کاربران اینستاگرام می‌دانند که با استفاده از اینستاگرام چقدر سریع حجم بسته مصرف اینترنت خود را از دست می‌دهند و کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام همیشه دغدغه‌شان بوده است. پس بهتر است به این سوال بپردازیم که چگونه مصرف اینترنت اینستاگرام را کم کنیم؟ و این ترفند از ترفندهای اینستاگرام را نیز یاد بگیریم چراکه از مرحله‌ای که شما وارد اینستاگرام می‌شوید این برنامه شروع به مصرف حجم داده شما می‌کند. فرقی نمی‌کند در حال مشاهده پستی از دوستانتان هستید، استوری‌ها را چک می‌کنید و یا ویدیویی کوتاه نظرتان را جلب کرده است. تمام این‌ها اینترنت شما را به‌طور چشم‌گیری مصرف می‌کنند. در اصل چیزی که اغلب کاربران نمی‌دانند این است که برنامه اینستاگرام بسیار بیشتر از چیزی که تصور می‌شود داده مصرف می‌کند. اما چگونه؟!

با ورود به برنامه اینستاگرام، همیشه تعدادی پست آماده نمایش هستند. ممکن است این پست‌ها شامل یک عکس باشند یا igtv چندین دقیقه‌ای. همیشه می‌بینید که با باز کردن برنامه، تعدادی پست بدون نیاز به انتظار، برای شما نمایش داده می‌شود. این نشان می‌دهد که اینستاگرام برای دانلود محتوا منتظر اجازه شما نمی‌ماند و میزان بیشتری از چیزی که ممکن است تماشا کنید، دانلود می‌کند. برای مثال حتی اگر بخواهید به پروفایل خودتان نگاهی سریع داشته باشید و از برنامه خارج شوید، قبل از اینکه متوجه شوید کل صفحه اکسپلور، قسمت نمایش پست دوستان و فالویینگ‌هایتان (فید) و حتی بخش نوتیفیکیشن‌ها دانلود می‌شود. این‌کار موجب می‌شود شما تجربه روان‌تری داشته باشید و برنامه اینستاگرام سریع به‌نظرتان برسد. همه این‌ها حجم اینترنت شما را مصرف می‌کند. منطقی نیست بابت چیزی که ممکن است اصلاً علاقه‌ای به مشاهده‌اش نداشته باشید، هزینه اینترنت بپردازید پس بیایید باهم به بررسی ترفندهای اینستاگرام در این حوزه بپردازیم.

چگونه مصرف اینترنت اینستاگرام را کم کنیم؟

پاسخ‌های زیادی برای سوال چگونه مصرف اینترنت اینستاگرام را کم کنیم؟ وجود دارد. این کار هم از طریق تنظیمات اینستاگرام و هم از طریق راه‌های جانبی دیگر نظیر دسترسی به تنظیمات اینترنت گوشی امکان‌پذیر است. پس حال باهم به بررسی راه‌های کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام می‌پردازیم.

راه اول: فعالسازی ذخیره‌ کننده دیتا در برنامه اینستاگرام

راه اول: فعالسازی ذخیره‌ کننده دیتا در برنامه اینستاگرام

تنظیمات اینستاگرام دارای یک ذخیره‌کننده داده داخلی است. وقتی فعال باشد، از قبل بارگیری ویدیوها را متوقف می‌کند و در نهایت میزان مصرف داده را کاهش می‌دهد. با این حال، پخش ریلزها و ویدیوهای موجود در فید شما ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. برای کاهش مصرف اینستاگرام از این طریق، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برنامه اینستاگرام را در گوشی خود باز کنید.
 2. به پروفایل خود بروید (جایی که مشخصات و تصاویر شما نمایش داده می‌شود)
 3. در اینجا، روی منوی سه خطی ضربه بزنید تا منوی کنار نمایش داده شود.
 4. از این منو تنظیمات را انتخاب کنید.
 5. روی Account کلیک کنید و Cellular Data Use را انتخاب کنید.
 6. در اینجا روی دکمه ذخیره داده پایین use data less ضربه بزنید تا فعال شود.

