آنتی ویروس Kaspersky یکی از شرکت های معروف در حوزه آنتی ویروس می باشد. شرکت کسپرسکی یکی از بهترین برنامه‌های امنیتی را برای رایانه‌های شخصی مبتنی بر ویندوز ارائه می‌کند که با گسترش استفاده از گوشی‌های اندرویدی، برای این دستگاه‌ها هم آنتی ویروس کسپرسکی برای اندروید را عرضه کرده است. اگر شما جزو استفاده کنندگان ابزارهای اندرویدی هستید، باید یکی از بهترین نرم افزار‌ های آنتی ویروس اندروید را برای محافظت از آنها در برابر برنامه‌های دستکاری شده و سایر انواع بدافزارها نصب کرده باشید. با این حال، گزینه های زیادی در این زمینه وجود دارد.

 بهترین برنامه‌های آنتی ویروس اندرویدی نه تنها قابلیت های شناسایی و پیشگیری بدافزار را ارائه می‌دهند، بلکه ویژگی‌های حریم خصوصی و ضد سرقت را نیز فراهم می سازند. بسیاری از برنامه های اینچنینی قبل از اینکه شما را مجبور به پرداخت بابت خرید لایسنس نماید، مدت زمان معینی را به عنوان تست نرم افزار بصورت رایگان خدماتشان را ارائه می نمایند و برخی دیگر خدمات کاملا رایگان به مخاطبانشان ارائه می کنند. در این مطلب از همه‌چی آنلاین قصد داریم ضد ویروس کسپرسکی برای گوشی‌های اندرویدی را مورد بررسی قرار دهیم. 

آنتی ویروس کسپرسکی اندروید و iOS

آنتی ویروس کسپرسکی اندروید

آنتی ویروس Kaspersky برای گوشی موبایل که با نام Kaspersky Internet Security برای اندروید هم شناخته می‌شود توانایی تشخیص بدافزارها با ایجاد کمترین تاثیر منفی روی عملکرد گوشی را به مخاطبانش ارائه می کند. با این وجود اگر خواستار ورود به عمق تنظیمات این ضد ویروس اندرویدی هستید، ممکن است رابط کاربری برنامه فوق کمی سردرگم کننده به نظر بیاید. خصوصیاتی که ضد ویروس Kaspersky ارائه می دهد به خوبی از پس وظایف محوله بر می آیند، اما مجموعه ویژگی‌های کلی که بصورت رایگان ارائه شده اند در مقایسه با سایر قابلیت هایی که دارای هزینه و دریافت وجه می باشند، قابل رقابت نیستند. برای دانلود آنتی ویروس کسپرسکی برای موبایل می‌توانید از لینک های زیر اقدام به بارگیری کنید.

دانلود آنتی ویروس کسپرسکی از گوگل پلی

دانلود آنتی ویروس کسپرسکی از اپ استور

قیمت آنتی ویروس Kaspersky Mobile و جنبه هایی که پوشش داده می‌شود

آنتی ویروس Kaspersky همان موتور ضد ویروس و همان عملکرد ضد سرقت را برای هر دو نسخه رایگان و پریمیوم برنامه در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال اشتراک پریمیوم این برنامه قابلیت های بیشتری را ارائه می کند. اشتراک پریمویم ضد ویروس کسپرسکی، اسکن برنامه ریزی شده سیستم، قفل برنامه برای محافظت از بخش‌های خاصی از دستگاه، قابلیت ضد فیشینگ و فیلتر کردن وب‌سایت‌های مخرب را در اختیار کاربران قرار می دهد. آنتی ویروس Kaspersky با قیمت حدودی ۱۴.۹۵ دلار در سال، جز ضد ویروس‌های ارزان قیمت برای موبایل های اندرویدی محسوب می‌شود، اما قابلیت های نسبتاً ناچیزی از قابلیت ها و خصوصیات برای کاربران نسخه رایگان در دسترس است.

