رابط کاربری EMUI 11 آخرین نسخه از رابط کاربری هواوی است که برخلاف اسمش برای اندروید ۱۰ طراحی شده است. تا قبل از عرضه این نسخه از رابط کاربری هواوی، این شرکت نام رابط کاربری خودش را با نسخه سیستم عامل تطبیق می‌داد اما این بار تصمیم گرفته که مسیر متفاوت‌تری را در پیش بگیرد. این بدین معنی است که این رابط کاربری دارای تغییرات اختصاصی خود هواوی است و با تغییرات اندروید همگام نخواهد بود. به گفته هواوی، رابط کاربری EMUI قابلیت‌های منحصر به فردی دارد و به راحتی می‌تواند با آخرین نسخه از سیستم عامل اندروید رقابت کند. برای بررسی بیشتر این قابلیت‌ها با ما همراه باشید تا ببینیم هواوی چه تغییراتی در ساختار رابط کاربری اختصاصی خودش اعمال کرده است. 

مهم ترین قابلیت های رابط کاربری EMUI 11

قابلیت های رابط کاربری EMUI 11: امکان شخصی‌سازی صفحه نمایش Always-on

امکان شخصی‌سازی صفحه نمایش Always-on

اولین بار در EMUI 10 بود که از صفحه نمایش همیشه روشن یا AOD در گوشی‌هایی هواوی رونمایی شد اما در رابط کاربری EMUI 11 هواوی این موضوع کمی جدی‌تر شده و هواوی امکان شخصی سازی این صفحه را هم به کاربران خودش در نسخه های اندروید داده است. این رابط کاربری دارای چندین صفحه نمایش Always-on قابل شخصی سازی است که از سبک‌های هنری مختلفی الهام گرفته‌اند. هرکدام از این صفحات نیز به صورت کامل قابل شخصی‌سازی هستند و می‌توانید آن‌ها را براساس نیاز خودتان به صورت کامل تغییر دهید. همچنین ظاهر ساعت این صفحه را هم می‌توانید به راحتی تغییر دهید و از بین ده‌ها طرح ساعت استاندارد یکی را انتخاب کنید. در صورتی که این موارد هنوز برای شما کافی نیست، جالب است بدانید که می‌توانید از هرچیزی عکس بگیرید تا رابط کاربری کاربری EMUI 11 رنگ‌های آن را برای شما آنالیز کند و طراحی صفحه نمایش Always-on را براساس همان رنگ‌ها برای شما تغییر دهد.

موضوع دیگری که در این بررسی رابط کاربری EMUI 11 هواوی باید به آن بپردازیم، رونمایی از Dynamic AOD یا صفحه نمایش همیشه روشن پویا است. کاربر می‌تواند در این بخش از تصاویر معمولی، تصاویر زنده یا حتی تصاویر GIF به عنوان پس زمینه استفاده کند و عناصر پس زمینه هم کمی متحرک خواهند بود. امکان تغییر اطلاعات نمایش داده شده بر روی این صفحه وجود ندارد اما می‌توانید به میزان قابل توجهی ظاهر عناصر نمایش داده شده روی صفحه نمایش همیشه روشن را تغییر دهید.

بررسی رابط کاربری EMUI 11: تغییرات رابط کاربری EMUI 11

در بخش بعدی بررسی رابط کاربری EMUI 11 هواوی باید به تغییرات ظاهری این رابط کاربری بپردازیم. هواوی این بار خیلی ظاهر رابط کاربری خودش را تغییر نداده است و به جای آن روی انیمیشن‌ها و قابلیت های رابط کاربری EMUI 11 گوشی هواوی تمرکز کرده است. در واقع در نگاه اول نمی‌توانید تفاوت این رابط کاربری با رابط کاربری EMUI 10 را متوجه شوید. با این وجود انیمیشن‌ها به صورت قابل توجهی بهبود یافته‌اند. در این بهبود که تحت عنوان Animation in One-take نیز شناخته می‌شود از حرکت و زوم کردن برای نمایش عناصر اشتراکی استفاده می‌شود. نتیجه این امر هم از لحاظ ظاهری خیلی زیباتر است و هم از لحاظ کاربردی هم باعث شده که سرعت رابط کاربری خیلی بیشتر از قبل باشد. 

تغییرات رابط کاربری EMUI 11

این انیمیشن‌ها در تمامی بخش‌های رابط کاربری EMUI 11 هواوی از جمله تقویم، گالری و نرم‌افزارهای مشاهده ویدیو وجود دارند. برای طراحی این انیمیشن‌ها هواوی از آزمایشگاهی که مسئول طراحی Dark Mode رابط کاربری EMUI 10 بوده کمک گرفته است. این کمپانی با هدف ردیابی و کاهش حرکات چشم این انیمیشن‌ها را در رابط کاربری EMUI 11 طراحی کرده است و واقعا هم در این مسیر موفق بوده است. تنها نقطه ضعف موجود این است که در زمان استفاده از نرم‌افزارهای دیگر که انیمیشن‌های متفاوتی دارند ممکن است کمی اذیت شوید. یکی دیگر از تغییرات رابط کاربری EMUI 11 ویبره و لرزش‌های گوشی است و هدف آن از بین بردن تجربه بد کاربران است. برای مثال در این نسخه از رابط کاربری اختصاصی هواوی، ویبره گوشی آهنگ زنگ و آلارم‌ها را اسکن می‌کند تا با ریتمی مشابه تکرار شود. 

