پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در فضای مجازی امکانات و خدمات زیادی را برای کاربران عرضه می‌کنند. در پلتفرم‌هایی همچون اینستاگرام (Instagram) قابلیت‌های جذابی مانند چت کردن با دوستان و آشنایان، به اشتراک گذاشتن پست‌ها و استوری‌ها و غیره به شما ارائه شده‌ است. با این حال، برخی از قابلیت‌های آن مانند ساخت گروه در اینستاگرام چندان شفاف نیستند. یکی از قابلیت‌هایی که کمتر به آن توجه شده، ساخت گروه در اینستاگرام است که ما قصد داریم در این بخش از مجله آموزشی همه چی آنلاین به آموزش یک سری از ترفندهای اینستاگرام در خصوص ایجاد گروه بپردازیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید؛

چگونه در اینستاگرام گروه بسازیم؟

چگونه در اینستاگرام گروه بسازیم؟

اگر سوال شما این است که چگونه در اینستاگرام گروه بسازیم؟ ما در این مقاله به صورت مفصل به پرسش شما، پاسخ خواهیم داد. علاوه بر این، نکات و ترفندهایی برای استفاده از گروه‌های اینستاگرام، پیمایش در تنظیمات اینستاگرام، دایرکت اینستاگرام و برخی اطلاعات مفید دیگر را خواهید یافت. هدف اصلی از تشکیل گروه این است که افراد مختلف در کنار یکدیگر به تبادل اطلاعات بپردازند و زحمت ارسال هزاران پیام مختلف به صورت جداگانه را نداشته‌ باشند. پس با تشکیل گروه این کار به آسانی قابل انجام است. شما می‌توانید بدون محدودیت گروه ایجاد کنید و در هر کدام به تعداد دلخواه افراد مختلف را اضافه یا حذف کنید.

شما به احتمال قوی برنامه اینستاگرام را از قبل روی گوشی موبایل خود نصب کرده‌اید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بهتر است به صورت دوره‌ای اینستاگرام خود را آپدیت کنید تا هم از قابلیت‌های جدید آن بهره‌مند شوید و هم کیفیت عملکرد این اپ محبوب را ارتقاء دهید. به این نکته نیز توجه داشته‌ باشید که اینستاگرام آنلاین، از پیام‌رسانی مستقیم پشتیبانی نمی‌کند چه برسد به چت‌های گروهی. نسخه آنلاین اینستاگرام که شما بوسیله مرورگر نصب شده در رایانه خود از آن استفاده می‌کنید، تنها مناسب زمانی است که شما در حال استفاده از رایانه شخصی خود هستید و می‌خواهید یک نگاه سریع و مختصر به پست‌های خود داشته‌ باشید.

دلیل اینکه گروه‌های اینستاگرام زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند این است که برای یافتن یک گروه در اینستاگرام باید از حلقه‌ها عبور کنید، اما پس از اولین بار (یعنی وقتی یکبار گروه را یافتید) دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت و به سادگی می‌توانید از آن گروه استفاده کنید. ما قصد داریم به صورت گام به گام و پله پله مراحل ساخت گروه در اینستاگرام را به شما بیاموزیم.

ساخت گروه در اینستاگرام ایفون

ساخت گروه در اینستاگرام ایفون

در این بخش از مقاله می‌خواهیم به نحوه ساخت گروه در اینستاگرام ایفون بپردازیم. مراحل ساخت گروه در اینستاگرام ایفون به شرح زیر است:

 1. اول برنامه اینستاگرام که روی گوشی ایفون خود نصب دارید را باز کنید.
 2. آیکون دایرکت اینستاگرام (Direct Instagram) که در گوشه سمت راست بالای برنامه قرار دارد، انتخاب کنید.
 3. روی گزینه ساخت گروه در اینستاگرام (Create Group) که در بالای سمت راست دایرکت وجود دارد، ضربه بزنید.
 4. یک لیست پیشنهادی (Suggested list) به شما نمایش داده می‌شود.
 5. در کنار نام افراد یک حلقه وجود دارد، روی حلقه کنار نام افرادی که می‌خواهید اضافه کنید، ضربه بزنید.
 6. اگر افرادی که مد نظر شما هستند، به شما نشان داده‌ نشدند، از قسمت جستجو نام آن‌ها را پیدا کنید.
 7. زمانی که تمام افراد مورد نظر را اضافه کردید، گزینه چت (Chat) را از بالای سمت راست انتخاب کنید.
 8. تا زمانی که اولین پیام را به اشتراک نگذارید، افراد از تشکیل گروه مطلع نخواهند شد و عملا گروهی تشکیل نمی‌شود.
 9. پس از ارسال اولین پیام می‌توانید نام گروه را تغییر دهید و سایرین از وجود گروه مطلع سازید.

مراحل ساخت گروه در اینستاگرام ایفون به صورت بالا است. با دقت مراحل فوق را طی کنید و با ساخت گروه در اینستاگرام از این قابلیت جذاب لذت ببرید.

