دوربین گوشی­ های شیائومی دارای یکی از بهترین نرم افزارهای دنیا است اما ظاهر آن تا حدودی شبیه به نرم افزاری است که بر روی گوشی های آیفون نصب شده است و به همین دلیل برای خیلی از افراد کار با آن سخت است. این دوربین دارای قابلیت‌ها و حالت‌های قدرتمند مختلفی است که در صورت استفاده درست می‌توانید بهترین عکس‌های ممکن را با آن بگیرید. به همین خاطر قصد داریم در این مقاله در مورد تنظیم دوربین گوشی های شیائومی و تنظیمات دوربین گوشی اندرویدی صحبت کنیم. در صورتی که شما هم از گوشی های شیائومی استفاده می‌کنید، تا انتها با ما همراه باشید تا بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی را پیدا کنیم.

تخفیف ویژه خوانندگان بلاگ (محدود)
قبل از خرید، مشاوره تخصصی رایگان بگیرید
+
کد  تخفیف ویژه بلاگ را دریافت کنید.

روی شماره زیر کلیک کنید:

گزینه‌های پایه منظره یاب

اولین مورد برای تنظیم دوربین گوشی های شیائومی منظره یاب است. زمانی که نرم افزار دوربین گوشی شیائومی خودتان را باز کنید، منظره یاب را مشاهده می‌کنید که بر روی آن چند گزینه مختلف قرار گرفته است. در قسمت پایین و مرکز صفحه یک کلید دایره‌ای بزرگ قرار گرفته که کلید شاتر می ­باشد. با استفاده از کلیدی که در سمت چپ شاتر قرار دارد، می‌توانید عکس‌های قبلی خودتان را مشاهده کنید؛ کلید قرمز سمت راست هم برای حالت فیلمبرداری است. دقیقا بالای کلیدهای اصلی هم سه عدد کلید دیگر قرار گرفته است. این کلیدها از راست به چپ به ترتیب برای تغییر دوربین سلفی و اصلی، ورود به تنظیمات و اعمال فیلتر و افکت‌های مختلف قبل از ثبت عکس کاربرد دارند و می‌توانید تنظیم دوربین گوشی شیائومی را از طریق آن‌ها انجام دهید. 

کلید فلاش هم در گوشه بالا سمت چپ صفحه نمایش و کلید HDR در قسمت بالا سمت راست آن قرار دارد. از حالت HDR برای عکاسی از صحنه‌هایی استفاده می‌شود که هم دارای قسمت‌های روشن و هم قسمت‌های تاریک هستند. با این کار می‌توانید جزئیات قسمت‌های تیره عکس را ثبت کنید و هم مراقب باشید که قسمت‌های روشن بیش از اندازه روشن نشوند. نرم افزار دوربین گوشی‌های رده بالای شیائومی معمولا کمی با نرم افزاری که در گوشی های ارزان قیمت‌تر نصب می‌شود کمی متفاوت است به همین خاطر ممکن است تنظیم دوربین گوشی های شیائومی گران قیمت کمی متفاوت‌تر باشد. معمولا در این گوشی‌ها، تمامی قابلیت‌ها و افکت‌های موجود در منوی Option قرار گرفته است. همچنین مثل گوشی‌های آیفون از طریق منظره یاب می‌توانید به حالت‌های دوربین دسترسی داشته باشید.

بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی: حالت‌های عکاسی

بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی: حالت‌های عکاسی

برای تنظیم دوربین گوشی های شیائومی، با لمس گزینه منو یا آیکون سه خط افقی، می‌توانید به لیست کاملی از حالت‌های دوربین دسترسی داشته باشید. اگر می‌خواهید عکس پانوراما بگیرید و یا قصد دارید از حالت دستی برای عکاسی استفاده کنید، باید ابتدا به بخش منو مراجعه کنید. تمامی گوشی‌های شیائومی موجود در بازار حداقل حالت‌های عکاسی زیر را دارند. البته ممکن است بسته به مدل گوشی مورد نظر شما و قیمت آن حالت‌های عکاسی دیگری نیز در آن وجود داشته باشد اما حالت‌های زیر حالت‌های استاندارد عکاسی هستند و در تمامی مدل ­ها برای تنظیم دوربین گوشی های شیائومی وجود دارند:

حالت پانوراما: این حالت برای عکاسی از منظره کاربرد دارد و یک عکس عریض از منظره مقابل به شما می‌دهد. برای فعالسازی این حالت کافیست به بخش تنظیمات مراجعه نموده و بر روی Panorama کلیک کنید.

حالت پانوراما

تایمر: با استفاده از این حالت می‌توانید تعیین کنید که پس از ۳، ۵ یا ۱۰ ثانیه عکاسی انجام شود.

حالت Sound: هنگامی که با گوشی شیائومی عکاسی می کنید، به صورت پیش فرض صدایی را خواهید شنید. در صورتی که تمایل به خاموش کردن این صدا دارید، باید به بخش تنظیمات مراجعه نموده و گزینه Camera Sound را مطابق شکل زیر فعال/غیرفعالسازی کنید.

