برای خیلی از دارندگان گوشی اپل سؤال است که باید برای شارژ اولیه آیفون چه کار کنند؟ و اصلاً شارژ اولیه آیفون چند ساعت است؟ خیلی کوتاه بگوییم که با توجه به ساختار شیمیایی باتری‌های امروزی، آیفون‌ها معمولاً با حدود 50 درصد شارژ باتری عرضه می‌شوند و شما می‌توانید آن‌ها را از جعبه بیرون بیاورید و از آن‌ها استفاده کنید چون نیازی به شارژ کامل آن قبل از شروع استفاده نیست. در حالت کلی هم، باتری آیفون در کارخانه شارژ می‌شود و در حین حمل‌ و نقل هم شیمی باتری، دست‌نخورده باقی می‌ماند. البته بعضی از افراد در ارتباط با شارژ اولیه آیفون و اجتناب از مشکلات باتری گوشی نکاتی را رعایت می‌کنند که ما در ادامه دربارۀ آنها حرف زده‌ایم.

برای شارژ اولیه آیفون چه کار کنیم؟

برای شارژ اولیه آیفون چه کار کنیم؟

طبق باور رایج، بسیاری از مردم، اولین باری که گوشی هوشمند جدید خود را از کارتنش خارج می‌کنند، اجازه می‌دهند اول باتری تخلیه شود و بعد آن را به مدت 8 تا 12 ساعت بدون وقفه شارژ می‌کنند. این رفتار ممکن است در دوران باتری‌های نیکلی صادق بوده باشد، اما برای باتری‌های لیتیوم یونی امروزی نیازی به استفاده از چنین روشی نیست. در مقایسه با فناوری باتری سنتی، باتری‌های لیتیوم یون سبک‌تر هستند، سریع‌تر شارژ می‌شوند، دوام بیشتری دارند و برای رسیدن به عمر باتری بیشتر، چگالی توان بیشتری دارند. برای اینکه بفهمید باتری شما چگونه کار می‌کند تا بتوانید بیشترین بهره را از آن ببرید، درباره باتری‌های لیتیوم یون اپل بخوانید. گوشی شما و تقریباً همه گوشی‌ها از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند، مگر این‌که یک الی دو دهه پیش آن را خریداری کرده باشید.

با این حساب بیایید بپرسیم چگونه باید شارژ اولیه آیفون را تأمین کنیم؟ اولین قدمی که ما توصیه می‌کنیم این است که دفترچه راهنمای سازنده گوشی خود را بخوانید تا ببینید آیا آنها دستورالعمل خاصی برای مدت زمان شارژ اولیه آیفون در اولین بار ذکر کرده‌اند یا خیر. تقریباً همه تولیدکنندگان معتبر تلفن، باتری‌های گوشی‌ها را تا حدود 60 درصد شارژ می‌کنند پس نیازی به شارژ گوشی قبل از استفاده نیست، چون آنها حدود 60٪ شارژ شده‌اند. اما به نظر ما بهتر است خیلی زیاد نگران شارژ اولیه آیفون نباشید و بیشتر دقتتان را روی شارژ معمولی اسمارت‌فون خودتان متمرکز کنید. در قسمت بعدی چند نکته هم در مورد شارژ اولیه آیفون کاملاً نو و هم دربارۀ نحوه شارژ معمولی آیفون برای شما آورده‌ایم.

راهنمای شارژ باتری آیفون

راهنمای شارژ باتری آیفون

تقریباً همه دارندگان آیفونی که ما می‌شناسیم، عاشق اسمارت فون خودشان هستند و نسبت به سایر گجت‌های خود با دقت بیشتری با آن رفتار می‌کنند. بنابراین تعجب‌آور است که می‌بینیم بسیاری از این دارندگان آیفون به روشی از دستگاه‌های خود مراقبت نمی‌کنند که می‌تواند بیشترین تأثیر را بر ارزش ماندگاری آنها داشته باشد: بله ما علاوه‌ بر شارژ اولیه آیفون باید در مورد نحوه شارژ روزانه و روتین آن هم صحبت کنیم؛ به این منظور اصطلاحی داریم با عنوان SOH یا سلامت باتری. این اصطلاح دربارۀ وضعیت فعلی یک باتری در هر نقطه از زمان در مقایسه با شرایط ایده‌آل آن است و معمولاً به‌ صورت درصد نشان داده می‌شود.

از طرفی این یک واقعیت است که باتری‌ها به‌ مرور زمان فرسوده می‌شوند، بنابراین درصد سلامت آنها هرگز 100٪ نخواهد بود مگر در روزهای اول استفاده از دستگاه. این به‌ ویژه در مورد دستگاه‌هایی مانند آیفون که در بیشتر موارد در تمام طول روز روشن می‌مانند، صادق است. سلامت باتری می‌تواند تحت تأثیر متغیرهای زیادی مانند آب‌ و‌ هوا قرار گیرد. با‌ این‌ حال، مهم‌ترین مورد و چیزی که می‌توانیم کنترل کنیم، نحوه شارژ باتری است. پس بیایید به چند نکته بسیار مهم درباره پیشگیری از مشکلات باتری گوشی و نحوه شارژ صحیح باتری آیفون برای حفظ سلامت آن در طول زمان اشاره کنیم.