محافظت در برابر بدافزار

محافظت در برابر بدافزار

برخلاف بسیاری از رقبای خود در بازار ضد ویروس‌های اندروید، آنتی ویروس Kaspersky به مفهوم سطوح مختلف اسکن بدافزار پایبند است. بخش اسکن ضدویروس از سه حالت اسکن سریع، اسکن کامل و اسکن پوشه پیشتیبانی می کند. برنامه های جدید بصورت خودکار توسط نسخه رایگان ضدویروس اسکن نمی شوند. هر بار برای مجوز دادن به چنین اسکنی باید روی گزینه مربوط ضربه بزنید. به این ترتیب، ضد ویروس Kaspersky متوجه می‌شود که برنامه ای جدید نصب شده است. ویژگی ای که بسیاری از رقبای ضد ویروس کسپرسکی از آن بی‌بهره هستند.

اسکن کامل آنتی ویروس Kaspersky جزو کندترین‌ اسکن ها در بین رقباست و به‌عنوان مثال در Google Pixel 3 تقریباً ۲۴ تا ۵۰ ثانیه طول می‌کشد. محافظت از وب، محدود به مرورگر کروم می باشد که باید به‌عنوان مرورگر پیش فرض انتخاب شود تا با فیلتر وب ضد ویروس Kaspersky به‌درستی کار کند. پس از انجام این کار، تمامی خصوصیات به درستی کار خواهند کرد و در آزمایشی که انجام شد، برنامه به‌طور مؤثری سایت‌های مخرب شناخته شده‌ را که برای آزمایش آنتی ویروس هستند، مسدود کرد. شما همچنین می‌توانید این محافظت را برای لینک‌هایی که قرار است از برنامه‌های دیگر باز شوند اعمال کنید، اما فقط مطمئن شوید که این گزینه را در تنظیمات مربوط به Internet Protection تغییر دهید.

شناسایی بدافزار‌ها توسط ضد ویروس Kaspersky

آنتی ویروس Kaspersky در ارزیابی‌های انجام گرفته توسط آزمایشگاه مستقل آلمانی AV-TEST در جولای ۲۰۱۹ تقریباً عالی بود و ۹۹.۹ درصد از ۳۳۴۷ نمونه بدافزار اندرویدی را که به‌صورت آنلاین با آن‌ها مواجه شد را شناسایی کرد. این برنامه همچنین ۱۰۰ درصد از ۳۴۳۳ نمونه بدافزارهای اندرویدی که پیش از این گسترش پیدا کرده بودند و حالا نمونه‌هایشان توسط AV-TEST جمع‌آوری شده بود را شناسایی کرد.

نتایج به دست آمده حاکی از این است که آنتی ویروس Kaspersky از میانگین ۲۰ برنامه آنتی ویروس اندرویدی که در ماه جولای آزمایش شده‌اند، بهتر می باشد. در بین هشت برنامه آنتی ویروس اندرویدی دیگر که در سال ۲۰۱۹ مورد آزمایش قرار گرفته بودند، 5 برنامه دیگر در ژوئیه ۲۰۱۹ به AV-TEST ارسال شدند. آنتی ویروس اوست، ضد ویروس موبایل مک کافی و ضد ویروس موبایل نورتون هر کدام امتیاز کامل نتایج تشخیص را در نمونه‌های realtime گسترده دریافت کردند.

در هرکدام از ۱۲ دور تست دوماهه AV-TEST در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، کسپرسکی نسبت به شناسایی تمامی بدافزارهای بلادرنگ، بدافزار گسترده یا هر دو، عملکرد پایین‌تری در مقابل محصولات دیگر رقبا داشت. تشخیص بلادرنگ به ۹۹.۶ درصد رسید  اما در تشخیص گسترده کمی بهتر عمل کرده بود و هرگز کمتر از ۹۹.۸ درصد نشده بود. در ارزیابی‌های دقیق تری که توسط آزمایشگاه اتریشی AV-Comparatives در جولای ۲۰۱۹ انجام شد، ضد ویروس کسپرسکی برای اندروید ۹۹.۹درصد بدافزارهای بلادرنگ را شناسایی کرد که با امتیازات اوست، بیت دیفندر و مک کافی مطابقت داشت. سکیوریتی ۳۶۰ گوشی موبایل در تست فوق آزمایشگاه AV-Comparatives مورد بررسی قرار نگرفته بود اما Google Play Protect امتیاز پایین تری از رقبا کسب کرده بود.

