برودکست واتساپ یا همان فهرست‌های پخش، در واقع فهرست‌های ذخیره شده از مخاطبین واتس اپ بیزینس هستند که به شما امکان می‌دهند به تعداد زیادی از مشتریان خود به طور همزمان پیام ارسال کنید. به بیانی دیگر ویژگی Broadcast List به شما امکان می‌دهد یک پیام یا مدیا را به طور همزمان به چندین مخاطب ارسال کنید. پیام پخش شده به نظر می‌رسد که یک پیام فردی از طرف شما باشد. اما قبل از هر چیز باید مطمئن باشید که تمامی مخاطبین شماره شما را در دفترچه تلفن گوشی همراهشان ذخیره کرده باشند. اما این کار را باید چگونه انجام دهیم؟ ساخت برودکست واتساپ چگونه هست و دارای چه تنظیماتی است؟ در این مطلب به سوالات شما پاسخ می‌دهیم. با همه‌چی آنلاین همراه باشید. 

برودکست واتساپ چیست؟

قبل از اینکه به سوال شما مبنی بر برودکست واتساپ چیست؟ پاسخ دقیق‌تری بدهیم، بهتر است کمی هم با مفهوم واتساپ بیزینس آشنا شوید. واتساپ بیزینس یا همان واتساپ تجاری کمک می‌کند تا در پلتفرم واتساپ حضوری تجاری با توجه به کسب و کارتان داشته باشید و از این طریق ارتباطی موثر و پویا با مشتریان حرفه خود برقرار کنید. این بدین معناست که اگر شما دارای دو خط تلفن (سیم کارت یک و دو) بوده و یکی را به خط کاری اختصاص داده باشید، می‌توانید دو واتساپ یکی با کاربری شخصی و دیگری برای بیزینستان روی گوشی داشته باشید.

در این حالت قابلیت برودکست واتساپ می‌تواند به کمک شما بیاید تا یک پیام یا فایلی مالتی مدیا را به شکلی مستقل و همزمان به مشتریان خود ارسال کنید. اغلب صاحبان کسب و کار تمایل دارند تا یک مسیج تبلیغاتی با مضامینی مانند تخفیف آخر سال، کالکشن‌های جدید و ساعات کاری، آدرس و لوکیشن جدید، تبریک سال نو و... را به صورت همگانی یا به اصطلاح Send To All برای مشتریان خود ارسال کنند. برودکست واتساپ این امکان را در اختیار آنها می‌گذارد تا یک مسیج را به تمامی آنهایی که در کانکت گوشی خود ذخیره کرده‌اند، ارسال نماید. در واقع مزیت این روش این است که شما قرار نیست پیامی را جداگانه برای افراد تایپ و یا کپی کنید. فوروارد کردن پیام نیز بسیار زمان‌بر است. تصور کنید قرار است یک پیام را برای 200 نفر فوروارد کنید! استفاده از برودکست که از ترفندهای واتس آپ محسوب می‌شود، در زمان و وقت برای شما صرفه‌جویی معرکه‌ای می‌کند!

از سمتی دیگر این مسیج به صورتی برای فرد ارسال می‌شود که گویی مخاطب ويژه‌ای‌ست که اختصاصاً مسیج برای او ارسال شده است. او می‌تواند به مسیج بیزینسی شما پاسخ دهد و شما پیام او را به صورت یک پیام عادی در صفحه چت واتساپ خود مشاهده خواهید کرد. 

