یکی از سرگرمی هایی که از دیرباز در بین ملل مختلف رونق داشته و طرفداران خاص خود را نیز داشته، بهترین بازی های افزایش تمرکز بوده است. این نوع بازی که هوش افراد را به چالش می کشد و سبب تقویت حافظه، هوش و ادراک افراد می شود، عموما به سادگی در دسترس عموم بوده است. در دنیای امروز که به دلیل استفاده از انواع دستگاه های ارتباط جمعی، میزان تمرکز افراد نسبت به گذشتگان به شدت کاهش یافته، آشنایی با بهترین بازی های تقویت هوش می تواند به شدت مورد نیاز افراد باشد. اگر علاقه مند به بازی تقویت هوش بزرگسالان هستید و یا اینکه کودکی در منزل دارید که به دنبال بازی تقویت هوش کودکان است، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا شما را با بهترین بازی های فکری آشنا سازیم.

اپلیکیشن NeuroNation

اپلیکیشن NeuroNation

برنامه نورونیشن که جزو بهترین بازی های تقویت حافظه تصویری محسوب می شود، جزو بهترین بازی های تقویت هوش می باشد که بر روی موبایل قابل نصب و  اجرا است. هر روز در این برنامه یک سری بازی معمایی به صورت دقیق و برنامه ریزی شده به کاربران ارائه می شود و کاربران باید آنها را به پایان برسانند. تکرار هر روز و مستمر بازی فکری، سبب افزایش تمرکز، بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه افراد می شود. این بازی معمایی دارای 27 تمرین متفاوت می باشد که هر کدام از این تمرین ها دارای 250 مرحله است. اگر قصد دارید تا سرعت پیری مغز و کاهش تمرکز را کم کنید و در عین حال حتی باعث بهبود آنها شوید و در سوی دیگر میزان استدلال، سرعت پاسخگویی به وقایع را در خودتان افزایش دهید، تنها 15 دقیقه تمرین روزانه توسط بازی تقویت هوش اندروید و آیفون NeuroNation به شدت می تواند به شما در اجرای این امر کمک کند. برای دانلود بازی افزایش تمرکز نورونیشن می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

دانلود اپلیکیشن NeuroNation از گوگل پلی

دانلود اپلیکیشن NeuroNation از اپ استور

بازی Lumosity: Brain Training

بازی Lumosity: Brain Training

یکی از بهترین بازی های افزایش تمرکز، اپلیکیشن Lumosity: Brain Training است. این بازی معمایی که جزو بهترین بازی های تقویت هوش محسوب می شود دارای تمرینات متعددی است که هر کدام از این تمرینات قسمتی از مغز را هدف قرار می دهد و سبب بهبود عملکرد بخش فوق می شود. بطور مثال تمرین مسئله ریاضی این بازی سبب می شود تا سرعت پاسخگویی شما افزایش یابد یا دیگر تمرین هایی که به افزایش تمرکز، تقویت حافظه و بهبود عملکرد ذهن مخاطب کمک می کند. این بازی که روزانه حدود 15 دقیقه از وقت شما را می گیرد، دارای بازی های گرافیکی بسیار ساده اما تاثیرگذار روی فکر افراد است. در یکی از مصاحبه هایی که روزنامه پیتسبورگ با خانم هاینز کری همسر جان کری (وزیر خارجه اسبق آمریکا) انجام داده بود، خانم کری اظهار کرده بودند که به دلیل بیماری و تشنج، توانایی فکری و مغزیی خود را تا حدود زیادی از دست داده بودند اما با استفاده از بازی افزایش تمرکز حافظه تصویری ایفون و اندروید Lumosity توانسته بر بیماری و مشکلات فکری و ذهنی فائق آید. این مورد تنها نمونه ای کوچک از قدرت بهترین بازی های تقویت حافظه تصویری است که می تواند به اقشار مختلف جامعه مخصوصا افرادی که از ناتوانی ذهنی و فکری به دلیل بیماری یا پیری رنج می برند، کمک نماید. برای اجرا و دانلود بازی افزایش تمرکز فوق بر روی موبایل خود می توانید از لینک های بازی فوق را دانلود نمایید.