ویژگی امنیتی رایگان

ضد سرقت

ضد سرقت

آنتی ویروس Kaspersky یکی از کامل‌ترین مجموعه ابزارهای رایگان ضد سرقت را در این رده داراست، همراه با قابلیت مکان‌یابی دستگاه شما از راه دور، قفل کردن آن، پاک کردن دستگاه، فعال کردن زنگ هشدار و حتی گرفتن سلفی. همه این دستورات را می‌توان از طریق پورتال my.kaspersky.com صادر کرد. این فرمان ها پس از ۲ یا ۳ ثانیه بعد از درخواست از پورتال کسپرسکی روی گوشی اجرا می‌شوند.

هر دو ویژگی Lock & Locate و Alarm به شما امکان می‌دهند پیغام کوتاهی را روی صفحه نمایش دهید. پورتال وب همچنین خلاصه ای از وضعیت دستگاه شما را ارائه می‌دهد. این پورتال یک سایت ساده، اما کاربردی و سریع است. آنتی ویروس Kaspersky یک ویژگی SIM Watch هم ارائه می‌کند که اگر کسی سیم کارت تلفن شما را بردارد، دستگاه شما را قفل می‌کند و پیامی از پیش تعیین‌شده نمایش می‌دهد.

فیلتر تماس

این ویژگی آنتی ویروس Kaspersky عملا بسیار ساده و محدود است. می‌توانید تماس‌ها را برای هر فردی که می‌خواهید فیلتر کنید. همچنین می‌توانید افراد را از لیست مخاطبین خود انتخاب کنید، اما بسیار مفیدتر است که بتوانید شماره‌ای را از گزارش تماس‌های اخیر انتخاب کنید، زیرا احتمالاً مخاطب موجود را مسدود نمی‌کنید. تماس‌های مسدود شده فوراً به پست صوتی هدایت شده و یک اعلان برای تماس از دست رفته نشان داده می‌شود. اما این ویژگی تأثیری روی پیام‌های SMS یا MMS از شماره‌های مسدود ندارد. با این حال، این تنها مسدود کننده تماس در بین برنامه‌های آنتی ویروس اندرویدی بود که واقعاً کار می‌کرد.

پشتیبانی از سیستم عامل WearOS

آنتی ویروس Kaspersky از فعال کردن چند ویژگی در تلفن شما از طریق ساعت هوشمند مبتنی بر Wear OS پشتیبانی می‌کند. می‌توانید یک اسکن را شروع کنید یا دیتابیس ویروس را به روز کنید. همچنین گزینه Find My Phone وجود دارد که مانند عملکرد اصلی Find My Phone در Wear OS است. 

امکانات پریمیویم آنتی ویروس Kaspersky

قفل برنامه

اگر داشته باشند می‌خواهید دستگاه خود را در اختیار دوست یا فرزندتان قرار دهید اما نمی‌خواهید آن‌ها به همه چیز دسترسی ، این قابلیت آنتی ویروس Kaspersky به شما امکان می‌دهد برنامه‌های خاصی را قفل کنید. شما به سادگی می‌تواند گزینه مربوط به برنامه‌هایی را که می‌خواهید محافظت شوند، فعال کنید. با این کار می‌توانید آن‌ها را با قفل استاندارد که با کشیدن انگشت باز می‌شود، پین یا اثر انگشتی که برای دستگاه خود استفاده می‌کنید، محافظت کنید.

محافظت بی درنگ

این قابلیت آنتی ویروس Kaspersky با اسکن خودکار برنامه‌های جدید و فایل‌های جدید در حین نصب، نظارت مداوم بر دستگاه شما را فراهم می‌کند. در مقابل، نسخه رایگان آنتی ویروس Kaspersky متوجه می‌شود که یک برنامه یا فایل جدید نصب شده است، اما از شما می‌خواهد به جای ادامه دادن و انجام خودکار اسکن، مجوز اسکن دستی را بدهید. اگر درخواست مجوز را تایید نکنید، اسکن آغاز نمی گردد. 