ساخت برودکست واتساپ چگونه است؟

ساخت برودکست واتساپ چگونه است؟

ساخت برودکست واتساپ و ارسال یک پیام به انبوهی از مخاطبین بسیار ساده است! کافی‌ست مراحل زیر را دنیال کنید: 

 1. اپلیکیشن واتساپ خود را باز کنید. 
 2. صفحه نخست واتساپ همواره روی تب Chats است. در قسمت فوقانی سمت راست اپلیکیشن روی سه نقطه عمودی (منوی تنظیمات واتساپ) بزنید. 
 3. در پنجره کوچک باز شده، گزینه New broadcast را انتخاب کنید. 
 4. حال لیستی از مخاطبین یا مشتریان خود مشاهده می‌کنید. روی تمامی افرادی که می‌خواهید پیام مورد نظر برای آنها فرستاده شود، بزنید تا یک علامت تیک سبز کوچک کنار اسمشان نمایان شود.
 5. حالا روی دایره تایید سبز پایین که در سمت راست نمایشگر ظاهر شده، بزنید. 
 6. در این مرحله کافی است تا پایم مورد نظرتان را در فیلد موجود تایپ کنید. همچنین می‌توانید عکس یا فیلمی را ضمیمه نمایید. 
 7. در مرحله آخر تنها گزینه ارسال را بفشارید. پیام شما برای تمامی اعضا فرستاده شده است. 

نکته در مورد برودکست واتساپ

در زمانی که مسیج مربوطه را برای افراد مورد نظر خود ارسال کردید، در صفحه چت یا گفتگوهای خود یک برودکست لیست مشاهده خواهید کرد. این بخش از لحاظ ظاهر بی‌شباهت به یک گروه واتساپی نیست. اما پیام‌های ارسال شده شما همگی به صورت مستقل و جداگانه برای مخاطبین فرستاده شده است. نکته دیگر در مورد این قابلیت این است که شما با ارسال اولیه یک پیام و انتخاب لیستی از اعضا، در واقع اقدام به ساخت برودکست واتساپ نیز کرده‌اید. این برودکست دارای تنظیماتی بوده که در بخش زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

نکاتی درباره تنظیمات برودکست واتساپ

نکاتی درباره تنظیمات برودکست واتساپ

تنظیمات برودکست واتساپ بسیار ساده است. شما می‌توانید برودکست به وجود آمده در صفحه گفتگوها (چت) را با تغییراتی اندک برای خود محفوظ نگه دارید. 

برای مثال فرض کنید که شما چند عده مخاطب دارید. عده‌ای مشتریان شما هستند که قرار است همواره از تخفیف‌های آخر فصل استفاده کنند. عده‌ای دیگر لیستی از اعضای کارمند فروشگاه شما هستند که قرار است ساعات کار یا برنامه‌های متفرقه را به آنها خبر دهید. عده‌ای نیز مشتریان فوق‌العاده با کارت طلایی هستند که قرار است در یک ایونت خاص فروشگاه شما شرکت کنند. تفکیک این مخاطبین برای شما اهمیت فراوانی دارد. شما باید چند برودکست بسازید و نام‌های متفاوتی برای آنها اتخاذ کنید تا هنگام ارسال پیام به خطا نیفتید. مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

 1. وارد برودکست واتساپ مخاطبین مورد نظر خود شوید. یک صفحه تایپ پیام مشاهده خواهید کرد. 
 2. حالا در قسمت بالا روی recipients و لیست اعضا بزنید. 
 3. در این قسمت روی منو یا همان سه نقطه عمودی سمت راست فوقانی بزنید. 
 4. گزینه Change broadcast list name را انتخاب کنید.
 5. یک فیلد تایپ به شما نشان داده می‌شود که می‌توانید نام گروه مورد نظر مانند همکاران / مشتریان / مشتریان طلایی یا... را در این قسمت تایپ کنید. 

تنظیمات برودکست واتساپ برای اضافه یا حذف مخاطب

تنظیمات برودکست واتساپ برای اضافه یا حذف مخاطب

حالا فرض کنید قرار است چند مخاطب احتمالی دیگر به لیست اضافه کنید. از سمتی دیگر شاید بخواهید چند نفر را حذف کنید. برای این کار نیز مراحل بالا را در برودکست واتساپ طی کنید. اما به جای گزینه Change broadcast list name روی گزینه Add recipient… بزنید. 

