در این مطلب به بررسی کد دایورت تلفن ثابت و نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت. دایورت تماس با استفاده از کد دایورت، یکی از ویژگی‌هایی بوده که امروزه در بسیاری از تلفن‌های ثابت، گنجانده شده است. شما می‌توانید با فشار دادن یک دکمه یا وارد کردن یک کد دایورت بر روی صفحه نمایش تلفن خود، تماس‌های دریافتی را از تلفن ثابت به یک تلفن دیگر انتقال دهید.

این انتقال تماس تا زمانی‌که آن را غیرفعال نکنید باقی می‌ماند. به این معنی که مثلاً اگر در خانه کار می‌کنید یا در سفر هستید، می‌توانید همه تماس‌های خود در طول هفته را با استفاده از کد دایورت تلفن ثابت به شماره دیگری ارسال کنید. چند سال پیش، دایورت تماس یک ویژگی اضافی روی تلفن‌های ثابت بود اما امروزه، این ویژگی در هر تلفنی به‌صورت استاندارد ارائه می‌شود. به‌طور کلی، شما با وارد کردن کد دایورت تلفن و سپس وارد کردن شماره تلفنی که می‌خواهید تماس‌های خود را به آن ارسال کنید، دایورت تماس را در خط ثابت فعال می‌کنید.

اکنون با ما همراه باشید تا با مزایای استفاده از کد دایورت تلفن ثابت، بیشتر آشنا شوید.

مزایای استفاده از کد دایورت تلفن ثابت

مزایای استفاده از کد دایورت تلفن ثابت

همان‌طور که گفتیم، دایورت تماس، یکی از ویژگی‌های اضافه تلفن ثابت بود. از آن‌جا که کاربرد این ویژگی، بسیار زیاد بود اکنون به یکی از ویژگی‌های اصلی دستگاه‌های تلفن تبدیل شده است. بنابراین دایورت تماس، می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد و میزان پاسخگویی شما در منزل و محل کار را افزایش دهد. در ادامه، این مزایا را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

دایورت تماس باعث افزایش میزان در دسترس بودن کارمندان می‌شود

قبل از تولید تلفن‌های همراه و استفاده از کد دایورت تلفن ثابت، اگر شخصی در محل کار نبود هر کس که به او زنگ می‌زد به احتمال زیاد باید پیغام صوتی می‌گذاشت. در این صورت، آن شخص تا زمانی‌که به آن تلفن ثابت دسترسی نداشت نمی‌توانست به آن پیغام صوتی، گوش کند. این مورد می‌توانست منجر به پیغام‌گذاری‌های طولانی شود. زیرا هر دو طرف، در زمانی که نیاز داشتند با یکدیگر صحبت کنند این امکان را نداشتند و فقط باید پیغام خود را برای شخص دیگر، ثبت می‌کردند.

در واقع در زمان عدم وجود کد دایورت تلفن ثابت، هر دو شخص، در زمان مورد نیاز، ارتباط با یکدیگر را از دست می‌دادند. اما خوشبختانه با دایورت تماس، نمایندگان خدمات پاسخگویی مجازی می‌توانند تماس‌ها را به تلفن همراه یا تلفن منزل کارمند ارسال کنند تا مشتری بتواند در زمان واقعی، کمک مورد نیاز خود را دریافت کند. این کار علاوه‌بر اینکه برای مشتری راحت‌تر است به کارکنان شما نیز اجازه می‌دهد که حتی زمانی‌که به‌صورت فیزیکی، پشت میز خود نمی‌نشینند از کد دایورت تلفن ثابت استفاده کرده، در دسترس بودن خود را حفظ کنند و پاسخگوی مشتری باشند.