حالت Sound

حالت Manual: حالت عکاسی Manual یا دستی به شما اجازه می‌دهد که وایت بالانس و ایزو را قبل از ثبت عکس تنظیم کنید. در زمان تنظیم دوربین گوشی های شیائومی گران قیمت‌تر می‌توانید سرعت شاتر و چند متغیر دیگر را هم بسته به نیاز خودتان تنظیم کنید.

Straighten: با استفاده از این گزینه یک جدول بر روی منظره یاب گوشی شما قرار می‌گیرد و از طریق آن می‌توانید تصاویر خودتان را صاف کنید.

Beautify: حالت beautify نیز یکی دیگر از حالت‌هایی است که ممکن است در زمان تنظیم دوربین گوشی‌های شیائومی با آن مواجه شوید. بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی برای حالت پرتره این گزینه است و از طریق آن می‌توانید حالت پوست صورت خودتان را تقویت کنید. 

HHT: این عبارت مخفف عبارت Handheld Twilight است و برای عکاسی بهتر در نور کم کاربرد دارد. در این روش با ترکیب چند عکس، یک عکس با کیفیت ایجاد خواهد شد. 

Scene: در صورت تنظیم دوربین گوشی های شیائومی با استفاده از این حالت می‌توانید از بین ده ها حالت پیشفرض صحنه برای عکاسی یک مورد را انتخاب کنید. هرکدام از این حالت‌ها تغییرات کوچکی در تنظیم دوربین گوشی های شیائومی اعمال می‌کنند تا بتوانید عکس‌های بهتری ثبت کنید. 

Tilt-Shift: با استفاده از این حالت می‌توانید از افکت تیلت شیفت در عکس‌های خودتان استفاده کنید. در این افکت تمام بخش‌های صحنه، به جز قسمت مورد نظر شما تار خواهد شد و یک صحنه مینیاتوری برای شما خلق خواهد شد. شما می‌توانید برای تار کردن یک دایره کوچک وسط صفحه را انتخاب کنید یا تعیین کنید که تمام قسمت‌ها به جز یک سوم میانی تصویر تار شود.

تنظیم دوربین گوشی های شیائومی برای عکاسی

تنظیم دوربین گوشی های شیائومی برای عکاسی

در صورتی که گزینه چرخ دنده که در گوشه بالا سمت راست تصویر وجود دارد را لمس کنید، بقیه تنظیمات دوربین را نیز مشاهده خواهید کرد. از طریق این بخش می‌توانید به تنظیماتی مثل محل ذخیره سازی تصاویر، فعال / غیرفعالسازی صدای شاتر، حالت Pocket (برای غیرفعال کردن صفحه نمایش زمانی که برنامه دوربین باز است ولی گوشی داخل جیبتان قرار دارد) و گزینه Time-Stamp برای نمایش زمان و تاریخ عکاسی و ... دسترسی داشته باشید. گزینه‌های مختلفی در این قسمت وجود دارند که می‌توانید از طریق آن تنظیم دوربین گوشی های شیائومی برای عکاسی را انجام دهید. 

اولین گزینه تنظیم دوربین گوشی های شیائومی کلید Show Gridlines یا نمایش جدول است. معمولا بهتر است این گزینه فعال باشد زیرا از طریق آن می‌توانید گوشی را به صورت صاف نگه دارید و راحت‌تر از قانون یک سوم در عکاسی استفاده کنید. گزینه «عملکرد دکمه‌های صدا» یا Volume Buttons Function نیز به شما این امکان را می‌دهد که تعیین کنید از دکمه‌های تنظیم صدا به عنوان شاتر استفاده شود یا از آن‌ها برای عملیات زوم کردن بهره برد. در صورتی که به استفاده از کلیدهای فیزیکی علاقه دارید، استفاده از این گزینه را برای تنظیم دوربین گوشی های شیائومی به شما پیشنهاد می‌کنیم.

گزینه‌های دیگری هم که در انتخاب بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشید عبارتند از کنتراست، اشباع رنگ و وضوح تصویر. این تنظیمات برای افرادی که دوست دارند عکس‌های رنگی‌تری برای اینستاگرام بگیرند کاربرد دارد و با تغییر آن‌ها می‌توانید تصاویر با کیفیتی برای اینستاگرام خودتان تهیه کنید. آخرین گزینه مهم برای تنظیم دوربین گوشی های شیائومی و انتخاب بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی، «تنظیمات نوردهی خودکار» یا Auto Exposure Settings است که به صورت مستقیم تعیین کننده نحوه تنظیم روشنایی توسط گوشی شما می‌باشد. بهتر است این حالت را روی Spot Metering تنظیم کنید تا روشنایی تصویر بر اساس نقطه فوکوس تنظیم شود. در صورتی که بر روی نقاط روشن فوکوس کنید، نوردهی تصویر کم خواهد شد و اگر روی نقاط تیره فوکوس کنید، نوردهی تصویر افزایش خواهد یافت تا این نقاط روشن‌تر شوند. 

