«چرا باتری تلفن همراه من به‌ سرعت شارژ از دست می‌دهد؟» این سؤالی است که خیلی‌ها آن را می‌پرسند. گر چه خالی شدن شارژ می‌تواند یکی از مشکلات باتری گوشی باشد، اما در اغلب مواقع عادات اشتباه در شارژ کردن باتری و نوع استفاده از گوشی باعث سریع خالی شدن شارژ باتری می‌شود.

اگر باتری تلفن همراه شما زیاد دوام نمی‌آورد، مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنید نحوه استفاده از دستگاه، نحوه شارژ باتری آن و تعداد برنامه‌های در حال اجرا است. ممکن است علت این مشکل، مشکلات سخت افزاری گوشی باشد. با‌ این‌ وجود اگر تلفن همراه شما زیاد قدیمی نیست و با مشکل دیر شارژ شدن گوشی یا زود خالی شدن شارژ مواجه هستید، به احتمال زیاد پس از خواندن این مطلب، مشکل خود را حل خواهید کرد.

حذف برنامه‌هایی که باتری اندروید را خالی می‌کنند

برای یافتن مشکل، راه‌های گوناگونی وجود دارد. اولین مرحله این است که دریابید باتری گوشی شما چگونه مصرف می‌شود. در گوشی‌های اندروید با انتخاب گزینه Battery Usage می‌توانید جزئیات مصرف باتری را مشاهده کنید. این گزینه مربوط به در آخرین باری است که گوشی خود را شارژ کرده‌اید و شامل برنامه‌هایی است که در حال مصرف شارژ هستند. همچنین سخت افزارهایی که باتری را مصرف می‌کنند در این قسمت قابل مشاهده‌اند.

می‌توانید برنامه‌هایی که استفاده نمی‌کنید را حذف کنید. اگر برخی برنامه‌هایی که شارژ زیادی مصرف می‌کنند را لازم دارید، می‌توانید اعلان‌های آن‌ها را خاموش کنید تا کمتر باتری را خالی کنند.

رفع مشکلات باتری گوشی با راه‌اندازی مجدد

در اغلب مواقع ما قدرت راه‌اندازی مجدد را نادیده می‌گیریم. این در حالی است که بیشتر مشکلات باتری گوشی از این طریق رفع می‌شود. راه‌اندازی مجدد در واقع یک راه‌ حل مؤثر برای نرم‌افزارهای مختلف و مسائل مربوط به برنامه است. زیرا برنامه‌های باز را پاک کرده و سیستم گوشی را سبک می‌کند.

کاهش استفاده از چندین برنامه به‌ طور همزمان

بسیاری از برنامه‌های تلفن همراه به‌ طور مداوم در حال اجرا هستند و ما به آن‌ها نیاز داریم. اما نکته مهم این است که اجرای همزمان این برنامه‌ها می‌تواند در سرعت خالی شدن باتری گوشی نقش بسزایی ایفا کند. اغلب این برنامه‌ها به‌ صورت خودکار بروز رسانی می‌شوند و همین امر نیز می‌تواند در خالی شدن باتری اثرگذار باشد.

یک گزینه مناسب در رفع مشکلات باتری گوشی می‌تواند حذف برنامه‌هایی باشد که استفاده نمی‌کنید. همچنین اعلان‌ها و بروز رسانی‌ خودکار برنامه‌هایی که نمی‌توانید حذف کنید را غیرفعال نمایید.

برای رفع مشکلات باتری گوشی تنظیمات صفحه نمایش را بررسی کنید

یکی دیگر از مشکلات باتری گوشی تنظیمات صفحه نمایش است. روشنایی صفحه را تا حد ممکن کم کنید. روشنایی خودکار را غیرفعال کنید و به‌ صورت دستی نور صفحه نمایش گوشی را تنظیم کنید. زمان خاموش شدن صفحه نمایش، بعد از استفاده را کاهش دهید تا در‌ صورت استفاده نکردن از گوشی، صفحه نمایش زودتر خاموش شود.

برنامه‌های در حال اجرا در پس زمینه را پیدا کنید

برخی از برنامه‌ها، حتی پس از بسته شدن، در پس زمینه بروز می‌شوند و باتری تلفن را سریع تخلیه می‌کنند. این برنامه‌ها، قاتل شارژ باتری گوشی هستند. اگر باتری اندروید شما به‌ سرعت خالی می‌شود، این برنامه‌های پس زمینه را پیدا کرده و ببندید. برای انجام این کار باید از قسمت Developer اقدام کنید.

