قابلیت برودکست واتساپ این امکان را به شما می‌دهد که یک پیام یا مدیا را به طور همزمان برای چندین مخاطب ارسال کنید. لیست مخاطبین هر برودکست که توسط خود شما انتخاب شده، می‌تواند گروه‌های مختلفی مثل اعضای خانواده، همکاران، دوستان خاص، فهرستی از مشتریان شما در واتس اپ بیزینس و ... را در خود داشته باشد. این طرح ویژه با این‌که ظاهراً با گروه واتساپی شباهت‌هایی دارد، کاملاً خصوصی است. اما برای ساخت برودکست واتساپ چه‌کار کنیم؟ در ادامه با تمام مراحل ساخت، ویژگی‌ها و تنظیمات برودکست واتساپ آشنا می‌شوید.

برودکست واتساپ چیست؟

برودکست واتساپ چیست؟

با استفاده از broadcast در واتساپ، دیگر قرار نیست پیامی را جداگانه برای افراد تایپ یا کپی کنید؛ تصور کنید قرار است یک پیام را برای 200 نفر فوروارد کنید! استفاده از برودکست به‌عنوان یکی از ترفندهای واتس آپ با امکان عضو کردن 256 نفر در یک لیست، در زمان صرفه‌جویی معرکه‌ای می‌کند؛ به‌علاوه مسیج به صورتی برای فرد ارسال می‌شود که گویی مخاطب ويژه‌ای‌ست که پیام اختصاصاً برای او ارسال شده و هیچ نشانه‌ای به او نمی‌گوید که عضو لیست برودکست واتساپ شما بوده. مخاطب می‌تواند پاسخ دهد و شما پیام او را به صورت یک پیام عادی در صفحه چت واتساپ خود دریافت می‌کنید.

بیشتر بخوانید : نصب مجدد واتساپ

ساخت برودکست واتساپ چگونه است؟

ساخت برودکست واتساپ و ارسال یک پیام به انبوهی از مخاطبین بسیار ساده است! 

ایجاد broadcast در واتساپ اندروید

در گوشی‌های اندرویدی برای ایجاد لیست برودکست در واتساپ، مراحل زیر را دنبال کنید.ایجاد broadcast در واتساپ اندروید

 1. صفحه Chats اپلیکیشن واتساپ خود را باز کنید. 
 2. روی سه نقطه عمودی (منوی تنظیمات واتساپ) بزنید. 
 3. گزینه New broadcast را انتخاب کنید. 
 4. مخاطبین مورد نظرتان برای برودکست واتساپ جدید را انتخاب کنید.
 5. حالا روی دایره تایید سبز پایین که در سمت راست نمایشگر ظاهر شده، بزنید. 

نحوه ساخت برودکست واتساپ در ایفون

در گوشی ای او اس، مراحل زیر را برای ساخت برودکست دنبال کنید.نحوه ساخت برودکست واتساپ در ایفون

 1. صفحه Chats را در اپلیکیشن واتساپ ایفون باز کنید.
 2. گزینه Broadcast List و بعد New Broadcast را بزنید.
 3. مخاطبان را انتخاب کنید و روی Create ضربه بزنید.

توجه داشته باشید که فقط مخاطبینی از لیست برودکست پیام‌ها را دریافت می‌کنند که شماره شما را در تلفنشان ذخیره کرده باشند؛ با این حساب اگر متوجه شدید که مخاطبی پیام‌های شما از طریق برودکست را نمی‌بیند، می‌توانید از او درخواست کنید شماره‌تان را ذخیره کند.

تنظیمات برودکست واتساپ؛ ویرایش لیست

برای ویرایش لیست مخاطبین، اضافه کردن مخاطب جدید، تغییر نام فهرست یا حذف کردن آن می‌توانید خیلی راحت تنظیمات برودکست واتساپ را مدیریت کنید.تنظیمات برودکست واتساپ؛ ویرایش

 1. وارد لیست برودکست در برنامه واتساپ شوید
 2. در اندروید، روی سه نقطه و بعد Broadcast list info ضربه بزنید؛ در ایفون، روی آیکون i در کنار برودکست ضربه بزنید. در این حالت می‌توانید:
  • نام لیست برودکست را تغییر دهید.
  • لیست مخاطبین را مدیریت کنید؛ با انتخاب Add recipient افراد جدیدی به لیست برودکست واتساپ اضافه کنید یا افرادی را از فهرست حذف کنید.

حذف همیشگی برودکست واتساپ

به هر دلیل ممکن است بعد از مدتی بخواهید برودکست واتساپ خود را حذف کنید. این کار بسیار راحت است!حذف همیشگی برودکست واتساپ

 1. در گوشی اندرویدی، انگشتتان را روی برودکست مورد نظر نگه دارید:
  • آیکون سطل زباله را انتخاب کنید
  • روی گزینه Delete ضربه بزنید 
  • می‌توانید انتخاب کنید که مدیا هم حذف شود یا نه.
 2.  در ایفون وارد قسمت Chats واتساپ شوید و روی Broadcast Lists ضربه بزنید:
  • برودکستی که می‌خواهید حذف کنید را با انگشتتان به سمت چپ بکشید
  • روی گزینه Delete ضربه بزنید

به‌علاوه می‌توانید از قسمت Edit، آیکون «_» را بزنید و لیست برودکست واتساپ مورد نظرتان را پاک کنید.

