برنامه پاورپوینت گوشی یکی از نرم‌افزارهای بسته Microsoft Office است که در سال‌های اخیر در پکیج ارائه شده آفیس برای گوشی قرار گرفته است. پاورپوینت با هدف ساده سازی ایجاد و طراحی فایل‌های ارائه در سمینار و کلاس‌ها (Presentation) طراحی و ارائه شده است. پاورپوینت نرم افزاری ساده است که هر فردی با کمی توجه می‌تواند نحوه کار با آن را بیاموزد و به همین دلیل به سرعت جایگزین روش قدیمی ارائه سخنرانی‌ها شد. شاید برخی هنوز ارائه‌هایی که با استفاده از اسلایدهای 35 میلیمتری و دستگاه اسلاید انجام می‌شد، را به خاطر داشته باشند. در این نوع پرزنت‌ها، لازم بود یک نفر حتما در کنار دستگاه اسلاید حضور داشته باشد و در زمان‌های لازم، نسبت به تغییر اسلاید دستگاه اقدام کند.

از فایل‌های طراحی شده در محیط پاورپوینت در امور بسیاری مانند امور آموزشی، تجارت، مدیریت و طراحی رزومه پویا استفاده می‌شود. برنامه پاورپوینت، مانند سایر برنامه‌های آفیس، در اصل برای کامپیوترها طراحی شده است. اما در سال‌های اخیر و با گسترش دسترسی و استفاده مردم از تلفن همراه، نیاز به حضور برخی برنامه‌های محیط کامپیوترها در تلفن‌های همراه نیز احساس می‌شود. در همین راستا شرکت مایکروسافت اقدام به ارائه برنامه‌های آفیس از جمله پاورپوینت برای تلفن همراه کرده است. برنامه‌های مختلف برای طراحی و ایجاد فایل‌های پرزنتیشن در بستر اندروید و iOS طراحی شده‌اند اما از این میان برنامه پاورپوینت گوشی، به دلیل مزایای زیادی که دارد، همچنان یکی از بهترین برنامه‌های اندروید و آیفون در این حوزه محسوب می‌شود. در ادامه برخی از این مزایا را با هم بررسی می‌کنیم.

مزایای استفاده از برنامه پاورپوینت گوشی

مزایای استفاده از برنامه پاورپوینت گوشی

 • وجود برخی از قابلیت‌های ورد و اکسل، علاوه بر وجود قابلیت‌های اختصاصی پاورپوینت 
 •  امکان صداگذاری، افزودن انیمیشن و تصویر و ویدیو، تغییر فونت و اندازه و رنگ متن‌ها 
 •  سادگی ویرایش و ایجاد تغییرات با استفاده از برنامه پاورپوینت گوشی 
 •  قابلیت نمایش و ویرایش در برنامه پاورپوینت لپتاپ و پی سی‌ها 
 • مطابقت نرم‌ افزارهای Microsoft office با نگارش فارسی 
 •  وجود غلط‌‌‌ یاب و AutoCorrect در پاورپوینت 
 • ویژگی PowerPoint Central و امکان برقراری ارتباط مستقیم اینترنت

در ادامه، ابتدا به بررسی برنامه پاورپوینت برای اندروید و آیفون می‌پردازیم. زیرا این برنامه‌ها بهترین اپلیکیشن‌های آیفون و اندروید در این حوزه محسوب می‌شوند. سپس لیستی از دیگر برنامه‌های طراحی پاورپوینت گوشی برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان، قرار داده شده است.

برنامه پاورپوینت برای اندروید

برنامه پاورپوینت برای اندروید

طبق برآوردهای جهانی، روزانه 30 میلیون پاورپوینت طراحی و ارائه می شود. می‌توان با خیال راحت فرض کرد که اکثر ارائه دهندگان در تمام دنیا، از پاورپوینت برای ارائه اسلایدهای خود استفاده می‌کنند. حتی بسیاری از کسانی که از برنامه‌های دیگر  استفاده می کنند نیز سعی می‌کنند از برنامه هایی استفاده کنند که فایل های پاورپوینت را پشتیبانی می‌کنند. به همین دلیل است که برنامه پاورپوینت گوشی رتبه اول را در لیست بهترین برنامه‌های ارائه (presentation) برای اندروید به خود اختصاص داده است. برای استفاده از تمام امکانات برنامه پاورپوینت گوشی، در ابتدا نیاز به حساب کاربری Office 365 دارید. شاید اکنون با خود بگویید که استفاده از یک برنامه ارزش باز کردن اکانت را ندارد! اما این واقعیت را در نظر بگیرید که افتتاح حساب، بهایی ناچیز برای استفاده از امکانات برنامه پاورپوینت برای اندروید است.

این برنامه از بسیاری از ویژگی‌ها پشتیبانی می‌کند که سایر گزینه‌های جایگزین پاورپوینت در Play Store نتوانسته‌اند آن را ارائه دهند. این شامل ویژگی هایی مانند: پشتیبانی از نمودارهای پاورپوینت، امکان ایجاد انیمیشن‌ها و ارتباط با سرویس‌های ذخیره سازی ابری است. با استفاده از برنامه پاورپوینت گوشی، شما می‌توانید علاوه بر دستگاه اندرویدی خود، از طریق OneDrive ،Google Drive ،box ،DropBox و SharePoint نیز به فایل‌ها دسترسی داشته باشید. علاوه بر این‌، پاورپوینت، نیاز شما به کیفیت را کاملا برطرف می‌کند، زیرا در این برنامه امکان ساخت اسلایدهای با کیفیت بالا برای شما فراهم است. همچنین فایل‌های پاورپوینتی که در لپ تاپ و پی سی طراحی شده اند، در هنگام نمایش در نسخه اندروید، هیچ نمودار، انیمیشن یا پیکسل از دست رفته‌ای نخواهند داشت. البته لازم به ذکر است که برنامه پاورپوینت برای اندروید به اندازه نسخه دسکتاپ خود قدرتمند نیست و دارای محدودیت‌های خاص خود است.

