گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا از محصولاتی‌ست که در زمینه دوربین حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، اما آیا توانایی رقابت با آیفون 11 پرو مکس را دارد؟ امروزه عملکرد دوربین ‌در گوشی‌های هوشمند به یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب تبدیل شده است. از گوشی‌های پرچم‌داری که با قیمت ‌بالا به بازار عرضه می‌شوند هم انتظاری جز کیفیت بالا نمی‌توان داشت. اگرچه تفاوت ‌و سطح اختلاف ناچیزی در این رده از گوشی‎‌ها به چشم می‌آید، اما در مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس با ویژگی‌های متفاوتی آشنا خواهیم شد که هر یک از این محصولات را در جایگاه متفاوتی قرار می‌دهد. در ادامه با مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس دو نمونه از قدرتمندترین پرچم‌دارهای 2020 سامسونگ و 2019 اپل را در زمینه عکاسی مورد بررسی قرار خواهیم داد تا نتیجه‌ای منصفانه برای نبرد تکراری این دو کمپانی مطرح تعیین کنیم.

دوربین گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا

سامسونگ نوت 20 اولترا

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس را با معرفی دوربین پرچم‌دار کره‌ای شروع می‌کنیم. گلکسی نوت 20 اولترا با یک مجموعه دوربین سه‌گانه به بازار عرضه شده است. دوربین اصلی از یک لنز واید با گشودگی دیافراگم f/1.8 بهره می‌گیرد که در مقابل یک سنسور 108 مگاپیکسلی قرار گرفته است. پیکسل‌های 8 میکرومتری دوربین اصلی در یک شبکه 3×3 به گونه‌ای قرار گرفته‌اند تا با ادغام 9 در 1 پیکسل، تصاویر 12مگاپیکسلی تولید کنند. همین موضوع باعث حساسیت بالای این دوربین در جذب نور در حالت تنظیمات پیش‌فرض می‌شود. علاوه بر نور مناسب، در تصویر خروجی با اشباع رنگی بالایی مواجه هستیم که از ویژگی‌های منحصر به فرد و جذاب دوربین گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا محسوب می‌شود.

دوربین تله تعبیه شده در دوربین گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا با وضوح 12مگاپیکسلی، قابلیت بزرگ‌نمایی اپتیکال (Optical zoom) 5 برابری را دارد. لنز 120 میلی‌متری به کار رفته در این دوربین بر پایه بزرگ‌نمایی پریسکوپ ساخته شده است. سیستم بزرگ‌نمایی پریسکوپ، نمونه اصلاح شده‌ای از زوم اپتیکال دوربین‌های پیشرفته DSLR است که برای گوشی‌های پرچم‌دار بهینه سازی شده است. 

در دوربین‌های DSLR فرایند زوم با چرخاندن عمودی لنز میسر می‌شود، اما در این ساختار جدید، تغییر مکان به صورت افقی و در جلوی سنسور صورت می‌گیرد و هرچه این فاصله بیشتر باشد، قابلیت زوم نیز بیشتر خواهد بود. این قابلیت که ابتدا توسط شرکت اوپو نمایش داده شد، ایده‌ای بسیار جالب و کاربردی است که نهایتاً بدون ایجاد برجستگی و بیرون‌زدگی خاصی بر روی پنل پشتی، زوم اپتیکال واقعی را وارد گوشی‌های هوشمند کرده است.

دوربین دیگری که تقریباً در بیشتر محصولات سامسونگ دیده می‌شود، دوربین اولترا واید 12 مگاپیکسلی است که می تواند پس‌زمینه بیشتری را در تصویر ثبت کند. این دوربین از یک لنز با گشودگی دیافراگمf/2.2  بهره می‌برد که در مقابل یک سنسور 12مگاپیکسلی 1.2 اینچی قرار گرفته است. این دوربین به سیستم فوکوس خودکار با تشخیص فاز و حالت فیلم‌برداری Super Steady برای حذف لرزش مجهز شده است. 

