One UI 2 عنوان نسخه به روزشده‌ای از رابط کاربری سامسونگ است که اخیراً وارد بازار شده است. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی رابط کاربری One UI 2 و بررسی معایب و مزایای آن، به مقایسه این رابط کاربری با نسل قبلی‌اش یعنی One UI بپردازیم و ببینیم که سامسونگ چه تغییراتی را در این نسخه جدید پیاده‌سازی کرده است. اگر شما هم دوست دارید بیش‌تر در مورد راین رابط کاربری بدانید با ما همراه باشید.

رابط کاربری One UI 2 سامسونگ چیست؟

بعد از ارائه ورژن 10 از نسخه های اندروید، سامسونگ دست به کار شد و تغییرات این پلتفرم گوگل را در سیستم خود ادغام کرد که نتیجه آن طراحی رابط کاربری One UI بود که حالتی متعادل از سفارشی‌سازی و در عین حال وفاداری به سیستم‌عامل اصلی را در خود دارد؛ به طوری که بسیاری از کارشناسان معتقدندOne UI بهترین تغییر نرم‌افزاری سامسونگ برای گوشی‌های هوشمندش بوده است.

تنها بعد از گذشت یک سال، سامسونگ که می‌دانست فضای زیادی برای پیشرفت این رابط کاربری جدید وجود دارد روی ساخت رابط کاربری One UI 2 متمرکز شد؛ سامسونگ در در نسخه دوم از این رابط کاربری یعنی One UI 2، بیش از هر چیز بر رفع نقص‌های جزئی و تکمیل کردن ویژگی‌های این رابط کاربری جدید پرداخت؛ هرچند این به‌روز رسانی به اندازه نسخه اول One UI غنی از ویژگی نیست اما طراحی و بصری سامسونگ در رابط کاربری One UI 2 سامسونگ به کاربر این امکان را می‌دهد تا به راحتی به آن‌چه که نیاز دارد دسترسی داشته باشد.

سامسونگ پیش از عرضه پرچم‌داران مورد انتظارش، رابط کاربری One UI 2 سامسونگ را با چند محصول میان‌رده مانند گلکسی A71 و گلکسی A51 در اختیار کاربران قرار داد؛ اما همان‌طور که انتظار می‌رفت کامل‌ترین حالت تجربه One UI 2 با خانواده گلکسی S20 و گکلسی زد فیلیپ است. در واقع رابط کاربری One UI 2 سامسونگ یک تجربه کاربری ارتقا یافته مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید 10 است که مهم‌ترین ویژگی آن این است که به کاربر کمک می‌کند تا به آن‌چه که واقعاً مهم است تمرکز کند. One UI 2 در عین جسورانه بودن، طراحی سازماندهی شده، ساده و مرتب را با کاهش پیچیدگی‌ها مد نظر قرار داده است و بدین ترتیب یک تجربه بصری بهتر و آسان را در اختیار کاربر می‌گذارد که نمود آن در حالت Dark Mode و تغییراتی است که در مجوزها و اعلان‌ها مشاهده می‌شود.

ویژگی‌ها و قابیلت‌های رابط کاربری وان یو ای 2:

  1. استفاده روزمره آسان 
  2. تمرکز بر روی فعالیت‌های مهم
  3. دستیابی سریع به نیازها
  4. دارک مود بهتر

در یک کلام باید گفت که رابط کاربری One UI 2 برای دسترسی بهتر کاربر طراحی شده است و چیدمان عناصر به گونه‌ای است که کاربر خواهد توانست کارها را با سرعت بیش‌تر (حتی در صفحه نمایش بزرگ‌تر) انجام دهد. این موضوع مطمئنا تا حدودی بر روی قیمت گوشی سامسونگ تاثیرگذار است.

مقایسه رابط کاربری One UI 2 با One UI 1

سامسونگ در کنار وفاداری بیش‌تر به اندروید 10 در بخش مربوط به کاربری‌ها و تعامل‌های One UI 2  ، تغییراتی را در این نسخه از One UI   اعمال کرده است که در این بخش از مقاله به مقایسه جامع رابط کاربری One UI2 و One UI 1 خواهیم پرداخت؛  مبنای ما برای One UI 2 بررسی گوشی‌ گلکسی S10 سامسونگ با سیستم‌عامل اندروید 10 است.