دانلود بازی Lumosity: Brain Training از گوگل پلی

دانلود بازی Lumosity: Brain Training از اپ استور

بازی تقویت هوش Sudoku.com

بازی تقویت هوش Sudoku.com

بازی Sudoku.com مسلماً جامع ترین بازی سودوکو را ارائه می دهد. به کمک این اپلیکیشن به راحتی می توانید حالت استاندارد بازی سودوکو را تجربه کنید؛ در عین حال به شما امکان می‌دهد میزان سختی بازی را به راحتی تغییر دهید تا بتوانید از یک چالش نسبتا آسان یا یک سودوکوی واقعا چالش برانگیز لذت ببرید. همچنین این برنامه که جزو بهترین بازی های افزایش تمرکز محسوب می شود، چالش‌های روزانه و رویدادهای فصلی متنوعی را ارائه می‌کند. همچنین ممکن است بازیکنان از چندین قابلیت بسیار کاربردی و کاربرپسندی استفاده کنند که می‌تواند مدیریت بازی را کمی آسان تر سازد؛ از جمله نکات برجسته sudoku.com، بررسی خودکار سطرها و ستون ها و برجسته‌سازی تکرارهاست. همچنین وجود بخش آمار بازی های کاربر به کاربر این امکان را می دهد تا پیشرفت خود در بازی را ردیابی کند. بهترین رکوردهای خود را مشاهده کنید و تمام دستاوردهای خود را زیر نظر داشته باشید. این برنامه شامل حدود ده هزار پازل سودوکو است که می‌توان آنها را به صورت رایگان بازی کرد. اگرچه می‌توانید برای حذف تبلیغات از طریق پرداخت درون برنامه ای، هزینه ای 5 دلاری بپردازید. با توجه به ماهیت بازی نه تنها این بازی کم حجم برای بزرگسالان مناسب می باشد بلکه می توان آن را به عنوان بازی تقویت هوش کودکان نیز در نظر گرفت.

دانلود بازی تقویت هوش Sudoku.com از گوگل پلی

دانلود بازی تقویت هوش Sudoku.com از اپ استور

بازی هوش Skillz

بازی هوش Skillz

بازی اسکیلز که یکی از بهترین بازی های تقویت هوش و بهترین بازی های افزایش تمرکز محسوب می شود، توسط تست هایی که از کاربر میگیرد حافظه و هوش کاربر را مورد ارزیابی قرار می دهد و پس از بررسی فوق، تمرینات مناسب کاربر را به او ارائه می کند. این بازی رایگان بوده و دارای بخش های متنوع زیادی است که نه تنها از آن خسته نمی‌شوید، بلکه به مرور زمان به جذابیت آن افزوده می‌شود. از جمله ویژگی های مثبت این برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برنامه ماهانه، هفتگی و روزانه دارد.
  • کاربر قادر است میزان پیشرفت هر روز خود را مشاهده کند.
  • تشویق کاربر به انجام روزانه فعالیت های ذهنی 
  • افزایش مهارت های شناختی کاربر با استفاده از روش های علمی
  • مقایسه عملکرد کاربر با دیگر کاربران بصورت آنلاین
  • بهبود واکنش های احتمالی کاربر
  • افزایش میزان دقت و سرعت

دانلود بازی هوش Skillz از گوگل پلی

دانلود بازی هوش Skillz از اپ استور

بازی CogniFit Brain Fitness

بازی CogniFit Brain Fitness

ذهن سالم در بدن سالم شعاری است که بسیاری از ما با آن زندگی می‌کنیم؛ هدف CogniFit برای بخش خاکستری مغز شما همان کاری است که CrossFit برای عضلات شما انجام می‌دهد. این برنامه شامل 10 چالش است که توانایی شناختی، حافظه و ادراک فضایی را اندازه گیری می کند. این شرکت سابقه طولانی تری نسبت به سایرین در فضا دارد، زیرا کمپانی فوق در سال 1999 برای بررسی توانایی نرم افزار برای بهبود ذهن تاسیس شد. علاوه بر برنامه پایه، که از تمرینات و چالش های متعددی برای بهبود عملکرد مغز استفاده می کند، برنامه هایی برای آگاهی عاطفی و یک برنامه سفارشی برای مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس توسعه داده است. CogniFit همچنین از چندین مطالعه حمایت کرده است که نتایج مثبتی را در هر نوع مغزی با استفاده از تمرینات آنها نشان داده است. به جرات می توان این اپلیکیشن را جزو بهترین بازی های افزایش تمرکز و بهترین بازی های رایگان برشمرد.

