حتما برای شما هم پیش آمده که در حین کار با اینستاگرام با محدودیت‌هایی روبه‌رو شوید و برخی ویژگی‌های آن برای شما غیرفعال شده باشد و یا حتی پیج شما از دسترس خارج شده باشد. در این شرایط شما هم حتما مثل من که به دنبال راهی برای نصب اینستاگرام قبلی خودمبودم، به دنبال فهم دلایل این موضوع و راه‌حل رفع آن بوده‌اید. نگران نباشید، ما در این مطلب تجربه خودمان را در اختیار شما می‌گذاریم و تمام احتمالات بلاک شدن در اینستاگرام و راه رفع آن را به طور اجمالی بررسی خواهیم کرد.

از کجا بفهمیم که بلاک شده‌ایم

برای فهمیدن بلاک شدن در اینستاگرام نیاز به انجام کار خاصی ندارید. در زمان بلاک اکشن، هرگاه شما قصد فعالیت خاصی مانند ارسال پست یا استوری، ارسال پیام یا دایرکت، لایک کردن و فالو و… را داشته باشید، با یک پیغام خطا روبه رو می‌شوید. تا زمانی که بلاک رفع نشود، شما قادر به انجام فعالیت‌های فوق نخواهید بود. این محدودیت به ویژه اگر شما صاحب پیج بیزینسی باشید، می‌تواند کسب و کار شما را فلج کند. اکشن بلاک می‌تواند موقتی و کوتاه مدت و یا بلند مدت و دائمی باشد که هر کدام به نوبه خود تاثیر منفی بر بیزینس شما خواهد داشت. در ادامه با انواع بلاک شدن در اینستاگرام آشنا خواهیم شد.

انواع اکشن بلاک اینستاگرام

بلاک موقت

در صورت عدم رعایت برخی از شرایط استفاده از خدمات اینستاگرام، ممکن است اکانت شما از طرف اینستاگرام بلاک شود. این محدودیت معمولا موقت خواهد بود و 24 ساعت طول می‌کشد.

بلاک شدن در اینستاگرام  :بلاک موقت

بلاک دارای تاریخ انقضا

نوع دیگری از بلاک شدن در اینستاگرام که تاریخ انقضای آن مشخص است. اگر روی تصویر بلاک شدن در اینستاگرام بزنید مدت زمان را به شما نشان خواهد داد که معمولا از 24 ساعت تا 30 روز طول می‌کشد.

بلاک شدن در اینستاگرام  :بلاک دارای تاریخ انقضا

بلاک شدن در اینستاگرام بدون تاریخ

مدت زمان این بلاک ممکن است از چند ساعت تا دو هفته متغیر باشد ولی tell us را ندارد. 

بلاک شدن در اینستاگرام بدون تاریخ

بلاک اکشن دائمی اینستاگرام

همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع بلاک را نمی‌توانید حذف کنید. دلیل اعمال چنین بلاک‌هایی نقض مکرر قوانین اینستاگرام است. اگر حساب شما چندین بار به طور موقت مسدود شده باشد یا اگر سایر کاربران اکانت شما را گزارش کنند، شما در معرض خطر بلاک دائمی اینستاگرام هستید.

چرا اینستاگرام صفحه شما را بلاک می‌کند؟

چرا اینستاگرام صفحه شما را بلاک می‌کند؟

چگونگی فعالیت می‌تواند باعث گزارش‌های ارسال شده توسط سایر کاربران و درنتیجه بلاک شدن در اینستاگرام توسط افراد، shadowban و غیره شود. دانستن دلایلی که باعث ایجاد بلاک اکشن می‌شود، به شما کمک می کند تا از بروز چنین مشکلی در آینده جلوگیری کنید و بلاک اینستاگرام را از پروفایل خود رفع کنید. محدودیت تعیین شده توسط اینستاگرام ممکن است بسته به سن حساب شما و سابقه فعالیت پیج شما و برخی موارد دیگر که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد، متفاوت باشد. 

محدودیت‌های فعالیت روزانه و ساعتی

اینستاگرام برای فعالیت‌هایی که هر کاربر می‌تواند در یک ساعت یا یک روز انجام دهد، محدودیت‌هایی قائل شده است. محدودیت‌ فعالیت‌هایی مانند لایک‌ کردن، نظرات، فالو کردن و لغو فالو و حتی بارگیری داده‌های کاربران. هر فعالیتی در اینستاگرام دارای «وزن» متفاوتی است. به عنوان مثال، اگر تنها فعالیت شما در اینستاگرام کامنت دادن و نظر دادن با انواع فونت اینستاگرام درباره پست دیگران باشد، محدودیت‌های کلی شما افزایش می‌یابد در مقابل لایک کردن از نظر اعمال محدودیت سبک‌ترین عمل محسوب می‌شود. از سال 2019، اینستاگرام این محدودیت‌ها را به دو برابر افزایش داده است، بنابراین در حال حاضر، حتی آن دسته از کاربرانی که تمام اقدامات خود را به صورت شخصی انجام می‌دهند نیز در معرض خطر بلاک قرار دارند.

