رابط کاربری One UI 3.1، یکی از جدیدترین نسخه‌های رابط کاربری سامسونگ است که علاوه بررفع نقص‌های جزئی نسخه‌های قبلی، ویژگی‌های جدیدی را نیز در دسترس کاربران این رابط کاربری قرار داده است. اگر می‌خواهید بیش‌تر با قابلیت‌ها و ویژگی‌های رابط کاربری One UI 3.1 آشنا شوید و بدانید که این نسخه چه تغییری نسبت به نسل‌های قبلی‌اش دارد، پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه این مقاله را از دست ندهید

معرفی رابط کاربری One UI 3.1

معمولاً در صنعت گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، هر برند معروفی برای محصولات خود که مبتنی بر نسخه های اندروید هستند، یک پوسته و رابط کاربری اختصاصی طراحی میکند. کمپانی سامسونگ نیز هر ساله رابط کاربری به‌روزی را برای محصولات خود ارائه می‌دهد. آخرین رابط کاربری سامسونگ، One UI نام دارد که در سال 2018 معرفی شد و اولین نسخه آن یعنی One UI 1 برای اندروید 10 طراحی و ارائه گردید.

معرفی رابط کاربری One UI 3.1

سامسونگ در این رابط کاربری توجه زیادی به شخصی‌سازی کرده است و بعد از آن و به مرور، نسخه‌های جدیدی از رابط کاربری One UI 3 را با پیشرفت‌های کوچک که ویژگی‌های جدیدتری دارند به بازار معرفی کرد. رابط کاربری One UI 3.1 سامسونگ که مبتنی بر اندروید 11 است، یکی از جدیدترین نسخه‌های رابط کاربری One UI است که اخیراً در دسترس علاقه‌مندان به گوشی‌های سامسونگ قرار گرفته است و برای اولین بار همراه با پرچمداران جدید سامسونگ یعنی گلکسی سری S21 عرضه شد. 

ویژگی‌های رابط کاربری One UI 3.1 در مقایسه با نسل‌ قبل 

ویژگی‌های رابط کاربری One UI 3.1 در مقایسه با نسل‌ قبل

در این بخش قصد داریم به بررسی و ویژگی‌های جدید نرم‌افزاری و قابلیت های رابط کاربری وان یو ای 3.1 سامسونگ بپردازیم؛ البته لازم به ذکر است که تمام این ویژگی‌ها در تمام دستگاه‌های گلکسی در دسترس نیست ، بنابراین لازم است در هنگام دریافت آپدیت جدید بر روی گوشی سامسونگ خود، فهرست تغییرات را با دقت مطالعه نمایید.

1) ادغام فید Google Discover

می‌توانید با شخصی‌سازی لانچر اصلی One UI 3.1، فید Google Discove را به صفحه منفی یک گوشی سامسونگ خود اضافه نمایید. لانچر دستگاه به طور پیش‌فرض روی Samsung Free تنظیم شده است، اما با طی کردن مراحل زیر می‌توانید آن را تغییر دهید:

روی صفحه اصلی ضربه بزنید و انگشت خود را نگه دارید تا منوی تنظیمات شخصی‌سازی باز شود. صفحه را تا آخر به طرف چپ بکشید تا تصویری مطابق تصویر زیر را مشاهده نمایید.

اکنون Google Discover را انتخاب کنید. برای خاموش کردن این قابلیت ، بر روی دکمه کشویی سمت راست بالا ضربه بزنید؛ و برای برگشتن به صفحه Samsung Free می‌توانید مجدداً مراحل گفته شده را طی کنید.

2) کنترل دستگاه‌های Google Home

کنترل دستگاه‌های Google Home

سامسونگ در تنظیمات سریع خود قابلیت Device Control اندروید 11 را در قسمت Devices قرار داده است. با استفاده از این قابلیت رابط کاربری وان یو ای 3.1، می‌توانید دستگاه‌های خانه هوشمند را از طریق Google Home یا دیگر اپلیکیشن‌های سازگار با خانه هوشمند، به لیست این منو اضافه کنید. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا بدون ورود به نرم‌افزار Google Home، بتوانید به راحتی تمام دستگاه‌های متصل به این نرم‌افزار را کنترل کنید.