دوربین آیفون 11 پرو مکس و تفاوت‌های آن با رقیب کره‌ای

آیفون 11 پرو مکس

آیفون 11 پرومکس با اینکه یک سال زودتر از نوت 20 اولترا به بازار عرضه شده، اما ویژگی‌های آن هنوز هم ‌به‌روز و قابل رقابت با گوشی‌ جدید کره‌ای‌ها بود. شرکت اپل در سپتامبر 2019 برای نخستین بار در تاریخ این شرکت، اقدام به استفاده از یک مجموعه دوربین سه‌گانه درگوشی‌های هوشمند خود کرد. مجموعه دوربینی که با سه لنز متفاوت واید، اولتراواید و تله فوتو عرضه شد، ترکیبی آشنا از مجموعه دوربین‌ پرچم‌داران اندروید را یادآوری می‌کرد.

دوربین اصلی آیفون 11 پرومکس از یک لنز 26 میلی‌متری واید با گشودگی دیافراگم f/1.4 بهره می‌برد که در مقابل یک سنسور 12 مگاپیکسلی 1.2.55 اینچی قرار گرفته است. مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در ابعاد پیکسل‌های صفحه حساس نتایج جالبی به همراه دارد. پیکسل‌ها با ابعاد 2.55/1 در آیفون 11 پرو مکس کمی بزرگتر از ابعاد پیکسل‌ها در دوربین گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا هستند. این تفاوت اندازه در گوشی اپل با کاهش جزئیات تصویر نسبت به خروجی تصویر دوربین رقیب همراه می‌شود. 

دوربین اصلی آیفون 11 پرو مکس با گشودگی بیشتر روزنه دیافراگم و ابعاد بزرگ‌تر سنسور، عملکرد بهتری در جذب نور نسبت به Note 20 ultra به نمایش می‌گذارد. دوربین تله‌فوتو آیفون 11 پرومکس از یک لنز 52 میلی‌متری با گشودگی دیافراگم f/2.0 بهره می‌گیرد که در مقابل یک سنسور 12مگاپیکسلی به ابعاد 3.4/1 اینچی قرار گرفته است. دوربین تله نیز به سیستم فوکوس خودکار با تشخیص فاز و لرزش‌گیر اپتیکال مجهز شده است. روزنه دیافراگم در گوشی اپل از گشودگی بیشتری نسبت به رقیب کره‌ای برخوردار است و این به آن معنا است که در مکان‌های کم‌نور تصاویر بهتری ثبت می‌کند. اما قدرت زوم دوبرابری اپتیکال آیفون 11 پرو مکس به هیچ عنوان قابل مقایسه با قدرت زوم نوت 20 اولترا نیست.

در انتها، دوربین اولتراواید 12 مگاپیکسلی از یک لنز 13 میلی‌متری با گشودگی دیافراگم f/2.4 استفاده می‌کند تا تصاویری با زاویه دید 120 درجه‌ای ثبت ‌کند. این دوربین از لرزش‌گیر اپتیکال بهره نمی‌برد و فاقد فناوری فوکوس خودکار است. در مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در بخش عکاسی اولتراواید، باز هم سامسونگ عملکرد نسبتاً بهتری دارد.

قدرت زوم نوت 20 اولترا؛ اسپیس زوم 50 برابری!

اسپیس زوم 50 برابری!

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های دوربین گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا، قدرت زوم 50 برابری آن در عکاسی و ضبط ویدئو است که Space Zoom نام دارد. پروژه‌ای که پیش‌تر در گوشی هوآوی P30 pro معرفی شده، در پرچم‌دار جدید سامسونگ با قدرت بیشتری به بهره رسیده است. زوم پریسکوپ که پیش‌تر به آن اشاره شد، قابلیت زوم کردن تا 5 برابر (x5 Optical zoom) را عملی می‌سازد. اما برای این‌که بخواهید بیشتر زوم کنید، قابلیت Hybrid Optic Zoom این امکان را برای شما فراهم می‌کند. 

هرچند که قدرت زوم نوت 20 اولترا تا 50 برابر بدون افت کیفیت ممکن نیست، اما اتفاق جالب و منحصر به فردی است که نتایج شگفت‌انگیزی به همراه دارد. دوربین تله در بزرگ‌نمایی بردهای طولانی به واسطه ثبت جزئیات بالا، نوردهی مناسب و تعادل رنگی خوب، هیچ‌گونه مشکل و ضعفی از خود به نمایش نمی‌گذارد. اما مختصر ایراداتی به عکس‌هایی که در بزرگ‌نمایی در برد متوسط (بزرگ‌نمایی تقریبا 4 برابری) ثبت می‌شوند وجود دارد. با مقایسه تعدادی از تصاویری که در این بازه از زوم قرار گرفته‌اند، شاهد از بین‌رفتن بافت و جزئیات هستیم.

