کانال تلگرام یک ابزار برای انتشار گروهی مطالب و پیام‌ها میان تعداد زیادی از مخاطبین به حساب می‌آید که یک فرصت ویژه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا به صورت مستقیم با افراد در تعامل بوده و با آن‌ها پیغام، تصاویر و پست‌های تلگرامی را به اشتراگ بگذارد. کانال تلگرام می‌تواند بدون محدودیت، اعضای بی‌شماری را در خود جا داده و مخاطب‌های بسیاری را در بر بگیرد و نکته‌ی دیگر این که تنها سازندگان (Admins) کانال اجازه‌ی انتشار پست و مطالب را در کانال دارند. کانال تلگرام، نسخه‌ی قدرت‌مندتری از لیست اشتراک‌گذاری و انتشار واتس‌اپ بوده و اینکه یک امکان یک‌طرفه برای اشتراک‌گذاری مطالب به حساب می‌آید. در حالیکه یک گروه تلگرام مانند هر گروه دیگری است که در آن تمامی اعضا می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته و مطالب و پیام‌ها را به اشتراک بگذارند. در این مقاله سعی شده به صورت کامل و بخش به بخش به تمامی موارد مربوط به کانال تلگرام و چگونگی ساخت آن پرداخته شود تا مخاطبین شناخت کافی نسبت این موضوع به دست آورند.

ساخت کانال در تلگرام

ساخت کانال در تلگرام

همان طور که قبل‌تر گفته شد، کانال تلگرام بهترین راه برای انتقال پیام و مطالب به تعداد زیادی از مخاطبان است که در این بخش به صورت گام به گام به نحوه‌ی ساخت کانال تلگرام پرداخته شده است. 

 • برای ایجاد کانال تلگرام ابتدا باید وارد برنامه شد و سپس روی آیکون مداد که سمت راست هست کلیک کرد. بعد از آن، گزینه‌ی کانال جدید(New Channel) دیده می‌شود. 
 • پس از انتخاب این گزینه، پیغام کوتاهی ظاهر می‌شود که به کاربر توضیح می‌دهد کانال تلگرام چیست. پس از عبور از این مرحله نوبت به نام‌گذاری کانال می‌رسد که کاربر باید یک نام دلخواه برای کانال خود انتخاب کند. بعد از آن کاربر می‌تواند یک توضیح مناسب برای کانال خود ارائه دهد تا مخاطبان او بدانند کانال در ارتباط با چیست و در این بخش حتی می‌توان از ایموجی نیز استفاده کرد.

پس از طی کردن این مراحل ساده، کاربر می‌تواند کانال تلگرام خود را ساخته و از آن استفاده کند. در ادامه‌ی این مقاله به تنظیمات کانال تلگرام پرداخته شده که دانستن آن برای هر کسی که یک کانال راه اندازی می‌کند ضروری است.

تنظیمات کانال تلگرام

در این مرحله کانال ساخته شده و آماده‌ی استفاده و بارگذاری پیام‌ها و مطالب است اما پیش از شروع به انتشار مطالب و پست، بهتر است کاربر با تنظیمات کانال تلگرام آشنا شود.

 • کاربر می‌تواند تصمیم بگیرد که کانال او خصوصی باشد یا عمومی. تفاوت میان کانال تلگرام خصوصی با عمومی در این است که امکان دسترسی به کانال خصوصی محدود بوده و سازنده‌ی کانال پس از ساخت کانال می‌تواند یک لینک خصوصی دریافت کرده و آن را برای افراد دلخواهی که خودش قصد دارد در کانال حضور داشته باشند ارسال کند. در حالی که اگر کانال در حالت عمومی قرار داشته باشد، تمامی افراد، چه آشنایان و چه افراد غریبه، می‌توانند با جست و جو کردن کانال مورد نظر، به آن دسترسی پیدا کرده و در آن عضو شوند. 
 • مرحله‌ی بعدی دعوت افراد است که از این طریق کاربر می‌تواند با توجه به لیست مخاطبین خود، آن‌ها را به کانال تلگرام اضافه کند؛ اگر هنگام دعوت اولیه کسی از قلم افتاد، جای نگرانی نیست و می‌توان بعدها مجدد هر یک از مخاطبین را که دعوت نشدند، به کانال اضافه کرد.
 • تا زمانی که کاربر در بخش تنظیمات کانال تلگرام خود باشد می‌تواند یک سری کار از قبیل تعیین مدیر(Admin) را انجام دهد. به این صورت که به غیر از خود او که سازنده‌ی کانال هست، افراد دیگری هم از میان اعضای کانال، اختیارات و امکانات مدیر کانال را داشته باشند. با کلیک بر روی سه نقطه‌ی موجود در سمت راست بالا، کاربر می‌تواند یک پیغام صوتی را ضبط کرده و از آن برای ایجاد یک شورت‌کات یا میان‌بر برای کانال خود به صفحه‌ی اصلی اضافه کند. برای تعیین ادمین از میان اعضای کانال تنها کافیست کاربر این مسیر را دنبال کند: Administrators > Add و پس از آن عضو مورد نظر را به عنوان یک مدیر انتخاب کند. 
 • با کلیک بر روی آیکون مداد، کاربر می‌تواند نام کانال تلگرام را تغییر داده، عکس یا فیلم بارگذاری کرده، نوع کانال را تغییر داده، یک لینک دعوتنامه‌ی جدید ایجاد کرده، اسم مدیران کانال را برای پیغام‌هایی که هر مدیر منتشر می‌کند فعال کرده، کانال را پاک کرده و در نهایت اعضا را از کانال بیرون کند که برای این کار کافیست بر روی گزینه‌ی Removed Users کلیک کند.