3) ادغام Google Duo

شرکت سامسونگ برای یکپارچه‌سازی بهتر Google Duo در رابط کاربری One UI 3.1 ارتباط تنگاتنگی با گوگل داشته است. در بررسی رابط کاربری One UI 3.1، شاهد ادغام بی نقص Google Due در برنامه تماس پیش‌فرض گوشی هستیم. 

همان‌طور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید، در رابط کاربری One UI 3.1 سامسونگ، گزینه جدیدی باعنوان "تماس تصویری با استفاده از ...." به منوی سه نقطه در برنامه تماس پیش‌فرض گوشی اضافه شده است.

با ضربه زدن بر روی این گزینه Google Due به عنوان برنامه تماس تصویری انتخاب خواهد شد. در این وضعیت هر زمانی که مخاطب مورد نظر شما برای تماس Google Due در دسترس باشد، دکمه جدید Google Due را در کنار دکمه تماس خواهید دید، با ضربه زدن بر روی این دکمه می‌توانید با آن مخاطب تماس تصویری برقرار نمایید.

علاوه بر این یکپارچه‌سازی در برنامه تماس پیش‌فرض، در گلکسی سری S21 قابلیت فریم‌بندی خودکار Google Duo نیز وجود دارد؛ این قابلیت مرتباً تصویر شما را در در قسمت جلو و مرکزی تماس تصویری قرار می‌دهد تا نیازی به تنظیم کردن دائمی فریم از طرف کاربر وجود نداشته باشد. 

4) افکت‌های تماس تصویری Video Call Effects

افکت‌های تماس تصویری یک ویژگی جالب دیگر است که در این بخش از بررسی رابط کاربری One UI 3.1 سامسونگ به آن می‌پردازیم؛ این ویژگی در در صفحه تنظیمات دستگاه و در بخش ویژگی‌های پیشرفته Advanced features قابل دسترسی است.

با استفاده از این قابلیت، کاربر می‌تواند در هنگام تماس تصویری، افکت‌های پس‌زمینه جالبی را به صورت خودکار اضافه کند.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، در حال حاضر برای این قابلیت رابط کاربری وان یو ای 3.1 سه افکت پس‌زمینه ارائه شده است که شامل تار Bluar، رنگ Colorو تصویر Image است.

با فعال کردن این ویژگی، گزینه تار، یک پس‌زمینه تار را به تماس تصویری شما اضافه خواهد کرد.

گزینه رنگ، پس‌زمینه شما را با یک رنگ یک‌دست خواهد پوشاند، گزینه تصویر نیز تصویر دلخواه شما را در پس‌زمینه تنظیم می‌کند.

برای این‌که ببینید تصویر پس‌زمینه در طول تماس تصویری چگونه خو.اهد بود، و آیا مطابق با ذهنیت شما است یا ، می‌توانید بعد از آن‌که یکی از این سه گزینه را انتخاب کردید، برروی دکمه پیش نمایش ضربه بزنید.

هم‌چنین در این صفحه لیستی از برنامه‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند را ارائه می‌دهد.

5) حذف کردن اطلاعات مکانی (GPS Location) از تصاویر و Prinate Share

در این بخش از بررسی رابط کاربری One UI 3.1 به دیگر قابلیت رابط کاربری وان یو ای 3.1 خواهیم پرداخت که امکان حذف کردن اطلاعات مکانی تصاویر قبل از به اشتراک‌گذاری آن‌ها است.

برای استفاده از این ویژگی، بعد از انتخاب عکس مورد نظر در برنامه گالری، دکمه Share را بزنید و سپس گزینه "حذف کردن اطلاعات مکانی" Remove Llocation Data  را که در قسمت پایینی پیش‌نمایش در صفحه اشتراک‌گذاری قرار دارد، انتخاب کنید.

سامسونگ برای کنترل بیش‌تر بر روی محتواهایی که به اشتراک می‌گذاریم، برنامه جدیدی به نام Private Share عرضه کرده است. با استفاده از این برنامه، کاربر می‌تواند قبل از به اشتراک‌گذاری هر فایلی (عکس، ویدیو، اسناد و ...)، مشخص کنید که چه زمانی امکان دسترسی به آن فایل لغو شود.

البته لازم است که برای دسترسی به این قابلیت، کاربر از قبل این ویژگی را در دستگاه خود فعال کرده باشد. 