با این وجود مهم‌ترین تغییر در رابط کاربری EMUI 11 هواوی حالت چند پنجره‌ای هوشمند است که به شکل چشمگیری توانایی این گوشی در مولتی تسک را افزایش داده است. این قابلیت تقریبا شبیه قابلیت Edge Dock است که قبلا در گوشی‌های هواوی شاهد آن بودیم اما این بار یک کلید شناور روی صفحه قرار دارد که با لمس آن می‌توانید به نرم‌افزارهای فعال خودتان دسترسی داشته باشید. وقتی که این کلید را لمس کنید، یک پنجره شناور بر روی نرم‌افزار فعلی باز خواهد شد که حاوی آخرین برنامه‌های فعال شما است. در مدل‌هایی که صفحه نمایش بزرگتری دارند هم می‌توانید دو عدد پنجره شناور باز کنید و کارهای خودتان را با سرعت بسیار بیشتری انجام دهید. این ویژگی بهترین قابلیت رابط کاربری EMUI 11 است و باعث می‌شود بتوانید چندین کار را به صورت همزمان انجام دهید. با این وجود یادگیری نحوه کار با آن ممکن است کمی زمان ببرد و خیلی از کاربران ممکن است فراموش کنند که اصلا چنین قابلیتی وجود دارد.

قابلیت های رابط کاربری EMUI 11: امنیت و حریم شخصی

امنیت و حریم شخصی

امنیت سومین بخش مهمی است که در بررسی رابط کاربری EMUI 11 باید به آن بپردازیم. این تغییرات در واقع ادامه مسیری است که در EMUI 10 آغاز شد. برای مثال در این تغییرات دسترسی‌های نرم‌افزارها به شکل چشمگیری دچار تغییر شده‌اند. در رابط کاربری EMUI 11 زمانی که یک نرم‌افزار بخواهد به لوکیشن، میکروفون یا دوربین شما دسترسی داشته باشد، آیکون آن در بالای صفحه به نمایش گذاشته می‌شود و نرم‌افزارهای پس زمینه هم نمی‌توانند به میکروفون یا دوربین دسترسی داشته باشند. پنجره پاپ آپ دسترسی‌های نرم‌افزار هم دیگر حاوی گزینه Always Allow نخواهد بود. همچنین به عنوان یکی دیگر از قابلیت های رابط کاربری EMUI 11 هواوی از تاریخچه دسترسی‌ها و اجرای نرم‌افزارها نیز رونمایی کرده است که از طریق این بخش می‌توانید زمان و تعداد درخواست‌های یک نرم‌افزار برای دسترسی به موارد مختلف را مشاهده کنید.

شرکت چینی هواوی در رابط کاری EMUI 11 هواوی از چند قابلیت امنیتی جدید هم در برخی از نرم‌افزارهای خودش رونمایی کرده است. برای مثال در گالری خودتان می‌توانید از یک آلبوم مخفی استفاده کنید که با ویژگی‌های بیومتریک قابل دسترسی است. این آلبوم مخفی از دسترسی افراد و همچنین نرم‌افزارهای مختلف به تصاویر و فایل‌های شما جلوگیری خواهد کرد. در دفترچه یادداشت هم از چنین قابلیتی استفاده شده است و می‌توانید یادداشت‌های مهم خودتان را مخفی کنید.

اشتراک‌گذاری هم به شکل ایمن‌تری انجام خواهد شد. برای مثال در زمان اشتراک‌گذاری تصاویر این امکان را خواهید داشت که اطلاعات مربوط به لوکیشن و زمان عکاسی و همچنین متادیتا مربوط به گوشی خودتان را حذف کنید. همچنین قابلیتی تحت عنوان Safety Casting باعث می‌شود زمان به اشتراک‌گذاری صفحه نمایش گوشی و انداختن آن روی تلویزیون نوتیفیکیشن و پیام‌های شما نمایش داده نشوند.

بررسی رابط کاربری EMUI 11: همگام سازی دستگاه‌ها

بررسی رابط کاربری EMUI 11: همگام سازی دستگاه‌ها

در رابط کاربری EMUI 11 همگام‌سازی دستگاه‌های مختلف هواوی به شکل راحت‌تری انجام می‌شود. در این نسخه از رابط کاربری هواوی شما می‌‌توانید اسناد مختلف را با لپ‌تاپ‌های هواوی و آنر به اشتراک بگذارید و یا از آن‌ها برای اجرای بازی‌ها و فیلم‌های موجود روی گوشی خودتان استفاده کنید. برای بهبود قابلیت مولتی تسکینگ، اکنون می‌توانید تا سه نرم‌افزار را به صورت همزمان روی کامپیوتر خودتان اجرا کنید. دستیار صوتی هواوی که تحت عنوان Celia شناخته می‌شود نیز از زبان ایتالیایی و آلمانی پشتیبانی می‌کند.

سخن نهایی

رابط کاربری EMUI 11 اولین بار در سری هواوی میت ۴۰ رونمایی شد و آپدیت آن نیز برای گوشی‌های هواوی P40 در تاریخ دسامبر ۲۰۲۰ عرضه شد. اکثر گوشی‌های سری میت ۳۰ و میت XS نیز از اوایل سال ۲۰۲۱ می‌توانند از این رابط کاربری استفاده کنند و در حال حاضر این رابط کاربری بر روی اکثر گوشی‌های هواوی قابل نصب است. جالب است بدانید گوشی‌هایی که دارای رابط کاربری EMUI 11 هستند می‌توانند سیستم عامل گوشی خودشان را به سیستم عامل Harmony که در واقع نسخه اختصاصی هواوی از سیستم عامل اندروید است نیز ارتقاء دهند.


منبع: Android Authority