اگر مانند اکثر مردم هستید، یعنی از گوشی هوشمند خود به صورت روزانه یا ساعتی استفاده می کنید و برای عکس گرفتن نیز از استفاده از دوربین اجتناب می کنید. ما در این مقاله ابزاری را به شما معرفی می کنیم که به بهبود عکاسی و فیلم برداری شما با لنز گوشی، کمک می کند.

لنز کلیپسی از جمله ابزاری است که به بهود عکاسی و فیلم برداری با گوشی موبایل کمک می کند و بسیار کاربردی است.استفاده از لنز های کلیپسی، یک راه بسیار ساده و خلاقانه برای بهبود توانایی های عکاسی یک کاربر معمولی تلفن هوشمند است. تنها چیزی که لازم است، یک کلیپس سریع است تا دوربین داخلی استاندارد خود گوشی هوشمند را به یک دوربین همه کاره با سیستم لنز قابل تعویض ارتقا دهد. که می تواند عکاسی خیره کننده از طبیعت و عکس های منظره با زاویه دید عریض بگیرد. این لنز کلیپسی موبایل، که برای افراد خلاق و حرفه ‌ای طراحی شده، به جمع برخی از بهترین لوازم جانبی گوشی های هوشمند می پیوندد.

انواع لنز کلیپسی

به طور معمول، چهار نوع لنز هنگام خرید لنز کلیپسی برای عکاسی با تلفن همراه، در دسترس است. که هنگام خرید باید به این موضوع توجه کنید که لنز را برای گرفتن چه نوع عکس هایی خریداری می کنید. انواع لنز کلیپسی موبایل:

 1. ماکرو
 2. تله فوتو
 3. چشم ماهی 
 4. زاویه باز

انتخاب یک نوع لنز عکاسی، می تواند مشکل باشد. وقتی صحبت از عکاسی با موبایل می شود، چهار نوع لنز در دسترس شماست. هر نوع لنز کار های بسیار متفاوتی انجام می دهند، بنابراین قبل از خرید به طور کامل در مورد آن ها مطالعه کنید. اگر می خواهید چند لنز مختلف با یکدیگر آزمایش شوند، یکی از گزینه های کیت لنز گوشی هوشمند را در نظر بگیرید. این کیت ها با چندین لنز دوربین گوشی موبایل، همراه هستند و گاهی اوقات حتی شامل یک کنترل از راه دور، دوربین یا سه پایه تلفن نیز می شوند.

لنز کلیپسی ماکرو

لنز کلیپسی ماکرو

لنز های گیره دار ماکرو برای گرفتن عکس های نزدیک و پرتره ایده آل هستند و آن چه را که چشم ما نمی تواند ببیند، تشخیص می دهند. یک لنز کلیپسی ماکرو خوب برای تلفن همراهتان، به شما این امکان را می دهد که موهای یک عنکبوت یا یک قطره آب روی یک برگ را ثبت کنید. یعنی ایده عکاسی ماکرو این است که تا حد امکان جزئیات را در یک عکس ثبت کنید.گاهی اوقات به دلیل جزئیات بسیار زیاد ثبت شده در هنگام عکاسی ماکرو گوشی هوشمند، تصاویر انتزاعی به نظر می رسند. اگر از حیوانات کوچک، هنر و صنایع دستی یا جواهرات عکاسی می کنید، این لنز کلیپسی، بهترین گزینه برای شماست. در ساده ترین عبارت، عکاسی ماکرو گوشی هوشمند، عکاسی از وسایل فوق العاده کوچک با گوشی هوشمند در مقابل دوربین های DSLR یا بدون آینه است. از بهترین لنز های کلیپسی ماکرو برای عکاسی با انواع دوربین گوشی های هوشمند، موارد زیر است.