 راه دوم: کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام از طریق کاهش کیفیت محتوا

 راه دوم: کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام از طریق کاهش کیفیت محتوا

در ادامه راه‌حلی که بالاتر گفته شد، شما می‌توانید از طریق دیگری نیز اقدام به کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام کنید. کافیست از اینستاگرام بخواهید که محتوا را حجم کمتری به شما نشان دهد. پس در همین بخش بمانید. سپس روی high resolution data ضربه بزنید تا انتخاب کنید چه زمانی محتوا با بالاترین کیفیت دانلود شود. سه گزینه در این بخش وجود دارد. زمانی که این گزینه بر روی wifi only باشد، تنها هنگام اتصال به وایفای محتوا با کیفیت بسیار عالی (و حجم زیاد) دانلود می‌کنید و در زمان اتصال به دیتا با حجم پایین‌تر همه چیز دانلود می‌شود. زمانی که روی wifi + cellular باشد، با هر اینترنتی، چه دیتا و چه وایفای محتوا با بالاترین حجم و کیفیت دانلود می‌شود. زمانی که روی گزینه never قرار بگیرد، همیشه کیفیت و حجم محتوایی که مشاهده می‌کنید پایین خواهد بود و با حداقل مصرف دیتای ممکن دانلود صورت می‌گیرد. مراحل بالا موجب کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام به شکل چشم‌گیری می‌شوند.

کم کردن مصرف اینترنت اینستاگرام در اندروید

شاید روش بالا همچنان شما را راضی نکند و چندان موجب کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام شما نشود و یا نخواهید چنین محدودیت‌هایی برای محتوای اینستاگرام خود داشته باشید. اگر کاربر اندروید هستید، چندین راه برای کم کردن مصرف اینترنت اینستاگرام در اندروید وجود دارد که هم از تنظیمات اینترنت گوشی در دسترس است و هم به وسیله برنامه‌هایی که در گوگل پلی در دسترس هستند. توجه داشته باشید که اگر مصرف اینترنت شما حتی با کم کردن مصرف اینترنت اینستاگرام در اندروید زیاد است، یا استفاده بسیار زیادی از اینستاگرام دارید و یا در برنامه‌های دیگر باید ببینید که چه مقداری از اینترنت شما در حال مصرف است. مهم است برای کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام اول این موضوع را بررسی کنید که بیشترین مصرف اینترنت مربوط به کدام برنامه یا سرویس است.

روش اول: روشن کردن دیتا سیور

برای چک کردن میزان دیتای مصرفی جهت کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام از روش گفته شده در وب‌سایت لایف‌وایر عمل کنید:

روش اول: روشن کردن دیتا سیور

 • به تنظیمات گوشی خود بروید.
 • روی اتصالات یا connections ضربه بزنید.
 • حال روی data usage ضربه بزنید. (از جایی که چیدمان تنظیمات در گوشی‌های اندروید کمی تفاوت دارند می‌توانید عبارت data usage و یا مصرف داده را در نوار سرچ تنظیمات، جستجو کنید.)

روش اول: روشن کردن دیتا سیور

 • بالای صفحه میزان مصرف داده شما برای ماه جاری نشان داده می‌شود. برای دیدن مصرف دوره‌های قبلی روی تاریخ بالای صفحه ضربه بزنید.
 • به پایین اسکرول کنید. برنامه‌هایتان و حجم مصرفی آن‌ها (چه از وایفای و چه داده) را به ترتیب میزان مصرف مشاهده می‌کنید.
 • روی برنامه مورد نظر ضربه بزنید تا متوجه شوید چه مقدار داده استفاده می‌کند و کنترل کنید که آیا می تواند از داده تلفن همراه، Wi-Fi یا هر دو استفاده کند.

حال که میزان مصرف داده برنامه‌هایتان را مشاهده کردید، می‌توانید روی data saver یا ذخیره داده ضربه بزنید. این گزینه برای کاهش کلی مصرف داده و همچنین کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام مناسب است.