لازم است این نکته را خاطر نشان کنیم که در تمام تصاویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد، تصویر سمت چپ مربوط به Android Pie/One UI 1.x و تصویر سمت راست مربوط به Android 10/One UI 2 است.

مقایسه رابط کاربری One UI 1.x و One UI 2 از نظر بهبود خوانایی صفحه قفل

یکی از قابلیتهای وان یو ای 2 این است که صفحه قفل می‌تواند نواحی کم‌نور و تاریک تصویر زمینه را تشخیص دهد و برای بهبود خوانایی متناسب با آن متن را تغییر دهد.

در تصویر زیر نشان داده‌ایم که در نمایش یک تصویر که نیمی از ان سیاه و نیمی سفید است، رابط کاربری One UI 1.x از رنگ سفید برای تمام متن استفاده می‌کند که باعث شده است نیمه بالایی چندان خوانا نباشد، اما رابط کاربری One UI 2 ضمن سفید نگه‌داشتن رنگ متن در قسمت پایین، با تغییر رنگ متن قسمت بالایی به سیاه باعث شده است که متن خواناتر باشد.

مقایسه رابط کاربری One UI 2 با One UI 1

مقایسه از نظر آیکن‌های نوتیفیکشن در صفحه قفل

در رابط کاربری One UI 2  با تنظیم کردن صفحه قفل به این صورت که فقط اعلان‌ها نمایش داده شود، با تپ کردن بخش اعلانات به نوتیفیکشن‌ها روی صفحه توسعه می‌یابند، در حالی که در رابط کاربری One UI 1.x، با تپ کردن اعلانات، شاهد نوارهای لغزنده نیز خواهیم بود.

در رابط کاربری One UI 2  با تنظیم کردن صفحه قفل به این صورت که فقط اعلان‌ها نمایش داده شود، با تپ کردن بخش اعلانات به نوتیفیکشن‌ها روی صفحه توسعه می‌یابند، در حالی که در رابط کاربری One UI 1.x، با تپ کردن اعلانات، شاهد نوارهای لغزنده نیز خواهیم بود.

مقایسه از نظر آیکن‌های نوتیفیکشن در صفحه قفل

کاهش اندازه تاریخ و زمان

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تاریخ و زمان در One UI 2 کوچک‌تر شده و به سمت چپ متمایل شده است که این وضعیت استفاده از گوشی را با یک دست راحت‌تر خواهد کرد.

کاهش اندازه تاریخ و زمان

منوی والپیپر اختصاصی

در One UI 1.X زمانی که کاربر می‌خواهد والپیپر را ز طریق تنظیمات یا صفحه اصلی تغییر دهد، به گلکسی استور هدایت می‌شوید این در حالی است که در One UI 2 یک منوی اختصاصی برای والپیپرها در نظر گرفته شده است که امکان مشاهده گزینه‌های مختلف و پیش‌نمایش صفحه اصلی فعلی و تصاویر پس‌زمینه صفحه قفل شده گوشی وجود دارد.

گزینه My wallpapers نیز برای مرور والپیپرهای از قبل لود شده در نظر گرفته شده است. Lock Screen نیز امکان تنظیم والپیپرها را بر اساس دسته‌های خاص میسر کرده است.

هم‌چنین امکان انتخاب والپیپیر از طریق عکس‌های گالری گوشی با گزینه Gallery و انتخاب والپیپرهای فروشگاه با Explore more wallpaper فراهم است.

منوی والپیپر اختصاصی

مقایسه از نظر رابط کاربری دوربین

رابط کاربری دوربین در One UI 2 بروزرسانی شده است و آیکن‌های مختلفی به برنامه دوربین اضافه شده است. در بخش More می‌توانید مدهای بیش‌تری را ببینید که شامل انواع Photo, Live focus, Video و Live focus video هستند، اگر بخواهید به همان ظاهر One UI 1.x برگردید می‌توانید هر کدام از این مدها را به دلخواه به رابط کاربری دوربین انتقال دهید.