 • شما می‌توانید در لیست مخاطبین (بخش پایینی) روی هر کدام مخاطبین تازه خود بزنید تا تیک سبز در کنار نامشان پدیدار شود. در بخش بالایی می‌توانید حضور آنها را در لیست مخاطبین برودکست واتساپ مشاهده کنید. 
 • همچنین از سمتی دیگر می‌توانید در بخش بالایی، روی ضربدر کوچک کنار هر مخاطبی که می‌خواهید حذف شود، بزنید. با این این کار او از لیست برودکست واتساپ شما حذف خواهد شد.

حذف همیشگی برودکست واتساپ

حذف همیشگی برودکست واتساپ

به هر دلیل ممکن است بعد از مدتی بخواهید برودکست واتساپ خود را حذف کنید. این کار بسیار راحت است! 

 1. برای این کار انگشتتان را روی برودکست مورد نظر نگه دارید. 
 2. یک دایره تایید سبز رنگ کنار برودکست آمده که می‌توانید به همین شکل برودکست‌های دیگر لیست خود را نیز انتخاب کنید. 
 3. در نوار قسمت بالایی واتساپ روی سطل زباله بزنید.
 4. یک پنجره باز می‌شود که ضمن اطلاع‌رسانی از شما می‌پرسد می‌خواهید برودکست واتساپ پاک شود یا نه. روی کلمه DELETE بزنید. 

مشکلاتی که در هنگام استفاده از برودکست واتساپ ممکن است با آنها روبه‌رو شوید

با اینکه استفاده از برودکست واتساپ بسیار ساده و کارآمد است، اما گزارشات کاربری خبر از برخی مشکلات در هنگام کار با این قابلیت می‌دهد. ممکن است پس از آپدیت یا انتقال واتساپ به گوشی جدید، لیست برودکست قبلی را مشاهده نکنید. این مشکل می‌تواند به دلایل زیر ناشی شود:

 • اعضای برودکست واتساپ باید متقابلاً شماره شما را ذخیره کرده باشند. پس حتماً مطمئن شوید که آنها شماره شما را در لیست مخاطبین خود دارند. 
 • پیام متنی شما ممکن است بسیار طولانی باشد. پیام‌های واتساپی غالباً باید بین بازه خاصی از کاراکتر و حروف باشند. 
 • با اینکه برودکست واستاپ یک قابلیت خوب برای جلب و جذب مشتری محسوب می‌شود، اما نباید آن را با فرستادن اطلاعات بیش از اندازه اسپم کنید. فرستادن مکرر اطلاعات مخاطب شما را خسته می‌کند و او را وادار به بلاک شما می‌کند.
 • از فرستادن فایل‌های مالتی مدیا پرحجم اجتناب کنید. این کار به همان اندازه اسپم‌ها آزاردهنده است. مخاطب شما ممکن است شما را بلاک کند. 
 • زمان ارسال پیام در برودکست واتساپ نیز بسیار مهم است. فرستادن پیام در زمان استراحت مخاطب می‌تواند او را آزرده کند.

سخن آخر

امروز بسیاری از پیام‌رسان‌ها تلاش می‎‌کنند در کنار حفظ حریم خصوصی و امنیت گفتگوهای شما، ترفندها و قابلیت‌هایی نیز ارائه کنند. همان‌طور که دیدید برودکست واتساپ یکی از این ترفندها در خصوص مسائل بازاریابی است. این قابلیت که شامل ساخت یک کمپین شخصی‌سازی شده می‌شود، به شما کمک می‌کند تا یک پیام را به صورت مستقل و همزمان برای تعداد زیادی مخاطب ارسال کنید. جالب است بدانید فرد مخاطب هرگز نخواهد فهمید این پیام به صورت شخصی ارسال شده یا گروهی. همچنین تنظیمات برودکست واتساپ به شما کمک می‌کند تا لیست‌های مختلفی از مخاطبین خاص خود بسازید.

منبع: wati