 • لنز Moment Macro 10 x
 • لنز گیره دار Rhino Shield 2 in 1
 • باند لنز Easy Macro

لنز کلیپسی چشم ماهی

لنز کلیپسی چشم ماهی

لنز چشم ماهی عکس هایی بسیار شیک ایجاد می کند. بنابراین قبل از سرمایه گذاری روی آن مطمئن شوید که این لنز برای شما مناسب است. این نوع لنز ها، بسیار تخصصی هستند و در نتیجه انتخاب آن ها بسیار کم است. لنز های چشم ماهی برای مواردی مانند عکاسی هنری، عکاسی اکشن و ورزشی، عکاسی منظره و عکاسی از منظره شهری و خیابانی ایده آل هستند. از جمله لنز های چشم ماهی، میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • لنز دوربین گوشی Black Eye Pro Fish Eye G4
 • کیت لنز تلفن Key Wing 3 in 1
 • لنز چشم ماهی 14 میلی متری لحظه ای

لنز تله فوتو

لنز تله فوتو

اگر می خواهید از فاصله دور عکس های عالی و با کیفیت بگیرید، به یک لنز تله فوتو نیاز دارید. این لنز کلیپسی، سوژه شما را بدون هیچ زوم بزرگ نمایی می کنند. سوژه های عکس های شما نسبت به دوربین نزدیک تر ظاهر می شوند، به همین دلیل است که لنز تله فوتو هم برای عکاسان ورزشی و هم برای عکاسان حیات وحش عالی است. لنز های تله فوتو برای عکاسی پرتره نیز عالی هستند، ( به همین دلیل است که اپل از لنز تله فوتو برای حالت پرتره خود استفاده می کند.) در این جا سه مورد از بهترین لنز های تله فوتو را معرفی می کنیم.

 • Beastgrip Pro Series 3x Tele Conversion Lens
 • لنز Moment Tele 58 mm
 • لنز تله فوتو 65 میلی متری اولانزی 2x

لنز زاویه باز

یک لنز با زاویه باز از شکست نور از طریق لنز استفاده می کند تا میدان دید عکاس را به سادگی افزایش دهد. اگر منظره را بر پرتره اولویت می دهید، لنز زاویه باز برای اهداف شما عالی است. لنز فقط باعث می شود تصویر بزرگ‌ تر به نظر برسد و چشم ها را به شکلی متفاوت در عکس جذب کند. یکی از راه های استفاده از روشی که چشمان شما را جلب می کند، مناظر شهری است. حرکت چشم ها در این مورد ناشی از زاویه دار بودن ساختمان ها است. فراوانی خطوط پیشرو موجود در ساختمان‌ ها، تابلوهای خیابان‌ ها و دیگر اشیاء شهری، چشم را از طریق عکس جلب می کند. صرف نظر از اینکه از کدام لنزی استفاده می کنیم، این مورد صادق است، اما لنز با زاویه دید بیشتر خطوط را بیشتر از سایر لنز ها برجسته می کند. این لنز ها برای عکاسی مناظر زیبا و افسانه ای، ثبت مناظر شهری و نوع خاصی از پرتره، مناسب هستند. از بهترین لنزهای زاویه باز موارد زیر، هستند.

 • Beast Grip X KENKO Pro Series
 • لنز دوربین تلفن با زاویه باز 16 میلی متری ULANZI با فیلتر CPL
 • لنز واید 18 میلی متری لحظه ای

نحوه استفاده از لنز کلیپسی

تا الان با لنز کلیپسی و انواع آن آشنا شدید. اکنون به نحوه استفاده و اتصال این لنز ها به لنز گوشی می پردازیم. متصل کردن لنز کلیپسی به لنز گوشی بسیار آسان است و فقط کافیست مراحل گفته را طی کنید.

 • آن را در پشت گوشی هوشمند خود بچسبانید.
 • هر دو لنز ( لنز گوشی هوشمند و لنز گیره ) را تراز کنید. 
 • با توجه به قاب سوژه خود، آن را روی گوشی هوشمند خود تنظیم کنید.
 • همچنین اگر گوشی هوشمند شما دارای دوربین جلویی است، می توانید از آن استفاده کنید.
 • برای عکاسی از پایه استفاده کنید تا از تار شدن دوربین گوشی جلوگیری کند.

