رابط کاربری Realme UI 2.0 جدیدترین نسخه رابط کاربری ریلمی است که خیلی کاربران این گوشی‌ها منتظر عرضه آن بودند. این رابط کاربری بر پایه اندروید ۱۱ ایجاد شده است و قابلیت‌های متنوعی مثل مدیریت نوتیفیکیشن بهبود یافته، ضبط کننده صفحه داخلی و... را به گوشی‌های ریلمی اضافه کرده است. علاوه بر این قابلیت های رابط کاربری Realme UI 2.0، این رابط کاربری نسبت به نسل اول خودش از سرعت بسیار بیشتری برخوردار است و امکان شخصی‌سازی بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. نوار نوتیفیکیشن بهبود یافته، قابلیت‌های متنوع برای صفحه نمایش Always-on، امکان اشتراک موسیقی دوگانه و... نیز دیگر امکانات Realme UI 2.0 به شمار می‌روند. 

قابلیت های رابط کاربری Realme UI 2.0

قابلیت های رابط کاربری Realme UI 2.0

پنجره‌های شناور و Mini

اولین قابلیت مهم رابط کاربری ریلمی UI 2.0  پنجره‌های شناور و کوچک است. برخی اوقات ممکن است بخواهید از برنامه دیگری استفاده کنید اما دوست ندارید برنامه‌ای که در حال کار با آن هستید را ببندید. در این حالت می‌توانید از قابلیت های رابط کاربری Realme UI 2.0 استفاده کنید که در نسخه های اندروید وجود نداشت. پنجره‌های شناور و مینی از طریق منوی Overview قابل فعال‌سازی هستند و با کمک آن‌ها می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به بستن برنامه فعلی، از دیگر برنامه‌ها استفاده کنید. برای دسترسی به پنجره شناور و پنجره مینی، کلید Overview را لمس کنید تا به لیست برنامه‌های باز خودتان دسترسی داشته باشید. سپس با لمس کلید سه نقطه می‌توانید این دو گزینه را ببینید. همچنین با نگه داشتن دست خودتان روی پنجره موردنظر نیز می‌توانید به این قابلیت دسترسی داشته باشید.

قابلیت های رابط کاربری Realme UI 2.0: مرتب‌سازی ایکون‌های صفحه اصلی

قابلیت های رابط کاربری Realme UI 2.0: مرتب‌سازی ایکون‌های صفحه اصلی

این قابلیت یکی از قابلیت های رابط کاربری Realme UI 2.0 است که کمتر به آن پرداخته می‌شود اما می‌تواند تجربه کاربری بسیار لذت بخشی را برای شما خلق کند. برنامه‌هایی که نصب می‌کنید به صورت پیشفرض به صفحه اصلی اضافه خواهند شد اما ممکن است جای آیکون‌های مربوط به برنامه‌های حذف شده در صفحه اصلی خالی باشد و ظاهر زشتی به آن ببخشد. مرتب کردن این آیکون‌ها به صورت دستی هم کار خسته کننده‌ای است و ممکن است وقت زیادی از شما بگیرد. به خصوص اگر فضای خالی مربوط به برنامه‌های حذف شده هم خیلی زیاد باشد. برای رفع این مشکل رابط کاربری ریلمی UI 2.0 یک روش خلاقانه به کار برده است. فقط کافیست که دست خودتان را چند ثانیه روی صفحه نگه دارید و آن را به سمت پایین یا بالا بکشید. با این کار تمامی آیکون‌ها در بالا یا پایین صفحه مرتبط خواهند شد.

قابلیت های رابط کاربری Realme UI 2.0 : کلید Quick Share در منوی دوربین 

در نرم‌افزار رابط کاربری Realme UI 2.0 یک کلید جدید تحت عنوان Quick Share قرار گرفته است. با کمک این کلید شما می‌توانید به سرعت تصاویری که ثبت می‌کنید را در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و اینستاگرام به اشتراک بگذارید. پس از گرفتن یک عکس یا ضبط ویدیو، فقط کافیست در صفحه پیشنمایش دست خودتان را به سمت بالا بکشید تا به گزینه های مربوط به ادیت یا اشتراک‌گذاری تصویر دسترسی داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید به راحتی تصاویر خودتان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این قابلیت خیلی پیچیده نیست اما می‌تواند به کارهای شما سرعت ببخشد.

بررسی رابط کاربری Realme UI 2.0 : امکانات شخصی سازی

اندروید ۱۲ امکانات شخصی سازی زیادی در اختیار کاربران خود قرار داده است اما ریلمی توانسته است در رابط کاربری Realme UI 2.0 و اندروید ۱۱ از تمامی این قابلیت‌ها رونمایی کند. برای مثال در صورتی که تم آبی رنگ پیشفرض گوشی را دوست ندارید، می‌توانید به راحتی آن را تغییر دهید و از بین ده‌ها تم موجود، یک مورد را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید تعداد سطرها و ستون‌ها صفحه اصلی گوشی را تغییر دهید یا حتی اندازه و شکل ایکون‌ها را عوض کنید. تمامی این موارد فقط در یک منو قابل دسترسی هستند و می‌توانید قبل از اعمال تغییرات هم پیش نمایش آن‌ها را مشاهده کنید. 