این نکاتی بود که برای ساخت و اداره‌ی یک کانال تلگرام، برای هر کسی که قصد ایجاد کانال دارد، لازم و ضروری به حساب می‌آید و با رعایت این موارد هر کاربری می‌تواند کانال خود را به راحتی اداره کند. باید به خاطر داشت کهتنها ایجاد یک کانال کاربر را به مقصود دلخواه خود نمی‌رساند، بلکه باید به نکات جزئی در مورد تنظیمات یک کانال نیز توجه کرده و از آن‌ها برای بهبود وضعیت کانال تلگرام استفاده کرد. چرا که امروزه شاهد بی‌شمار کانال در تلگرام هستیم ولیکن کانال‌هایی موفق هستند که در بخش تنظیمات، بهترین اقدام‌ها را لحاظ کرده و در راستای بهتر شدن آن عمل می‌کنند.

ترفندهای تلگرام

ترفندهای تلگرام

بسیاری از موارد جالب هستند که جزء ترفندهای تلگرام به حساب می‌آیند و دانستن و استفاده کردن از آن‌ها برای راحتی کاربرها مفید خواهد بود. ترفندهایی که پس از به‌روزرسانی‌های متعددی که تلگرام داشته امروزه به کاربردی‌ترین ابزارهای این برنامه تبدیل شده و بسیاری از کاربران کارهای روزمره‌ی خود را به واسطه‌ی این ترفندها انجام می‌دهند. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی بعضی از این ترفندها نظیر پوشه‌های چت، اضافه کردن افراد نزدیک سکونت کاربر و گروه‌های آن، تغییر پیام‌های ارسالی و... . 

 • پوشه‌های چت: پوشه‌های چت یکی از بهترین ترفندهای تلگرام به حساب می‌آید که کاربر می‌تواند دانسته، پیغام‌های خود را سازماندهی کرده و آن‌ها را به صورت جدا جدا در پوشه‌های مربوطه قرار دهد. همه‌ی کاربرها بسیاری از کانال‌ها و گروه‌های مختلفی را دنبال می‌کنند که محتوای هر یک با دیگری مرتبط نیست و هر کدام موضوع خاصی را در بر می‌گیرد. داشتن همه‌ی این گروه‌ها و کانال‌ها در یک پنل شاید باعث آشفتگی و به هم ریختگی شده و کاربر برای پیدا کردن کانال یا گروه خاصی به زحمت بیافتد. در حالی که با استفاده از ترفند پوشه‌های چت، می‌تواند پوشه‌های متفاوت بر اساس موضوع‌های مختلف ایجاد کرده و تمام گروه‌ها و کانال‌های مورد نیاز خود را طبق این موضوعات کلی طبقه‌بندی کند و هنگام نیاز به آن‌ها رجوع کند.
 • سال گذشته تلگرام یک امکان جدید را برای کاربران به برنامه‌ی خود افزود و آن هم امکان پیدا کردن افراد و گروه‌هایی هست که در اطراف منطقه‌ی سکونت کاربر وجود دارند هست. این مورد بسیار کاربردی به حساب می‌آید به خصوص برای افرادی که قصد افزودن سایر افراد را بدون به اشتراک گذاشتن شماره‌ی موبایل خود دارند. برای این کار کاربر باید به بخش Contact که در قسمت Menu هست رجوع کرده و سپس روی گزینه‌ی Add People Nearby کلیک کند.
 • ویرایش پیام‌های ارسالی: شاید تا به حال برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد که پس از ارسال یک پیام متوجه ایراد تایپی، نگارشی یا هر نوع ایراد دیگری شده باشند. این ترفند تلگرام به کاربران امکان تغییر پیغام ارسال شده را می‌دهد به این صورت که کاربر روی پیام ارسال شده انگشت خود را نگه داشته و سپس از منوی باز شده روی گزینه‌ی Edit Message کلیک می‌کند و بعد از آن شاهد تغییر پیغام ارسال شده خواهد بود. کاربر محدودیتی در تغییر پیام ارسال شده ندارد و می‌تواند بارها این فرایند را تکرار کرده و هربار چیزی به پیام خود اضافه و یا از آن کم کند. اما پس از اولین ویرایش، پایین حباب پیام ارسال شده عبارت Edited ثبت می‌شود به این منظور که دریافت کننده‌ی پیام در جریان باشد که این پیغام دستخوش تغییر و ویرایش قرار گرفته است.