شارژ اولیه آیفون کاملاً نو

شارژ اولیه آیفون کاملاً نو

شارژ اولیه آیفون کاملاً جدید، بسیار مهم است. برای اینکه این کار را به‌ درستی انجام دهید، قبل از استفاده برای اولین بار، آیفون جدید خود را حداقل 3 ساعت شارژ کنید. فراموش نکنید که برای بار اول از شارژر دیواری همراه - نه درگاه USB کامپیوترتان - استفاده کنید. موقعی که آیفون شما به‌ طور‌ کامل شارژ شد، از آن استفاده کنید تا زمانی که باتری آن کاملاً خالی شود. پس از آن، حداقل 2 ساعت آن را خاموش نگه دارید. آیفون خود را مجدداً بدون استفاده از آن کاملاً شارژ کنید و قبل از استفاده از آن، بگذارید حدود چند ساعت درحالیکه کاملاً شارژ شده است، استراحت کند.

نحوه شارژ روزانه آیفون

نحوه شارژ روزانه آیفون

البته شارژ روزانه آیفون شما به اندازه شارژ اولیه آن مهم نیست، اما همچنان روی باتری آن تأثیر می‌گذارد. صرف‌ نظر از اینکه آیفون خود را در روز شارژ می‌کنید، همیشه آن را هر شب شارژ کنید. این به فعال نگه‌داشتن باتری آن به‌ طور‌ مداوم کمک می‌کند. باتری آیفون خود را هر دو یا سه ماه یکبار به‌ طور‌ کامل شارژ و خالی کنید. این کار به کالیبره‌کردن نشانگر باتری شما کمک می‌کند. اگر مجبورید آیفون خود را چند ساعت / روز در یک مکان بگذارید، مطمئن شوید که مکانی خنک و خشک است و باتری آن بالای 60 درصد شارژ شده است.

همچنین، هر زمان که آیفون خود را شارژ می‌کنید، مطمئن شوید که این کار را در مکانی خنک انجام می‌دهید. آیفون خود را در‌حالیکه در کاور است شارژ نکنید، چون باعث گرم‌تر ‌شدن آن می‌شود که برای باتری اصلاً خوب نیست. حتماً این نکات را عملی کنید و مطمئن باشید که باتری آیفون شما برای سال‌های آینده در وضعیت خوبی قرار می‌گیرد.

افزایش عمر باتری آیفون با تنظیمات نرم‌افزاری

افزایش عمر باتری آیفون با تنظیمات نرم‌افزاری

کافی است حالت کم‌مصرف یا همان Power-Saving را روشن کنید. استفاده از حالت کم‌مصرف می‌تواند عمر شارژ باتری را به‌ میزان قابل‌ توجهی افزایش دهد. زمانی که باتری آیفون شما کم است یا زمانی که به برق دسترسی ندارید، حالت کم‌ مصرف را جدی بگیرید. حالت کم‌ مصرف، فعالیت پس‌زمینه را محدود می‌کند و عملکرد را برای کارهای ضروری مانند برقراری و دریافت تماس، ایمیل و پیام‌ها بهینه می‌کند. همچنین توجه کنید که اگر آیفون شما به‌ طور‌ خودکار به حالت کم‌مصرف سوئیچ شود، پس از رسیدن شارژ به 80 درصد، به حالت برق عادی برمی‌گردد. آیفون، ممکن است برخی از کارها را در حالت کم‌ مصرف کندتر انجام دهد.

فست شارژ و شارژ آیفون

فست شارژ و شارژ آیفون

اگر شارژر از نوع فست شارژ باشد، طریقه شارژ اولیه آیفون چگونه است؟ بیایید اول بفهمیم فست شارژ چیست؛ خروجی شارژ با آمپر و ولتاژ اندازه‌گیری می‌شود. آمپر (یا جریان) مقدار برقی است که از باتری به دستگاه متصل می‌شود، درحالیکه ولتاژ، قدرت جریان الکتریکی است. ضرب ولت در آمپر به شما وات می‌دهد، یعنی اندازه‌گیری توان کل. برای اینکه یک دستگاه سریعتر شارژ شود، اکثر سازندگان یا آمپراژ را افزایش می‌دهند یا ولتاژ را تغییر می‌دهند تا میزان انرژی پتانسیل را افزایش دهند. اکثر استانداردهای شارژ سریع معمولاً به‌ جای افزایش آمپر، ولتاژ را تغییر می‌دهند. برای فست شارژ، ولتاژ را به 5 ولت، 9 ولت، 12 ولت و بیشتر می‌رسانند یا آمپر را به 3 آمپر و بالاتر می‌برند. با این حساب فست شارژ هیچ تأثیر بدی روی گوشی چه در حالت شارژ اولیه آیفون و چه به غیر آن نمی‌گذارد چون گوشی با این توانایی تنظیم می‌شود.