آیا اندروید 12 برای a50 ارائه خواهد شد؟ پس از اعلام رسمی گوگل در مورد اولین نسخه بتای عمومی اندروید 12 برای پیکسل و سایر گوشی‌های هوشمند غیر گلکسی، بسیاری از دارندگان گلکسی A50 این سوال را مطرح کردند که آیا دستگاه آنها واجد شرایط جدیدترین نسخه اندروید و در نتیجه، One UI 4.0 هست یا نه؟ این سوالی است که بسیاری از صاحبان این گوشی سامسونگ برایشان پیش آمده بود. می‌دانید که سه نسل از بروز رسانی‌های سیستم‌ عامل اندروید و One UI به هر گوشی و تبلت پرچم‌دار گلکسی که از سال 2019 به بعد عرضه می‌شود، وعده داده شده است. برخی از دستگاه‌های میان‌رده هم برای این بروز رسانی‌ها واجد شرایط هستند، از جمله گلکسی A52 و گلکسی A72 و نسخه‌های قبلی آن‌ها، اما در مورد گلکسی A50، گوشی‌ای که در سال 2019 لاین میان رده سامسونگ را احیا کرد و فروش فوق‌العاده خوبی در سراسر جهان داشت، درنهایت سامسونگ تصمیم گرفت اندروید 12 برای a50 ارائه نشود. حالا سوال این است که اگر اندروید 12 برای a50 ارائه نشده است پس آخرین آپدیت برای a50 چیست؟ با ما باشید.

آخرین آپدیت برای a50

آخرین آپدیت برای a50

پس حالا که دریافت اندروید 12 برای a50 منتفی شد باید به شما بگوییم سامسونگ گلکسی A50 بروز رسانی اندروید 11 را در ایران دریافت می‌کند. در واقع اندروید 11 آخرین آپدیت برای a50 است. a50 قرار بود در ماه آوریل آپدیت اندروید 11 را دریافت کند، اما این گوشی سامسونگ در برخی کشورها زودتر از زمان مقرر این آپدیت را دریافت کرد. با بروز رسانی اندروید 11، گوشی a50 جدیدترین رابط کاربری One UI 3.1 سامسونگ را دریافت می‌کند. حجم این بروز رسانی 1.87 گیگابایت است و با شماره ساخت A505FDDU7CUBC ارائه می‌شود. این دومین آپدیت مهم این گوشی هوشمند است.

همین‌طور قابل ذکر است که سامسونگ گلکسی A50 را در سال 2019 عرضه کرد و این گوشی هوشمند با اندروید 9.0 عرضه شد. سال گذشته این شرکت بروز رسانی اندروید 10 را برای گوشی هوشمند منتشر کرد. پس از بروز رسانی اندروید 11، کاربران گلکسی A50 می‌توانند ویژگی‌هایی مانند ضبط صفحه پیش‌فرض یا همان default screen recorder، کنترلر رسانه بهتر، native smart home control، مجوز یکبار مصرف برنامه‌ها، رفع باگ‌های امنیتی از طریق Google Play و موارد دیگر را تجربه کنند.

آپدیت وصله امنیتی a50 به‌ جای اندروید 12 برای a50

آپدیت وصله امنیتی a50 به‌ جای اندروید 12 برای a50

سامسونگ چند روز قبل از پایان سپتامبر، انتشار وصله امنیتی اندروید در اکتبر 2021 را آغاز کرد پس با این وصف این شرکت کره‌ای به انتشار این وصله ادامه می‌دهد چون گلکسی A50 جدیدترین گوشی هوشمندی است که آخرین بروز‌ رسانی امنیتی را دریافت می‌کند. گلکسی A50 همچنین اولین میان‌رده این شرکت است که پچ اکتبر 2021 را دریافت می‌کند چون سایر گوشی‌های سامسونگ که بروز رسانی امنیتی اکتبر را دریافت کرده‌اند، از جمله گوشی‌های پرچم‌دار هستند. پس تا همین‌جا هم باید از در دست داشتن گوشی a50 خودتان خوشحال باشید.

سخت‌افزار جدید با شماره نسخه A505GUBS9CUI3 ارائه می‌شود، اما هیچ پیشرفتی برای گلکسی A50 به جز افزایش سطح وصله امنیتی اندروید آن به همراه ندارد و شما نباید این مورد را با ارائه اندروید 12 برای a50 اشتباه بگیرید. خلاصه اگر اندروید 12 برای a50 ارائه نشده است، می‌توانید اطمینان داشته باشید که این وصله‌های امنیتی آپدیت‌شده همچنان برای a50 ارائه می‌شوند تا از گوشی شما در برابر تهدیدهای امنیتی محافظت کنند. اگر بروز رسانی جدید را دریافت نکرده‌اید، می‌توانید با رفتن به تنظیمات و بعد قسمت بروز رسانی نرم‌افزار و ضربه زدن روی دانلود و نصب، آپدیت آن را به‌ صورت دستی بررسی کنید. پس در غیاب اندروید 12 برای a50 شما باید به اندروید 11 قانع شوید که صد البته اصلاً هم آپدیت ضعیفی محسوب نمی‌شود.

اندروید 12 برای چه گوشی‌هایی ارائه شده است؟

حالا که اندروید 12 برای a50 ارائه نشده است باید از خودمان بپرسیم پس چه گوشی‌هایی این سیستم عامل را پوشش می‌دهند؟ خلاصه اگر خواستید اندروید 12 را داشته باشید باید بروید سراغ گوشی‌های زیر:

  • خانواده Galaxy S21، Galaxy S20 و Galaxy S10
  • خانواده Galaxy Note 20 و Galaxy Note 10
  • خانواده Galaxy Fold
  • Galaxy A71 5G, Galaxy A71, Galaxy A51 5G, Galaxy A51, Galaxy A90 5G
  • Galaxy Tab S7+ 5G, Galaxy Tab S7+, Galaxy Tab S7 5G, Galaxy Tab S7, Galaxy Tab S6 5G, Galaxy Tab S6, Galaxy Tab S6 Lite

این دستگاه‌های گلکسی، اندروید 12 را دریافت خواهند کرد. سامسونگ گوشی‌ها و تبلت‌های گلکسی را به مدت دو سال با برو‌ز‌ رسانی‌های اصلی نرم‌افزار اندروید بروز نگه می‌داشت. خوشبختانه، این شرکت به خود آمده و این سیاست را تغییر داده است اما این تغییر شامل اندروید 12 برای a50 است. این شرکت می‌گوید اکنون متعهد شده است که سه سال ارتقاء نرم افزاری بزرگ را در آینده ارائه دهد. بدیهی است که این یک پیشرفت بزرگ است زیرا به این معنی است که دارندگان گلکسی می توانند دستگاه‌های خود را برای مدت طولانی‌تری نگه دارند. در ابتدا، به نظر می‌رسید که این تغییر فقط برای دستگاه های با مشخصات بالاتر اعمال می شود، اما به گفته سامسونگ، پشتیبانی طولانی‌تر به سایر دستگاه‌ها نیز تعمیم خواهد یافت. همچنین یادتان باشد که اگر سامسونگ اندروید 11 را برای گوشی یا تبلت شما تأیید نکرده باشد، به اندروید 12 ارتقا نخواهید یافت؛ این یعنی که دستگاه‌هایی مانند گلکسی اس 9 و گلکسی نوت 9 پشت در خواهند ماند.