مورد بعدی که می‌توانید بسته به سلیقه خودتان آن را شخصی سازی کنید، حالت Dark Mode است. علاوه بر حالت Dark Mode پیشفرض، شما می‌توانید در رابط کاربری Realme UI 2.0 از حالت Dark Mode اختصاصی خودتان هم استفاده کنید. در این قسمت امکان استفاده از سه نوع حالت Dark وجود دارد. حالت Enhanced از رنگ های کاملا تیره استفاده می‌کند اما حالت Gentle دارای رنگ‌های خاکستری ملایم‌تری است. همچنین در این بخش می‌توانید از ایکون‌ها مرتبط با حالت Dark استفاده کنید و برنامه‌های ثالث را هم وادار کنید که از تم پیشفرض سیستم پیروی کند. 

صفحه نمایش همیشه روشن یا Always-on Display نیز در رابط کاربری ریلمی UI 2.0  به صورت کامل قابل شخصی سازی است. متاسفانه ما نتوانستیم این قابلیت را در بررسی رابط کاربری Realme UI 2.0 روی گوشی خودمان (Realme 8 Pro) تست کنیم اما این قابلیت بر روی گوشی‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، امکان شخصی سازی زیادی به کاربر می‌دهد. شما می‌توانید در این قسمت از چندین طرح پیشفرض استفاده کنید یا طراحی آن را طبق سلیقه و نیاز خودتان تغییر دهید. این قابلیت در صورتی که کارایی آن مثل دیگر قابلیت‌های موجود در این رابط کاربری باشد، می‌تواند برای برخی از کاربران خیلی جالب باشد.

بررسی رابط کاربری Realme UI 2.0: ابزارهای اسکرین شات

بررسی رابط کاربری Realme UI 2.0: ابزارهای اسکرین شات

رابط کاربری ریلمی UI 2.0  یکی از پیشرفته‌ترین ابزارهای اسکرین شات موجود در بازار را در اختیار دارد. در این ابزار شما می‌توانید علاوه بر اسکرین‌شات‌های مربعی معمول، از اسکرین شات‌های دایره‌ای و... نیز استفاده کنید. پس از ثبت اسکرین شات در گوشی ریلمی یک منوی ابزار پیشرفته برای شما باز می‌شود که از طریق آن می‌توانید از ابزارهای مثل نقاشی، امکان اسکرین شات گرفتن از صفحات دارای اسکرول و منوی اشتراک‌گذاری استفاده کنید. همچنین ابزار فیلمبرداری از صفحه نمایش هم کنترل‌های متعددی در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مثال می‌توانید به راحتی نرخ فریم و بیت ریت ویدیوی نهایی را به صورت کاملا دستی تنظیم کنید. 

بررسی رابط کاربری Realme UI 2.0: Sleep Capsule

بررسی رابط کاربری Realme UI 2.0: Sleep Capsule

احتمالا شما هم مثل خیلی دیگر از افراد جزء کسانی هستید که استفاده از گوشی موبایل، تاثیر بسیار زیادی روی خواب شما دارد. خوشبختانه یکی از قابلیت های Realme UI 2.0 قابلیت Sleep Capsule است که برای کنترل خواب شما طراحی شده است و در ادامه بررسی رابط کاربری Realme UI 2.0 به آن می‌پردازیم. این قابلیت با محدود کردن کاربردهای گوشی در طی ساعات از پیش تعریف شده، به شما کمک می‌کند که خواب خودتان را مدیریت کنید. البته می‌توانید برخی نرم افزارهایی که ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشید را در لیست سفید این حالت قرار دهید. تفاوت این قابلیت با قابلیت‌های مشابه هم این است که در طول ماه فقط سه بار می‌توانید محدودیت‌های تعیین شده را دستکاری کنید و به همین خاطر برای افرادی که نمی‌توانند از محدودیت‌های تعیین شده پیروی کنند کاملا مناسب است.

پس از اینکه از سه شانس خودتان برای اعمال تغییرات در Sleep Capsule استفاده کردید، باید تا ماه بعد منتظر بمانید. با وجود اینکه می‌توانید در زمان غیرفعال بودن، این قابلیت را به صورت کامل خاموش کنید اما در ساعات تعیین شده نمی‌توانید هیچ تغییری در ساختار آن ایجاد کنید و به همین خاطر بهتر است با احتیاط کامل از آن استفاده نمایید.

سخن نهایی

رابط کاربری ریلمی UI 2.0  جدیدترین نسخه از رابط کاربری اختصاصی ریلمی است که براساس اندروید ۱۱ طراحی شده است و قابلیت‌های منحصر به فردی که دارد باعث شده کاربران زیادی منتظر عرضه آن برای گوشی‌های خودشان باشند. در صورتی که از این رابط کاربری استفاده کرده‌اید، نظر خودتان را از طریق بخش کامنت های همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.


منبع: Android Police