در One UI 1.x افکت‌ها در بالای دکمه شاتر قرار داشتند اما در رابط کاربری One UI 2  سامسونگ روش تغییر افکت فوکوس زنده تغییر کرده است و یک دکمه اختصاصی برای آن در نظر گرفته شده است که با فشار دادن آن می‌توان تمام افکت‌ها را مشاهده نمود. البته ممکن است بسیاری از کاربران این  تغییر را نپسندند و همان سبک قبلی را دوست داشته باشند.

مقایسه از نظر رابط کاربری دوربین

فول اسکرین شدن دوربین هنگام اضافه کردن عکس در برنامه‌های پیام‌رسان

یکی از قابلیت‌های رابط کاربری وان یو ای 2 این است که زمانی که شما در یک پیام‌رسان بر روی آیکون دوربین تپ می‌کنید تا عکس بگیرید، برنامه دوربین به صورت تمام صفحه مستقیماً در خود پیام‌رسان باز می‌شود.

در حالی که در وضعیت مشابه در رابط کاربری One UI 1.x دوربین در نیمه پایینی صفحه باز می‌شود و در صورت تمایل با تپ کردن بر روی صفحه می‌توان دوربین را به صورت فول اسکرین درآورد.

تقسیم شدن نوتیفیکشن‌های بخش اعلانات به انواع بی‌صدا و صدا دار

در رابط کاربری One UI 2  سامسونگ ، اعلان‌هایی را که کاربر نمی‌خواهد با صدا یا لرزش اطلاع‌رسانی شوند، در زیر بخش Silent notifications گروه‌بندی می‌شوند؛ معمولاٌ اعلان‌هایی که به طور مداوم ایجاد می‌شوند مانند وضعیت هوای گوگل، جزء این دسته قرار می‌گیرند.

مقایسه از نظر صفحه پاپ آپ مجوز

در رابط کاربری One UI 2  سامسونگ ، صفحه پاپ آپ اعطای مجوز به جای قرار گرفتن در وسط صفحه نمایش، در پایین صفحه قرار داده شده است. به علاوه گزینه‌های بیش‌تری برای دادن مجوز در نظر گرفته شده است، که می‌توانید یک مجوز را Deny کنید و به این طریق دیگر برای دادن آن مجوز از شما سؤال نمی‌شود یا فقط در حالی که از این برنامه استفاده شود اجازه دسترسی داشته باشد.

مقایسه از نظر صفحه پاپ آپ مجوز

تغییرات در صفحه Recents

در رابط کاربری One UI 2 منوی پاپ آپی که در زمان تپ کردن آیکن App در برنامه‌های اخیر یا صفحه مالتی تسکینپ دریافت می‌شوند به بخشش پایین صفحه نمایش انتقال پیدا کرده‌اند؛ در این منو می‌توانید گزینه‌های مختلفی  برای باز کردن یک برنامه در یک پنجره جدید، مشاهده اطلاعات برنامه، تقسیم صفحه نمایش، مشاهده نسبت ابعاد یا قفل کردن برنامه در نظر گرفته شده است.

تغییر در نمایش تقویم

سامسونگ در رابط کاربری One UI 2 دسترسی به ماه یا سال خاصی را ساده‌تر کرده است؛ به این صورت که به جای تغییر ماه، اکنون کاربر تمام ماه‌های سال را به عنوان دکمه‌هایی در بخشی از صفحه دریافت خواهد کرد و هنگامی که کاربر بخواهد به ماه خاصی انتقال پیدا کند کافی است که دکمه مربوطه را لمس کند.

تغییر در نمایش تقویم

مقایسه از نظر Device care

سامسونگ  در One UI 2 صفحه Device care را تغییر داده است و چهار دسته اصلی (باتری، ذخیره‌سازی، حافظه، امنیت) به صورت یک لیست عمودی درآمده‌اند، هم‌چنین امتیاز محاسبه شده برای بهینه‌سازی کلی دستگاه نیز در بالا نشان داده می‌شود.

هم‌چنین یک دکمه اختصاصی در بالای صفحه Device care تعبیه شده است که نکاتی را برای بهینه‌سازی دستگاه عنوان شده است، این در حالی است که در رابط کاربری One UI 1.x هیچ بخش راهنمایی در نظر گرفته نشده است.

مقایسه از نظر Device care-2

از قابلیت‌های رابط کاربری وان یو ای 2 که به صفحه Device care  اضافه شده است، بررسی مصرف باتری در 7 روز گذشته است. به این طریق می‌توانید آمار مصرف باتری دستگاه را در 7 روز گذشته در اختیار داشته باشید.