تنظیم دوربین گوشی های شیائومی: تغییر محل ذخیره سازی تصاویر

تنظیم دوربین گوشی های شیائومی: تغییر محل ذخیره سازی تصاویر

برای تنظیم دوربین گوشی های شیائومی و تغییر محل ذخیره سازی تصاویر، نرم افزار دوربین گوشی خودتان را باز کنید و پس از مراجعه به قسمت Mode یا تعیین حالت عکاسی، گزینه Settings را انتخاب کنید. در صورتی که می‌خواهید عکس‌ها داخل کارت حافظه ذخیره شوند، گزینه «Save To SD Card» را انتخاب کنید اما در صورتی که روی گوشی خودتان کارت حافظه ندارید و یا می‌خواهید که تصاویر ثبت شده در حافظه داخلی گوشی ذخیره شوند، می‌توانید این گزینه را غیرفعال کنید. با این کار تصاویر به جای کارت حافظه، در حافظه داخلی گوشی ذخیره می‌شوند. 

بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی: فعال سازی جدول

فعال سازی جدول

سه گزینه خیلی مهمی که می‌توانند بر روی کیفیت یک عکس به صورت مستقیم تاثیر بگذارند عبارتند از نور، ترکیب بندی و تنظیمات دوربین؛ با استفاده از جدول یا Grid Line شما می‌توانید ترکیب بندی تصاویر خودتان را بهبود ببخشید و تاثیر آن‌ها بر روی مخاطب را تغییر دهید. برای فعال سازی این حالت، نرم افزار دوربین گوشی خودتان را باز کنید و ابتدا به قسمت Mode و سپس تنظیمات مراجعه کنید تا بتوانید به گزینه‌های مختلف برای تنظیم گوشی شیائومی دسترسی داشته باشید. در صورتی که می‌خواهید ترکیب‌بندی تصاویر خودتان را از طریق جدول بهبود ببخشید، گزینه «Enable Grid Lines» را فعال کنید.

بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی: تنظیم کیفیت

بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی: تنظیم کیفیت

برای تنظیم دوربین گوشی های شیائومی می‌توانید کیفیت تصاویر ثبت شده را هم بهبود ببخشید. معمولا گوشی های موبایل به صورت پیشفرض تصاویر را با کیفیت پایین‌تر از حالت معمول ثبت می‌کنند و به همین خاطر باید قبل از عکاسی تنظیمات را چک کنید تا مطمئن شوید که دوربین بر روی بیشترین رزولوشن ممکن تنظیم شده است و تصاویر با بیشترین کیفیت موجود ثبت خواهند شد. برای این کار در نرم افزار دوربین گوشی شیائومی خودتان به قسمت تنظیمات مراجعه کنید و سپس گزینه «Picture Quality» را بر روی High تنظیم کنید. همچنین گزینه Camera Frame را هم روی ۴:۳ تنظیم کنید تا رزولوشن دوربین روی بیشترین حالت ممکن تنظیم شود.

تنظیمات فیلمبرداری

تنظیمات فیلمبرداری

برای تنظیم دوربین گوشی های شیائومی در زمان فیلمبرداری، تمامی گزینه‌های بالا کاربرد دارند اما برخی تنظیمات دیگر نیز وجود دارند که به بهبود کیفیت ویدیوهای شما کمک خواهند کرد. به همین خاطر علاوه بر تنظیمات بالا، بهتر است کیفیت ویدیوهای خودتان را هم روی بالاترین حالت ممکن قرار دهید. همچنین در صورتی که تنظیمات فوکوس را بر روی «Continuous focus» تنظیم نکرده باشید ممکن است فوکوس دوربین در زمان فیلمبرداری جابجا شود و تصاویر شما تار شوند. توصیه می‌شود حتما در زمان فیلمبرداری از سوژه‌های متحرک از Continuous focus استفاده کنید. بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی برای فیلمبرداری به شکل زیر انجام می‌شود:

  1. نرم افزار دوربین را در گوشی خودتان باز کنید.
  2. گزینه دوربین فیلمبرداری را انتخاب کنید. 
  3. روی گزینه Modes کلیک کنید. 
  4. از منوی باز شده گزینه Settings را انتخاب کنید.
  5. کیفیت تصویر را بر روی Full HD یا بالاترین تنظیمات ممکن قرار دهید. 
  6. حالت فوکوس را هم بر روی CAF تنظیم کنید تا سوژه همیشه در فوکوس باشد.

سخن نهایی

در این مقاله بهترین تنظیم دوربین گوشی های شیائومی را مورد بررسی قرار دادیم. این تنظیمات بهترین تنظیم دوربین گوشی شیائومی هستند و از طریق آن‌ها می‌توانید کیفیت تصاویر و ویدیوها و همچنین عملکرد دوربین گوشی شیائومی خودتان را بهبود ببخشید. در صورتی که نکته خاصی جا مانده یا احساس می‌کنید با انجام تنظیمات متفاوت‌تر می‌توانید کیفیت تصاویر خودتان را بهبود ببخشید، از طریق بخش نظرات همین مطلب با ما در ارتباط باشید. کارشناسان همه چی آنلاین در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تمامی سوالات و نظرات شما پاسخ خواهند داد.

منبع 1 / منبع 2