نخواندن سیم کارت، اتفاقی است که برای همه کاربران گوشی‌های همراه، فارغ از نوع گوشی‌شان، ممکن است ایجاد شود. سیم‌کارت کلید اصلی فعال کردن خدمات شبکه در تلفن شما است. این کارت هوشمند معمولاً توسط شرکت مخابراتی شما ارائه می‌شود و برای فعال‌سازی سرویس‌های مبتنی بر تلفن همراه باید در تلفن شما قرار داده شود. تنظیمات سیم کارت به موبایل شما اجازه می‌دهد تا بر اساس داده‌های تلفن همراه GSM که در اختیار دارد، شبکه گوشی همراه شما را فعال ‌کند. 

حالا می‌توانید شروع به برقراری تماس، ارسال پیام و سایر خدمات مرتبط روی تلفن خود کنید. اما گاهی ممکن ­­است به دلایلی سیم‌کارت شما دیگر کار نکند و شما با خطاهای مربوط به نخواندن سیم کارت مواجه شوید. اگر در چنین موقعیتی قرار دارید، اصلاً جای نگرانی نیست. در ادامه ما قصد داریم علت نشناختن سیم‌کارت در گوشی‌ سامسونگ، اپل و شیائومی را بررسی می‌کنیم و راه‌حل‌های رفع این مشکل را با شما در میان می‌گذاریم.

علت نشناختن سیم کارت چیست؟

علت نشناختن سیم کارت چیست؟

اگر به‌تازگی با خطای نخواندن سیم کارت مواجه شده‌اید، نگران نباشید. این مشکل به‌هیچ‌وجه بر سایر عملکردهای تلفن شما تأثیر نمی‌گذارد. هنوز هم می‌توانید عکس بگیرید، با استفاده از اینترنت خانگی در فید اینستاگرام بچرخید، اخبار را بخوانید و غیره. با این ‌حال نخواندن سیم کارت، باعث می‌شود نتوانید تماس بگیرید. ازجمله خطاهایی که ممکن است در این حالت مشاهده کنید عبارت‌اند از Network unavailable، No SIM و یا Not Recognized.

این خطاها به ‌این ‌معنی است که گوشی شما سیم‌کارت را شناسایی نکرده است و نمی‌تواند هیچ اتصالی برقرار کند. نخواندن سیم کارت به دلایل مختلف سخت‌افزاری و یا نرم‌افزاری ممکن است رخ بدهد. به‌عنوان‌مثال ممکن است میکرو مدار آسیب‌ دیده باشد، سیم‌کارت را به‌اشتباه در شیار تلفن قرار داده‌ باشید و یا گجت خود را به‌روز نکرده باشد. برای حل این مشکل باید اقدامات خاصی را انجام دهید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. 

نخواندن سیم کارت در گوشی سامسونگ

نخواندن سیم کارت در گوشی سامسونگ که با پیغام No Sim Card Detected یا Not Recognized نشان داده می‌شود، معمولاً زمانی ظاهر می‌شود که سیم‌کارت به‌درستی وارد نشده باشد. با اینکه این‌مورد شایع‌ترین دلیل است، اما تنها دلیلی نیست که گوشی شما ممکن است این خطا را نشان دهد. نخواندن سیم کارت می‌تواند به معنای مشکل در نرم‌افزار دستگاه شما هم باشد.همچنین گاهی اوقات این خطا به‌دلیل ناتوانی دستگاه شما در بررسی شبکه ایجاد می‌شود. در ادامه راهنمای عیب‌یابی ما به شما کمک می‌کند تا خطای نخواندن سیم کارت در گوشی خود را برطرف کنید.