دایورت تماس، سفر را برای کارمندان آسان‌تر کرده است

در بسیاری از مشاغل، کار کارمندان، نمی‌تواند به سادگی در یک اتاقک انجام شود. به‌طور مثال، فروشندگان باید از مشتریان بالقوه خود در محل، بازدید کنند. همچنین مشاوران املاک، بیشتر در کنار مشتریانی هستند که خانه خود را برای فروش یا اجاره، نشان می‌دهند. بنابراین زمان زیادی را پشت میزشان نمی‌نشینند تا منتظر تماس افراد باشند. کد دایورت تلفن ثابت، مشکل پاسخگویی به تماس‌های مهم را برای این افراد، فراهم کرده است. همین امر در مورد صنعت ساخت‌و‌ساز و بسیاری از حوزه‌های کاری دیگر نیز صدق می‌کند. در واقع با دایورت تماس، شما مجبور نیستید بین خدمت‌رسانی به یک مشتری و فعالیت بیرون از محل کار، یکی را انتخاب کنید. از این رو، کارمندان نیز آزاد هستند تا به هر جا که می‌خواهند سفر کنند و در عین حال با فعال کردن کد دایورت تلفن ثابت به تماس‌های مهم نیز پاسخ دهند.

دایورت تماس به شما کمک می‌کند تا همیشه در صحنه حاضر باشید!

دایورت تماس نباید فقط از شماره دفتر اصلی شما به تلفن همراه کارمند باشد. در واقع شما می‌توانید از امکان دایورت تماس برای افزایش میزان حضور در محل و راحت‌تر کردن کارها برای بازدید کنندگانتان استفاده کنید. به‌طور مثال،‌ اگر یک دفتر خانگی دارید اما تجارت خود را به‌صورت منطقه‌ای انجام می‌دهید می‌توانید با فعال کردن کد دایورت تلفن ثابت، چندین شماره محلی تنظیم کنید که به خط اصلی شما ارسال شود. در این صورت،‌ مشتریان در شهرستان یا منطقه دیگر، نیازی به برقراری تماس از راه دور ندارند. آن‌ها به سادگی می‌توانند با شماره شما همراه با کد منطقه خود تماس بگیرند تا تماس به خط اصلی، وصل شود.

انواع کد دایورت تلفن ثابت

انواع کد دایورت تلفن ثابت

در مورد ضرورت استفاده از کد دایورت تلفن ثابت، گفتیم که این ویژگی می‌تواند خدمت‌رسانی به مشتری را آسان‌تر کرده و به پیشرفت کسب و کار ما کمک کند. اکنون وقت آن است که با کدهای دایورت تلفن ثابت آشنا شوید تا بتوانید در زمان نیاز،‌ از آن‌ها استفاده کنید. همچنین در ادامه، نحوه لغو و حذف این کدها را نیز توضیح داده‌ایم تا بتوانید هر زمان که نیازی به کد دایورت تلفن ثابت نداشتید آن را به راحتی لغو و یا حذف کنید.

کد دایورت تلفن ثابت

کد دایورت تلفن ثابت

برای این‌که بتوانید یک تماس از تلفن ثابت را روی گوشی موبایل دایورت کنید باید کد دستوری < *۲۱* شماره مورد نظر # > را دنبال کنید. یعنی باید پس از زدن دکمه‌های *۲۱* شماره‌ای که می‌خواهید تماس روی آن دایورت شود را وارد کرده و سپس دکمه # را فشار دهید. پس از زدن این کد دایورت تلفن ثابت، تمام تماس‌ها به خط دوم دایورت می‌شود.

اگر این عملیات، با موفقیت انجام نشد یعنی این‌که خط شما قابلیت دایورت کردن تماس‌ها را ندارد. در این صورت باید به مخابرات منطقه خود مراجعه کرده و این قابلیت را برای تلفن ثابت منزل یا شرکت خود فعال کنید. این پروسه ممکن است تا دو روز طول بکشد. اما اگر پس از آن هم امکان استفاده از کد دایورت تلفن ثابت برای شما فعال نشد به این معنا است که مشکل از مخابرات منطقه بوده و مخابرات باید آن را برطرف کند. در واقع تا زمانی‌که این مشکل از طرف مخابرات، حل نشود امکان دایورت تماس نیز برای شما فعال نخواهد شد.

کد حذف دایورت تلفن ثابت

اکنون ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که اگر دایورت تماس به‌درستی انجام شد چگونه می‌توانیم در صورت نیاز، آن را لغو کنیم؟ برای حذف کد دایورت تلفن ثابت، شما باید کد #۲۱# را شماره‌گیری کنید تا بتوانید کد را غیرفعال کنید.