مشکلاتی که در هنگام استفاده از برودکست واتساپ ممکن است با آنها روبه‌رو شوید

مشکلاتی که در هنگام استفاده از برودکست واتساپ ممکن است با آنها روبه‌رو شوید

با اینکه استفاده از برودکست واتساپ بسیار ساده و کارآمد است، اما گزارشات کاربری خبر از برخی مشکلات در هنگام کار با این قابلیت می‌دهد. ممکن است پس از آپدیت یا انتقال واتساپ به گوشی جدید، لیست برودکست قبلی را مشاهده نکنید. این مشکل می‌تواند به دلایل زیر ناشی شود:

 • اعضای برودکست واتساپ باید متقابلاً شماره شما را ذخیره کرده باشند. پس حتماً مطمئن شوید که آنها شماره شما را در لیست مخاطبین خود دارند. 
 • پیام متنی شما ممکن است بسیار طولانی باشد. پیام‌های واتساپی غالباً باید بین بازه خاصی از کاراکتر و حروف باشند. 
 • با اینکه برودکست واستاپ یک قابلیت خوب برای جلب و جذب مشتری محسوب می‌شود، اما نباید آن را با فرستادن اطلاعات بیش از اندازه اسپم کنید. فرستادن مکرر اطلاعات مخاطب شما را خسته می‌کند و او را وادار به بلاک شما می‌کند.
 • از فرستادن فایل‌های مالتی مدیا پرحجم اجتناب کنید. این کار به همان اندازه اسپم‌ها آزاردهنده است. مخاطب شما ممکن است شما را بلاک کند. 
 • زمان ارسال پیام در برودکست واتساپ نیز بسیار مهم است. فرستادن پیام در زمان استراحت مخاطب می‌تواند او را آزرده کند.

تفاوت گروه و برودکست در واتساپ

تفاوت گروه و برودکست در واتساپ

در برودکست قرار نیست کسی از مخاطبین دیگر شما مطلع باشد؛ در واقع مهم‌ترین تفاوت گروه و برودکست در واتساپ، همین اطلاعاتی است که از مخاطبین شما در گروه‌ها وجود دارد. وقتی پیامی را برای یک لیست برودکست بفرستید، هر مخاطب یک پیام معمولی از شما دریافت می‌کند و نمی‌تواند از حضور باقی مخاطبانی که پیام برای آن‌ها هم ارسال شده، باخبر شود. به‌علاوه پاسخی که از هر مخاطب دریافت می‌کنید، در چت خصوصی و صرفاً برای خودتان قابل مشاهده است. خوشبختانه واتساپ در به‌روزرسانی برودکست، کانال‌ها، پیام مدت‌دار، استاتوس واتساپ و ...، توجهش به حریم خصوصی و امنیت حساب شخصی بیشتر و بیشتر کرده است.

کاربردهای لیست برودکست در واتساپ تجاری

کاربردهای لیست برودکست در واتساپ تجاری

واتساپ بیزینس کمک می‌کند تا در پلتفرم واتساپ، حضوری تجاری با توجه به کسب و کارتان داشته باشید و از این طریق ارتباطی موثر و پویا با مشتریان حرفه خود برقرار کنید. خوشبختانه با نصب دو واتساپ در یک گوشی می‌توانید فعالیت‌های شخصی و کاری‌تان را جداگانه انجام دهید. 

صاحبان کسب و کار تمایل دارند تا پیام‌های تبلیغاتی با مضامینی مانند تخفیف آخر سال، کالکشن‌های جدید، ساعات کاری، آدرس و لوکیشن جدید، تبریک سال نو و... را به صورت همگانی یا به اصطلاح Send To All برای مشتریان خود ارسال کنند. در این حالت قابلیت برودکست واتساپ می‌تواند به کمک شما بیاید تا یک پیام یا فایلی مالتی مدیا را به شکلی مستقل و همزمان به مشتریان خود ارسال کنید. به علاوه می‌توانید مشتریان معمولی، مشتریان ویژه، کارمندان فروشگاه و ... را در ساخت برودکست واتساپ از هم تفکیک کنید تا رساندن پیام‌های معنادار و نتیجه‌بخش راحت‌تر باشد.

سخن آخر

امروز بسیاری از پیام‌رسان‌ها تلاش می‎‌کنند در کنار حفظ حریم خصوصی و امنیت گفتگوهای شما، ترفندها و قابلیت‌هایی نیز ارائه کنند. ویژگی broadcast در واتساپ یکی از ترفندهای محبوب و کارامد خصوصاً در مسائل بازاریابی است؛ تنظیمات برودکست واتساپ به شما کمک می‌کند تا لیست‌های مختلفی از مخاطبین خاص خود بسازید تا یک پیام را به صورت مستقل و همزمان برای تعداد زیادی مخاطب ارسال کنید. جالب است بدانید فرد مخاطب لیست برودکست واتساپ هرگز نخواهد فهمید این پیام به صورت شخصی ارسال شده یا گروهی.

منبع