مسافران و رانندگان معمولاً بیش از یک مسیر تا مقصد خود دارند و سؤال همیشگی وقتی سوار ماشین می‌شوید این است که «در حال حاضر کدام مسیر برای من بهترین است؟» پس از وارد کردن موارد دلخواه (مانند آدرس خانه یا محل کار) و رانندگی با برنامه باز در هر یک از این مسیرها، مسیر یاب ویز اطلاعات را جمع‌آوری کرده و مسیرهای اختیاری شما را یاد می‌گیرد. Waze سپس می‌تواند هر روز صبح به این سؤال پاسخ دهد که «کدام مسیر ارجح است؟» مسیر یاب Waze یک برنامه ناوبری 100٪ رایگان و گام به گام GPS است که بروز‌ رسانی ترافیک در زمان واقعی را ارائه می‎‌دهد. به علاوه اپلیکیشن مسیر یاب حاوی انواع عناصر اجتماعی جذاب و بازی‌های جغرافیایی است که رفت و آمد را برای کاربران سرگرم‌کننده می‌کنند. Wazerها یا همان کاربران برنامه مسیر یاب ویز، می‌توانند به‌ طور فعال یکدیگر را در مورد ترافیک، تله‌های پلیس، ساخت و ساز، دوربین‌های سرعت‌سنج و موارد دیگر بروز کنند. از آنجایی که این گزارشات توسط کاربران تولید می‌شود، هر چه تعداد افراد بیشتری از آن استفاده کنند، اطلاعات آن بهینه‌تر خواهد شد! 

مسیر یاب ویز چیست؟

مسیر یاب ویز چیست؟

اگر از کاربران سیستم عامل اندروید باشید، اپلیکیشن دیفالت گوگل مپ (Google Map) اولین و پرمصرف‌ترین پایگاه مسیریابی از طریق GPS است. اما باید بگوییم اپلیکیشن مسیر یاب ویز به دلیل اطلاعات کامل عبور و مرور، یافتن دقیق‌ترین و بهینه‌ترین مسیر ممکن تا مقصد و ... از ارزش بیشتر نسبت به اپلیکیشن‌های مشابه برخوردار است. همچنین تصاویر در Waze دارای کیفیت بالاتری هستند، بنابراین لذت استفاده از این اپلیکیشن را از دست ندهید!

برنامه مسیر یاب ویز در واقع یک اپلیکیشن کاربردی و پرطرفدار در زمینه مسیریابی و سنجیدن میزان ترافیک‌های شهری و جاده‌ای است که به کاربران خود کمک می‌کند تا سریع‌تر به مقصد مورد نظر برسند. مسیر یاب ویز (به عبری: ווייז، / weɪz /؛ و سابقاً FreeMap Israel) یکی از شرکت‌های تابعه Google است که نرم‌افزار ناوبری ماهواره‌ای را ارائه می‌کند. هرچند با اینکه مالک اصلی برنامه گوگل است اما به‌ هر حال ویز محصول جداگانه‌ای است که مسیر رشد خویش را در پیش گرفته است. آپشن‌ها و گزینه‌هایی که ویز برای شما ارائه می‌دهد، در اپلیکیشن‌های مسیریابی مثل گوگل وجود ندارد و همین امر به شهرت این برنامه کمک کرده است. این اپلیکیشن روی گوشی‌های هوشمند و سایر رایانه‌ها (که از GPS پشتیبانی می‌کنند) کار می‌کند. این اطلاعات، ناوبری گام به گام و زمان سفر و جزئیات مسیر ارسال شده توسط کاربر را ارائه می‌دهد، در حالی که اطلاعات وابسته به موقعیت مکانی را از طریق شبکه تلفن همراه دانلود می‌کند. مسیر یاب ویز اپلیکیشن خود را به عنوان یک برنامه ناوبری GPS برای استفاده تمامی مردم جامعه توصیف می‌کند. این اپلیکیشن در گوگل پلی و دیگر بازارهای عرضه نرم‌افزارهای موبایلی برای دانلود و استفاده رایگان موجود است.

