رابط کاربری One UI 4 یکی از جدیدترین نسخه های رابط کاربری سامسونگ است که براساس اندروید ۱۲ تولید شده است و یکی از بهترین رابط‌های کاربری موجود در بازار شناخته می‌شود. با اینکه اندروید ۱۲ به صورت کامل رابط کاربری و ظاهر خودش را تغییر داده است اما رابط کاربری One UI 4 تغییرات ظاهری زیادی اعمال نکرده است بلکه تمرکز اصلی آن روی بهبود کارایی و افزایش قابلیت‌های خودش است. در ادامه این مطلب ما نگاهی به مهم‌ترین قابلیت های رابط کاربری One UI 4 خواهیم داشت. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا تمامی این قابلیت‌ها را مورد بررسی قرار دهیم:

۱- بررسی رابط کاربری One UI 4: انیمیشن‌ها و تم‌های داینامیک

بررسی رابط کاربری One UI 4: انیمیشن‌ها و تم‌های داینامیک

یکی از مهم ترین قابلیت های رابط کاربری One UI 4 سامسونگ که دستخوش تغییر شده است، انیمیشن‌های آن است. این انیمیشن‌ها در نسخه های اندروید روان‌تر هستند تا بتوانند با کیفیت بهتری روی گوشی‌های جدید گلکسی که نرخ نوسازی بهتری دارند اجرا شوند. این موضوع باعث خواهد شد که تجربه کاربری لذت‌بخش‌تری از کار با گوشی خودتان داشته باشید. برای مثال زمانی که گوشی خودتان را با شارژ می‌زنید، یک انیمیشن کاملا جدید اجرا می‌شود و می‌توانید افزایش شارژ آن را ببینید. همچنین این گوشی از یک تم داینامیک استفاده می‌کند. با بررسی رابط کاربری One UI 4 سامسونگ متوجه شدیم که براساس این تم، رنگ عناصر رابط کاربری و نرم‌افزارهای نصب شده روی آن بسته به تصویر زمینه گوشی تغییر خواهد کرد. علاوه بر این مورد می‌توانید از بین ۴ نمای رنگی خودکار دیگر هم بسته به نیاز خودتان یکی را انتخاب کنید.

۲- قابلیت های رابط کاربری One UI 4: ویجت‌های آپدیت شده

قابلیت های رابط کاربری One UI 4: ویجت‌های آپدیت شده

غول کره­ای دنیای موبایل، ویجت‌های رابط کاربری One UI 4 سامسونگ را هم با توجه به سبک طراحی اندروید ۱۲ تغییر داده است. برای مثال در این رابط کاربری ویجت‌ها ظاهر نرم‌تری دارند و لبه‌های آن‌ها کمی گردتر شده است. همچنین برخی از ویجت‌های گوشی سامسونگ اطلاعات بیشتری هم به شما نمایش می‌دهند. در صورتی که قبلا علاقه‌ای به استفاده از ویجت نداشتید، این ظاهر جدید ممکن است باعث شود که برای استفاده از آن‌ها تحریک شوید. لانچر رابط کاربری One UI 4 هم این امکان را به شما می‌دهد که از آیکون پک‌های ثالث استفاده کنید. علاوه بر این موارد در صورت فعالسازی Dark Mode آیکون نرم‌افزارها، صفحه اصلی و صفحه نرم‌افزارها نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت تا راحت‌تر بتوانید در شرایط کم نور از گوشی خودتان استفاده کنید.

۳- طراحی دوباره پنل تنظیمات فوری

در ادامه بررسی رابط کاربری One UI 4 سامسونگ به پنل تنظیمات فوری می‌رسیم که دستخوش تغییرات زیادی شده است. در این بخش ایکون‌ها فشرده‌تر هستند و اسلایدر مربوط به روشنایی هم ضخیم‌تر شده تا راحت‌تر بتوانید آن را کنترل کنید. سبک گروه‌بندی نوتیفیکیشن‌ها نیز در رابط کاربری One UI 4 تغییر کرده است تا راحت‌تر بتوانید از آن استفاده کنید.

