این‌ روزها که تلفن‌های هوشمند همچون عضوی از بدن انسان هستند، وقوع کوچکترین مشکلی برای آن‌ها می‌تواند برای ما بسیار غیر قابل‌ تحمل باشد. مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش یکی از این مشکلات است که احتمالاً همه ما با آن روبه‌رو شده‌ایم. این مشکل می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ به‌ طور مثال مشکلات سخت افزاری گوشی یکی از این دلایل است. این شرایط معمولاً برای گوشی‌های سامسونگ دردسر ساز می‌شود. ما در مطلب سعی کرده‌ایم شما را با روش‌هایی که می‌تواند در چنین موقعیتی کارساز باشد، آشنا کنیم. بنابراین مطلب مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ در حالت خاموش را از نظر بگذرانید. امیدواریم به شما برای حل مشکلتان کمک کند.

علت مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش چیست؟

علت مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش چیست؟

دلایل مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش به علت‌هایی بسیاری برمی‌گردد. گاهی با یک تکان به سیم شارژر مشکل حل می‌شود؛ گاهی نیز اتصال شارژر به گوشی هیچ نتیجه و عکس‌العملی ندارد. مثلاً وقتی مشکلات باتری گوشی پیش می‌آید. اما دانستن دلایل احتمالی این مشکل می‌تواند در 90 درصد کارساز باشد و مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش و یا روشن را حل کند. به همین بهانه چند علت احتمالی را هم از لحاظ سخت‌افزاری و هم از جهت نرم‌ افزاری برای این مشکل را زیر برشمردیم. با ما همراه باشید.


سوکت گوشی خراب است! تعمیرش کنید یا عوض کنید!

یکی از مشکلات سخت‌افزاری شارژ نشدن گوشی مخصوصاً در گوشی سامسونگ، مشکل معیوب بودن سوکت است. این مشکل با برررسی و آزمایش اتصالات شارژر به گوشی همراه مشخص می‌شود. سوکت را تکان دهید، ممکن است سوکت به‌ خوبی در پورت گوشی جا نیفتاده باشد یا حتی کج باشد. اگر تغییری حاصل شد و شارژ ادامه یافت که چه بهتر! وگرنه، با یک انبر دست خیلی ظریف یا سنجاق آهسته سوکت را به حالت اصلی خود در بیاورید. به‌ خاطر بسپارید که در تعمیراتی از این دست، همواره گوشی همراه خود را خاموش کنید.

اطمینان صد درصدی از شارژ شدن دستگاه با Ampere

برای حل مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش یا روشن در ابتدا باید دلیل شارژ نشدن را بررسی کرد. نصب و اجرای اپلیکیشن Amprere که می‌توانید آن را از گوگل‌ پلی دانلود کنید، یکی از برترین راه‌ها برای شناسایی مشکل شارژ نشدن گوشی است. ابتدا گوشی خود را به شارژر متصل کنید، اپلیکیشن مورد‌نظر را اجرا کنید. سبز بودن آیکون شارژ به‌ معنای سالم بودن گوشی در‌ حال‌ شارژ است. اما اگر آیکون نارنجی بود، متأسفانه گوشی شما به‌ صورت کامل و درست شارژ نمی‌شود.

آیا سیم شارژر شما سالم است؟

امتحان کنید! گاهی سیم شارژر بدون‌ اینکه شما اطلاع پیدا کنید در داخل قطع شده یا تاشدگی باعث بروز اختلال شده است. در‌ این‌ حالت باید یک سیم شارژر دیگر خریداری کنید و سیم خراب قبلی را دور بیندازید! اما چطور می‌توان اطمینان حاصل کرد که مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش، به‌ دلیل بریدگی یا مشکلاتی از این دستِ شارژر گوشی همراه است؟ یک راه این است که شما با سیم شارژر دیگری عمل شارژ کردن را تکرار کنید تا مطمئن شوید مشکل از سیم است. راه دیگر اتصال گوشی همراه با همان سیم فعلی به کامپیوتر یا لپ‌تاپ است. ببینید آیا پیغام اتصال گوشی به لپ‌تاپ روی سیستم ما پدیدار می‌شود؟ در‌ این‌ حالت شارژ شدن گوشی را نیز تست کنید. می‌توانید با اپلیکیشن Ampere و آیکون سبز شارژ شدن آن، از شارژ شدن گوشی همراه خود اطمینان حاصل کنید.

مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش آداپتور است!

مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ در حالت خاموش می‌تواند از مشکلات آداپتور ناشی شود. مشکلات آداپتور معیوب به همین‌جا ختم نمی‌شود، بلکه کندی و هنگی و مشکلات سخت‌افزاری زیادی برای گوشی هوشمند به‌ وجود می‌آورد. برای اطمینان از این مشکل نیز می‌توانید کابل شارژر خود را با آداپتور دیگری تست کنید. اگر مطمئن شدید که مشکل از آداپتور است، می‌توانید به‌ صورت موقت گوشی خود را با کابل به لپ‌تاپ متصل کنید تا شارژ شود. برای خرید آداپتور جدید حتماً اطلاعات آداپتور اورجینال گوشی خود نظیر وات و آمپر را با آداپتور جدید مطابقت دهید. زیرا شارژ کردن گوشی با آداپتورهایی با وات و آمپر متفاوت باعث خرابی باتری گوشی شود. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم از خرید آداپتورهای تقلبی اجتناب کرده و حتماً وسایلی از این قبیل را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

مشکل شارژ نشدن گوشی سامسونگ در حالت خاموش با سوکتی کثیف

مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش می‌تواند از سوکتی باشد که کثیف شده، آشغال‌هایی مثل پرز درون پورت شارژ جمع شده و مدتی است که تمیز نشده است! یا یک خلال دندان یا سوزن به آرامی و احتیاط سعی کنید اگر آشغالی درون پورت قرار گرفته است، آن را بیرون بکشید. حواستان باشد گوشی حتماً خاموش باشد تا مشکل دیگری به مشکلتان اضافه نشود! 

مشکل باتری، شاه مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش

یکی از مهمترین مشکلات مربوط به تلفن همراه، ایرادات مرتبط با باتری است. باتری‌های فیک و تقلبی، کابل و آداپتورهای ارزان تقلبی، همه و همه می‌توانند باعث بروز مشکلات در سیستم شارژدهی گوشی همراه شوند. کابل‌ها و آداپتورهای فیک در واقع قاتل خاموش باتری‌های گوشی‌های همراه هستند. آن‌ها بی‌ آنکه ما متوجه شویم، کم‌کم طول عمر باتری را کاهش داده و باعث می‌شوند یک روز صبح تلفن همراه ما روشن نشود و خاموش بماند! بنابراین اگر حتی از اورجینال و اصل بودن باتری خود مطمئنید، بدانید که این باتری به‌ مرور زمان می‌تواند خراب و معیوب شود. چه رسد به اینکه از آداپتورها و کابل‌های مشکل زا استفاده کنید. بنابراین در صورت بروز مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش و تست‌های مذکور بالا، گوشی خود را به یک متخصص معتمد نشان دهید تا اگر مشکل از باتری است، شما را در جریان قرار داده و اقدام به تعویض آن کند. همچنین یادتان باشد که برای افزایش طول عمر باتری، شارژ باتری تلفن همراه خود را در بازه‌ای بین 10 درصد تا 90 درصد نگه دارید. کمتر یا بیشتر شدن این درصد شارژ در درازمدت به باتری شما آسیب می‌رساند.

مشکل از گوشی نیست! پریز برق را تغییر دهید!

گاهی‌ اوقات مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش یا روشن از گوشی و شارژر نیست. بلکه باید برای حل این مشکل در بیرون از این دو به دنبال حل مشکل باشیم. پریز برق گاه به‌ دلایلی عمل برق‌ دهی را درست انجام نمی‌دهد. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید با اپلیکیشن Amprere (وبسایت گوگل پلی) چند پریز را امتحان کنید. اگر همواره آیکون شارژ برنامه نارنجی ماند، مشکل از باتری یا شارژر است. اما اگر آیکون در پریزی سبز شد مطمئن باشید مشکل اصلی از پریزهای خراب خانه شما است!

سیستم عامل، نرم‌افزار و مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش یا روشن

گاهی وقت‌ها بحث مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش یا روشن به مسائل سخت‌افزاری برنمی‌گردد. در این حالت باید به مشکلات نرم‌افزاری گوشی هوشمند خود شک کنیم. بروز رسانی سیستم عامل گوشی‌ها در برخی اوقات باعث بهینه‌تر شدن مصرف انرژی می‌شود. بنابراین سعی کنید همیشه ورژن جدید و آپدیت‌شده سیستم عامل اندروید را روی گوشی خود نصب کنید. در این‌ حالت خیال خود را از بابت مشکلات نرم‌افزاری شارژ نشدن دستگاه راحت کرده‌اید. اما اگر به محض آپدیت سیستم عامل مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش یا روشن برای شما پیش آمد، می‌توانید سیستم عامل را به تاریخ قبل بروز رسانی ریستور کنید.

مشکل شارژ نشدن گوشی‌ ام حل نشد! راه آخر چیست؟

مشکل شارژ نشدن گوشی‌ ام حل نشد! راه آخر چیست؟

راه آخر برای حل بسیاری از مشکلات گوشی همراه، برگشت به حالت کارخانه یا Reset Factory است. بسیاری از بدافزارها و ویروس‌ها بی‌ آنکه ما بدانیم، باعث بروز مشکلاتی از قبیل مشکل شارژ نشدن گوشی در حالت خاموش یا روشن می‌شود؛ مخصوصاً اگر ویروس‌ یاب مناسبی روی گوشی همراه خود نداشته باشیم. در این‌ مواقع با ریست فاکتوری می‌توانید به حل مشکل مورد‌ نظر کمک کنید.