نقش آنتی ویروس Kaspersky بر عملکرد دستگاه

برای بررسی تأثیر اجرای آنتی ‌ویروس Kaspersky بر روی موبایل‌های اندرویدی، تست‌های متعددی با استفاده از ابزار بنچمارک اندروید Geekbench 4 بر روی گوشی هوشمند Google Pixel 3 با Android 9.0 Pie انجام شد. عملکرد پایه را بدون نصب برنامه آنتی ویروس به عنوان مبنا در نظر گرفتیم، سپس تست‌های اضافی را پس از نصب ضد ویروس انجام دادیم و در نهایت تست‌های بیشتری را در طول اسکنی کامل با برنامه ضد ویروس انجام دادیم.

زمانی که آنتی ویروس Kaspersky را نصب کردیم، گوشی ۶.۸ درصد سریع‌تر از میانگین عملکرد پایه خود در گیک بنچمارک 4 عمل کرد. احتمالا برنامه فوق عملکردهای ویژه ای را از سیستم عامل اندروید دریافت کرده و آن‌ها را کارآمدتر مدیریت کند. با این حال، عملکرد گوشی نسبت به حالت پایه 7.78 درصد در زمان اجرای اسکن کامل کمتر ثبت شده است. این نتایج کسپرسکی را در جایگاه اول با اجرای برنامه در پس‌زمینه برای تأثیرگذاری بر سیستم قرار می‌دهد. اما آنتی ویروس Kaspersky هنگام اجرای اسکن کامل در جایگاهی میانه در بین رقبا قرار دارد و در میان هشت برنامه‌ای که با آن‌ها مقایسه شد در رده چهارم قرار می‌گیرد.

پشتیبانی از مشتریان آنتی ویروس Kaspersky

آنتی ویروس Kaspersky در مورد آموزش کاربران جدید عملکرد خوبی دارد. شما برای فعال کردن هر کدام از قابلیت‌ها کاملاً راهنمایی می‌شوید و در مورد مجوز‌های دسترسی لازم و دلیلشان توجیه لازم انجام می‌شود. تقریباً ۴ دقیقه طول می‌کشد تا همه‌چیز آماده شود. آنتی ویروس Kaspersky دارای بسته کاملی از گزینه‌های پشتیبانی است، با چت آنلاین و پشتیبانی تلفنی هفت روز در هفته، یا گزینه ارسال درخواست پشتیبانی و انتظار برای پاسخ. همچنین اگر ترجیح می‌دهید پاسخ‌های خود را بیابید، یک پایگاه دانش و یک انجمن انجمن فعال برای پرسش و پاسخ وجود دارد.

رابط کاربری آنتی ویروس Kaspersky

رابط کاربری آنتی ویروس Kaspersky

آنتی ویروس Kaspersky ظاهری تمیز در صفحه اصلی خود دارد، اما با جستجوی بیشتر در برنامه، اوضاع کمی درهم می‌شود. ظاهر منوی کناری در سمت چپ تاریک است، در حالی که بقیه برنامه روشن است و به‌طور کامل منوی موجود در صفحه اصلی را کپی می‌کند. به طور مشابه، به نظر می‌رسد که دستورالعمل‌های طراحی رابط کاربری در بخش‌های مختلف در تضاد هستند. بعضی قسمت‌ها منطبق با دستورالعمل متریال گوگل طراحی شده‌اند که در قسمت‌های دیگر این مسئله رعایت نشده است. بیشتر قسمت‌های مشکل دار مربوط به تنظیمات هستند که لازم نیست مدام با آن‌ها دست و پنجه نرم کنید. بهطور کلی با نگاهی به طراحی رابط کاربری آنتی ویروس Kaspersky نیاز به یک بازنگری در طراحی، برای انطباق با دستورالعمل‌های فعلی، ضروری به نظر می‌رسد.

جمع‌بندی

به‌عنوان یک انتخاب برای برخورداری از مزایای یک برنامه آنتی ویروس خالص، آنتی ویروس Kaspersky موبایل هیچ ایرادی ندارد، اما توصیه کردن آن با وجود ‌Bitdefender Mobile Security یا Norton Mobile Security در بین بهترین برنامه‌های آنتی ویروس اندروید سخت است. در مقایسه با آن دو، آنتی ویروس Kaspersky حفاظت کمتر، ویژگی‌های کمتر و رابط کاربری ضعیف‌تری را ارائه می‌دهد.


منبع: Tomsguide