لوکیشن گوشی یکی از بهترین راه‌های راهنمایی افراد برای یافتن مکان و پیدا کردن یک آدرس است. به‌جای بیان شفاهی آدرس‌ها می‌توانید از طریق اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های پیام‌رسان اجتماعی لوکیشن مورد نظر خود را برای دیگران بفرستید. با استفاده از این قابلیت افراد می‌توانند در هر زمان به موقعیت مکانی فعلی شما دسترسی داشته باشند. ما در این مطلب به معرفی روش‌های ارسال لوکیشن می‌پردازیم.

چگونه لوکیشن بفرستیم؟

شما می‌توانید با استفاده از برنامه‌های مختلف در گوشی موبایل، مکان فعلی خود یا آدرس یک مکان خاص را در هر زمان برای دیگران ارسال کنید. این قابلیت، مکان مورد نظر را به‌صورت تصویری بر روی نقشه به مخاطب شما نشان می‌دهد. در برخی از آپدیت‌های پیام‌رسان‌ها با استفاده از ویژگی Live Location می‌توان لوکیشن را به‌صورت زنده برای دیگران ارسال کرد. در این صورت، مخاطب شما به‌صورت لحظه‌ای موقعیت مکانی شما را مشاهده خواهد کرد. 

نحوه فعال‌سازی لوکیشن گوشی

لوکیشن گوشی یا GPS قابلیتی در گوشی‌های موبایل است که به موجب آن می‌توان موقعیت مکانی را تشخیص داد. این عمل از طریق اتصال به شبکه‌های ماهواره‌ای صورت می‌گیرد. گوشی یا هر گچت هوشمندی که از ویژگی GPS پشتیبانی می‌کند، می‌تواند موقعیت مکانی کاربر را نشان دهد. برای انجام این کار مانند زیر عمل کنید:

فعال سازی لوکیشن در گوشی اندروید

فعال سازی لوکیشن در گوشی اندروید

· انگشت خود را بر روی صفحه به سمت پایین بکشید تا نوار ناوبری گوشی نمایان شود. در این بخش آیکونی تحت عنوان Location یا GPS وجود دارد که باید آن را روشن کنید. در این صورت، قابلیت GPS در دستگاه شما فعال می‌شود. اگر این آیکون را مشاهده نکردید، از منو تنظیمات گوشی سامسونگ به قسمت Connection بروید و Location را روشن کنید. 

 • برای گوشی‌های شیائومی در انتهای منو تنظیمات گوشی شیائومی بر روی گزینه Location یا مکان ضربه بزنید و سپس آن را On یا فعال کنید.

فعال سازی لوکیشن در تنظیمات آیفون

https://hamechionline.ir/introducing-the-most-important-iphone-settings

 • ابتدا از صفحه Home گوشی به تنظیمات آیفون بروید. 
 • سپس به بخش Privacy بروید
 • حال بر روی Location Services ضربه بزنید.
 • در این بخش می‌توانید GPS گوشی خود را فعال یا غیرفعال کنید.

نحوه ارسال لوکیشن در واتساپ

نحوه ارسال لوکیشن در واتساپ

واتساپ یکی از اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی است که قابلیت اشتراک موقعیت مکانی را در اختیار کاربران خود قرار داده‌است. با استفاده از این قابلیت کاربران می‌توانند موقعیت جغرافیایی خود را برای دیگران ارسال کنند. برای ارسال لوکیشن از طریق واتساپ مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا در گوشی خود برنامه واتساپ را اجرا کنید.
 • در قسمت پایین و سمت چپ صفحه بر روی علامت «+» ضربه بزنید. 
 • حال گزینه لوکیشن را انتخاب کنید.
 • اگر موقعیت خود را بر روی نقشه تایید می‌کنید، بر روی گزینه Send Your Current Location ضربه بزنید. با این کار موقعیت جغرافیایی شما برای مخاطب مورد نظر در قالب یک پیام ارسال می‌شود.

قابلیت ارسال Live Location نیز در واتساپ وجود دارد. برای این کار مراحل بالا را انجام دهید و در پایان به جای Send Your Current Location بر روی Share Live Location ضربه بزنید.

نحوه ارسال لوکیشن در تلگرام

نحوه ارسال لوکیشن در تلگرام

برای ارسال موقعیت مکانی خود از طریق برنامه تلگرام به‌صورت زیر عمل کنید:

 • ابتدا برنامه تلگرام را در گوشی خود اجرا کنید و صفحه چت شخصی خود با مخاطب مورد نظر خود را باز کنید.
 • در پایین صفحه و در کنار کادر تایپ پیام، بر روی علامت سنجاق ضربه بزنید.
 • سپس در کادر باز شده گزینه Location را انتخاب کنید.
 • در صورت تایید موقعیت مکانی خود برای ارسال لوکیشن فعلی، گزینه Send My Current Location را انتخاب کنید و اگر مایل به ارسال موقعیت مکانی به‌صورت زنده و لحظه‌ای هستید، بر روی Share My Live Location For… ضربه بزنید.

نحوه ارسال لوکیشن از طریق گوگل مپ

نحوه ارسال لوکیشن از طریق گوگل مپ

گوگل مپ محبوب‌ترین برنامه نقشه‌برداری جهان است که در هر دو دستگاه‌ اندرویدی و آی.او.اسی قابل استفاده است. افراد می‌توانند با استفاده از آن موقعیت مکانی خود و یا مقصد مورد نظر را با مخاطبین خود به اشتراک بگذارند.

 • برای ارسال موقعیت مکانی خود از طریق گوگل مپ ابتدا لوکیشن گوشی خود را روشن کنید. 
 • سپس اپلیکیشن گوگل مپ را اجرا کرده و موقعیت مکانی خود را با پین قرمز رنگ بر روی نقشه تثبیت کنید.
 • در پایین صفحه بر روی Share ضربه بزنید و اپلیکیشن پیام‌رسانی که می‌خواهید را انتخاب کنید و لوکیشن را برای مخاطب مورد نظر بفرستید.

برای کمک به دیگران در پیدا کردن لوکیشن یک مکان خاص، می‌توانید موقعیت مکانی مقصد مورد نظر را جست‌و‌جو کنید و پس از یافتن آدرس، آن را همانند بالا با دیگران به اشتراک بگذارید.

کلام آخر

با پیشرفت تکنولوژی تقریبا تمام فعالیت‌های ما به‌وسیله گوشی موبایل انجام می‌شود و ویژگی لوکیشن گوشی یکی از پرکاربردترین قابلیت‌های تلفن‌های همراه است. با استفاده از این تکنولوژی، پیدا کردن موقعیت جغرافیایی افراد بسیار ساده است و به‌راحتی می‌شود آن‌ها را پیدا کرد. اطلاع دادن موقعیت مکانی خود به دیگران می‌تواند در مواقع لزوم موجب احساس امنیت و حفظ آرامش ما شود.

منبع: dummies