به این منظور به بخش تنظیمات امنیتی و بیومتریک بروید و گزینه Private Share را انتخاب کنید؛ با این کار یک منو باز می‌شود که به وسیله آن خواهید توانست برنامه Private Share را به لیست برنامه‌های گوشی خود اضافه کنید.

قابلیت Private Share بر روی تمام دستگاه‌های گلکسی با سیستم‌عامل اندروید 9 به بالا کار می‌کند اما نکته‌ای که باید مد نظر داشت این است که برای استفاده از این ویژگی لازم است که هم فرستنده و هم دریافت کننده این برنامه را بر روی گوشی هوشمند خود داشته باشند.

شما می‌توانید با ضربه زدن بر روی آیکون Private Share، برنامه را باز کنید و گزینه "اشتراک‌گذاری فایل" را از منوی مربوطه انتخاب نمایید، سپس در صفحه بعدی مخاطب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

به این ترتیب می‌توانید دسترسی به فایل را در هر زمانی که مد نظر شما است ملغی کنید، یا این‌که دو روز صبر کنید تا دسترسی دریافت کننده به صورت خودکار لغو شود.

6) ادامه دادن برنامه‌ها روی دستگاه‌های دیگر (Auto Sswich)

اگر شما نیز از ان دسته افرادی هستید که بیش از یک گوشی گلکسی دارید، رابط کاربری One UI 3.1 سامسونگ یک ویژگی جذاب برای شما خواهد داشت. این ویژگی، "ادامه دادن برنامه‌ها در دستگاه دیگر" است. برای دسترسی به این قابلیت رابط کاربری وان یو ای 3.1 باید از طریق قسمت تنظیمات دستگاه به بخش ویژگی‌های پیشرفته بروید. 

با فعال کردن این ویژگی، اگر از یک حساب کاربری یکسان سامسونگ یکسان در یک دستگاه دیگر نیز استفاده می‌کنید، خواهید توانست برنامه را در آن دستگاه نیز ادامه دهید. 

برای "ادامه استفاده از یک برنامه در دستگاه‌های دیگر"، صفحه برنامه‌های اخیر را در دستگاه دیگر باز کنید و آیکون جدید را انتخاب نمایید؛ ضمناً می‌توان از این برنامه برای کپی کردن، متن، تصویر و ... از یک دستگاه و ارسال آن به دستگاه دیگر نیز استفاده کرد.

به عنوان مثال برای استفاده کنندگان از هدفون‌های بی‌سیم گلکسی بادز لایو پلاس و پرو، هنگامی که با تبلیت سامسونگ خود در حال بازی یا شنیدن موسیقی هستند و گوشی سامسونگ آن‌ها زنگ می‌خورد، هدفون  این موضوع را تشخیص داده و موسیقی را متوقف می‌کند، به این ترتتیب صدا از تبلت شما به گوشی سویچ خواهد شد.

البته برای کارکرد درست لازم است که اولاً این قابلیت در هر دو دستگاه سامسونگ فعال باشد، ثانیاً بلوتوث هر دو دستگاه روشن باشد و هر دو به یک شبکه وای‌فای متصل باشند.

در حال حاضر این قابلیت رابط کاربری وان یو ای 3.1  فقط برای برنامه‌های مرورگر اینترنت و یادداشت‌های سامسونگ فعال است، اما این احتمال وجود دارد که در آینده سامسونگ پشتیبانی از برنامه‌های بیش‌تری را به این برنامه اضافه کند.

7) محافظ راحتی چشم کاربر  (Eye Comfort Shield) 

سامسونگ با توسعه ویژگی فیلتر نور آبی که در نسخه‌های قبلی رابط کاربری One UI  وجود داشت، قابلیت جدیدی را در رابط کاربری One UI 3.1 خود عرضه کرده است که به نام محافظ راحتی چشم نام‌گذاری شده است.

این ویژگی در بخش تنظیمات صفحه  نمایش قرار دارد  که از طریق آن می‌توان میزان نور آبی را با تغییر دادن رنگ‌های صفحه نمایش محدود نمود.

همان‌طور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید، این ویژگی دارای دو گزینه با عنوان "تطبیقی" و "سفارشی" است.