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در محیط رابط کاربری

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در محیط رابط کاربری

برای مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در رابط کاربری و نرم‌افزارها در ابتدا ویژگی‌ها و امکانات هردو مجموعه را مورد بررسی قرار می‌دهیم. وجود فلش LED دوگانه در گوشی اپل، علاوه بر افزایش حجم نور فلش به تنظیم دمای رنگ هم کمک می‌کند. برای مثال در مکان‌هایی که نور زرد غالب باشد، به صورت خودکار نور سفید بیشتری از دیود فلش دوم ساطع می شود تا تعادل نوری برقرار شود. اما در مقابل دوربین گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا به یک فلش تکی مجهز شده است.

هر دو پرچم‌دار آیفون و سامسونگ از لرزش‌گیر اپتیکال، زوم اپتیکال و فوکوس خودکار با تشخیص فاز بهره‌مند هستند. سامسونگ در کنار فناوری فوکوس خودکار PDAF به فوکوس خودکار لیزری نیز مجهز شده است و قابلیت بزرگ‌نمایی اپتیکال بیشتری را برای کاربران فراهم کرده است. با مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در محیط کاربری حالت‌هایی از قبیل عکاسی پانوراما و HDR دیده می‌شود که علی‌رغم شباهت‌های بسیار، نتایج متفاوتی رقم خواهند زد.

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در خروجی تصاویر

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در خروجی تصاویر

دوربین گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا در شرایط نوری محیط داخلی و همچنین نور شدید بیرون عملکرد خوبی از خود به نمایش می‌گذارد. اما مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در سطح دامنه دینامیکی، نتایج خوبی برای کره‌ای ها به همراه ندارد. دامنه دینامیکی دوربین گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا گستره چندانی ندارد و ممکن است با پدیده Underexposed یا کمبود حجم نور در برخورد با سنسور مواجه شود. 

رنگ‌های ویبرنت (پررنگ) در دوربین گوشی سامسونگ نوت 20 اولترا با اشباع بسیار بالایی به نمایش در می‌آیند. در مقابل، به غیر از برخی رنگ‌های مینور (کم‌رنگ) تصاویر دارای تعادل رنگی مناسبی هستند. بهره بردن از سیستم فوکوس خودکار قوی به شما تصاویری با شارپ‌نس و جزئیات بالا می‌دهد. اما همین موضوع ممکن است احتمال تشکیل نویز در محیط‌های کم نور را افزایش دهد.

در سمت دیگر دوربین آیفون 11 پرومکس در فضاهای شب به لطف فناوری Night Mode می‌تواند زمان نوردهی را بالا ببرد تا نور بیشتری توسط سنسور دریافت شود. اگرچه این قابلیت در نوت سامسونگ هم در دسترس است، اما در آیفون نتایج بهتری رقم می‌زند. حالت عکاسی در شب به صورت خودکار در شرایط نوری نامساعد فعال می‌شود و بسته به میزان تاریکی محیط، زمان نوردهی را در یک بازه 3 تا 30 ثانیه‌ای پیشنهاد می‌دهد. 

حالت Nightدر آیفون ۱۱ پرو مکس عملکرد بسیار سریعی دارد و خروجی آن در اغلب مواقع عکس‌هایی با جزئیات زیاد، کنتراست عالی، رنگ‌های چشم‌نواز و نوردهی مناسب در بخش‌های مختلف است. اما در مکان‌هایی که منابع نور مصنوعی وجود دارد، در سطح تصویر هاله ‌نور تشکیل می‌شود که از کیفیت نهایی آن می‌کاهد. لازم به ذکر است که این قابلیت آیفون 11 پرو مکس تنها برای دوربین اصلی و دوربین تله‌فوتو تعریف شده و تجربه عکاسی با دوربین اولتراواید در شب به هیچ عنوان خوشایند نیست.  

مقایسه پرتره‌های آیفون 11 پرومکس با نوت 20 اولترا

مقایسه پرتره‌های آیفون 11 پرومکس با نوت 20 اولترا

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در زمینه ثبت تصاویر پرتره بر اساس بررسی‌های‌ وب‌سایت DXOMARK.com با برتری نسبی سامسونگ همراه است (رتبه 70 نوت سامسونگ در مقابل نمره 65 آیفون 11 پرومکس). کیفیت بوکه بسیار عالی به همراه اثر عمق میدان قوی و کنتراست بالا در گوشی نوت، سوژه را کاملاً از پس‌زمینه جدا می‌کند و اثری شبیه به نرم‌افزارهای گرافیکی ایجاد می‌کند. 

