با توجه به گسترش روزافزون فضای مجازی، ایجاد محتوای بصری جذاب نه تنها برای کاربران تجاری بلکه برای کاربران عادی نیز اهمیت ویژه‌ای یافته است. وقتی صحبت از عکس و فیلتر عکس می‌شود، فارغ از موضوع عکسی که با آن روبرو هستیم ارائه‌ یک تصویر بی‌نقص، ایده‌آل و چشمگیر اولین چیزی است که در تاثیرگذاری آن نقش دارد. مواردی مانند فیلتر اینستاگرام و انواع دیگر از فیلترها برای همین کم‌کم به زندگی روزمره ما وارد شده‌اند.

همان‌طور که می‌دانید در کیفیت هر عکس رنگ و نور سهم اساسی‌ای ایفا می‌کنند. بنابراین امروز بی‌شمار برنامه‌های ویرایش تصویر و فیلترهای مختلف وجود دارند تا به ما در این راه کمک کنند. این فیلترها کمک می‌کنند تا واقعیت عکس زیباتر، کامل‌تر و حتی پرزرق و برق‌تر ارائه شود. در این مطلب ما سعی کرده‌ایم بهترین فیلترهای عکس و چهره را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

فیلتر عکس چیست؟

فیلتر عکس یک الگوی از پیش ساخته شده است که در اپلیکیشن‌های ویرایش عکس و یا به عنوان بخشی از امکانات سایر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، اسنپ‌چت یا تیک تاک برای اصلاح تصاویر به صورت ساده و کارآمد در دستگاه تلفن همراه طراحی شده است. این فیلترها به آسانی در اختیار افراد هستند و طیف بسیار گسترده‌ای از ویژگی‌های متنوع از قبیل بهبود رنگ، حذف نورهای مزاحم، اصلاح لکه‌ها، کاهش و افزایش روشنایی تصویر و سایر ویژگی‌های زیبایی شناسانه‌ عکس را برای کاربران فراهم می‌کنند. 

بهترین فیلترهای عکس و چهره با توجه به دسترسی آسان روی گوشی همراه و رایگان بودن و دستیابی سریع به نتیجه‌ی دلخواه ، سهم قابل توجهی در صرفه‌جویی زمان و هزینه برای افراد دارند. این فیلترها با وجود این‌که از پیش‌ساخته‌ هستند در تصاویر مختلف نتایج متفاوتی را ارائه می‌کنند. در این میان فیلترهای اختصاصی چهره در میان لیست بلندبالای فیلتر عکس، از محبوبیت ویژه‌ای برخوردارند که با توجه به استفاده‌ زیاد از قابلیت سلفی در گوشی‌های همراه و اهمیت به زیبایی، استفاده از آن‌ها به نوعی اجتناب‌ناپذیر شده است. 

در این بین فیلترهایی مانند فیلتر اسنپ چت آنقدر معروف شده‌اند که تقریباً تبدیل به نوعی ترند در عکاسی سلفی و شبکات اجتماعی شده‌اند. همچنین برنامه‌های زیادی در این زمینه وجود دارند که از طریق گوگل‌پلی استور یا بازار قابل دانلود هستند و  به شما امکان می‌دهند عکس‌های خود را به شکل دلخواه ویرایش کنید. در اینجا فهرستی از بهترین فیلترهای عکس و چهره برای کاربران مختلف را با هم مرور می‌کنیم.

