کمپانی اپل در 6 ژوئن 2022 از نسخه جدید سیستم عامل آی او اس برای گوشی اپل رونمایی کرد. iOS16 از امکانات و ویژگی‌های جذابی برخوردار است که آن را شخصی‌ سازی و مفیدتر می‌کند. اما آیا قابلیت‌های آی او اس 16 برای آیفون 7 هم قابل استفاده است؟

آپدیت iOS16 برای آیفون 7

آخرین آپدیت آی او اس بعد از معرفی سری گوشی‌های آیفون 14 در دسترس کاربران آیفون قرار می‌گیرد. آی او اس 16 مانند به‌روزرسانی‌های دیگر iOS به‌صورت رایگان برای کاربران گوشی‌های آیفون پشتیبانی خواهد شد. در این آپدیت، اپل پشتیبانی از آیفون 6S را با توجه به این که در سال 2015 عرضه شد، کنار می‌گذارد که یک انتخاب قابل درک است. کمپانی اپل عنوان کرد که این سیستم عامل آیفون برای سری آیفون 7 نیز قابل پشتیبانی نخواهد بود و فقط در آیفون 8 و نسخه‌های جدیدتر در دسترس قرار می‌گیرد. این بدان معنا است که دستگاه‌های زیر به آی او اس 16 ارتقا می‌یابند:

  • گوشی‌های آیفون سری 8 
  • آیفون X، آیفون XR، آیفون XS و XS مکس
  • سری گوشی‌های آیفون 11
  • گوشی‌های آیفون سری 12
  • سری گوشی‌های آیفون 13
  • آیفون SE 2020 به بالا

آی او اس 16 بهبودهایی را برای بسیاری از برنامه‌های آیفون از جمله حفظ بیشتر حریم خصوصی، رنگ، تم و فونت‌های جدید را ارائه کرده‌است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در آپدیت iOS16 مرتبط با صفحه قفل گوشی است. این قابلیت امکان شخصی سازی ویجت‌ها را در صفحه قفل گوشی به کاربران می‌دهد و آن‌ها می‌توانند به‌طور مستقیم از صفحه قفل وارد اپلیکیشن‌هایی مانند ایمیل، مرورگر سافاری و تقویم شوند. ویژگی‌های جدید این آپدیت سیستم عامل آیفون طیف گسترده‌ای از سلایق کاربران را دربر می‌گیرد. متاسفانه این آپدیت برای آیفون 7 ارائه نشده‌است و آخرین نسخه‌ای از آن پشتیبانی می‌کند، iOS15.5 است. 

ویژگی‌های iOS15.5

ویژگی‌های iOS15.5

آی او اس 15.5 در مقایسه با آپدیت قبلی سیستم عامل تفاوت چندانی در رابط گرافیکی ندارد، اما قابلیت‌های کاربردی دیگری به آن اضافه شده‌است. در این نسخه دکمه‌های درخواست و ارسال در بخش Cash برنامه Wallet برای مدیریت بهتر پول اضافه شده‌است. اپل در این آپدیت علاوه‌بر رفع مشکلات و به‌روزرسانی‌های امنیتی، قابلیت‌های جدیدی را برای اپایکیشن‌های Apple Podcasts و Apple Cash ارائه داده‌است که به حفظ فضای ذخیره‌سازی در آیفون کمک می‌کند. در این آپدیت همچنین نسخه نهایی ویژگی Universal Control در اختیار کاربران قرار گرفت و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از یک موس و کیبرد در چندین آی‌پد و مک استفاده کنند. آی او اس 15.5 آخرین آپدیت برای گوشی‌های اپل تا سری آیفون 7 است. 

کلام آخر

سیستم عامل iOS16 تجربه کاربران در استفاده از گوشی‌های آیفون را تغییر می‌دهد. با توجه به این که iOS15 در شهریور گذشته در دسترس عموم قرار گرفت، می‌توان انتظار داشت که نسخه نهایی آی او اس 16 شهریور ماه امسال منتشر شود. با توجه به این که این آپدیت در دسترس دارندگان آیفون 7 نخواهد بود، این کاربران اگر علاقه‌مند به قابلیت‌های جدید سیسم عامل آیفون هستند باید از گوشی‌های آیفون 8 به بعد استفاده کنند.

منبع: Techradar