گزینه تطبیقی، به منظور محدود کردن نور آبی، رنگ‌ها را به صورت خودکار با توجه به زمان روز تغییر می‌دهد؛ با فعال کردن این ویژگی کاربر متوجه تغییرات کوچکی در رنگ‌های نمایش داده شده در صفحه نمایش در طول روز و نمایش رنگ‌های بسیار گرم‌تر در طول شب می‌شود.

گزینه "سفارشی" به کاربر این اجازه را می‌دهد تا دمای رنگ را به دلخواه و به صورت دستی تغییر دهد؛ هم‌چنین امکان تنظیم برنامه برای تنظیمات خودکار رنگ صفحه نمایش وجود دارد؛ به این صورت که کاربر می‌تواند برنامه را طوری تنظیم کند که تنظیمات رنگ سفارشی همیشه فعال باشد یا از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب تغییر کند و یا این‌که در یک زمان مشخص تغییر کند.

8) پاک کن اشیاء  (Object Eraser)  

پاک کن اشیا این امکان را به صاحیان گوشی‌های سامسونگ دارای رابط کاربری One UI 3.1 می‌دهد که موارد ناخواسته را از تصاویر خود پاک کنند. 

این ویژگی به صورت پیش‌فرض فعال نیست و برای فعال‌سازی آن باید بر روی منوی سه نقطه در قسمت بالا و سمت راست ویرایشگر تصویر ضربه بزنید، سپس از منوی پایینی، گزینه New Labs را انتخاب نمایید، در صفحه بعدی ویژگی پاک کن اشیا را فعال کنید.

با فعال شدن این قابلیت رابط کاربری وان یو ای 3.1، یک آیکون جدید به ویرایشگر تصویر اضافه می‌شود.

برای حذف کردن یک سوژه از تصویر مورد نظر، ابتدا آیکون جدید را انتخاب کنید و در صفحه بعدی سوژه مورد نظر برای حذف شدن را انتخاب کنید. با این کار شیء مورد نظر به صورت هایلایت درمی‌آید که با انتخاب دکمه پاک کردن، آن شیء حذف خواهد شد.

البته این قابلیت رابط کاربری وان یو ای 3.1 احتمالاً فقط برای گوشی‌های قدرتمند سامسونگ در دسترس است.

9) ویژگی‌های جدید دوربین در بررسی رابط کاربری One UI 3.1

نمای کارگردان

درادامه  بررسی رابط کاربری One UI 3.1 سامسونگ، به نمای کارگردان می‌پردازیم.

نمای کارگردان این امکان را فراهم می‌کند که کابر بتواند به طور هم‌زمان با تمام دوربین‌های گوشی به ضبط ویدیو بپردازد، این ویژگی در گلکسی اس 21 اولترا به این مفهوم است که کاربر به نمای چهار دوربین مختلف دسترسی دارد و هر زمان که بخواهد می‌تواند بدون هیچ مشکلی به نماهای مختلف سوئیچ کند.

نمای وبلاگ‌نویس (Vlogger View)

نمای وبلاگ‌نویس در گلکسی سری S21، امکان استفاده هم‌زمان از دوربین جلو و پشت را قراهم کرده است. دلیل نام‌گذاری این قابلیت به این دلیل است که وبلاگ‌نویس‌ها می‌توانند در هنگام ضبط فیلم خاصی، واکنش خود را نیز ثبت کنند. 

Single Take

در رابط کاربری One UI 3.1 سامسونگ، ویژگی Single Take به‌روز شده است و اکنون می‌توانید در هر ثانیه، فریم‌های بیش‌تری ضبط کنید. به علاوه با استفاده از Single Take 2 امکان ضبط ویدیوهای اسلوموشن نیز وجود دارد. ضمناً با این قابلیت کاربر می‌تواند نوع عکس‌هایی که قصد ثبت آن‌ها را دارد انتخاب کند، برای این کار تنها کافی است بر روی علامت پیکان در قسمت بالا و سمت راست اپلیکیشن دوربین ضربه بزنید و سپس نوع تصاویر را انتخاب کنید.

بهبود دهنده فوکوس

برنامه دوربین گلکسی اس 21 اولترا، به بهبود دهنده فوکوس مجهز شده است. بهبود دهنده فوکوس در حالت عکس‌برداری 108 مگاپیکسلی در گوشه پایین از سمت راست ظاهر می‌شود تا از فوکوس مناسب کل شیء مطمئن شوید.