روش دوم: نصب برنامه‌های کم حجم‌تر

راهکار دیگری که برای کم کردن مصرف اینترنت اینستاگرام در اندروید پیشنهاد می‌شود نصب برنامه‌هایی برای کنترل این موضوع است. اینستاگرام به‌طور رسمی برنامه‌ای دیگر در کنار برنامه اصلی ارائه می‌دهد که آن Instagram lite یا اینستاگرام سبک نام دارد. در توضیحات این برنامه آمده:

«برنامه Instagram Lite کوچک، سریع است و در همه شبکه‌ها کار می کند. می‌توانید از بهترین ویژگی‌های اینستاگرام مانند برقراری ارتباط با دوستان، اشتراک‌گذاری آنچه در حال انجام آن هستید، یا دیدن چیزهای جدید از دیگران در سراسر جهان لذت ببرید.»

باتوجه به این توضیح اینستاگرام لایت تمام ویژگی‌های ضروری اینستاگرام اصلی را دارا است. با نصب این برنامه هم از نظر حافظه داخلی فضای کمتری روی گوشی شما اشغال خواهد شد و موجب کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام می‌شود. این برنامه با 100 میلیون دانلود امتیاز 4.2 از 5 را از کاربران در گوگل پلی دریافت کرده و تنها برای اندروید قابل دانلود است.

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام ایفون

همان‌طور که برای اندروید بیان شد، برای کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام ایفون نیز باید ابتدا دنبال برنامه‌هایی باشیم که بیشترین مصرف را دارند. برای کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام ایفون ابتدا به بخش میزان مصرف داده می‌رویم:

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام ایفون

 1. در iPhone یا iPad خود، برنامه تنظیمات را باز کنید.
 2. روی گزینه Cellular ضربه بزنید.
 3. به قسمتی با عنوان Cellular Data بروید.
 4. از اینجا می‌توانید یک نمای کلی از میزان مصرف داده‌تان برای دوره جاری مشاهده کنید، از جمله کل داده‌های استفاده شده و داده‌های استفاده شده توسط هر یک از برنامه‌ها. برنامه‌ها به ترتیب مصرف برایتان لیست شده‌اند.
 5. با سوئیچ کنار هر برنامه می‌توانید دسترسی به داده تلفن همراه را برای آن برنامه غیرفعال کنید تا به کاهش مصرف داده‌تان کمک کند.

فعال‌سازی گزینه low data mode

فعال‌سازی گزینه low data mode

حال که متوجه میزان مصرف هر برنامه شدید می‌توانید از تنظیمات تنظیمات اینترنت گوشی ایفون مصرف اینترنت خود را کاهش دهید.  این گزینه برای کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام ایفون و همچنین به‌طور کلی کنترل مصرف داده گوشی بسیار موثر است. اثرات حالت مصرف کمتر داده در ایفون از برنامه‌ای به برنامه دیگر متفاوت است اما به کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام ایفون کمک بسیار زیادی می‌کند. به طور کلی، Low Data Mode تغییرات زیر را در گوشی ایجاد می‌کند:

 • از استفاده برخی از برنامه‌ها در پس زمینه جلوگیری می‌کند.
 • پشتیبان‌گیری خودکار iCloud را غیرفعال کرده و همگام‌سازی iCloud Photo را متوقف می‌کند.
 • کیفیت پخش موسیقی و ویدیو را کاهش می‌دهد.
 • کیفیت تماس‌های ویدیویی FaceTime را کاهش می‌دهد.

پس برای فعال‌سازی این گزینه جهت کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام ایفون مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. تنظیمات را باز کنید و روی Cellular ضربه بزنید.
 2. روی Cellular Data Options ضربه بزنید.
 3. سپس روی Data Mode ضربه بزنید.
 4. در نهایت روی Low Data Mode ضربه بزنید تا فعال شود.

 سخن نهایی

استفاده از گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی هزینه‌هایی را برای ما به همراه دارند. یکی از این هزینه‌ها میزان اینترنتی است که این سرویس‌ها مصرف می‌کنند. برای ما کاربران فعال اینستاگرام مهم است که راه کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام را بدانیم تا بتوانیم کمی در هزینه‌هایمان صرفه‌جویی کنیم.

منبع: gadgetstouse