بررسی انواع دوربین ها

دوربین بدون لنز برای یک عکاس بی فایده است. لنز چیزی است که نور را از آن چه از طریق منظره یاب می بینید، به یک نقطه کوچک 35 میلی متری در پشت فیلم، DSLR یا دوربین بدون آینه شما، متمرکز می کند. اگر لنز را از دوربین خود بردارید، تنها نوع تصویری که می توانید تولید کنید، نور سفید است. در نتیجه، یک لنز با کیفیت بالا می تواند به شما کمک کند حتی با یک دوربین ارزان، عکس های عالی بگیرید، در حالی که یک لنز با کیفیت پایین می تواند بهترین دوربین را متوسط و در نتیجه کیفیت تصویر را ضعیف کند. در اینجا به بررسی سه نوع دوربین واید، اولتراواید و ماکرو می پردازیم. با ما همراه باشید تا از نکات گفته شده، بی بهره نمانید.

لنز دوربین واید

لنز دوربین واید

لنز واید هر لنزی است که فاصله کانونی کوتاه و میدان دید وسیعی داشته باشد. این لنز به دوربین این امکان را می دهد که خیلی بیشتر از یک لنز معمولی از صحنه عکس بگیرد و برای عکاسی معماری و منظره یا هر برنامه دیگری که عکاس را ملزم می کند اطلاعات پس زمینه بیشتری را در تصویر به دست آمده اضافه کند، عالی است. لنز های واید به عکاسان اجازه می دهند تا بدون حذف عناصر مهم در پس زمینه، تا حد امکان به سوژه نزدیک شوند و به بینندگان احساس وجود را القا می کنند. گویی صحنه را با چشمان خود تماشا می کنند. در دوربین های فول فریم، هر لنزی با فاصله کانونی 35 میلی متر یا بیشتر به عنوان لنز زاویه باز در نظر گرفته می شود، در حالی که 24 میلی متر و باز تر به عنوان لنز با زاویه فوق عریض در نظر گرفته می شود.

لنز دوربین اولتراواید

لنز دوربین اولتراواید

لنز اولتراواید یک لنز با زاویه فوق عریض، تصاویری با زاویه دید بسیار گسترده تولید می کند. این یک انتخاب محبوب در بین عکاسان معماری و منظره است، زیرا می تواند قسمت زیادی از پیش زمینه و همچنین عناصر اطراف را در عکس جا دهد. برخی از لنز های فوق عریض از نوع چشم ماهی هستند، در حالی که برخی دیگر مستطیل هستند. لنز ultra-wide لنزی است که فاصله کانونی کمتر از 24 میلی متر را در میدان دید معادل فول فریم، پوشش می دهد. این شامل لنز های پرایم و همچنین لنز های زوم می شود. لنز های فوق عریض توسط انواع مختلفی از عکاسان استفاده می شود، اما مسلماً این لنز ها در بین عکاسان معماری و منظره محبوبیت بیشتری دارند. عکاسان معماری از لنز های فوق عریض برای قرار دادن ساختمان های بلند در کادر خود استفاده می کنند. به ویژه عکاسان املاک و مستغلات، اغلب از لنز های فوق عریض برای عکاسی از فضای داخلی استفاده می کنند.

لنز دوربین ماکرو

لنز دوربین ماکرو

لنز ماکرو یک لنز دوربین اختصاصی است که از نظر نوری بهینه شده است تا فواصل فوکوس بسیار نزدیک را کنترل کند. همچنین می تواند از سوژه های میکروسکوپی، تصاویر واضح و بسیار دقیق بگیرد. معمولاً نسبت بزرگنمایی 1:1 و حداقل فاصله فوکوس حدود 12 اینچ (30 سانتی متر) یا کمتر دارد. بر خلاف سایر لنز ها، در ماکرو هانسبت اندازه سوژه در صفحه حسگر مشابه یا بزرگ تر از اندازه واقعی سوژه در زندگی واقعی است. بدیهی است که از لنز های ماکرو برای عکاسی از نمای نزدیک استفاده می شود. همچنین یک لنز عالی برای عکاسی از محصولات است، به خصوص اگر با محصولات کوچک تر سر و کار دارید. لنز ماکرو شما، می تواند به عنوان یک لنز پرتره نیز عمل کند. در واقع برای پرتره به خوبی کار می کند، زیرا جزئیات شگفت انگیزی را ثبت می کند. همچنین به شما امکان می دهد حتی زمانی که خیلی نزدیک به سوژه می ایستید به فوکوس صحیح برسید. به علاوه، لنز ماکرو دارای فواصل کانونی است که برای پرتره نیز ایده آل است.