تغییرات جزئی دیگر در بررسی رابط کاربری One UI 3.1 سامسونگ

در ادامه لیستی از تغییرات جزئی دیگر را که سامسونگ در رابط کاربری One UI 3.1 عرضه کرده است مشاهده می‌کنیم:

 1. ارائه مجموعه الگوهای لرزشی بیش‌تر
 2. انتخاب الگوی لرزش برای اعلانات در بخش تنظیمات صدا و لرزش
 3. دسترسی به تنظیمات صفحه اصلی از طریق برنامه تنظیمات
 4. امکان غیرفعال کردن تبلیغات در هنگام استفاده از اینترنت موبایل
 5. اضافه شدن چندد تصویر پس‌زمینه اضافی برای تماس
 6. اضافه شدن هشدارهای جدید در برنامه ساعت با عنوان زمان خواب و بیدار
 7. تغییر نام Live Focus و Live Focus Video در برنامه دوربین به نام‌های Portrait و Portrait Video
 8. در دسترس بودن Samsung Free  به عنوان یک برنامه مستقل

One UI Core 3.1 چیست؟

One UI Core 3.1 چیست؟

این رابط کاربری، ورژن سبک‌تری از رابط کاربری One UI 3.1 است که برای دستگاه‌های پایین‌رده‌تر سامسونگ عرضه شده است؛ One UI Core 3.1 برای این گوشی‌ها عملکرد مطلوب‌تر و قابلیت‌های سفارشی‌سازی بهتر را به ارمغان می‌آورد.

کدام گوشی‌های سامسونگ رابط کاربری One UI 3.1 را دریافت می‌کنند؟

رابط کاربری One UI 3.1 برای اولین بار به همراه سری گلکسی S21 معرفی شد. دیگر پرچمداران سامسونگ که به این رابط کاربری مجهز شده‌اند S20 و نوت 20 هستند.

همچنین بر اساس گزارش‌ها، این به‌روز رسانی برای اکثر گوشی‌های سامسونگ که از اندروید 11 پشتیبانی می‌کنند، قابل دسترس است. دستگاه‌هایی را که به طور رسمی از سوی شرکت سامسونگ در لیست دریافت این آپدیت قرار گرفته‌اند عبارتند از:

 1. گلکسی سری S20
 2. گوشی‌های نوت 20
 3. گلکسی Z Fold 2
 4. گلکسی Z Flip 
 5. گلکسی سری s10
 6. گلکسی سری نوت 10
 7. گلکسی Fold
 8. گلکسی A70
 9. گلکسی A71
 10. گلکسی A51
 11. گلکسی A80
 12. گلکسی A90
 13. گلکسی A50
 14. گلکسی M31
 15. گلکسی M30S

رابط کاربری One UI 3.1 برای تبلت های گلکسی

رابط کاربری One UI 3.1 برای تبلت های گلکسی

سامسونگ به‌روزرسانی One UI 3.1 را برای تبلت‌های Galaxy Tab S7 و Tab S7 Plus منتشر کرده است که ویژگی‌های جدیدی را به این تبلت‌ها اضافه خواهد کرد.

چگونگی اطلاع از نسخه One UI و به‌روز رسانی آن در دستگاه شما

برای اطلاع از نسخه نصب شده بر روی گوشی خود، کافی است که روی آیکون تنظیمات گوشی ضربه بزنید و به انتهای این بخش بروید، سپس بر روی گزینه "همه چیز درباره تلفن" ضربه بزنید. اکنون به برگه اطلاعات نرم‌افزار بروید تا در قسمت بالای این صفحه بتوانید نسخه One UI گوشی خود را ببینید.

اگر گوشی سامسونگ شما از نسخه‌های قدیمی این رابط کاربری استفاده می‌کند و می‌خواهید بدانید که آیا به‌روز رسانی برای گوشی شما منتشر شده است یا خیر، مراحل زیر را دنبال کنید:

وارد بخش تنظیمات گوشی خود شوید.

به انتهای بخش تنظیمات بروید و روی Software Update ضربه بزنید.

به‌روز رسانی گوشی شما چک می‌شود و در صورت به‌روز رسانی، دستورالعمل نصب برای شما نمایش داده می‌شود.