۴- بهبود نرم‌افزارهای سیستمی در رابط کاربری One UI 4

بهبود نرم‌افزارهای سیستمی در رابط کاربری One UI 4

به عنوان یکی دیگر از قابلیت های رابط کاربری One UI 4سامسونگ برخی از نرم افزارهای سیستمی هم آپدیت شده‌اند و به صورت کامل بهبود یافته‌اند. برای مثال نرم افزار هواشناسی به صورت کامل تغییر کرده است و از انیمیشن‌های جدیدتری در آن استفاده شده است. همچنین کیبورد سامسونگ نیز بهبود یافته و از طریق آن می‌توانید مستقیما به اموجی، تصاویر گیف و استیکرهای مختلف دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید با ترکیب اموجی‌ها مختلف و متحرک کردن آن‌ها اموجی‌های جدیدتری خلق کنید. برای تصحیح غلط‌های املایی زبان انگلیسی هم از ویرایشگر Grammarly استفاده می‌شود و می‌توانید غلط‌های نگارشی خودتان را در حین نوشتن تصحیح کنید. آخرین تغییر در نرم افزارهای سیستمی هم مربوط به منوی اشتراک‌گذاری است که می‌توانید ترتیب نمایش آیتم‌های مختلف را بسته به نیاز خودتان تغییر دهید. همچنین می‌توانید برنامه‌هایی که بیشتر به آن‌ها نیاز دارید را هم به بخش Favorites اضافه کنید تا بتوانید به راحتی از طریق آن‌ها اطلاعات مختلف را به اشتراک بگذارید.

۵- تنظیمات حریم شخصی

سامسونگ از تمامی قابلیت‌های امنیتی و حریم شخصی اندروید ۱۲ در رابط کاربری One UI 4 استفاده کرده است که در بررسی رابط کاربری One UI 4 سامسونگ کاملا مشهود بود. زمانی که شما یک نرم افزار جدید را برای اولین مرتبه باز می‌کنید از شما پرسیده می‌شود که تمایل دارید نوتیفیکیشن‌های مربوط به آن را دریافت کنید یا خیر. در صورتی که تایید نکنید هیچکدام از نرم‌افزارهایی که تازه نصب کرده‌اید، نمی‌توانند برای شما نوتیفیکیشن ارسال کنند. یک قابلیت مهم دیگر، امکان به اشتراک گذاری موقعیت تقریبی خودتان با نرم افزارهای دیگر است. زمانی که یک برنامه اجازه دسترسی به موقعیت را از شما می‌خواهید می‌توانید تعیین کنید که موقعیت دقیق شما برای آن ارسال شود یا فقط به موقعیت حدودی شما دسترسی داشته باشد. 

در منوی تنظیمات سریع گوشی هم یک گزینه وجود دارد که با فعال کردن آن می‌توانید امکان دسترسی تمامی نرم‌افزارها به میکروفون و دوربین را به صورت کامل غیرفعال کنید. همچنین زمانی که یک برنامه به دوربین یا میکروفون گوشی شما دسترسی داشته باشد، یک نشانگر سبز رنگ در پنل نوتیفیکیشن‌ها به نمایش خواهد آمد. همچنین در رابط کاربری One UI 4 هر زمان که یک برنامه به محتویات کلیپبورد شما دسترسی داشته باشد، از طریق هشدار، از این موضوع مطلع خواهید شد. 

۶- مراقبت از دستگاه (Device Care)

مراقبت از دستگاه (Device Care)

منوهای باتری و Device Care نیز در رابط کاربری One UI 4 به صورت کامل تغییر کرده‌اند. این منوها همان اطلاعات قبلی را به شکل خیلی بهتری نمایش می‌دهند. برای مثال کلید Optimize Now اکنون در بالای صفحه قرار دارد و وضعیت بهینه‌سازی فعلی گوشی شما را نمایش می‌دهد. در قسمت پایین این کلید هم می‌توانید گزینه‌های مختلفی برای بررسی وضعیت باتری، حافظه یا حافظه جانبی دستگاه را مشاهده کنید. زیرمنوهای Software update و Diagnostics هم به این صفحه اضافه شده اند و می‌توانید از طریق منوی Diagnostics از سلامت گوشی خودتان مطمئن شوید.

سخن نهایی

در ظاهر ممکن است رابط کاربری One UI 4 سامسونگ تغییرات زیادی نداشته باشد اما از لحاظ کاربرد این سیستم کاملا دستخوش تغییر شده است و می‌توانید به روزرسانی‌های خیلی مهمی در کارکرد آن مشاهده کنید. همچنین از لحاظ حریم خصوصی هم این رابط کاربری به شکل چشمگیری بهبود یافته است که باعث می‌شود امنیت اطلاعات شما را تضمین کند و از دسترسی برنامه‌های مشکوک به آن‌ها جلوگیری نماید. 


منبع: PhoneArena