امنیت تلگرام

تلگرام هم مانند سایر برنامه‌های ارتباطی به دلیل اینکه حاوی اطلاعات شخصی کاربران بوده، از امنیت خاص خودش برخوردار است. اما در این بخش از مطلب به بررسی امنیت تلگرام پرداخته می‌شود و اینکه میزان امنیت این برنامه چقدر بوده و در مقایسه با سایر اپلیکیشن‌های ارتباطی از چه سطح امنیتی برخوردار است.

 • امنیت تلگرام چقدر است؟ 

در مورد چت‌های معمول خصوصی یا پی‌وی و همین‌طور گروه‌های تلگرامی، به صورت سرتاسری رمزگذاری انجام نمی‌گیرد مگر در مورد چت‌های مخفی یا همان Secret Chats. این بدین معناست که اطلاعات شخصی و مکالمات کاربران می‌تواند در سرورهای تلگرام ذخیره شود و در دسترس کارکنان و اشخاص ثالث قرار بگیرد. برای حفظ کامل امنیت، کاربران می‌توانند از امکان چت مخفی یا همان Secret Chat استفاده کنند. 

 • آیا امنیت تلگرام بیشتر از واتس‌اپ است؟

اگر کاربران میان سوییچ کردن از واتس‌اپ به تلگرام مردد هستند باید بدانند که واتس‌اپ در مجموع گزینه‌های ایمن‌تری را برای ارسال پیام، عکس و ویدئو نسبت به تلگرام ارائه می‌دهد به ویژه اگر کاربری زیاد از چت گروهی استفاده می‌کند. همچنین کاربران باید بدانند که واتس‌اپ همان رمزگذاری سرتاسری را برای تماس‌های صوتی و تصویری به آن‌ها ارائه می‌دهد.

ربات تلگرامی

ربات تلگرامی

ربات‌های تلگرامی برنامه‌های کوچکی بوده که قابلیت این را دارند تا در چت‌ها یا کانال تلگرام عمومی جاسازی شده و یک سری عملکرد خاص را برای کاربران انجام دهند. این عملکردها بسته به نوع درخواست کاربران متفاوت بوده و فعالیت‌های مختلفی را می‌توانند انجام دهند. باید گفت ربات تلگرامی، همان کاری را که انسان می‌تواند انجام دهد، برای او انجام می‌دهد، یک سری فرمان‌های برنامه‌ریزی شده و وظیفه‌های مشخص را انجام می‌دهد. برای مثال یک سری ربات تلگرامی هستند که پس از یک ساعت مشخص، اجازه‌ی ارسال پیام در گروه را به کاربران نمی‌دهد. همچنین این ربات‌ها می‌توانند صفحه کلیدهای سفارشی ارائه داده، میم گربه را در صورت درخواست تولید کنند یا حتی پرداخت‌ها را بپذیرند و به عنوان یک فروشگاه دیجیتال عمل کنند. 

کلام پایانی

با توجه به کاربردی بودن برنامه‌ی تلگرام و استفاده‌ی تقریبا تمام افراد از آن، تصمیم به تولید این مطلب گرفته شد. این مقاله در خصوص ساخت کانال در تلگرام و نوع هدایت و مدیریت آن توسط تنظیمات کانال تلگرام برای کاربران ارائه شد و امیدواریم که برای مخاطبان مفید بوده باشد.

منبع: beebom