مقایسه از نظر Device care

بررسی رابط کاربری One UI 2: ادغام شدن تنظیمات آلارم، تایمر، کرنومتر و ساعت جهانی در برنامه ساعت

در رابط کاربری One UI 2 یک منوی یکپارچه برای آلارم، ساعت جهانی، تایمر و کرنومتر در برنامه ساعت وجود دارد؛ این در حالی است که در رابط کاربری One UI 1.x برای تغییر تایمر باید از طریق صفحه تایمر عمل کنید و برای تغییر واحد پیش‌فرض برای درجه هوا در هواشناسی از فارنهایت به سلسیوس، از طریق سربرگ ساعت جهانی اقدام می‌کردید؛ اکنون تمام این تغییرات را می‌توان در یک صفحه انجام داد.

ادغام شدن تنظیمات آلارم، تایمر، کرنومتر و ساعت جهانی در برنامه ساعت

بررسی رابط کاربری One UI 2: تغییر اندازه پاپ آپ تماس در هنگام استفاده از برنامه‌های دیگر

در رابط کاربری One UI 1.x اگر در هنگام استفاده از برنامه‌های گوشی، شخصی با شما تماس می‌گرفت، این تماس به وسیله یک پنجره پاپ آپ بزرگ به کاربر اطلاع داده می‌شد. اما یکی دیگر از قابلیت‌های رابط کاربری وان یو ای 2  امکان تغییر اندازه این پاپ است، برای این منظور کافی است که بعد از باز کردن برنامه Phone روی سه نقطه بالا و سمت راست ضربه بزنید و سپس گزینه Call display while using aoo را انتخاب نمایید.

به این ترتیب هنگامی که شما مشغول کار با گوشی هستید و تماسی دریافت می‌کنید،  تنها یک پاپ آپ کوچک را دریافت خواهید کرد که دارای دکمه‌های پذیرش تماس و رد تماس است.

بررسی رابط کاربری One UI 2: مقایسه از نظر فلش‌های پیدا کردن کلمات در صفحه

در One UI 2 هنگامی که کاربر برای پیدا کردن کلمه‌ای در صفحه وب از قابلیت Find on page مرورگر اینترنت سامسونگ استفاده می‌کند، فلش‌هایی برای رفتن به کلمات بعدی و قبلی در پایین صفحه و سمت راست نمایش داده می‌شود و استفاده از یک دست را آسان‌تر می‌کند، در حالی که در نسخه قبلی این فلش‌ها در بالای صفحه و در کنار بخش تایپ قرار داشتند.

البته باید خاطر نشان کنیم که این قابلیت در گوگل کروم به این دلیل که ساخت سامسونگ نیست تغییر نمی‌کند.

مقایسه از نظر فلش‌های پیدا کردن کلمات در صفحه

بررسی رابط کاربری One UI 2: ساعت رومینگ در Always On Display

کاربرانی که از قابلیت Always On Display استفاده می‌کنند (این قابلیت امکان اضافه کردن چند منطقه زمانی را به صفحه ADD فراهم کرده است)، با استفاده از رابط کاربری One UI 2  سامسونگمی‌توانند هر منطقه زمانی را در یک لیست عمودی مشاهده کنند، این در حالی است که در نسخه قبلی هر ردیف دو منطقه زمانی را با فونت بزرگ‌تر نشان می‌داد و بنابراین فضای کم‌تری برای اضافه کردن چندین ساعت در مقایسه با One UI 2 وجود داشت.

ساعت رومینگ در Always On Display

بررسی رابط کاربری One UI 2: مقایسه از نظر صفحه قفل‌دار کلیدهای میانبر 

در رابط کاربری One UI 2 سامسونگ دیگر لازم نیست که فقط میانبر برنامه را در صفحه قفل داشته باشید، هنگامی که برای تنظیم میانبرهای صفحه قفل  از طریق مسیر Setting > Lock Screen > Shortcuts وارد منوی شخصی‌سازی شویم، لیستی از میانبرهای جداگانه را می‌بینید ؛ در زیر بخش No Unlock Required می‌توان میانبرهایی مانند چراغ‌قوه را مشاهده کرد.