راه‌حل شماره 1: سعی کنید گوشی خود را مجدداً راه‌اندازی کنید

راه‌حل شماره 1: سعی کنید گوشی خود را مجدداً راه‌اندازی کنید

اگر در حال کار کردم با گوشی‌ بودید و یک‌دفعه با خطای نخواندن سیم کارت مواجه شدید، احتمالاً با ریست کردن، مشکل شما برطرف می‌شود. برای این کار دکمه قفل گوشی خود را برای چند ثانیه نگه‌دارید، روی صفحه چندین گزینه نمایش داده می‌شود، گزینه «Restart» را انتخاب کنید. 

راه‌حل شماره 2: سعی کنید سیم‌کارت را مجدداً راه‌اندازی کنید

راه‌حل شماره 2: سعی کنید سیم‌کارت را مجدداً راه‌اندازی کنید

اگر برای فهمیدن شماره سیم کارت تازه پیدا کرده‌تان، مجبور شده‌اید سیم کارت خود را بیرون بیاورید، این احتمال وجود دارد که در نصب دوباره آن، به دلایلی سیم کارت به‌درستی وارد نشده باشد. بنابراین باید سیم‌کارت خود را دوباره در جای خود قرار دهید. مطمئن شوید که به‌درستی این‌کار را انجام می‌دهید.

راه‌حل شماره 3: پاک کردن کش

شاید لازم باشد کش (حافظه غیرمفید) گوشی خود را برای رفع مشکل پاک‌ کنید. بنابراین به تنظیمات اندروید خود بروید، گزینه Storage را انتخاب کنید، سپس به Internal Storage بروید و بر روی Cached Data ضربه بزنید، حالا دکمه Delete را فشار دهید. 

راه‌حل شماره 4: حالت هواپیما را خاموش کنید

طبق آمار، در 55٪ موارد، این راه برای از بین بردن اشکالات به‌ وجود آمده مؤثر است. برای این شما نیاز دارید: انگشت خود را از بالا به پایین روی صفحه بکشید، از منو نمایش‌ داده ‌شده، گزینه Flight Mode یا Airplane Mode را فعال ‌کنید. بعد از حداقل 30 ثانیه، حالت هواپیما را خاموش کنید و منتظر بمانید تا تلفن شما یک شبکه در دسترس پیدا کند.

راه‌حل شماره 5: اپراتور شبکه صحیح را بررسی و انتخاب کنید

راه‌حل شماره 5: اپراتور شبکه صحیح را بررسی و انتخاب کنید

مسئله نخواندن سیم کارت می‌تواند به‌ دلیل انتخاب یک اپراتور شبکه نامناسب ایجاد شود. برای بررسی این‌مورد، به تنظیمات گوشی سامسونگ خود بروید. روی گزینه Mobile networks ضربه بزنید. در این منو، باید network modeرا انتخاب و شبکه موردنیاز خود را جستجو کنید. پس از اتمام جستجو، فهرستی دریافت خواهید کرد که از بین آن می‌توانید شبکه خود را انتخاب کنید.

نخواندن سیم کارت در گوشی اپل

نخواندن سیم کارت در گوشی اپل

هنگام برخورد با عبارت‌هایی مانند Network unavailable،No Service  و  No SIMدر آیفون که خبر از نخواندن سیم کارت می‌دهند، بررسی دقیق هر دو جنبه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گوشی ضروری است. چنین خطاهایی در صورت وجود آسیب سخت‌افزاری و همچنین اشکالات تصادفی سیستم ممکن است ایجاد ‌شوند. در ادامه ما برخی از مؤثرترین و پرکاربردترین راه‌حل‌ها را برای رفع مشکل نخواندن سیم کارت در آیفون بررسی کرده‌ایم. راه‌حل‌های زیر مشکلات احتمالی نرم‌افزاری شما را برطرف می‌کنند، اما اگر گوشی‌تان آسیب‌دیده باشد باید به یک مرکز خدمات مطمئن بروید.

راه‌حل اول: سیم‌کارت خود را دوباره نصب کنید.

راه‌حل اول: سیم‌کارت خود را دوباره نصب کنید.