اعمال افکت بوکه در نوت 20 اولترا در بعضی مواقع ممکن است با کمی افت کیفیت در مرزهای سوژه همراه باشد و گاهی شاید چهره‌ها از جزئیات کافی برخوردار نباشند. اما به طور کلی تجربه عکاسی پرتره با نوت 20 اولترا دلپذیر است و نتایج خوبی به همراه دارد. 

آیفون ۱۱ پرو مکس برای ثبت عکس‌های پرتره از دوربین تله‌فوتو با زوم اپتیکال ۲ برابری کمک می‌گیرد. موتور پردازش عصبی قدرتمند A13 Bionic برای تفکیک هرچه بهتر سوژه از پس‌زمینه به کمک دوربین تله‌فوتو می‌آید و درنتیجه عکس‌هایی با جلوه‌بوکه‌ مناسب تولید می‌شود. اگر نور محیطی کافی نباشد، جزئیات پرتره‌های آیفون 11 پرومکس به شدت افت خواهد کرد. عکس‌های پرتره‌ دوربین اصلی به‌دلیل اتکای صرف به موتور پردازش عصبی، تفکیک ایده‌آلی بین سوژه و پس‌زمینه ندارد.

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در فیلم‌برداری

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در فیلم‌برداری

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس را با بررسی عملکرد دوربین در زمینه قابلیت‌های فیلم‌برداری دنبال می‌کنیم. قابلیت ضبط ویدئو HDR10 در نوت 20 اولترای سامسونگ با تنوع گسترده‌ای در اختیار کاربران قرار گرفته است. فرایند فیلم‌برداری با کیفیت‌های 720P با نرخ 960 فریم در ثانیه، 1080Pبا نرخ‌های 240/60/30 فریم در ثانیه، 4K با نرخ 60/30 فریم در ثانیه و 8K با نرخ 24 فریم در ثانیه قابل انجام است. 

دوربین اصلی نوت سامسونگ در فیلم‌برداری 4k با نرخ 30 فریم بر ثانیه، عملکرد بسیار خوبی را ارائه می‌دهد و نوردهی، رنگ‌، بافت و جزئیات همگی در بهترین حالت خود هستند. علاوه بر این، فناوری لرزش‌گیر ژیروسکوپی و اپتیکال به شما امکان گرفتن ویدئو در حالت ایستاده و حرکت سریع را می‌دهد.

در سمت دیگر گوشی آیفون 11 پرو مکس قابلیت‌های کمتری نسبت به نوت 20 اولترا در زمینه فیلم‌برداری دارد. فیلم‌برداری HDR در این گوشی با کیفیت 1080P با نرخ 240/120/60/30 فریم در ثانیه و 2160P با نرخ 60/30/24 فریم در ثانیه میسر می‌شود. به طور کلی مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس در زمینه فیلم‌برداری، عملیات نوردهی و فرایند فوکوس خودکار را از ویژگی‌های برتر آیفون نشان می‌دهد. در مقابل، ویدئوهای خروجی نوت 20 اولترا دارای نویز کمتری هستند و از بافت و جزئیات بیشتری برخوردارند. 

مقایسه نهایی دوربین‌های نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرومکس 

مقایسه نهایی دوربین‌های نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرومکس

مقایسه دوربین نوت 20 اولترا با آیفون 11 پرو مکس با استناد به رتبه‌بندی‌های کلی وب‌سایت DXOMARK.com جایگاه بالاتر نماینده اپل را نشان می‌دهد. اما همین بررسی‌ها در بخش‌هایی مثل عکاسی پرتره و بزرگ‌نمایی‌ها به نفع نماینده سامسونگ تغییر می‌کند. نتیجتاً این انتظار شما از دوربین گوشی‌ست که نتیجه نهایی را تعیین می‌کند. اگرچه نوت 20 اولترا با توجه به سایر مشخصاتی مثل رم 8 یا 12 گیگابایتی و نمایشگر قدرتمندتر می‌تواند گزینه بهتری در بازار ایران به حساب بیاید.