معرفی بهترین فیلترهای عکس و چهره 

معرفی بهترین فیلترهای عکس و چهره

در ابتدا شاید بهتر باشد شما را با چند فیلتر عکس فوق‌العاده جذاب برای چهره و عکاسی آشنا کنیم. تقریباً می‌توان گفت بسیاری از این فیلترهای پرطرفدار در شبکه اجتماعی اینستاگرام وجود دارند. به شکلی که حتی بسیاری از افراد برای به‌اشتراک‌گذاری تصاویرشان در شبکاتی جز اینستاگرام نیز از این اپلیکیشن و فیلتر عکس درون آن بهره می‌جویند. در زیر به صورت تیتروار چند نمونه از آنها را به شما معرفی می‌کنیم. همچنین شما می‌توانید به همین صورت به سراغ برخی از انواع فیلتر تیک تاک بروید. فیلترهای تیک تاکی نیز می‌توانند به تصاویر شما جلوه‌ای جالب و منحصربه‌فرد بدهند. 

 • فیلتر عکس Clarendon
 • فیلتر Lark
 • فیلتر Not so basic
 • فیلتر Gingham
 • فیلتر Crema
 • فیلتر Juno
 • فیلتر Hefe
 • فیلتر عکس 3D
 • فیلتر Doll
 • فیلتر Toaster
 • فیلتر Prism Light
 • فیلتر Coronas
 • فیلتر عکس Dreamy Summer
 • فیلتر Little Mermaid
 • فیلتر Glitter
 • فیلتر عکس Tokyo

فیلتر پری دریایی Little mermaid، دختر بچه ها عاشق این فیلتر می شوند!

فیلتر پری دریایی Little mermaid، دختر بچه ها عاشق این فیلتر می شوند!

فیلتر پری دریایی همان‌طور که از نامش برمی‌آید یک فیلتر عکس دخترانه است. این فیلتر عکس که از کارتون والت دیزنی با همین عنوان الهام گرفته، شما را تبدیل به موجودی با دم ماهی خواهد کرد! توصیه ما به شما این است که اگر دختر بچه دارید حتماً این فیلتر را روی گوشی‌تان داشته باشید! زیرا این فیلتر عکس برای کودکان بسیار مهیج و جالب خواهد بود. 

فیلتر Lark، مناسب برای عکاسان طبیعت و معماری

فیلتر Lark، مناسب برای عکاسان طبیعت و معماری

فیلتر لارک به شما کمک می‌کند تا عکس‌هایی کاملاً شفاف داشته باشد. این فیلتر عکس همچنین به شما کمک می‌کند تا از میزان رنگ‌های سرخابی و بنفش و طیف قرمز در عکس‌هایتان بکاهید و برعکس به رنگ‌هایی مانند آبی و سبز را در تصاویر برجسته کنید. بنابراین بسیاری از افراد تمایل دارند در عکاسی از طبیعت و یا جلوه‌های شهری و مدرنیزه از این فیلتر استفاده کنند. 

فیلتر Not so Basic، چهره‌ ای دخترانه و ملیح برای بانوان

این فیلتر جذاب باعث می‌شود گونه‌هایتان مانند زمانی شود که رژگونه زده‌اید. پوستتان نرم و شفاف شده و رژ لبی زیبا نیز روی لب‌هایتان زده شود. روی هم رفته شما تبدیل به یک لیدی با معیارهای زیبایی امروزی خواهید شد. همچنین در این فیلتر عکس خطور رنگی‌ای دور چشم‌ها حک می‌شود که می‌تواند برای بسیاری از مخاطبینتان جالب و خیره‌کننده باشد! 

فیلتر عروسکی Doll، مثل ایام کودکی

فیلتر عروسکی Doll، مثل ایام کودکی

در فیلتر عروسکی دال شما می‌توانید به یکی از شخصیت‌های والت دیزنی تبدیل شوید! همچنین این فیلتر چهره می‌تواند با اضافه کردن اندامی مانند زبان، بینی و یا گوش شما را به یک خرگوش، گربه یا موش تبدیل کند! این فیلتر شما را به دوران کودکیتان بر خواهد گرداند! زمانی که در رویاهایتان خود را شبیه خرگوشی بامزه می‌دیدید!