دانلود بازی CogniFit Brain Fitness از گوگل پلی

دانلود بازی CogniFit Brain Fitness از اپ استور

بازی فکری 100 Logic Games

بازی فکری 100 Logic Games

لازم نیست بازی های فکری در قالب نوعی برنامه منظم سازماندهی شوند تا به شما کمک کنند. اگر اهل استفاده و انجام برنامه منظم پلت‌فرم‌هایی مانند Lumosity نیستید، گزینه های معمولی‌تر ممکن است بهتر باشد. 100 بازی منطقی آخرین نسخه از سری نسخه‌های رایگان توسعه‌دهنده آندریا ساباتینی است که پر از محتوا است. همانطور که از عنوان این اپلیکیشن پیداست، دارای 100 تمرین مختلف است که برای تقویت مهارت های حل مسئله و استدلال منطقی طراحی شده اند، بنابراین مطمئناً یک یا دو مورد را پیدا خواهید کرد که با سلیقه شما همخوانی داشته باشد.

دانلود بازی فکری 100 Logic Games از گوگل پلی

دانلود بازی فکری 100 Logic Games از اپ استور

بازی تقویت ذهن Circles

بازی تقویت ذهن Circles

لازم نیست بازی تقویت هوش اندروید یا آیفون پیچیده باشد تا نتایج را بر روی جدول به نمایش درآورد. بازی سیرکلز، یک برنامه مینیمالیستی از Snowman است که دارای فعالیتی واحد ولی ارائه ای نامرتب می باشد، اما می تواند تأثیرات قدرتمندی بر حافظه کوتاه مدت و بلند مدت شما داشته باشد. بر اساس بازی کلاسیک "Simon"، این بازی شما را با تماشا و تکرار دنباله ای از نور ها و صداها به چالش می کشد. برای نشان دادن قدرت حافظه خود می توانید این بازی را با دوستان خود نیز انجام دهید. اما نکته حائز اهمیتی که شرکت سازنده آن را به صورت رسمی اعلام کرده این است که بخشی از درآمد حاصل از دانلود هر برنامه 0.99 دلاری به تحقیقات آلزایمر اهدا می گردد. برای دانلود و اجرای این بازی بر روی موبایل خود می توانید از لینک زیر اقدام کنید.

دانلود بازی بازی تقویت ذهن Circles از گوگل پلی

دانلود بازی بازی تقویت ذهن Circles از اپ استور

کلام آخر

بازی های افزایش تمرکز و حافظه تصویری، که در دهه اخیر با ورود گوشی موبایل به اکثر خانه ها راه پیدا کرده اند، نه تنها سبب تمرکز بهتر افراد می شوند که جهت افزایش حافظه نیز مفید می باشند. یکی از بخش هایی که بدین بازی ها به شدت نیاز دارند، بیمارانی هستند که از عدم تمرکز یا حافظه به شدت ضعیف رنج می برند. این بازی ها که بر پایه پژوهش های علمی استوار می باشند، نقشی بسیار مهم در بهبود بیماران و همچنین افزایش کیفیت زندگی افراد عادی جامعه دارند. اگر شما بازی خاصی در این زمینه سراغ دارید که می تواند به افراد در زمینه تمرکز و حافظه تصویری کمک شایانی کند، خوشحال می شویم، آن را با ما و دیگر کاربران سایت همه چی آنلاین از طریق بخش نظرات در میان بگذارید. در ضمن اگر انتقاد یا پیشنهادی نیز در این زمینه دارید حتما با ما در میان بگذارید.

منبع:pcmag