مسیر یاب ویز توسط شرکت اسرائیلی Waze Mobile توسعه یافته است. ایهود شابتای، امیر شینار و اوری لوین شرکت را تأسیس کردند. دو شرکت سرمایه‌گذاری اسرائیلی، Magma و Vertex Ventures Israel، و یک شرکت سرمایه‌گذاری آمریکایی در مراحل اولیه مسیر یاب ویز را تأمین مالی کردند. سرانجام در ژوئن 2013 گوگل مسیر یاب ویز را خرید. تأمین اقتصادی این برنامه از طریق تبلیغات هایپر محلی و ارائه به بیش از 130 میلیون کاربر در ماه است. 

مسیر یاب ویز چگونه کار می‌کند؟

با مکانیسم ناوبری مسیر یاب ویز قدرت در دستان شما است. هنگامی که اپلیکیشن مسیر یاب ویز در گوشی هوشمند شما باز است، تمامی اطلاعات مسیر برای شما به اشتراک گذاشته می‌شود. این اطلاعات شامل شرایط ترافیکی و ساختار جاده و تمامی راه‌های منتهی به مقصد است. هنگامی که از برنامه مسیر یاب ویز استفاده می‌کنید، به‌ طور فعال در مورد ترافیک، تصادفات، تله‌های پلیس، جاده‌های مسدود شده، شرایط آب و هوایی و موارد دیگر گزارشات کاربردی و مفیدی دریافت می‌کنید. همچنین در یک عملکرد دوجانبه مسیر یاب ویز این اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و بلافاصله آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند تا بهینه‌ترین مسیر را برای Wazer‌های دیگر (کاربران دیگر ویز) در 24 ساعت دیگر فراهم کند. ساده‌ترین راه برای بهبود Waze این است که در حالی رانندگی کنید که مسیر یاب waze روی صفحه نمایش باز است. حتی اگر از Waze برای پیمایش استفاده نمی‌کنید، فقط آن را باز کنید. شما مجبور نیستید در این موقعیت کاری انجام دهید. مسیر یاب Waze از اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کند برای محاسبه میانگین سرعت، بررسی خطاها، بهبود طرح جاده و یادگیری مسیر و مسیر پیچ استفاده می‌کند. نیازی به سفرهای ویژه با Waze نیست. در واقع، برنامه مسیر یاب ویز در سفرها و رفت و آمدهای معمولی شما بهترین عملکرد را دارد. برنامه‌هایی مانند ویز در واقع اپلیکیشن‌هایی کاربرمحور و متکی بر دانش اکتسابی از کاربرانند. این بدین معنا است که نقشه‌ها و ناوبری توسط کاربران طراحی شده است. هرچه افراد بیشتری با Waze باز رانندگی کنند، ناوبری بهتری ارائه خواهد شد.

برنامه مسیر یاب ویز برای چه کسی طراحی شده است؟

برنامه مسیر یاب ویز برای چه کسی طراحی شده است؟

مسیر یاب Waze توسط رانندگان در سراسر جهان تغذیه و استفاده می‌شود. در بستر این اپلیکیشن رانندگان به یکدیگر متصل می‌شوند و برای بهبود تجربه رانندگی با همدیگر همکاری می‌کنند. جدیدترین ورژن مسیر یاب ویز به عنوان یک برنامه ناوبری و ترافیک‌سنجِ مبتنی بر جامعه و در واقع به شکل یک ابزار ناوبری اجتماعی برای خودروهای شخصی، ایجاد شد. به همین دلیل، اپلیکیشن ویز در حال حاضر از پیمایش در خطوط اختصاص داده شده به حمل و نقل عمومی، دوچرخه یا کامیون پشتیبانی نمی‌کند.

مسیر یاب Waze چگونه مسیرهای شما را یاد می گیرد؟

مسیر یاب Waze چگونه مسیرهای شما را یاد می گیرد؟

برای اینکه مسیر یاب ویز به دقت مسیر بهینه را به شما ارائه دهد، بسته به تنظیمات شما، باید داده‌های دقیقی برای تمام بخش‌ها و مسیرها داشته باشد. اگر هنگام حرکت برنامه مسیر یاب ویز باز باشد، این اپلیکیشن داده‌ها را برای آن جاده جمع‌آوری می‌کند. دفعه بعد که یک جاده خاص با برنامه باز رانندگی می‌شود، Waze می‌داند که چطور داده‌ها را بین هر مسیر ممکن و گزارشات حاصله را با همدیگر مقایسه کند و همچنین خواهد دانست که چگونه بهترین مسیر بهینه را پیشنهاد دهد. در واقع ویز هر بار برای بهبود الگاریتم سیستم کار می‌کند تا مسیری بهینه‌تر را به رانندگان پیشنهاد دهد. به‌ هر حال ممکن است مسیرهای بهتری نسبت به مسیرهای پیشنهادی Waze وجود داشته باشد. برخی اوقات مشکلات مسیریابی اتفاق می‌افتد زیرا سیستم براساس آمارهای زمان واقعی و میانگین کار می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم مسیر پیشنهادی را چند بار طی کنید تا Waze از آن درس بگیرد. اگر، طبق برآورد شما، Waze بهترین مسیر را به شما ارائه نمی‌دهد، ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