ساخت گروه در اینستاگرام اندروید

ساخت گروه در اینستاگرام اندروید

برای آموزش ساخت گروه در اینستاگرام اندروید، می‌خواهیم تمام مراحل را به صورت دقیق و تصویری ارائه دهیم. این نکته نیز شایان ذکر است که روند و مراحل ساخت گروه در اینستاگرام اندروید مشابه ساخت گروه در اینستاگرام ایفون است. اموزش تصویری ساخت گروه در اینستاگرام اندروید به صورت زیر است:

 1. اول برنامه اینستاگرامی که روی گوشی موبایل اندروید خود نصب دارید، باز کنید.
 2. آیکون دایرکت اینستاگرام (Direct Instagram) که در گوشه سمت راست بالای برنامه قرار دارد، انتخاب کنید.
 3. روی گزینه ساخت گروه در اینستاگرام (Create Group) که در بالای سمت راست دایرکت وجود دارد، ضربه بزنید.
 4. یک لیست پیشنهادی (Suggested list) به شما نمایش داده می‌شود.
 5. در کنار نام افراد یک حلقه وجود دارد، روی حلقه کنار نام افرادی که می‌خواهید اضافه کنید، ضربه بزنید.
 6. اگر افرادی که مد نظر شما هستند، به شما نشان داده‌نشدند، از قسمت جستجو نام آن‌ها را پیدا کنید.
 7. زمانی که تمام افراد مورد نظر را اضافه کردید، گزینه چت (Chat) را از بالای سمت راست انتخاب کنید.
 8. تا زمانی که اولین پیام را به اشتراک نگذارید افراد از تشکیل گروه مطلع نخواهند شد و عملا گروهی تشکیل نمی‌شود.
 9. پس از ارسال اولین پیام می‌توانید نام گروه را تغییر دهید و سایرین از وجود گروه مطلع سازید.

به تمام مراحل و نکات ذکر شده در متن بالا دقت کنید و سپس قدم به قدم با مراحل فوق گروه اینستاگرامی خود را بسازید.

تنظیمات چت گروهی در اینستاگرام

تنظیمات چت گروهی در اینستاگرام

مراحل ساخت گروه در اینستاگرام را در بخش‌های قبلی آموختیم. حالا نوبت آن است که به یادگیری تنظیمات چت گروهی در اینستاگرام بپردازیم. در تنظیمات این بخش امکان افزایش کاربر در گروه نیز وجود دارد. مراحل انجام تنظیمات در چت گروهی:

 • برنامه Instagram Group) IG) را راه‌اندازی کنید.
 • روی آیکون دایرکت اینستاگرام (Instagram Direct) ضربه بزنید.
 • چت‌های گروهی که می‌خواهید آن‌ها را تنظیم کنید، انتخاب کنید.
 • روی گزینه مشاهده اعضای گروه (See group members) ضربه بزنید.
 • به پایین صفحه اسکرول کنید و روی بخش اضافه کردن کاربر (Add People) که با نماد بعلاوه بزرگ مشخص شده، ضربه بزنید.
 • هر تعداد که علاقه دارید عضو جدید به گروه اضافه کنید.

گزینه‌های کاربردی دیگری نیز وجود دارد که در پایین صفحه قابل مشاهده است. گزینه‌های دیگری مانند بی صدا کردن پیام‌های افراد، ترک کردن چت و یا حتی حذف گروه نیز وجود دارد. در بخش تنظیمات یک قابلیت جذاب دیگر تحت عنوان Shared وجود دارد که در این بخش امکان مشاهده تمام رسانه‌های به اشتراک گذاشته شده (تصاویر، ویدیوها، فایل‌ها و غیره) در گروه وجود دارد.

همچنین سایر اعضای گروه، به صورت آزادانه می‌توانند افراد مختلف را در گروه عضو کنند و البته این قابلیت در صورتی امکان‌پذیر است که درخواست تایید برای عضویت را فعال کرده‌ باشید. در مرحله آخر شما (به عنوان ادمین گروه اینستاگرام) می‌توانید تمام اعضای جدید را قبل از پیوستن به گروه تایید کنید. همچنین بلاک کردن در اینستاگرام نیز از همین بخش امکان‌پذیر است. شما به عنوان ادمین اختیار دارید که بعضی از اعضا را در گروه بلاک کنید.

ویژگی‌های چت گروهی در IG

ویژگی‌های چت گروهی در IG

تمام گزینه‌ها و ویژگی‌های موجود در چت یک به یک در چت گروهی نیز وجود دارند. یعنی در گروه‌های اینستاگرام همانند دایرکت، می‌توانید فایل‌های صوتی، تصویری، اسناد و غیره را به اشتراک بگذارید. علاوه بر این امکان تماس تصویری (ویدیویی) در گروه، نیز برای شما فراهم است؛ فقط به این نکته توجه داشته‌ باشید که اگر تعداد اعضای گروه زیاد است، تماس تصویری جوابگو نیست. در ضمن این نکته را هم به یاد داشته‌ باشید که برای برقراری تماس تصویری در اینستاگرام به اینترنتی سریع و پایدار نیاز دارید. یکی دیگر از قابلیت‌های چت گروهی این است که شما به عنوان ادمین می‌توانید ببینید که فایلی که به اشتراک گذاشته‌ شده در گروه توسط چه افرادی رویت شده‌ است و چه کسانی هنوز پست را مشاهده نکرده‌اند.

پس از ساخت گروه در اینستاگرام می‌توانید از ویژگی‌های چت گروهی بهره‌مند شوید. کاملا واضح است برای چت گروهی و ارسال هرگونه فایل یا عکس باید اتصال اینترنت برقرار باشد. نکته آخر و کلام پایانی اینکه اگر از ارسال یک پیام در گروه منصرف شدید کافی است انگشت خود را روی آن پیام نگه دارید و با انتخاب گزینه (Unsend Message) از ارسال پیام جلوگیری کنید.

کلام آخر

در این مقاله ما به ساخت گروه در اینستاگرام ایفون و ساخت گروه در اینستاگرام اندروید پرداختیم. ویژگی‌های چت گروهی و تنظیمات گروه در اینستاگرام را نیز بررسی کردیم. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا به سادگی اقدام به ساخت گروه در اینستاگرام کنید. از این که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، متشکریم.

منبع: alphr