فیلتر Juno، فضایی زنده و پویا همراه با کنتراست بالا

فیلتر Juno، فضایی زنده و پویا همراه با کنتراست بالا

اگر اهل رستوران گردی هستید، حتما از فیلتر جونو استفاده کنید! در این فیلتر کنتراست بالا رفته و تصاویر به‌صورت درخشان و زنده ثبت خواهند شد! معرکه است! همه‌چیز به شکل عجیبی در این فیلتر تابستانی خواهد بود و شما از رویت دوباره این تصاویر احساس شعف خواهید کرد!

فیلتر توکیو، نقشی میان سیاهی و سفیدی

با اینکه توکیو شهر رنگ‌ها است اما فیلتر توکیو تصاویر را مانند ایام گذشته سیاه و سفید خواهد کرد! این فیلتر چهره و عکاسی شمایی را که از رنگ‌ها خسته شده‌اید و یا با نیتی خاص می‌خواهید تصویری سیاه و سفید ثبت کنید، خشنود خواهد کرد. مطمئن باشید حتی اگر عاشق رنگ‌ها هم هستید، فیلتر توکیو در گوشی هر کسی نیاز است! 

فیلتر کرونا، ویروس های معلق و یادآوری سال های وحشت

فیلتر کرونا، ویروس های معلق و یادآوری سال های وحشت

فیلتر کرونا، یک فیلتر جدید بوده که یادآوری برای روزهای کرونا است. در این فیلتر شما ماسک خواهید زد و ویروس‌های کرونای معلق در هوا دور چهره‌تان جمع می‌شوند. شوخی خطرناکی است اما احتمالاً دوستانتان خیلی خیلی سورپرایز خواهند شد! 

اپلیکیشن ویرایش عکس وسکو VSCO دارای صدها فیلتر جذاب

اپلیکیشن ویرایش عکس وسکو VSCO دارای صدها فیلتر جذاب

موجود در iOS و اندروید | نیمه رایگان |  بهترین برای: فیلترهای با ظاهر کلاسیک

برنامه برنامه فیلتر عکس VSCO مانند شبکه اینستاگرام ترکیبی از یک شبکه‌ اجتماعی همراه با ابزارهای ویرایش است. با این تفاوت که مهم‌ترین ویژگی آن فیلترهای خیره‌کننده‌ای است که در ویرایش عکس با آن‌ها به نظر می‌رسد که عکس مورد نظر با دوربین آنالوگ گرفته شده است. سازندگان برنامه بارها گفته‌اند که به دنبال تبدیل این برنامه فیلتر عکس به یک شبکه اجتماعی پر سر و صدا نیستند. VSCO Cam برای ثبت تصاویر باکیفیت با دوربین‌های موبایل محبوبیت بالایی دارد.

البته این برنامه دارای همه‌ی ابزارهای ویرایش استاندارد مانند ابزار برش، حاشیه‌های تزئینی، تعدیل رنگ و نور، ابزارهای حرفه‌ای HSL  و Split Tones، تنظیم پرسپکتیو، شفاف‌سازی و بسیاری گزینه‌های برای ویرایش تصاویر نیز است. اما همان‌طور که ذکر شد بیش از 200 نوع فیلتر ویژگی منحصر‌بفرد آن است که به صورت پیش‌تنظیم با قابلیت تعدیل وجود دارند. خوشبختانه وسکو محیط ساده و دلنشینی دارد و کار کردن با آن پیچیده نیست.