غیرفعال کردن بلوتوث، GPS و Wi-Fi برای رفع مشکلات باتری گوشی

یکی دیگر از مشکلات باتری گوشی فعال بودن این سه برنامه است. اگر می‌خواهید شارژ باتری تلفن همراه شما زمان بیشتری باقی بماند، این سه برنامه را فقط هنگامی که به آن‌ها نیاز دارید فعال کنید. همچنین برخی برنامه‌ها بی‌دلیل از خدمات GPS استفاده می‌کنند. با بررسی دقیق، این برنامه‌ها را پیدا کرده و دسترسی آن‌ها به سرویس مکان‌یاب را غیر فعال کنید.

حالت ذخیره انرژی (Power Saving) را فعال کنید

این حالت تمامی خدمات و ویژگی‌های غیرضروری دستگاه شما را غیرفعال می‌کند. اگرچه تأثیراتی روی صفحه نمایش دارد اما این کار به باتری تلفن همراه شما کمک شایانی خواهد کرد.

استفاده از شارژر اصلی گوشی برای رفع مشکلات باتری گوشی

یک شارژر تقلبی، در صورت استفاده طولانی مدت، نه تنها عملکرد باتری را مختل می‌کند، بلکه ظرفیت نگهداری شارژ را نیز پایین می‌آورد. شارژر ایده‌آل، شارژری است که ولتاژ خروجی و آمپر آن با قدرت باتری هماهنگ باشد. اگر شارژر گوشی شما خراب شده است، از نمایندگی‌های مجاز، شارژر اصلی گوشی را تهیه کنید.

بروز رسانی برنامه‌ها و سیستم نرم‌افزاری گوشی

بروز رسانی برنامه‌ها و سیستم نرم‌افزاری گوشی

عمده مشکلات باتری گوشی به کمک این کار از بین می‌رود. بروز رسانی برنامه‌ها و سیستم نرم‌افزاری به آخرین نسخه آن‌ها، روی عملکرد بهتر باتری گوشی بسیار اثرگذار است. هر چند روز یک بار بررسی کنید که آیا نسخه جدیدی از برنامه‌ها و سیستم نرم‌افزاری گوشی‌تان منتشر شده است؟

عوض کردن باتری

تمام باتری‌ها تاریخ انقضا دارند. اگر مشکل دیر شارژ شدن گوشی بعد از گذشتن ۳ سال از خرید گوشی اتفاق بیفتد، احتمال دارد که جزء مشکلات باتری گوشی در قسمت سخت افزاری باشد. این یعنی زمان تعویض باتری فرا رسیده است. هنگامی که گوشی شما در حال شارژ شدن است، وضعیت سلامت باتری را بررسی کنید. به این‌ صورت که در قسمت تنظیمات گوشی، گزینه «درباره تلفن» را انتخاب کرده و روی «وضعیت باتری» کلیک کنید. اگر وضعیت ضعیف و یا پیامی غیر از شارژ را نشان دهد، زمان تعویض باتری گوشی است.

برای رفع مشکلات باتری گوشی عادات بد شارژ کردن را بشناسید

نحوه شارژ دستگاه شما نقش مهمی در اطمینان از عملکرد خوب و طول عمر باتری دارد. از این عادات بد جلوگیری کنید:

  •  از شارژ کامل باتری تا 100٪ یا خالی شدن کامل آن تا 0٪ خودداری کنید. 
  •  تلفن خود را از شب تا صبح به شارژ نزنید. زیرا در دراز مدت برای سلامت باتری مضر است. 
  •  از استفاده از شارژرهای ارزان‌قیمت و تقلبی خودداری کنید. آن‌ها برای دستگاه و باتری شما بسیار مضر هستند. 
  •  شارژ باتری خود را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید. 
  •  هنگام استفاده از تلفن خود (تماشای فیلم یا بازی) از شارژ کردن آن خودداری کنید. این کار می‌تواند باعث گرم شدن بیش‌ از‌ حد گوشی شما شود. 
  •  از قرار دادن تلفن خود در محیط گرم یا زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

جمع‌بندی

جمع‌بندی

در این مطلب از همه‌ چی آنلاین، به مشکلات باتری گوشی اشاره کردیم. اما توجه داشته باشید که اغلب این مشکلات مربوط به مشکلات نرم‌ افزاری هستند. اگر هیچ‌ کدام از موارد یاد شده به باتری گوشی شما کمکی نکرده است، به احتمال خیلی زیاد شما با مشکلات سخت افزاری گوشی مواجه شده‌اید. اگر می‌خواهید درباره مشکلات سخت افزاری بیشتر بدانید، این‌جا کلیک کنید.