد شد.

اگر گوشی آیفون کاربران فاقد دکمه هوم می‌باشد، جهت ریست فکتوری آن باید مراحل زیر را دنبال نمایند.

 1. در قدم نخست، دکمه‌های Sleep/Wake و Volume Up و Down را به مدت ۵ ثانیه به صورت همزمان نگه دارید.
 2. پس از ظاهر شدن لوگو شرکت اپل، این سه دکمه را رها نمائید.
 3. فرآیند ریست فکتوری آیفون به صورت استاندارد انجام خواهد شد.
 4. دکمه‌های فوق را بیش‌تر از ۵ ثانیه نگه ندارید. در غیر این صورت گوشی آیفون شما به حالت SOS وارد می‌شود.

ریست فکتوری آیفون قفل شده

قفل شدن آیفون و فراموشی رمز آن می‌تواند برای کاربران این مدل از تلفن‌های همراه هوشمند مشابه یک کابوس باشد. شاید فکر کنید اگر یک آیفون قفل شده پیش روی شما باشد، دیگر نمی‌توانید فرآیند ریست فکتوری را بر روی آن پیاده کنید. اما نرم افزار iTunes این مشکل را حل کرده‌ است. کاربران با استفاده از این نرم افزار قادر به ریست فکتوری آیفون قفل شده خود بدون استفاده از تنظیمات ایفون هستند. برای ریست فکتوری آیفون خود، می‌بایست مراحل زیر را طی نماید. توجه کنید در قدم دوم ریست فکتوری آیفون قفل شده به این روش، شما باید گوشی موبایل خود را به رایانه شخصیتان متصل نمایید. این مرحله به مدل گوشی آیفون شما بستگی دارد.

ریست فکتوری آیفون قفل شده

 • اگر شما از iPhone 8 یا مدل‌های جدیدتر از آن استفاده می‌کنید، با نگه داشتن دکمه Side گوشی خود را به رایانه شخصیتان متصل نمایید. در صورتی که نماد اتصال iTunes به رایانه شخصی را بر روی صفحه نمایش گوشی موبایل مشاهده کردید، دکمه ساید را رها کنید. گوشی آیفون شما در حالت بازیابی می‌باشد. 
 • اگر شما از iPhone 7 یا iPhone 7 Plus استفاده می‌کنید، با نگه داشتن دکمه Volume Down گوشی خود را به رایانه شخصیتان متصل نمایید. در عرض چند ثانیه صفحه حالت بازیابی مشاهده خواهد شد. در این حالت دکمه Volume Down را رها نمایید.
 • اگر گوشی موبایل شما iPhone 6s و یا نسخه‌های قدیمی‌تر می‌باشد، با نگه داشتن دکمه Home گوشی خود را به رایانه شخصیتان متصل نمایید. پس از مشاهده صفحه بازیابی، دکمه Home را رها کنید.
 • در قدم نخست، گوشی آیفون خود را خاموش نمایید. این کار برای ریست فکتوری آیفون قفل شده ضروری است. پس لازم است حتما از خاموش شدن تلفن همراه هوشمند خود اطمینان حاصل نمایید.
 • در قدم دوم لازم است تا گوشی آیفون خود را به رایانه شخصیتان متصل نمایید. این مرحله به مدل گوشی آیفون شما بستگی دارد. در قسمت بالایی این مقاله این نکته به صورت کامل توضیح داده شد.
 • در قدم بعدی، نرم افزار iTunes می‌بایست گوشی آیفون شما را شناسایی کند تا صفحه بازیابی به صورت خودکار باز شود.

ریست فکتوری آیفون قفل شده

 • اگر این صفحه به صورت خودکار باز نشد، باید به صورت دستی عمل کنید. یک پیام برای شما تحت عنوان There is a problem with the iPhone that needs to be updated or restored نمایش داده می‌شود. 
 • در این قسمت بر روی گزینه Restore کلیک کنید. پس از آن گزینه Restore and Update را انتخاب نمایید تا فرایند ریست فکتوری آیفون قفل شده آغاز گردد.

کلام آخر

ریست فکتوری آیفون، می‌تواند یک حرکت هوشمندانه برای حل موقت مشکلات نرم افزاری گوشی موبایل باشد. اما این فرآیند اگر به دفعات تکرار شود، مشکلاتی را برای تلفن همراه هوشمند کاربر ایجاد می‌کند. در این مقاله روش‌های متفاوتی را مورد بررسی قرار دادیم. نکته مهم در این خصوص، حذف تمامی اطلاعات ضروری پس از آن می‌باشد. همانطور که گفته شد کاربران می‌بایست پیش از ریست فکتوری گوشی خود نسبت به تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم خود اقدام نمایند.

منبع: appgeeker