ایجاد و ویرایش ویدیو و درست کردن کلاژ متحرک از دیگر ویژگی‌های این برنامه است که محبوبیت آن را دوچندان کرده است. پس از ویرایش عکس در این برنامه می‌توانید آن را با استفاده از ویژگی اشتراک‌گذاری داخلی در VSCO یا در شبکه اجتماعی دیگری مانند اینستاگرام یا واتساپ و پیامک به اشتراک بگذارید.دانلود اپلیکیشن ویرایش عکس وسکو VSCO از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن ویرایش عکس وسکو VSCO از اپ استور

اپلیکیشن ویرایش عکس اسنپ سید Snapseed

اپلیکیشن ویرایش عکس اسنپ سید Snapseed

موجود در iOS و اندروید | رایگان و بدون تبلیغات|  بهترین برای: ویرایش پیشرفته‌ عکس

اپلیکیشن معروف Snapseed در سال 2011 توسط شرکت بزرگ و قدرتمند گوگل ساخته و منتشر شد. این اپلیکیشن همچنان در حال توسعه است و نظر بسیاری از کاربران را در این سال‌ها به خود جلب کرده است. اسنپ‌سید با حجمی کمتر از 100 مگابایت با حداکثر کارایی برای کاربران ساخته شده که به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت قابل استفاده است. بعد از بارگذاری عکس در برنامه با 3 بخش styles، tools و Export روبرو می‌شوید. 

در بخش styles تعدادی فیلتر عکس و چهره و در بخش ابزار 28  ابزار رایج در برنامه‌های ویرایش وجود دارد.  ابزارهایی مانند برش، قلم مو، نوار چهره، نوشتار، قاب، چرخش، حاشیه محو، تغییر حالت سر و طیف وسعی از فیلترها که البته در آن قابلیت ایجاد فیلتر اختصاصی نیز وجود دارد. از ویژگی‌های جالب این برنامه امکان ویرایش عمق میدان است؛ کاری که عکاسان برای تمرکز روی پیش‌زمینه انجام می‌دهند. Snapseed یک ابزار تنظیم انتخابی نیز دارد که به شما امکان می‌دهد ناحیه خاصی از عکس خود را انتخاب کنید و روشنایی، اشباع و کنتراست آن نقطه را تغییر دهید

 این برنامه‌ ویرایشگر تاریخچه ی ویرایش شما را ذخیره می‌کند، بنابراین می‌توانید ویرایش های قبلی خود را در هر زمانی که بخواهید اصلاح کنید. همچنین Snapseed قابلیت ویرایش فایل‌های RAW  و DNG و ذخیره‌ آن‌ها به صورت فرمت JPG  را دارد که در بخش Export می‌توان انجام داد و آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشت. تنها ایرادی که شاید بتوان به اپلیکیشن قدرتمند اسنپ سید گرفت، مربوط به افکت HDR در این اپ است. زیرا به گمان خیلی‌ها کمی مصنوعی است و عملکردی هوشمندانه آنچنان که باید، ندارد!دانلود اپلیکیشن ویرایش عکس اسنپ سید Snapseed از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن ویرایش عکس اسنپ سید Snapseed از اپ استور

اپلیکیشن ویرایش عکس فودی Foodie همراه با افکت های زیباکننده برای غذا

اپلیکیشن ویرایش عکس فودی Foodie همراه با افکت های زیباکننده برای غذا

موجود در iOS و اندروید | رایگان |  بهترین برای:  عکاسی غذا

نخست باید پرسید فودی یعنی چه؟ فودی در واقع کسی است که علاقه فراوانی به غذا و مناسبات مربوط به خوراک و غذا دارد. او تنها به دلیل گرسنگی به رستوران نمی‌رود و غذا نمی‌پزد. بلکه او عاشق غذاهای رنگارنگ و طبخ و مزه آنها است. به همین دلیل این افراد نیاز دارند تا برنامه‌ای با فیلتر عکس های جذاب روی گوشی‌شان داشته باشند تا به ثبت سفره‌های رنگین غذا بپردازند. بنابراین اگر اهل عکاسی از آشپزی و غذاهای مهیجی که در آشپزخانه شخصی‌تان تدارک دیده‌اید هستید، برنامه‌ فیلتر عکس Foodie با 30 فیلتر زنده و امکانات عکاسی پیشرفته از خوراکی‌ها یک شبکه‌ اختصاصی همراه با ثبت افکت های زیباکننده برای عکس غذا است.