برنامه پاورپوینت برای ایفون (iOS)

برنامه پاورپوینت برای ایفون (iOS)

از میان نسخه‌های اکسل و ورد ارائه شده شده برای iOS، برنامه پاورپوینت گوشی بهترین کارکرد را در دستگاه‌های آیفون دارد. شما می‌توانید به خوبی از برنامه پاورپوینت برای ایفون در دستگاه آیفون خود استفاده کنید و احساس نیازی به نسخه دسکتاپ نداشته باشید. در واقع، برخی از تصمیمات طراحی مایکروسافت در این اپلیکیشن iOS ممکن است باعث شود تجربه بهتری نسبت به زمانی که برنامه دسکتاپ کامل را در اختیار داشته باشید، به شما بدهد. در ادامه برخی از ویژگی‌های این اپلیکیشن را برای شما جمع آوری کرده ایم تا دید کاملی نسبت به تجربه استفاده از آن را داشته باشید.

در برنامه پاورپوینت گوشی آیفون، 25 قالب داخلی وجود دارد که می‌توانید طراحی خود را با آنها شروع کنید. از این بین مواردی مانند Parcel ،Celestial ،Ion و Mesh قالب‌های بسیار خوبی هستند که می‌توانید برای ایجاد ارائه‌هایی با ظاهر حرفه‌ای از آن‌ها استفاده کنید. طراحی ابزارهای مختلف برای افزودن انیمیشن، انتقال بین اسلایدها، طراحی و علامت گذاری محتوا، و افزودن جداول، ویدیوها و تصاویر در اسلایدهای شما با استفاده از برنامه پاورپوینت برای ایفون

35 روش برای ظاهر و ناپدید کردن عناصر اسلایدها و 17 روش مختلف برای تأکید بر عناصر خاص در یک اسلاید وجود دارد. همچنین 49 گزینه برای انتخاب نحوه حرکت از یک اسلاید به اسلاید دیگر وجود دارد.

دیگر ویژگی‌ها:

 • وجود چندین ابزار طراحی مانند مداد، نشانگر و قلم کیهانی جذاب 
 •  وجود گزینه ایده‌های طراحی: این گزینه در تب Design یافت می‌شود و می‎توانید از آن در هر اسلایدی در ارائه خود استفاده کنید. پاورپوینت به محتوای اسلاید نگاه می‌کند و چند پیشنهاد برای استایل سازی آن اسلاید به شما می دهد. 
 •  پشتیبانی از درج نظرات: شما یا دیگران می‌توانید نظرات خود را در مورد نقاط خاصی از ارائه بنویسید. همچنین پاورپوینت آیفون از تغییرات شما بک‌آپ می‌گیرد تا بتوانید نسخه‌های قبلی خود را بازیابی کنید.

به طور کلی، برنامه پاورپوینت برای ایفون تعادل خوبی بین مایکروسافت بودن و تفکیک احساس استفاده از ویندوز در نسخه پاورپوینت آیفون خود ایجاد کرده است که برای کاربران iOS اهمیت زیادی دارد.

گزینه‌های جایگزین برنامه پاورپوینت برای ایفون (iOS)

اپلیکیشن‌های زیادی برای طراحی و ایجاد پرزنتیشن دراپ استورها ارائه شده است که هر کدام نقطه قوت و ضعف خاصی دارد. درصورتی که از پاورپوینت برای دستگاه اندروید و یا آیفون خود استفاده کرده‌اید اما رضایت کافی از آن را نداشته‌اید، در ادامه لیستی از گزینه‌های جایگزین این اپلیکیشن به تفکیک اندروید و آیفون، برای شما آورده شده است.

گزینه‌های جایگزین اپلیکیشن پاورپوینت برای آیفون

 • گوگل اسلایدز Google Slides 
 •  کی نوت Keynote 
 •  هایکو دک Haiku Deck 
 •  Adobe Spark Video 
 •  WPS Office 
 •  Animoto 
 •  RealTimes 
 •  Prezi Viewer

گزینه‌های جایگزین پاورپوینت برای اندروید (Android)

 • گوگل اسلایدز Google Slides 
 •  WPS OFFICE+PDF 
 •  POLARIS OFFICE+PDF 
 •  SMART OFFICE 2 
 •  SHOWPAD 
 •  MIGHTYMEETING 
 •  AIO REMOTE 
 •  OFFICE REMOTE 
 •  AIRDROID

سخن پایانی؛ برنامه پاورپوینت برای گوشی اندروید و آیفون

سخن پایانی؛ برنامه پاورپوینت برای گوشی اندروید و آیفون

با گسترش استفاده از تلفن همراه، نیاز زیادی به وجود برنامه‌های پایه کسب و کار مانند پاورپوینت در بستر گوشی‌های اندروید و آیفون احساس می شود. اپلیکیشن‌های زیادی برای طراحی اسلایدهای پرزنتیشن طراحی و در اپ استورها ارائه شده‌اند. اما هیچکدام کارایی اپلیکیشن پاورپوینت را ندارد. شما می‌توانید پرزنتیشن‌های خود را بدون نیاز به وجود لپتاپ یا پی سی و تنها با استفاده از تلفن همراه اندروید و آیفون خود طراحی کنید و از امکانات چشم‌گیر و تجربه راحتی استفاده از این اپلیکیشن لذت ببرید.

منبع