در صورتی که تا به حال با گوشی‌های آیفون یا آیپد کار کرده باشید، احتمالا با رابط کاربری آیفون آشنایی دارید. در واقع رابط کاربری آیفون همان سیستم عامل iOS است و شما می‌توانید بدون هیچگونه واسطه میانی از آن استفاده کنید. در این مقاله ما قصد داریم به این موضوع بپردازیم که رابط کاربری آیفون چیست و چه کاربردهایی دارد. در این مقاله ما قصد داریم به مهم‌ترین سوالات شما در مورد رابط کاربری گوشی اپل، کاربردهای آن، آخرین نسخه این سیستم عامل پاسخ دهیم و تمامی سوالاتی که ممکن است در مورد این سیستم عامل داشته باشید را پاسخ دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

رابط کاربری آیفون چیست؟

همانطور که گفته شد رابط کاربری آیفون همان سیستم عامل iOS است. این سیستم عامل در حال حاضر، علاوه بر رابط کاربری گوشی آیفون، به عنوان رابط کاربری آیپاد تاچ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی تا قبل از سال ۲۰۱۹، در تبلت‌های آیپد نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. سیستم عامل در واقع نرم افزاری است که تمامی جنبه‌های مختلف کامپیوتر توسط آن کنترل می‌شود و به عنوان واسطه‌ای شناخته می‌شود که از طریق آن نرم افزار و سخت افزار گوشی می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند. همچنین تمامی پروسه‌هایی که روی سیستم شما اجرا می‌شوند هم توسط سیستم عامل مدیریت می‌شود. سیستم عامل ویندوز، لینوکس و macOS محبوب‌ترین سیستم عامل‌های کامپیوتر دنیا هستند و در کنار آن‌ها نیز iOS و اندروید را به عنوان بهترین سیستم عامل موبایل در اختیار داریم.

iOS به چه معناست؟

برای بررسی رابط کاربری آیفون باید قبل از هرچیز بدانیم که iOS به چه معناست. زمانی که آیفون اولین بار در سال ۲۰۰۷ معرفی شد، رابط کاربری گوشی آیفون، تحت عنوان iPhone OS معرفی شد. با وجود این نامگذاری آیپاد تاچ نیز که چند ماه بعد معرفی شد، از رابط کاربری آیفون او اس استفاده می‌کرد. در سال ۲۰۱۰ نیز آیفون از آیپد رونمایی کرد که باز هم از همان رابط کاربری گوشی اپل در آن استفاده می‌شد و به همین خاطر شرکت اپل تصمیم گرفت اسم رابط کاربری آیفون را به iOS تغییر دهد. حرف i نیز از سال ۱۹۹۸ و از زمان معرفی iMac در برندینگ اپل استفاده می‌شود و به همین خاطر رابط کاربری آیفون با نام iOS شناخته می‌شود. 

iPad OS چیست؟

از سال ۲۰۱۰ اپل در تمامی نسخه های آیفون، آیپاد تاچ و آیپد از رابط کاربری آیفون یعنی iOS استفاده کرده است. اما با گذشت زمان برخی قابلیت‌های مخصوص آیپد نیز به این سیستم عامل اضافه شد تا کاربر بتواند بیشترین استفاده را از صفحه نمایش بزرگ گوشی خودش ببرد. این ویژگی‌ها شامل داک، پشتیبانی از درگ اند دراپ و حالت تصویر در تصویر بودند. به همین خاطر در زمان عرضه نسخه ۱۳ رابط کاربری آیفون در سال ۲۰۱۹، این شرکت تصمیم گرفت اسم رابط کاربری مخصوص تبلت خودش را به iPad OS تغییر دهد. با اینکه این رابط کاربری اساسا هیچ تفاوت مشهودی با رابط کاربری گوشی اپل ندارد اما شرکت اپل تصمیم گرفت که آن را از رابط کاربری آیفون جدا کند تا بتواند از قابلیت‌های مخصوص تبلت بیشتری برای آن رونمایی کند.

آخرین نسخه رابط کاربری آیفون کدام است؟

آخرین نسخه رابط کاربری آیفون کدام است؟

در زمان نگارش این مقاله آخرین نسخه رابط کاربری گوشی آیفون، iOS 15 است. نسخه ۱۵.۲.۱ رابط کاربری گوشی اپل نیز آخرین زیر مدل این سیستم عامل است که برخی تغییرات جزئی را در ساختار این سیستم عامل آیفون اعمال کرده است. همچنین نسخه‌های جدیدتر رابط کاربری آیفون نیز به صورت بتا عرضه شده‌اند و در صورت نیاز می‌توانید از آن‌ها نیز بهره ببرید. با این وجود به دلیل اینکه پایداری این نسخه‌ها معمولا کمتر از نسخه اصلی است توصیه می‌کنیم فقط در صورتی که توسعه دهنده نرم افزار هستید از ورژن بتا رابط کاربری آیفون استفاده کنید.

نسخه های جدید رابط کاربری گوشی آیفون چه زمانی عرضه می‌شوند؟

به صورت کلی اپل، جدیدترین نسخه رابط کاربری اختصاصی خودش را هر سال در کنفرانس WWDC معرفی می‌کند. البته با توجه به اینکه این نسخه برای توسعه دهنده‌ها عرضه می‌شود، در این زمان فقط امکان استفاده از نسخه بتا وجود دارد. پس از مدتی اپل در رویداد اختصاصی خودش که معمولا هفته دوم دسامبر برگزار می‌شود از نسخه اصلی رابط کاربری گوشی اپل رونمایی می‌کند و مدت کوتاهی پس از کنفرانس، این سیستم عامل در اختیار تمامی کاربران قرار خواهد گرفت و تمامی کاربرانی که دستگاه‌های سازگار داشته باشند می‌توانند از آن استفاده کنند. البته آپل در طول سال نیز آپدیت‌های کوچکی را برای این سیستم عامل عرضه می‌کند که تحت عنوان Point Release شناخته می‌شوند و برای رفع باگ و مشکلات امنیتی کاربرد دارند. 

چطور iOS را در گوشی آیفون آپدیت کنیم؟

چطور iOS را در گوشی آیفون آپدیت کنیم؟

زمانی که جدیدترین نسخه رابط کاربری آیفون برای دانلود در اختیار شما قرار بگیرد، از طریق یک پیغام روی گوشی خودتان از این موضوع باخبر خواهید شد. همچنین می‌توانید به مسیر Settings > General > Software update نیز مراجعه کنید و به صورت دستی آپدیت‌های نرم افزاری را بررسی نمایید. در صورتی که جدیدترین نسخه سازگار برای دستگاه شما روی آن نصب شده باشد، در این صفحه می‌توانید ورژن آن را ببینید. برای افزایش امنیت و حریم خصوصی خودتان، بهتر است که رابط کاربری آیفون را به صورت مرتب آپدیت کنید تا از آسیب‌های امنیتی در امان باشید. 

سخن نهایی

در این مقاله به صورت کامل با رابط کاربری آیفون، تاریخ عرضه نسخه های جدید آن و روش آپدیت رابط کاربری گوشی آیفون آشنا شدیم. مثل دیگر محصولات آیفون، مهم‌ترین نقطه قوت iOS نیز سادگی زیاد آن است. در این رابط کاربری می‌توانید به سادگی تمامی کارهای روزمره خودتان را انجام دهید و نیازی نیست که اطلاعات کاملی در مورد بخش‌های مختلف آن داشته باشید.