علاوه بر ثبت تصاویر، برنامه فیلتر عکس فودی با فیلترهای Real Time  به کاربرانش امکان ضبط ویدیوهای جذاب با کیفیت بالا را می‌دهد. این برنامه با تایمر داخلی ثبت تصاویر، گزینه‌ای برای صامت کردن صدای ثبت عکس نیز دارد که امکان استفاده‌ راحت و بدون دردسر از آن را در محیط‌های رستوران و کافه امکان‌پذیر کرده است.

استفاده آسان از برنامه، تم‌های زمینه مناسب، ابزارهای ویرایش مختلف، تایمر عکسبرداری و اشتراک‌گذاری آسان از ویژگی‌های خوب اپلیکیشن فودی است که دانلود آن را برای علاقمندان به غذا ضروری می‌کند. همچنین اگر دارای کسب و کاری مرتبط با غذا و نوشیدنی هستید، فودی به شما به عنوان صاحب یک کسب و کار کمک فراوانی برای ارائه بهترین تصاویر از محصولات غذایتان خواهد کرد.دانلود اپلیکیشن ویرایش عکس فودی Foodie همراه با افکت های زیباکننده برای غذا از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن ویرایش عکس فودی Foodie همراه با افکت های زیباکننده برای غذا از اپ استور

اپلیکیشن ویرایش عکس پریزما Prisma، تبدیل عکس به نقاشی 

اپلیکیشن ویرایش عکس پریزما Prisma، تبدیل عکس به نقاشی

موجود در iOS و اندروید | نیمه رایگان و بدون تبلیغات | بهترین برای: تبدیل عکس های خود به نقاشی یا طراحی هنری

در حالی که بسیاری از اپلیکیشن‌های ویرایش عکس دارای فیلتر تبدیل عکس به نقاشی هستند، ولی پریزما به طور تخصصی و شگفت‌انگیز این کار را برای شما انجام می‌دهد.  در این برنامه بیش از 500 فیلتر عکس خلاقانه وجود دارد که با استفاده از خریدهای درون برنامه‌ای می‌توانید به امکاناتی بیش از آن‌ها نیز دست یابید. فیلترهای موجود در برنامه Prisma با الهام از آثار هنرمندان امپرسیون همچون ون‌گوگ ایجاد شده و برای استفاده از آن به دلیل استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی جهت درک تصاویر باید به اینترنت متصل باشید و امکان استفاده‌ افلاین وجود ندارد.

هرچند این برنامه حجم زیادی از اینترنت مصرف نمی‌کند. مشکلی که در این برنامه وجود دارد صبر کردن برای اعمال تغییرات و دیدن نتیجه نهایی است که به دلیل سرعت اینترنت یا شلوغی سرور اتفاق می‌افتد. لوگویی که پس از ویرایش هر عکس توسط برنامه پریزما به طور اتوماتیک در پایین و سمت راست تصویر اضافه می‌شود به راحتی با مراجعه به بخش تنظیمات اپلیکیشن  و غیرفعال کردن گزینه Add Watermark قابل حذف است.

نکته جالب درباره اپلیکیشن فیلتر عکس پریزما، استفاده این اپلیکیشن از تکنولوژی هوش مصنوعی است که با اسکن تصویر انتخابی شما یک فیلتر جذاب و نقاشی‌گونه بر روی آن می‌اندازد. در این فرآیند عکس شما همچون یک اثر نقاشی هنری فاخر خواهد درخشید. شاید به همین علت است که افراد بسیاری این روزها پریزما را در روی گوشی‌های همراهشان دارند و از آن استفاده می‌کنند.دانلود اپلیکیشن ویرایش عکس پریزما Prisma، تبدیل عکس به نقاشی از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن ویرایش عکس پریزما Prisma، تبدیل عکس به نقاشی از اپ استور

منبع: makeuseof