نقض قوانین اینستاگرام

اگر محتوای ممنوعه‌ای مانند محتوای جنسی، سخنان مشوق خشونت، اخبار جعلی و مشابه را در اینستاگرام منتشر کنید یا دستورالعمل‌های حفظ کپی رایت اینستاگرام را نقض کنید، به عنوان یک حساب متخلف از طرف اینستاگرام نشانه‌گذاری می‌شوید. البته پاک شدن پست اینستاگرام بخاطر اهنگ ارتباطی با بلاک شدن در اینستاگرام نخواهد داشت.

در عین حال با نقض دستورالعمل‌های اینستاگرام، تعداد اعمال روزانه مجاز حساب شما کاهش می‌یابد. علاوه بر همه این‌ها، اگر دستورالعمل‌ها را نقض کرده باشید، ممکن است روی پروفایل‌های دیگر شما که با همان آدرس IP اجرا می‌شوند، تأثیر منفی بگذارد. برای استفاده از چندین پروفایل در اینستاگرام، استفاده از IP های مختلف بسیار حیاتی است. بهتر است برای اطمینان از ایمنی چندین حساب مختلف، از پروکسی یا VPN استفاده کنید.

فعالیت اکانت‌های تازه ایجاد شده

هرچه اکانت شما جوان‌تر باشد، محدودیت‌های بیشتری دارد. اگر حساب خود را در 1 تا 3 ماهه اخیر باز کرده‌اید، باید احتیاط کنید و میزان فعالیت خود را  به تدریج افزایش دهید. از طرف دیگر رها کردن پیج تازه تاسیس بدون هیچ فعالیتی نیز می‌تواند موجب بلاک شدن پیج شود.

اکانت‌های با فعالیت کم و محدود

اینستاگرام همواره میزان فعالیت شما را رسد می‌کند. اگر فقط چند بار در روز اکانت خود را بررسی کنید و تنها چندین نفر را لایک می‌کنید، محدودیت‌ فعالیت روزانه شما بیشتر می‌شود. بنابراین در صورتی که قصد افزایش فعالیت خود را دارید، اعمال خود را به آرامی و هفته به هفته افزایش دهید.

فعالیت بیش از حد

اگر چندین بار در روز پست‌های جدید آپلود کنید، اینستاگرام اکانت شما را به عنوان اسپم تشخیص می‌دهد. برای حفظ تعادل، بهتر است 3 تا 7 بار در هفته زمانی که فالوورهای شما بیشترین فعالیت را دارند، بر اساس سایز پست اینستاگرام آپلود کنید.

ورود با آدرس‌های IP و یا دستگاه‌های مختلف 

اگر از یک آدرس IP یا دستگاه دیگری وارد حساب اینستاگرام خود شوید و نتوانید از طریق ایمیل یا کد پیام کوتاه هویت خودتان را تأیید کنید، اینستاگرام فکر می‌کند پروفایل شما هک شده است و سعی می‌کند از آن محافظت کند. برای این منظور بهتر است احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید تا بتوانید به سیستم اثبات کنید که مالک واقعی حساب هستید.

سوء استفاده از ابزارهای اتوماسیون

راه‌های مطمئنی برای استفاده صحیح از ابزارهای اتوماسیون وجود دارد که نیاز به شناخت بیشتر شما از این ابزارها دارد. برای استفاده مناسب از ابزارهای اتوماسیون، انواع مختلف اقدامات را با هم ترکیب کنید، فقط یک عمل یکسان مانند لایک کردن را تکرار نکنید. سعی کنید از الگوهای مختلف برای بوست پست اینستاگرام استفاده کنید و کارهای مشابه را در یک بازه زمانی انجام ندهید. اتوماسیون را با فعالیت دستی ترکیب کنید برای مثال با تغییر زبان اینستاگرام به صورت دستی کامنت بگذارید یا افرادی را که با ابزار دنبال کرده‌اید، بعد از مدتی دستی آنفالو کنید.

ارسال کامنت و یا دایرکت اسپم

اگر سعی کنید صفحه اینستاگرام خود را با اسپم کردن زیر پست‌های دیگران و یا با پیام خصوصی تبلیغ کنید، اینستاگرام شما را به خاطر این کار مجازات می‌کند. حتی اگر سیستم نتواند اسپم شما را شناسایی کند، سایر کاربران می‌توانند با گزارش فعالیت هرزنامه صفحه شما موجب بلاک شدن صفحه شما شوند.