با توجه به ‌اینکه خطا در مورد سیم‌کارت است، لازم است ابتدا روی سیم‌کارت کار کنید. نخواندن سیم کارت ممکن است به‌ این ‌دلیل روی ‌داده باشد که سیم‌کارت از جای خود خارج ‌شده یا شل شده است. برای اطمینان از این‌مورد، سیم‌کارت را دوباره در آیفون خود نصب کنید. قبل از جاگذاری مجدد آن، سیم‌کارت و شیار آن را برای هرگونه علائم قابل مشاهده آسیب مانند خراش یا آثار مایع بررسی کنید.

راه‌حل دوم: حالت هواپیما را روشن و خاموش کنید.

راه‌حل دوم: حالت هواپیما را روشن و خاموش کنید.

اولین چیزهایی که باید در مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی اپل برطرف کنید، خطاهای جزئی است که می‌توانند بر سیستم شبکه تلفن همراه ‌تأثیر بگذارد. ساده‌ترین و درعین‌حال مؤثرترین راه‌حل این نوع خطاها، تغییر حالت هواپیما است. بنابراین به تنظیمات گوشی اپل بروید و سپس حالت Airplane Mode را انتخاب کنید. درحالی‌که حالت هواپیما روشن است، آیفون خود را راه‌اندازی مجدد (reboots) کنید. پس از راه‌اندازی مجدد گوشی، حالت هواپیما را خاموش کنید.

راه‌حل سوم: تنظیمات اپراتور را در آیفون خود به‌روز کنید.

خطاهای مربوط به شبکه گاهی توسط برخی به‌روزرسانی‌ها، به‌ویژه آن‌هایی که توسط ارائه‌دهنده خدمات شبکه یا شرکت مخابراتی شما ارائه‌ شده‌اند، برطرف می‌شوند. برخی از به‌روزرسانی‌های اپراتور اجباری هستند و به‌صورت خودکار در سیستم تلفن اجرا می‌شوند، درحالی‌که برخی دیگر به نصب دستی نیاز دارند. برای بررسی و مشاهده اینکه آیا آپدیت اپراتور در حال انتظاری در آیفون شما وجود دارد، مراحل زیر را دنبال کنید:

بهsettings  بروید، روی Generalضربه بزنید، حالا Aboutرا انتخاب کنید، حالا ببینید آیا آپدیت حامل جدید موجود است یا خیر. برای نصب هر به‌روزرسانی جدید، یک اعلان نمایش داده می‌شود. دستورالعمل‌های داده‌شده را دنبال کنید، در صورت وجود به‌روزرسانی‌های حامل را انجام دهید. پس‌از به‌روزرسانی تنظیمات اپراتور تلفن، برای ذخیره تغییرات اخیر و به‌روزرسانی سرویس‌های شبکه تلفن، گوشی خود را مجدداً راه‌اندازی کنید.

راه‌حل چهارم: آخرین نسخه iOS را به‌روزرسانی کنید.

جدا از به‌روزرسانی‌های اپراتور، نصب آخرین نسخه iOS برای آیفونشما هم از دیگر راه‌حل‌های بالقوه حل مشکل نخواندن سیم کارت است. به‌روزرسانی‌هایی که توسط اپل ارائه می‌شود معمولاً برخی از وصله‌های اصلاحی را تعبیه می‌کنند که برای از بین بردن خطاهای ایجادشده در تلفن برنامه‌ریزی شده‌اند. به‌همین‌دلیل، در موارد زیادی مشکل نخواندن سیم کارت در اپل، با این کار برطرف می‌شود. پس به Settings بروید و General را انتخاب کنید. سپس روی Software Update ضربه بزنید.

اگر نسخه جدید iOSدر دسترس باشد، باید اعلانی حاوی جزئیات به‌روزرسانی و همچنین رفع اشکال یکپارچه آن را مشاهده کنید. قبل از شروع به‌روزرسانی، مطمئن شوید که تلفن شما دارای اتصال اینترنت پایدار، فضای حافظه کافی و حداقل 50 درصد عمر باتری است. 