  • خطای نقشه در مسیر دلخواه شما
  • فقدان داده‌های صحیح سرعت/ترافیک برای آن مسیر
  • فقدان داده‌های صحیح سرعت/ترافیک در مسیری که می‌خواهد شما را در آن بفرستد.

Waze کمک به هموطنان خود را با امتیازات و دستاوردها، سرگرم کننده می‌کند. در واقع پس از نصب جدیدترین ورژن مسیر یاب ویز، شما یه Wazer نوزاد هستید. در این مرحله شما باید با مسیر یاب ویز بازِ روی گوشی هوشمندتان برانید، حوادث در طول مسیر خود را گزارش کنید و امتیاز بیشتری کسب کنید تا به یک Wazer بالغ یا یک شوالیه Waze تبدیل شوید. بعدها با کسب امتیازهای بالاتر شما در میان معدود منتخبان خانواده سلطنتی Waze خواهید درخشید! در جنبه‌های اجتماعی جدیدترین ورژن مسیر یاب ویز نیز چیزهای زیادی در جریان است. دوستان نزدیک را روی نقشه ببینید، درایو خود را به اشتراک بگذارید تا بفهمید طی چه زمانی دیگران به محل شما می‌رسند.

اتصال اینترنت در مسیر یاب ویز

مسیر یاب ویز با این فرض ساخته شد که یک اتصال شبکه داده در همه یا حداقل بیشتر مواقع وجود داشته باشد. برای اینکه تمام جنبه‌های مسیر یاب Waze کار کند، باید یک اتصال داده فعال در دستگاه تلفن همراه خود داشته باشید. این اتصال برنامه مسیر یاب ویز را با اطلاعات مربوط به ترافیک در زمان واقعی غنی می‌کند و یک نقشه بروز را تضمین می‌کند. بدون اتصال به اینترنت، نمی‌توانید مسیری را پیدا کنید یا بپیمایید.

اگر اتصال متناوب دارید، Waze سعی می‌کند برای هشدارهای ترافیکی و خطرات، داده‌ها را از سرورها دریافت کند، اما ممکن است نتواند اطلاعات قابل اعتمادی به شما بدهد. علاوه بر این، اگر اتصالی به سرورهای Waze نداشته باشد، نمی توانید خطرات را ارسال کنید. به یاد داشته باشید، Waze گزارش‌ها را در حافظه پنهان ذخیره نمی‌کند.

دیرتان شده و بنزین تمام کرده‌اید؟ جدیدترین ورژن مسیر یاب ویز به شما کمک خواهد کرد.

دیرتان شده و بنزین تمام کرده‌اید؟ جدیدترین ورژن مسیر یاب ویز به شما کمک خواهد کرد.

بسیاری اوقات پیش آمده که شما در مسیر ناآشنا در حال رانندگی هستید و ناگهان بنزینتان تمام می‌شود. در این موقعیت شما نمی‌دانید نزدیک‌ترین پمپ بنزین به شما کجا است. مسیر یاب ویز در این مواقع به کمک شما خواهد آمد. روی مقصد نهایی خود بزنید و وارد قسمت Add a stop شوید. در صفحه بعدی آیکون پمپ بنزین را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید فهرستی از پمپ بنزین‌های موجود در مسیر را مشاهده کنید. اگر مایل هستید نتایج جستجوی پمپ بنزین را تغییر دهید، در وهله نخست مطمئن شوید که وارد حساب کاربری ویزتان شده‌اید. سپس وارد منوی تنظیمات شوید. در پایین صفحه روی Gas Station & prices بزنید. در این قسمت شما می‌توانید مشخص کنید Waze (وبسایت گوگل پلی) چگونه پمپ بنزین‌های نزدیک را همراه با نوع سوختشان نشان دهد.