نحوه رفع بلاک شدن در اینستاگرام

افراد زیادی برای پاسخ به مشکل بلاک شدن در اینستاگرام راه‌حل‌های مختلفی ارائه کرده‌اند ولی ما تنها چند روش احتمالی را به کاربران توصیه می‌کنیم:

1-مشکل را گزارش کنید. 

اگر بلاک شده‌اید و فعالیت شما محدود شده است ولی مطمئن هستید که فعالیت اشتباهی بر خلاف شرایط اینستاگرام نداشته‌اید؛ پس از فهمیدن بلاک شدن در اینستاگرام بهتر است مشکل خود را گزارش کنید:

  •  اگر با پاپ آپ خطا مواجه شدید که گزینه دیگری جز OK نداشت، می‌توانید از طریق Settings ->Help ->Report a Problem درخواست بررسی کنید. 

1-مشکل را گزارش کنید.

  • وقتی با ارور اکشن بلاک روبه‌رو می‌شود، معمولاً دو گزینه در اختیار دارید: Tell us و Ignore . برای درخواست بازبینی دستی توسط اینستاگرام، روی tell us ضربه بزنید.

حتی اگر فعالیت خطا داشته‌اید، این اقدام شما به اینستاگرام نشان می‌دهد که شما یک ربات نیستید.

2-حساب اینستاگرام خود را به فیس بوک پیوند دهید.

امکان ایجاد اکانت‌های Business و Creator بدون اتصال به فیس بوک وجود دارد. اگر حساب شما به فیس بوک مرتبط نیست و با بلاک شدن در اینستاگرام تهدید شده است، آن را به صفحه فیس بوک خود متصل کنید. به این ترتیب نشان خواهید کرد که یک ربات نیستید. برای نتیجه بهتر می‌توانید صفحه اینستاگرام خود را به شبکه‌های اجتماعی دیگر پیوند دهید.

3-از اینترنت دیتا موبایل خود استفاده کنید

دلیل بلاک شدن در اینستاگرام ممکن است آدرس IP شما باشد. گاهی اوقات، اینستاگرام حتی در مرحله ایجاد حساب کاربری، در صورتی که IP را نامناسب تشخیص دهد، آن را مسدود می‌کند. بنابراین پس از مشاهده هرگونه خطا، از Wi-Fi به دیتا بروید.

4-دستگاه خود را تغییر دهید

سعی کنید از تلفن، تبلت یا لپ تاپ دیگری برای لاگین شدن به اینستاگرام استفاده کنید. 

5-برنامه اینستاگرام خود را مجددا نصب کنید.

اولین راه رفع بلاک شدن در اینستاگرام حذف اپلیکیشن اینستاگرام و نصب مجدد آن است. در نظر داشته باشید که زمان uninstall برنامه اینستاگرام تمام کوکی‌ها و سایر دیتاهای برنامه باید حذف شوند.

5-برنامه اینستاگرام خود را مجددا نصب کنید.

6-صبر کنید!

اگر هیچ یک از موارد فوق به شما کمک نکرد تا از شر بلاک در اینستاگرام خلاص شوید، چاره‌ای ندارید به جز آنکه منتظر بمانید تا بلاک شما حذف شود. بهتر است همه فعالیت‌های اینستاگرام و ابزارهای اتوماسیون مرتبط را برای 24 یا 48 ساعت متوقف کنید. 

آیا حساب کاربری شما از دسترس خارج شده و حذف شده است؟

آیا حساب کاربری شما از دسترس خارج شده و حذف شده است؟

 در فوریه 2020، اینستاگرام فرآیند تجدیدنظر جدیدی را برای حساب‌های غیرفعال شده ایجاد کرده که نیازی به ایمیل اینستاگرام ندارد. اگر حساب شما غیرفعال شده و در شرف حذف است، می‌توانید مستقیماً از صفحه ورود به سیستم درخواست تجدید نظر کنید. وقتی وارد سیستم می‌شوید و پیامی در مورد بلاک شدن در اینستاگرام و حذف شدن حسابتان می‌بینید، دو گزینه در اختیار دارید:

  • می‌توانید داده‌ها را دانلود کنید تا به محتوای خود دسترسی پیدا کنید.
  • درخواست بررسی کنید. اگر گزینه دوم را انتخاب کنید، باید نام کامل، نام کاربری اینستاگرام خود را پر کنید و توضیح دهید که چرا فکر می‌کنید اینستاگرام اشتباه کرده است. اینستاگرام درخواست تجدیدنظر شما را حداکثر ظرف مدت 24 ساعت بررسی می‌کند.


منبع