مقایسه از نظر صفحه قفل‌دار کلیدهای میانبر

قابلیت های رابط کاربری وان یو ای 2: پاک کردن برنامه‌های پس‌زمینه

Auto Optimization از قابلیت‌های رابط کاربری وان یو ای 2 که در قسمت Device Care قرار دارد این است که علاوه بر این‌که کاربر می‌تواند برنامه‌هایی که اخیراً استفاده کرده است از حافظه پاک کند، می‌تواند برنامه‌هایی را نیز که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند پاک نماید.

البته این قابلیت هنگامی فعال است که دستگاه از رم کم‌تر از 12 گیگابایت استفاده کند.

قابلیت های رابط کاربری وان یو ای 2: مقایسه از نظر تغییر انتخابگر رنگ

در رابط کاربری One UI 2  سامسونگ برخلاف نسخه قبلی  که از یک دایره RGB کامل استفاده می‌کرد، رنگ‌های از پیش تعریف شده‌ای نمایش داده می‌شود که باعث می‌شود کاربر راحت‌تر بتواند رنگ دلخواه خود را انتخاب نماید، امکان تغییر سایه رنگ نیز با استفاده از اسلایدر پایین صفحه مهیا است.

قابلیت های رابط کاربری وان یو ای 2: مقایسه از نظر تغییر انتخابگر رنگ

درخواست اسکنر اثر انگشت در Secure Folder 

در  رابط کاربری One UI 2  سامسونگ اگر دستگاه با اسکنر اثر انگشت امن شده باشد، هنگام باز کردن پوشه Secure Folder از کاربر تقاضای اسکن اثر انگشت می‌شود و بعد می‌توان به صفحه (از الگو یا رمز عبور) رفت.

به علاوه در One UI 2  در مقایسه با نسخه قبلی، در بخش تنظیمات گوشی گزینه‌های جداگانه‌ای برای تم و والپیپیر، حریم خصوصی و موقعیت مکانی در نظر گرفته شده است.

قابلیت های رابط کاربری وان یو ای 2

مزایای رابط کاربری One UI 2  

سامسونگ قابلیت‌های جدیدی را به این نسخه از One UI  اضافه کرده است که آن را از رقبا و نسخه‌های قبلی متمایز کرده است. از مهم‌ترین این مزیت‌ها امکان ضبط تصویر نمایشگر است.

گوگل در ابتدا تلاش کرد که ضبط تصویر را در اندروید 10 عرضه کند، وعده‌ای که عملی نشد.اما سامسونگ این قابلیت را به رابط کاربری One UI 2  خود اضافه کرده است.

در بخش Screen Recording نه تنها می‌توان تصویر نمایشگر گوشی را ضبط کرد، بلکه امکان اضافه کردن صدای سیستم، رسم خط روی تصویر و اضافه کردن تصویر دوربین جلو نیز مهیا شده است.

نکته جالب دیگر در دسترس بودن منوی کنترل ضبط به صورت شناور است که در اپلیکیشن‌های متفرقه امکان‌پذیر نیست.

دیگر مزیت رابط کاربری One UI 2  سامسونگ، امکان اضافه کردن دو حالت چهره برای تشخیص چهره از طریق دوربین جلو است؛ هم‌چنین کاربر می‌تواند تنظیمات را به گونه‌ای انجام دهد که تنها زمانی عملیات تشخیص چهره انجام شود که چشم‌ها باز باشد.

معایب رابط کاربری One UI 2  

بعد از نصب به‌روزرسانی رابط کاربری One UI 2  سامسونگ، هیچ‌گونه تغییر بصری خاصی توجه کاربر را به خود جلب نخواهد کرد؛ در واقع سامسونگ به جای اعمال تغییرات در رابط کاربری اقدام به ارتقاء تجربه کاربری و شخصی‌سازی نرم‌افزار نموده است.

نمی‌توان گفت که به رو رسانی‌های نرم‌افزاری سامسونگ به ارتقاء عملکرد هندست‌های کمپانی کمک کرده است؛ لذا بعضاً کاربران ناچار به ریسیت کردن دستگاه خود شده‌اند. ظاهراً به روز رسانی رابط کاربری One UI 2  سامسونگ تأثیرقابل توجهی بر عملکرد دستگاه و شارژدهی باتری نداشته است.