کد دایورت تماس تلفن ثابت به ثابت

کد دایورت تماس تلفن ثابت به ثابت

روشی که در بالا گفته شد برای دایورت تماس از تلفن ثابت به خطوط تلفن همراه بود. اکنون برای دایورت تماس از تلفن ثابت به ثابت می‌توانید کدهای دستوری زیر را دنبال کنید:

  1. *۶۱* شماره مورد نظر #
  2. *۶۵* شماره مورد نظر #

همان‌طور که می‌بینید از کد دایورت تلفن ثابت اول برای دایورت کردن تماس هنگام اشغال بودن خط و از کد دوم برای دایورت تماس در هنگام عدم پاسخگویی است. با استفاده از این کدهای دستوری شما می‌توانید تماس‌ها را از یک تلفن ثابت به تلفن ثابت دیگر دایورت کنید. البته باید توجه داشته باشید که برای استفاده از امکان دایورت تماس از طریق کدهای بالا، تلفن ثابت شما باید مجهز به سیستم Tone باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که می‌توانید به‌جای استفاده از کد دایورت تلفن ثابت *۶۱* از کد دستوری *۴۳*  نیز استفاده کنید. همچنین به‌جای استفاده از کد دستوری *۶۵* نیز می‌توانید از کد *۶۲* استفاده کنید.

نحوه لغو کد دایورت تلفن ثابت به ثابت

برای حذف تلفن ثابت به ثابت نیز می‌توانید به راحتی از کدهای #۶۱# و #۶۵# استفاده کرده و دایورت تماس را لغو کنید.

هزینه دایورت تماس تلفن ثابت به چه صورت محاسبه می‌شود؟

پس از فعال کردن انواع کد دایورت تلفن ثابت، تمام هزینه‌های تماس از حساب شما کسر شده و مبلغ آن روی قبض تلفن شما می‌آید. همچنین اگر امکان دایورت تلفن ثابت را برای شماره‌ای در خارج از کشور فعال کرده باشید هزینه بین‌الملل برای خط شما محاسبه خواهد شد.

نکات مربوط به کد دایورت تلفن ثابت

در هنگام دایورت تلفن ثابت بهتر است که به چند نکته توجه کنید:

  • یکی از مشکلاتی که در هنگام استفاده از کد دایورت تلفن ثابت وجود دارد این است که ممکن است شما این ویژگی را برای تلفن ثابت خود فعال کرده و سپس فراموش کنید که آن را لغو کنید. بنابراین اگر دایورت تماس را فعال کردید به یاد داشته باشید که اگر دیگر نیازی به آن نداشتید حتما آن را غیر فعال کنید تا تماس‌ها به خط دیگری منتقل نشود و آن‌ها را از دست ندهید.
  • همچنین اگر تماس‌های دایورت‌شده ممکن است اختلالی در اوقات فراغت یا تفریح شما ایجاد کنند می‌توانید پس از فعال کردن کد دایورت تلفن ثابت، تلفنتان را برای چند ساعت، بی‌صدا کرده و یا امکان ایجاد پیام صوتی را برای مشتریان خود فعال کنید.

سخن پایانی

به‌طور کلی، دایورت تماس می‌تواند ارتباط شما با مشتریان را حفظ کرده و به شما کمک کند تا تماس‌های مهم را از دست ندهید. با استفاده از این ویژگی، شما می‌توانید تماس‌هایی که با تلفن ثابت محل کارتان گرفته می‌شود را حتی در خارج از شرکت و در روزهای تعطیل نیز پاسخ دهید. علاوه‌بر آن با استفاده از کد دایورت تلفن ثابت، نیاز نیست که مسافرت‌ها و یا تفریحات خود را تنها به این دلیل که باید در شرکت حضور داشته باشید و پاسخ مشتریان را بدهید کنسل کنید. زیرا با امکان دایورت تماس تلفن ثابت، می‌توانید تماس‌های کاری را در خارج از محل کار و مسافرت نیز جواب دهید. کافی است که از فعال بودن این ویژگی روی تلفن ثابت خود مطمئن شده و از انواع کد دایورت تلفن ثابت که در بالا گفته شد استفاده کنید. در این صورت می‌توانید تماس‌های خود را به‌راحتی از تلفن ثابت به تلفن ثابت دیگر و یا به گوشی اپل،‌ سامسونگ و... دایورت کنید!

منبع: itstillworks