راه‌حل پنجم: تنظیمات شبکه را در آیفون خود بازنشانی (ریست) کنید.

خطاهای مربوط به شبکه که نمی‌توانند با روش‌های قبلی اصلاح شوند، معمولاً با تنظیم مجدد شبکه اصلاح می‌شوند. بنابراین گزینه بعدی و راه‌حل احتمالی که می‌توانید برای رفع مسئله نخواندن سیم کارت امتحان کنید، بازنشانی یا ریست تنظیمات شبکه در آیفون شما است. این کار تنظیمات و پیکربندی‌های شبکه فعلی شما ازجمله Wi-Fi، بلوتوث، تنظیمات اینترنت گوشی و سایر اطلاعات مرتبط را پاک می‌کند. خطاهای ناشی از تنظیمات شبکه نامعتبر هم در این فرآیند پاک می‌شوند. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

به Settings بروید، General را انتخاب کنید، به پایین بروید و سپس روی Resetضربه بزنید. گزینه Reset Network Settings را انتخاب کنید. دستوراتی که نمایش داده می‌شود را دنبال کنید. حالا باید صبر کنید و به تلفن اجازه دهید تا تنظیمات شبکه را بازنشانی کند و سپس مقادیر پیش‌فرض شبکه را بازیابی کند. پس از این‌کار، گوشی خودبه‌خود ریستارت می‌شود. 

نخواندن سیم کارت در گوشی شیائومی

نخواندن سیم کارت در گوشی شیائومی

نخواندن سیم کارت در گوشی شیائومی مانند گوشی‌های سامسونگ و اپل که در بالا آن‌ها را بررسی کردیم، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در مواردی  نخواندن سیم کارت در گوشی، به‌دلیل معیوب بودن خود سیم کارت است. بنابراین ابتدا سیم‌کارت خود را بررسی کنید. می‌توانید با تغییر آن و استفاده از سیم‌کارتی دیگر، این مورد را بررسی کنید.

به‌غیراز سیم‌کارت آسیب‌دیده، خطای نخواندن سیم کارت ممکن است حاکی از یک قطعه آسیب‌دیده در گوشی باشد. اگر اخیراً گوشی شما ضربه خورده باشد یا زیادی خیس شده باشد ، می‌تواند به‌عنوان دلیل اصلی این مشکل در نظر گرفته شود. در این مورد، بهترین گزینه شما برای تعمیر، یک تکنسین قابل‌اعتماد و ماهر است.

 مواردی که تا الآن برای نخواندن سیم کارت در گوشی شیائومی بررسی کردیم، بدبینانه‌ترین حالت‌های ممکن بود. خوشبختانه در بسیاری از موارد این خطا نرم‌افزاری است و با اعمال تغییرات در تنظیمات گوشی شیائومی، می‌توانید آن را برطرف کنید. بنابراین برای حل این مشکلات شما باید همان راه‌حل‌هایی را که در بالای مقاله برای حل مشکل نخواندن سیم کارت در گوشی سامسونگ بررسی کردیم را دنبال و اجرا کنید.

حرف آخر

همان‌طور که از توضیحات بالا متوجه شده‌اید، بین سیم‌کارت نامعتبر در اندروید و آیفون تفاوتی وجود ندارد. درواقع، بااینکه سیستم‌عامل‌های اندروید و آیفون باهم متفاوت هستند اما مشکل نخواندن سیم کارت می‌تواند بدون توجه به نوع گوشی هوشمند شما رخ دهد. ازآنجایی‌که دلایل بروز این مشکل در موارد زیادی مشابه است، گوشی‌های سامسونگ، آیفون و شیائومی از الگوریتم عمل یکسانی برای حل آن برخوردار هستند.

منبع: ikream